obrazek loga jednostki
treść strony

PROTOKÓŁ LII/23

1. Otwarcie posiedzenia.

Przewodniczący rady: Proszę państwa, minęła godzina 9:00. Otwieram LII sesję Rady Miasta Helu w dniu 21 grudnia 2023 roku. Witam panie i panów radnych, panów burmistrzów, panią sekretarz. Witam kierowników jednostek organizacyjnych. Witam na naszej sesji prezesa Związku Miast i Gmin Morskich, pana Alana Aleksandrowicza. I dyrektora biura Związku Miast i Gmin Morskich, pana Marcina Makowskiego.

2. Stwierdzenie quorum oraz prawomocności obrad.

Przewodniczący rady: W naszym posiedzeniu bierze udział 13 radnych. Stwierdzam, że nasze obrady są prawomocne.

Nieobecni: radna Grażyna Janiak, radny Grzegorz Nowakowski.

Lista obecności  stanowi załącznik do protokołu.

3. Przyjęcie porządku obrad.

Przewodniczący rady: Proszę państwa, otrzymali państwo porządek dzisiejszych obrad? Czy ktoś chciałby zgłosić jakieś wnioski do tego porządku? Pan burmistrz, proszę.

Burmistrz Helu: Panie przewodniczący, Szanowna Rado, proszę o wniesienie do porządku obrad jeszcze czterech projektów uchwał. Wszystkie te projekty były omawiane na wspólnym posiedzeniu komisji. Projekt uchwały numer 83, w sprawie wysokości ekwiwalentu pieniężnego za uczestnictwo w działaniach ratowniczych, akcjach ratowniczych, szkoleniu lub ćwiczeniu. Chodzi tu o naszą OSP. Projekt uchwały nr 84/ 2023. W sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy po umowie zawartej na czas oznaczony do trzech lat nieruchomości położonej przy ul. Wiejskiej 49. Projekt uchwały nr 85 w sprawie zmiany uchwały Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie określenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych oraz właścicieli nieruchomości, którzy nie są zobowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy. I projekt uchwały numer 86 w sprawie zmiany uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru
i granic aglomeracji Hel. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję, proszę Państwa, informowałem Państwa na komisji, składałem taką prośbę, żeby Państwo wyrazili zgodę, abyśmy realizację punktu 11, czyli Informację na temat działalności Związku Miast i Gmin Morskich, działalność bieżąca, plan na 2024 rok, czyli wystąpienie Pana Prezesa Związku, przesunęli ze względów na ograniczenia czasowe, zrealizowali go po wnioskach i informacjach, czyli po punkcie szóstym. Czy ktoś z Państwa chciałby jeszcze zabrać w tej sprawie porządku obrad dzisiejszych głos? Jeżeli nie, proszę o przegłosowanie zaproponowanego porządku. Kto z Panią i Panów Radnych jest za przyjęciem przedstawionych zmian i przyjęciem porządku obrad dzisiejszej sesji, proszę o podniesienie ręki. Dziękuję, porządek został przyjęty.

Porządek obrad stanowi załącznik do protokołu.

4. Przyjęcie protokołu z LI sesji.

Przewodniczący rady: W okresie międzysesyjnym otrzymali Państwo protokół z 51. sesji Rady Miasta Helu. Czy ktoś z Państwa chciałby w tej sprawie zabrać głos? Nie widzę. W takim razie proszę o przegłosowanie i przyjęcie protokołu. Kto z Pani Panów Radnych jest za przyjęciem protokołu z 51. sesji Rady Miasta Helu? Proszę o podniesienie ręki. Dziękuję, protokół został przyjęty.

5. Interpelacje i pytania w sprawach bieżących.

Przewodniczący rady: Przechodzimy do punktu piątego Interpelacje i pytania o sprawach bieżących. Proszę bardzo Pani Radna Budzisz.

Radna Budzisz: Panie burmistrzu, jest taka prośba od mieszkańców, czy nie można by wznowić transmisji. Twierdzą, że tego im bardzo brakuje. I jeszcze mam taką informację od radnego Nowakowskiego, ponieważ nie mógł dzisiaj tu z nami być. Może przeczytam. Szanowny panie burmistrzu, w imieniu seniorów z lokalizacji ulicy Żeromskiego, Steyera i Leśnej, myślę, że nie tylko, bo od wszystkich seniorów gorąco pragną podziękować za pamięć o nich oraz drobne upominki. Jest to bardzo pozytywny gest i mało który samorząd wychodzi z taką inicjatywą. Jeszcze raz serdeczne podziękowania. Dziękuję.

6. Wnioski i informacje.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Czy ktoś jeszcze z Państwa chciałby zadać pytanie? Jeżeli nie, kolejnym punktem jest punkt szósty, Wnioski i informacje. Również nie widzę zgłoszeń. W takim razie, zgodnie z tym, co ustaliliśmy, proszę państwa, oddaję głos panu Alanowi Aleksandrowiczowi, prezesowi Związku Miast i Gmin Morskich. Proszę bardzo, panie prezesie.

Prezes Związku Miast i Gmin Morskich: Szanowny Panie Przewodniczący, Szanowna Rado, Szanowny Panie Burmistrzu, Pani Sekretarz, Pani Skarbnik, Szanowni Państwo, bardzo dziękujemy, że możemy dzisiaj być z Państwem na sesji Rady. Dla mnie to duże przeżycie, bo w Helu po raz pierwszy jestem w takich okolicznościach. Staramy się cyklicznie co miesiąc jako Związek odwiedzać najbardziej aktywne samorządy, najbardziej aktywnych członków naszego Związku. Hel oczywiście się do nich zalicza. Obiecujemy, że nie zabierzemy zbyt dużo czasu, dosłownie kilkanaście minut i nie będziemy już przeszkadzać. Cel naszej wizyty to przede wszystkim króciutkie przybliżenie, czym się związek zajmuje. W szczegółach podsumowanie roku 2023, przedstawienie planów na rok 2024. Na koniec chcielibyśmy podziękować i panu przewodniczącemu, i panu burmistrzowi za cały wkład, za całe zaangażowanie, bo jest on duży. Mamy takie dwa medale dla osób zasłużonych dla morza, które przyznaje Związek Miast i Gmin Morskich. Jak pewnie Państwo wiecie, bo od lat jesteście członkiem Związku, Związek działa od 1991 roku. Nawiązuje wprost do Związku Gospodarczego Miast Morskich założonego przez Eugeniusza Kwiatkowskiego. Naszym głównym celem to jest bycie głosem samorządów od Szczecina po Elbląg ulokowanych nad morzem, głównie w relacjach z administracją rządową. Choć nie tylko. Oczywiście podejmujemy szereg takich działań integrujących nasze samorządy, promujących te nasze sprawy, z którymi na co dzień się borykamy. Ze mną jest dyrektor biura Marcin Makowski, a więc w szczegółach pokaże jak to wyglądało w roku 23. Ja tylko tak krótko poinformuję, że mamy nadzieję, że do połowy stycznia spotkamy się z naszym nazwijmy to branżowym wiceministrem, czyli wiceministrem Arkadiuszem Marchewką, gdzie też będziemy zbierać agendę spraw i problemów od wszystkich samorządów od Szczecina po Elbląg i na pewno te nasze wspólne chociażby postulaty dotyczące opłat za parkowanie, stref parkowania w samorządach poniżej 100 tysięcy mieszkańców, o które walczyliśmy. Na pewno z tym wrócimy. Postulaty dotyczące administrowania pasem technicznym, czy chociażby walka o środki na utrzymanie mniejszych portów, przystani, zarówno po stronie urzędów morskich, jak i po stronie samorządów, ale też wiele innych postulatów. Zachęcamy do tego, żeby je zgłosić i żebyśmy jako związek bo będziemy tam jako cały zarząd mogli je panu ministrowi przedstawić. Będziemy walczyć też o to, żeby zbudować taki zespół roboczy, mieć swojego opiekuna po stronie ministerstwa, gdzie nasze postulaty będziemy mogli omawiać i wspólnie będziemy mogli nad nimi pracować. Pewnie czas minął. Ja przekażę teraz głos naszemu dyrektorowi biura, który tutaj bywa częściej, Marcinowi Makowskiemu, który podsumuje rok 2023 i zaprezentuje co będziemy robić w roku 2024.

Dyrektor biura Związku Miast i Gmin Morskich: Szanowny panie przewodniczący, szanowny panie burmistrzu, szanowna pani sekretarz, szanowni państwo, radne i radni. Bardzo dziękuję panie prezesie również za to, że mogę przedstawić dzisiaj to, co nam się udało zrobić w 2023 roku, ale również krótkie plany na rok 2024. Tak jak powiedział pan prezes Alan Aleksandrowicz, jesteśmy w bardzo dobrym kontakcie z naszymi gminami. Przede wszystkim tutaj z naszym delegatem, z którym bardzo dobrze współpracujemy, z panem przewodniczącym Markiem Chroniem. Myślę, że on bardzo mocno reprezentuje te postulaty zawsze, które wybrzmiewają na sesji Rady. Mam nadzieję, że właśnie przed tym spotkaniem z panem ministrem Marchewką będziemy mieć już konkretne, znaczy mamy konkretne oczywiście i projekty ustaw i projekty różnych inicjatyw. Natomiast jeżeli coś państwa jeszcze trap1i, jeżeli chcielibyście, żebyśmy się nad czymś skupili, to oczywiście jesteśmy do waszej dyspozycji. Ja chciałbym króciutko tylko powiedzieć dzisiaj o tej pracy Związku Miast i Gmin Morskich. My jako Biuro Związku Miast i Gmin Morskich realizujemy projekty unijne. Zawsze z tej bieżącej perspektywy. W tym roku, jak i w przyszłym będziemy realizować i realizujemy projekty BaltSUS Boating 2030 oraz Baltic Sea to Land. Nie dość, że dzięki tych pieniądzom pozyskanym oczywiście z projektów jesteśmy w stanie w większości utrzymać pracę naszego biura, tak naprawdę również wiele ważnych perspektyw dla turystyki, dla regionu Morza Bałtyckiego, ale również dla portów z nich wynika. Przeróżne analizy, przeróżne badania ekologiczne, a także ujednolicenie rynku właśnie turystycznego. To na tym się głównie skupiamy jako Związek Miast i Gmin Morskich. Oczywiście obejmujemy patronatami przeróżne inicjatywy w naszych gminach. Organizujemy rejs generałem Zaruskim. Tutaj z Markiem i z Państwem oczywiście od lat współpracujemy przy gali Altruistów organizowaną przez Helską Fundację Sapere Aude. Dzięki temu zawsze finaliści rokrocznie mogą popłynąć z nami w rejs właśnie generałem Zaruskim po Zatoce Gdańskiej, ale również wspieramy wiele innych inicjatyw w naszych gminach. Kilka inicjatyw wskazanych. Dożynki w Gminie Cedry Wielkie, Ogólnopolski Turniej Siatkówki, otwarcie sezonu letniego, Festyn Belonada, Bałtycki Maraton Brzegiem Morza, konkursy plastyczne i literackie. Oczywiście jako Związek skupiamy się na promocji bursztynu i dwa lata temu mieliśmy okazję pokazać naszą kolekcję właśnie w Helu. Mam nadzieję, że w przyszłym roku jesteśmy w kontakcie z panem dyrektorem Narodowego Muzeum Morskiego, żebyśmy mogli tutaj również pokazać raz jeszcze Bursztyn i mieszkańcom, i turystom, którzy oczywiście Hel w sezonie tak licznie odwiedzają. W tym roku udało nam się zorganizować również trzy wystawy, W miejscowościach nadmorskich była ona w Mielnie, w Krokowej, w Pucku, ale teraz właśnie kończymy. Dzisiaj dosłownie jedziemy demontować wystawę do Poznania. Również oczywiście współpracujemy przy organizacji jubileuszów bursztynowych godów. Mamy wizyty delegacji zagranicznych. Na ostatnim walnym zebraniu Związku Miast i Gmin Morskich rozmawialiśmy o tym, żebyśmy jako Związek również promowali właśnie bursztyn w Osace podczas EXPO w 2025 roku ale również nawiązaliśmy tutaj współpracę z Fundacją Przyjaźni Polsko-Singapurskiej. Była delegacja u nas i zapraszają nas do Singapuru również z wystawą Bursztynu. Organizowaliśmy w tym roku trzeci Krajowy Konkurs Wiedzy o Morzu. który okazał się niemałym sukcesem. Również dzieci ze szkół otrzymują punkty z kuratorium, liczne nagrody. Konkurs jest przeznaczony dla naszych uczniów z trzech województw, Pomorskiego, Zachodniopomorskiego i Warmińsko-Mazurskiego. Oczywiście odbyły się dwa walne zebrania delegatów. Rokrocznie odbywamy dwa walne zebrania delegatów, jedno w Województwie Zachodniopomorskim, drugie w Województwie Pomorskim. I tak w tym roku byliśmy w Międzyzdrojach i we Władysławowie. Odbyła się duża, bardzo duża konferencja Pomorskiego Eco Forum, organizowana w tym roku jako Wspólnie dla Klimatu z Marszałkiem Województwa Pomorskiego. I było to takie dwudniowe, duże wydarzenie, o którym rozmawialiśmy oczywiście o nowinkach, nie tylko o nowinkach, ale o tych perspektywach ekologicznych i o tym, co możemy zrobić dla naszych gmin przede wszystkim, bo na tym się skupiamy, to jest forum zawsze samorządowe. Organizowaliśmy również ze Związkiem Małych Portów Morskich i tutaj bardzo wielki ukłon dla Pani Prezes za tą współpracę, z Helem również konferencję i wystawę o Małych Portach Morskich w Senacie RP. Również powstały postulaty o Polsce morskiej, które będziemy chcieli przedstawić panu ministrowi Marchewce na spotkaniu w styczniu i również będziemy oczywiście dążyć do tego, żeby wzmocnić rolę tych małych portów przede wszystkim w naszym kraju. Organizowaliśmy również jako związek konferencję podczas targów Balt Expo. Tam również rozmawialiśmy i o energetyce odnawialnej, i o przemyśle stoczniowym, i o małych portach morskich, czyli o tych ważnych tematach, dla których oczywiście my jesteśmy. XI edycja Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego OSE, pomoc w zbiórce środków na odrestaurowanie łódki Jack Strong. Wiem, że również tutaj był pan prezes Leszek Pofroń-Frankowski z prośbą o wsparcie. Dziękujemy oczywiście za wsparcie. Mamy nadzieję, że już niedługo łódka będzie mogła, jacht będzie mógł służyć naszej młodzieży i nie tylko mieszkańcom naszych miejscowości nadmorskich. Oczywiście podejmujemy przede wszystkim stanowiska i apele w rozmowach z rządem. Wierzymy, że teraz będzie to jeszcze bardziej skuteczne niż było dotychczas. O tym, co mówił również Pan Prezes dla miast i gmin nadmorskich, niezwykle ważna kwestia, czyli opłaty za parkowanie w mniejszych miejscowościach turystycznych. Już mamy projekt ustawy, oczywiście on został zgłoszony jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu, natomiast nie został rozpatrzony. Teraz będziemy dążyć, żeby jak najszybciej te zmiany wprowadzić. Również bardzo wiele apeli mamy od Państwa. Zwraca się do mnie często właśnie z taką prośbą pan przewodniczący Marek Chroń. Zawsze występujemy w tym imieniu i gdzieś mediujemy te stanowiska z rządem. Jeżeli chodzi o finanse Związku, bo to też jest niezwykle ważne, żebyście Państwo dowiedzieli się, jak my funkcjonujemy. Wydatki w tym roku wyniosły 774 tys. zł. Natomiast zakładaliśmy wpływy do budżetu w wysokości około miliona złotych, a przewyższyły o dodatkowy milion, czyli mamy prawie dwa miliony złotych. Milion nadwyżki w budżecie, oczywiście wydatki też były dużo większe, natomiast realizujemy głównie projekty unijne, z czego mamy po prostu pieniądze na funkcjonowanie biura i pokrycie też pensji pracowników, ale również nasze projekty zlecone w gminach, wydawnictwa publikacje, które wydajemy, Tak jak wspomniałem, takie przychody z tytułu, to było tylko do września tego roku, to było 905 tysięcy. Natomiast jeszcze projekty dodatkowe prawie milion. Więc tutaj, jeżeli można to tak pokazać w skrócie, to właśnie ciach. Przychody milion dziewięćset trzydzieści siedem tysięcy, natomiast wydatki milion trzysta sześćdziesiąt dziewięć tysięcy. Prawie sześćset tysięcy w rezerwie Związku Miast i Gmin Morskich. I króciutko, jakie plany na rok 2024. Tak jak wspomnieliśmy, oczywiście realizacja projektów unijnych. Dwa projekty realizujemy, dwa dodatkowe, do dwóch dodatkowych aplikowaliśmy, więc wierzymy, że nam się uda jeszcze dodatkowo różne kwestie dla naszego regionu zrobić. Będziemy oczywiście organizować wystawy bursztynu, jak wspomniałem. Mamy również instalację wodną poławiacz bursztynu, którą bardzo chętnie byśmy w sezonie letnim umieścili w Helu. Myślę, że to jest bardzo duża atrakcja i o tym będziemy pewnie rozmawiać gdzieś z panem przewodniczącym. Sprzedaż książki, oczywiście walne zebranie delegatów. Pamiętamy, że zbliżają się wybory samorządowe, co jest niezwykle ważne. Również praca nad targami Baltexpo. czwarta edycja konkursu Krajowego Wiedzy o Morzu. Forum Korytarza Transportowego Bałtyk Adriatyk, w którego jesteśmy za rządzie przy Marszałku Województwa Pomorskiego. Organizacja Konferencji Wspólnie dla Klimatu. Organizacja Konferencji Pomorskie jako Forum. Dalej będziemy wspierać zbiórkę środków na eksploatację żaglowca Generał Zaruski, ale również na Strażnika Poranka. Chcemy dalej kontynuować i współorganizować rejsy dla młodzieży z naszych miejscowości nadmorskich. I plan dochodów i wydatków. Wydatki na przyszły rok wyglądają następująco. My planujemy wydać 691.400 zł, natomiast przychody na dzień dzisiejszy powinny osiągnąć 690 tys. Jeżeli chodzi o cele statutowe, oczywiście dodatkowo projekty unijne, które, tak jak wspomniałem, pomagają nam finansować pracę całego biura. Szanowni Państwo, to tyle.

Przewodniczący rady: Dziękuję Panie Dyrektorze za przedstawioną prezentację. Proszę bardzo Panie Prezesie.

Prezes Związku Miast i Gmin Morskich: A ta cała działalność możliwa jest między innymi dzięki zaangażowaniu Pana Przewodniczącego Marka. Chronia. Oczywiście wsparciu Państwa i Pana Burmistrza. Dlatego w tym roku ufundowaliśmy medale dla osób zasłużonych zarówno dla Związku, jak i dla spraw samorządów nadmorskich. Chcielibyśmy takie dwa medale korzystając z okazji wręczyć. Życzyć Państwu oczywiście zdrowych, wesołych świąt i wszystkiego co najlepsze w roku przyszłym, który wiem, że nie będzie pewnie budżetowo łatwo. I cóż, zachęcić, żeby faktycznie wykorzystywać nas jako takie forum, gdzie swoje postulaty można zgłaszać, a my na pewno będziemy starać się zabiegać czy w kontaktach z władzami rządowymi, czy wojewódzkimi, aby one zostały zrealizowane. Na pewno też będziemy współpracować z innymi organizacjami samorządowymi, jak Związek Miast Polskich, czy Unia Metropolii Polskich. Wierzymy, że to przyniesie skutek. Jeżeli mogę wręczyć teraz te medale.

Przewodniczący rady: Dziękuję, ja tylko chciałbym dwa zdania dodać Panie Prezesie. Tak naprawdę to moja rola to jest tylko wyłącznie skupia się na tym, że reprezentuje Radę, która podejmuje decyzje, a najlepszym tego przykładem jest apel, który Rada podjęła w zeszłym roku dotyczący dofinansowania instalacji fotowoltaicznych dla małych wspólnot mieszkaniowych. Dzięki oczywiście wsparciu Związku, ten postulat został uwzględniony i takie dotacje pojawiły się. To, co robię wynika, czy to, co państwu zgłaszam na związku, wynika najczęściej z dyskusji, które odbywamy na Radzie. Moja zasługa tutaj jest może najmniejsza. To jest wynik tego, co Rada dyskutuje i jakie problemy mieszkańców zgłasza. Tutaj chciałbym tylko wspomnieć, że na ostatnim walnym, ja to już chyba przekazywałem ale to jest może dobry moment  żeby to powiedzieć, poprosiłem Związek o wsparcie przy dyskusji na temat zmian w ustawie tzw. śmieciowej. Ponieważ niektóre zapisy w pewien sposób ograniczają i powodują to, mieszkańcy gmin, miast muszą ponosić koszty, czasami przez siebie nie spowodowane. Dziękuję za przyjęcie ponowne do agendy kwestii parkowania, bo to jest bardzo istotne i mam nadzieję, że dzięki wsparciu Związku uda się to zrealizować. I to, co przekazywałem też na ostatnim walnym, też mam nadzieję, że Związek wesprze nas w tej inicjatywie. Chociażby dlatego, że mamy w tej chwili zmianę w podejściu do polityki OZE. Pieniądze prawdopodobnie unijne zostaną uruchomione i gdzieś ta polityka ruszy do przodu. Chodzi konkretnie o politykę dotyczącą energii wiatrowej, ale w mikroskali, nie w makroskali. Tak jak mówiłem na ostatnim walnym, w takich miejscowościach jak Hel czy miejscowościach nadmorskich energia wiatrowa wykorzystywana przez małe turbiny wiatrowe mogłaby bardzo wesprzeć lokalnych użytkowników i jednak wpłynąć na bardzo duże oszczędności. Ale tak jak zresztą zawsze to podkreślam, jeżeli będziemy występowali jako duży związek, duża grupa podmiotów, w tym momencie na pewno większa siła przebicia. Dziękuję wam za to, że jesteście takim pomostem między gminami a władzami rządowymi. No bo tu już trzeba mówić o tej władzy centralnej, nie władzy jakiejś pośredniej. Także jeszcze raz dziękuję za wsparcie. Proszę bardzo pan radny Łazur.

Radny Łazur: Tu pan powiedział, że mamy do wykonania w 2024 cztery projekty. Ja jestem ciekawy co to są za projekty.

Dyrektor biura Związku Miast i Gmin Morskich: Oczywiście, przepraszam, wracam do nich. Realizowane projekty, które teraz realizujemy, oczywiście to jest z Balticsu z Baltic 2030 i Baltic Sea to Land. I jeżeli chodzi o ten Baltic Sea to Land, to jest projekt, w którym tak naprawdę dzielimy się, to są projekty miękkie. Nie ukrywam, że pomagają nam zdobyć dobre praktyki dla naszych, nie tylko gmin, ale myślę, że też samorządowo i rządowo. I tutaj skupiamy się głównie właśnie na morskiej energetyce wiatrowej i o tych dobrych praktykach. Naszymi partnerami są Niemcy, Duńczycy, Szwedzi, Łotysze i Litwini. Natomiast mamy taki mały problem, ponieważ nas bardzo proszą o to, żebyśmy się podzielili dobrymi praktykami, jeżeli chodzi o offshore w Polsce. Jeżeli Niemcy mają taki problem, że nie mają gdzie magazynować energii pochodzącej z wiatraków na morzu, tak my nie mamy wiatraków na morzu. Więc nad tym się musimy mocno pochylić. Natomiast to są takie dobre praktyki, które my jak gdyby przekazujemy, a ten projekt Baltsus Boating to jest projekt turystyczny, który ma ujednolicić taki system turystyczny dla wszystkich właśnie miejscowości nadmorskich, które są w tym projekcie. Czyli nasze tutaj całe związkowe, znaczy całe wybrzeże polskie, ale również Łotysze, Litwini, Estończycy, Finowie, Szwedzi, Duńczycy i Niemcy. I chcemy zrobić taki jednolity system turystyczny i taką aplikację nawet, która ma na celu, jest coś takiego jak, się nazywa 'jak dojadę'. Czyli ja sobie wpisuję na przykład jak dojechać na Hel do jakiegoś konkretnego muzeum i mi pokazuje, że ze Szwecji, jeżeli chciałbym się dostać na Hel, no to muszę przepłynąć albo przelecieć promem do Gdańska i to po prostu wskazać turystycznie ten plan. A dwa pozostałe projekty to również jeden projekt ekologiczny, który ma na celu monitorowanie stanu wraków na dnie Bałtyku, bo to jest niezwykle ważny temat, którego staramy się przed sezonem tak naprawdę zazwyczaj nie poruszać. Natomiast to, co tam jest, to trzeba zbadać. To o tym doskonale wiemy i tym się od lat również jako związek zajmujemy. I ostatni projekt ma na celu odrestaurowanie właśnie tego Strażnika Poranka. Tutaj również sięgamy po fundusze unijne, żeby nie tylko samorządowe i prywatne mogły je zasilić. Więc to są te projekty.

Przewodniczący rady: Dziękuję.

Prezes Związku Miast i Gmin Morskich: Zazwyczaj po prostu czerpiemy korzyści z realizacji projektów, czy to z Interregu, czy z południowego Bałtyku, czy z mechanizmu norweskiego. Teraz te wytyczne i szanse się tworzą, głównie jeżeli chodzi o południowy Bałtyk i mechanizm norweski, także tu będziemy aktywni. Tylko jedno słowo do wyjaśnienia, że Polska Morska, o której mówił dyrektor Marcin, to są pomysły burmistrzów, wójtów na uruchomienie programu operacyjnego, oddzielnego. Tak jak ma Polska Wschodnia, to tutaj akurat dedykowany projekt dla obszaru północnego, nadmorskiego kraju. Jest duża grupa zwolenników dla tego pomysłu. Czy to jeszcze w tej perspektywie, bo będzie taki okres reprogramowania tych środków, czy po prostu walczenia już o zaprogramowanie tak nowej perspektywy unijnej. Oczywiście dużą zaletą jest to, tak jak patrzę ze swojej perspektywy, też jako samorządowiec, że możemy podpatrywać, co się u Państwa dzieje i się dzielić doświadczeniami.

Przewodniczący rady: Czy chcieliby Państwo jeszcze zapytać o coś, prosić o dopowiedzenia? Nie. Dziękuję Panie Prezesie. Proszę bardzo. Przejdę. No to prezes powiedział.

Prezes Związku Miast i Gmin Morskich: Bardzo dziękuję.

Przewodniczący rady: To ja dziękuję w imieniu Rady. [niezrozumiałe] Proszę państwa, proponuję 15 minut przerwy. Do godziny 9:45.

7. Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu.

Przewodniczący rady: Proszę Państwa przechodzimy do punktu siódmego Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu. W okresie międzysesyjnym wpłynął jeden e-mail od autora pod pseudonimem Wesołe55. Został ten mail przedstawiony Państwu na wspólnym posiedzeniu komisji we wtorek, o czym autor został również poinformowany. Jeżeli jesteśmy przy pismach, to może, chociaż to nie jest pismo, ale informacja, chciałbym tylko przypomnieć, bo z pewnością Państwo wiecie, dzisiaj o godzinie 16 w Hali Widowiskowo- Sportowej odbędzie się koncert bożenarodzeniowy pod tytułem Szukając Dobra, na który zapraszają Państwa, nas wszystkich, uczniowie i Rada Rodziców. Wpłynęła również od dyrekcji pracowników ZSO, wpłynęły życzenia świąteczne dla radnych.

8. Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje rady i radnych na poprzednich sesjach oraz między sesjami.

Przewodniczący rady: Przechodzimy do punktu ósmego proszę Państwa Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisję Rady i radnych na poprzednich sesjach oraz między sesjami. Proszę Panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Panie przewodniczący, szanowna Rado nie wpłynęły żadne wnioski ani interpelacje zgłoszone przez komisje i radnych między sesjami. Dziękuję.

9. Sprawozdanie burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym.

Przewodniczący rady: Dziękuję, kolejnym punktem jest Sprawozdanie burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym. Proszę, panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Sprawozdanie i działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym. Punkt pierwszy. Spotkał się ze sponsorami imprez plenerowych i koncertów, które odbywały się w sezonie letnim. Podziękował za współpracę. Nie żeby dalej jej nie było, tylko podziękował za czasową współpracę i prosił o ewentualnie również zaangażowanie w organizacji imprez w przyszłym roku. Prowadził spotkania Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie usunięcia niewybuchów bomb lotniczych zalegających na dnie Zatoki Puckiej. Spotkał się z projektantami projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru portu i terenów przyległych, z którymi omówił kolejną koncepcję projektu planu. Wziął udział w spotkaniu zorganizowanym przez rektora Uniwersytetu Gdańskiego na temat współpracy uczelni z partnerami sektora społeczno-gospodarczego. Wraz ze Starostą Puckim otworzył Powiatowy Konkurs Kolęd, który odbył się w Miejskiej Hali Sportowo-Widowiskowej. Wziął udział w spotkaniach wigilijnych w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim i Ochotniczej Straży Pożarnej. Nadzorował montaż świątecznej iluminacji miasta. Prowadził nadzór nad realizacją inwestycji miejskich, w tym w szczególności budowy mieszkań oraz zagospodarowania terenu przy ulicy Żeromskiego 12. Prowadził konsultacje w sprawie projektów budowy pływalni przy Zespole Szkół Ogólnokształcących oraz pawilonów handlowych na Bulwarze Nadmorskim oraz miejsc parkingowych w okolicy ulicy Leśnej 6 i Bałtyckiej 3. Przygotowywał materiały na dzisiejszą sesję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. czy ktoś chciałby zadać pytanie? Przepraszam, bo nie widzę. Pani radna Wójcik, proszę.

Radna Wójcik: Proszę pana burmistrza o rozwinięcie punktu dziewiątego, czyli prowadził konsultacje w sprawie projektów budowy pływalni przy ZSO, pawilonów handlowych na Bulwarze Nadmorskim oraz miejsc parkingowych na ulicy Leśnej 6 i Bałtyckiej 3.

Burmistrz Helu: Szanowni Państwo, Szanowna Pani radna w punkcie trzynastym porządku obrad, podpunkt D jest temat realizacja programów inwestycyjnych w 2023 roku. W tym punkcie przedstawię, co było realizowane, przypomnę, w mieście, ale tam również będzie prezentacja tych dwóch zadań, o których tu wspomniałem, a więc pływalni przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i pawilonów handlowych na Bulwarze Nadmorskim. Pokażemy, wizualizację, jak to by mogło wyglądać. Oczywiście to jest wszystko na etapie jeszcze koncepcji. Jeżeli będą te koncepcje już zakończone i zatwierdzone, wtedy przystąpimy do przygotowania dokumentacji technicznej no i pomału, żeby docelowo dojść do pozwoleń na budowę. Jeżeli chodzi o miejsca parkingowe w okolicy ulicy Leśnej 6 i Bałtyckiej 3, Państwo sprawę znacie, bo to już trwa kilka lat. Ja mówię, informowałem na wcześniejszych sesjach, że nie możemy uzyskać pozwolenia na budowę parkingu z wykorzystaniem całego tego obszaru ponieważ albo wpływają protesty od stron, czyli od mieszkańców, przede wszystkim jednego mieszkańca z ulicy Bałtyckiej. Ostatnie konsultacje, które zostały przeprowadzone z Wydziałem Architektury w Pucku, i rozmowy ze Spółdzielnią Mieszkaniowo w Pucku, ponieważ ona, ten teren dotyczy jakby też tej klatki A, chyba A, tak, klatki A w tym budynku Leśna 6. No jest pomysł, jest koncepcja, aby ten obszar podzielić jakby na dwie części i wtedy wybudować te miejsca parkingowe, ale przez dwa różne podmioty, czyli i przez spółdzielnię, i przez miasto łącznie z trzecim elementem, czyli wjazdem od ulicy Bałtyckiej do Leśnej 6, bo ten odcinek drogi wymaga też remontu. Być może, że będzie to możliwość zrealizowania już nawet w przyszłym roku. Dziękuję.

Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

10. Sprawozdanie burmistrza z wykonania uchwał rady.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Czy są jeszcze pytania? Jeżeli nie, kolejnym punktem jest punkt 10. Sprawozdanie burmistrza z wykonania uchwał. Otrzymali Państwo sprawozdanie. Czy ktoś w tej sprawie chciałby zabrać głos? Również nie widzę.

Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

12. Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawie:

a) projekt uchwały nr 71/2023 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu;

b) projekt uchwały nr 72/2023 w sprawie uchwalenia budżetu miasta Helu na 2024 rok:

- odczytanie projektu uchwały budżetowej wraz z uzasadnieniem;

- odczytanie opinii i wniosków komisji stałych Rady Miasta;

- odczytanie stanowiska burmistrza Helu w sprawie opinii komisji stałych Rady Miasta Helu;

- odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku o projekcie budżetu;

- dyskusja nad wniesionymi poprawkami i ich przegłosowanie;

- głosowanie nad projektem uchwały budżetowej;

c) projekt uchwały nr 73/2023 w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przeciwdziałania Narkomanii oraz Uzależnień Behawioralnych w 2024 roku,

d) projekt uchwały nr 74/2023 w sprawie przyjęcia planu pracy Rady Miasta Helu w 2024 roku,

e) projekt uchwały nr 75/2023 w sprawie przyjęcia planu kontroli Komisji Rewizyjnej w 2024 roku,

f) projekt uchwały nr 76/2023 w sprawie przyjęcia nowego statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Helu,

g) projekt uchwały nr 77/2023 w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2023 rok,

h) projekt uchwały nr 78/2023 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu,

i) projekt uchwały nr 79/2023 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat,

j) projekt uchwały nr 80/2023 w sprawie określenia szczegółowych warunków sprzedaży nieruchomości gruntowych na rzecz ich użytkowników wieczystych,

k) projekt uchwały nr 81/2023 w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub ewidencji zabytków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków,

l) projekt uchwały nr 82/2023 w sprawie ustalenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w prowadzonych przez gminę miejską Hel publicznych przedszkolach, publicznych innych formach wychowania przedszkolnego i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Przewodniczący rady: W takim razie przechodzimy do punktu dwunastego Rozpatrzenie projektów, podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawach. Pierwszym jest projekt uchwały nr 71/2023 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu. Wszystkie projekty były omawiane na wspólnym posiedzeniu komisji. Czy ktoś z Państwa chciałby w tej sprawie zabrać głos? Jeżeli nie, uruchamiam system do głosowania, tylko muszę system odświeżyć. I proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. Jeszcze nie mam od radnego Salskiego, ale to może jest kwestia odświeżenia? Nie. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział trzynastu radnych. Wszyscy byli za, nikt się nie wstrzymał i nikt nie był przeciw. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę numer LII/388/23.

Rada Miasta w obecności 13 radnych – jednogłośnie, 13 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę nr LII/388/23 Rady Miasta Helu z dnia 21 grudnia 2023 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu.

Przewodniczący rady: Kolejny projekt uchwały. Projekt uchwały numer 72 dotyczy uchwalenia budżetu miasta Helu na 2024 rok. Proszę o odczytanie projektu uchwały budżetowej wraz z uzasadnieniem.

Zastępca skarbnika: Panie Przewodniczący, Szanowna Rado, projekt był omawiany na komisji wspólnej. Ja tutaj w tym punkcie przeczytam ogólny zarys budżetu miasta na 2024 rok, a więc ustala się dochody budżetu miasta w wysokości 26.248.234,00 zł, gdzie dochody bieżące wynoszą 20.837.141,00 zł, dochody majątkowe 5.411.093,00 zł. Ustala się wydatki budżetu miasta w łącznej wysokości 31.749.446,00zł, w tym wydatki bieżące w łącznej wysokości 24.125.569,00 zł, gdzie wydatki majątkowe wynoszą 7. 623.877 zł. Zadania inwestycyjne roczne 2.159. 866,00 zł, zadania inwestycyjne ujęte w wykazie przedsięwzięć w ramach Wieloletniej Prognozy Finansowej w 2024 roku 4. 464.011,00 zł. W budżecie tworzy się również rezerwę w wysokości 315.000,00 zł, gdzie rezerwa ogólna wynosi 173.000,00, rezerwa celowa 117.00,00 podzielona na zarządzanie kryzysowe 67.000,00 i budżet obywatelski 75.000,00. Deficyt budżetu gminy w wysokości 5.501.212,00 zł, który zostanie pokryty z nadwyżki budżetowej z lat ubiegłych. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady: Dziękuję, proszę o odczytanie uzasadnienia.

Radna Kosno: Uzasadnienie do budżetu miasta Helu na 2024 rok. Burmistrz Miasta przedkłada Wysokiej Radzie uzasadnienie do budżetu miasta Helu na 2024 rok. Budżet opracowano na podstawie ustawy o finansach publicznych oraz ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, informacji Ministra Finansów o wysokości subwencji ogólnej dla miasta Helu oraz wysokości kwoty dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego osób fizycznych oraz prawnych. Dotacje na zadania zlecone i własne przyjęto do budżetu w wysokości przekazanej w zawiadomieniu z Urzędu Wojewódzkiego. Przy opracowaniu budżetu miasta Helu wzięto również pod uwagę wskaźniki przyjęte do projektu ustawy budżetowej na rok 2024. Prognozowany średnioroczny wskaźnik towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w wysokości 106,6%. Średnioroczny wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w wysokości 106,6%. Minister Finansów w drodze obwieszczenia w sprawie granic stawek kwotowych, podatków i opłat lokalnych na rok 2024 określił m.in. maksymalne granice stawek podatku od nieruchomości, które obowiązywać będą w przyszłym roku. W związku z powyższym stawki podatków w gminie wzrosną średnio
o 10%. W planowaniu budżetu na 2024 rok również uwzględniono zmiany, które dotyczą systemu monitorowania usług publicznych. Dokonano podziału dochodów i wydatków budżetu gminy na dochody i wydatki podmiotowe i usługowe. W rozdziałach usługowych ujmuje się wszystkie dochody według paragrafów i wydatki, w naszym przypadku według grupy paragrafów na realizację zadań bezpośrednio związanych ze świadczeniem usług publicznych, o których mowa w tych rozdziałach. Natomiast w rozdziałach podmiotowych właściwych dla danej jednostki organizacyjnej wykazuje się wyłącznie wydatki związane z utrzymaniem stanowisk pracy. Są to wydatki bieżące na wynagrodzenia i pochodne pracowników, oraz wydatki rzeczowe niezbędne do poniesienia w celu zorganizowania stawek pracy. Ustalono dochody budżetu miasta w wysokości 26.248.234,00 zł, z tego dochody bieżące to kwota 20.837. 141,00 zł, natomiast dochody majątkowe to kwota 5.411.093,00 zł. Wydatki ogółem wyniosły kwotę 31.749.446,00 zł, z czego wydatki bieżące wynoszą 24.125.569,00 zł, a wydatki majątkowe to kwota 7.623.877,00 zł. Budżet miasta Helu zamknął się deficytem w wysokości 5.501.212,00 zł, na który składają się wydatki bieżące niezrównoważone dochodami bieżącymi w wysokości 3. 288.428,00 zł, wydatki majątkowe w wysokości 2.212.784,00 zł. Na pokrycie deficytu zaplanowano przychody w wysokości 5.501. 212,00 zł. Przychody na pokrycie deficytu mają umocnienie w znacznych środkach finansowych z nadwyżek budżetowych z lat ubiegłych. Nadwyżka z lat ubiegłych wynosiła 14. 653.479,63 zł. W tym bieżącym planuje się również wypracowanie nadwyżki budżetowej. Ustala się, że nie ma zagrożenia co do braku środków na pokrycie zaplanowanych wydatków finansowych przychodami. Dochody budżetu miasta Helu na rok 2024 to 26.248.234 zł, w tym dochody bieżące 20.837.141,00 zł, dochody majątkowe 5.411.093,00 zł. Wydatki budżetu miasta w Helu na 2023 31. 749. 446,00 zł, w tym wydatki bieżące 24. 125. 569,00 zł i wydatki majątkowe7.623.877,00zł. Wynik budżetu, nadwyżka, deficyt. Minus 5.501.212,00 zł. Przychody budżetu, nadwyżka budżetowa z lat ubiegłych, paragraf 957 5.501.212,00 zł. W 2024roku priorytetem jest wykonanie przede wszystkim zaplanowanych zadań inwestycyjnych. Pozostałe zadania bieżące zaplanowane w budżecie w 2024 roku realizowane będą  oszczędnie w miarę posiadanych środków. W związku z tym, że gmina Hel nie posiada dochodów uzyskiwanych z tytułu podatku rolnego w planie wydatków budżetowych, pominięto wydatek na rzecz Izb Rolniczych. Gmina Hel nie udziela poręczeń i gwarancji.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Proszę o przedstawienie opinii Komisji Rewizyjnej.

Radny Pszeniczny: Opinia Komisji Rewizyjnej w sprawie przejęcia budżetu miasta Helu na rok 2024. Komisja Rewizyjna w składzie Krzysztof Pszeniczny przewodniczący, Bogdan Żuławski wiceprzewodniczący, Jan Łazur członek komisji. Komisja Rewizyjna w pełnym składzie po zapoznaniu się z projektem budżetu stwierdza, że budżet został opracowany starannie i z uwzględnieniem wszelkich uwarunkowań. Komisja Rewizyjna pozytywnie opiniuje przedstawiony projekt budżetu miasta Helu na rok 2024. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję, proszę Komisję Gospodarczą o przedstawienie opinii.

Radny Sojecki: Opinia Komisji Gospodarczej Rady Miasta Helu dotyczy przyjęcia projektu budżetu miasta Helu na 2024 rok. Komisja Gospodarcza w składzie radna Ewa Wójcik, radna Sylwia Budzisz, radny Andrzej Dzikowski, radny Waldemar Sojecki, radny Grzegorz Nowakowski. Po analizie oraz przeprowadzeniu głosowania jednomyślnie pozytywnie opiniuję przyjęcie projektu budżetu miasta Helu na rok 2024 i jest za przyjęciem projektu. Przewodniczący Komisji Gospodarczej radny Grzegorz Nowakowski .

Przewodniczący rady: Dziękuję, i proszę o opinię Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.

Radna Pełechaty: Opinia Skarg, Wniosków i Petycji w sprawie budżetu na 2024 rok. Komisja w składzie Jan Łazur, Józef Salski, Arnold Antkowski, Maria Pełechaty, Grażyna Janiak. Po przeanalizowaniu budżetu miasta Helu na 2024 rok, komisja stwierdziła, że została ona przygotowana z należytą starannością. Natomiast deficyt, który występuje między przychodami a wydatkami pokryty będzie z nadwyżki z roku 2023. Komisja Skarg, Wniosków i Petycji wnosi o przyjęcie projektu budżetu miasta Helu na 2024 rok. Członkowie komisji byli jednogłośni. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. panie burmistrzu proszę o przedstawienie swojej opinii do opinii komisji.

Burmistrz Helu: Panie Przewodniczący, Szanowna Rado, moja opinia nie ma tu znaczenia. Chcę tylko podziękować wszystkim komisjom za pozytywne zaopiniowanie projektu budżetu. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Proszę o odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku o projekcie budżetu.

Zastępca skarbnika: Panie Przewodniczący, Szanowna Rado, uchwała numer 203/g 114/p/III/ 23 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z dnia 5 grudnia 2023 roku w sprawie opinii o projekcie uchwały budżetowej Miasta Halu na 2024 rok oraz możliwości sfinansowania deficytu budżetu. Na podstawie artykułu 13 punkt 3 w związku z artykułem 19 ustęp 2 z dnia 7 października 1992 roku o Regionalnych Izbach Obrachunkowych oraz artykuł 238 ustęp 1 punkt 2 i artykuł 246 ustęp 1 z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych Skład orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku w osobach Alicja Śrubkowska przewodnicząca, Adam Kuczyński członek, Katarzyna Renke członek pozytywnie opiniuje projekt uchwały budżetowej miasta Helu na 2024 rok oraz możliwości sfinansowania deficytu budżetu. Uzasadnienie. W dniu 15 listopada 2023 roku do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku wpłynęło zarządzenie nr 62/ 0050/ 2023 Burmistrza Helu z dnia 15 listopada 2023 roku w sprawie przyjęcia projektu budżetu Helu na 2024 rok. Badając projekt uchwały budżetowej miasta Helu na 2024 rok, Skład Orzekający stwierdził, że został on opracowany zgodnie z wymogami określonymi w artykule 212,214, 215, 217, 222, 235, 236, 237, 258 ust. 1 oraz 264 ust. 3 o finansach publicznych. Przedłożony projekt budżetu określa planowane dochody budżetowe ogółem w kwocie 26.248.234,00 zł, w tym dochody bieżące w kwocie 20.837.141,00 zł oraz dochody majątkowe w kwocie 5. 411.0 93,00 zł. Wydatki natomiast ustalono w łącznej kwocie 31.749.446,00 zł, w tym wydatki bieżące w kwocie 24.125.569,00 zł oraz wydatki majątkowe w kwocie 7.623.877,00 zł. Zaplanowany deficyt budżetu na rok 2024 w wysokości 5. 501. 212,00 zł przewiduje się pokryć w całości przychodami pochodzącymi z nadwyżki budżetowej z lat ubiegłych. Ze względu na to, że zgodnie z artykułem 17 ust. 2 pkt 5 ustawy o finansach publicznych, deficyt budżetu jednostki samorządu terytorialnego może być pokryty przychodami pochodzącymi z nadwyżki budżetu jednostki samorządu terytorialnego z lat ubiegłych, pomniejszone o środki określone w artykule 217 ust. 2 punkt 8 tej ustawy. Skład orzekający stwierdził, że zaplanowany sposób pokrycia deficytu jest zgodny z prawem. Przychody budżetu zaplanowano z tytułu nadwyżki budżetowej z lat ubiegłych, paragraf 957 w kwocie 5.501.212,00 złotych. Rozchodów w projekcie budżetu nie zaplanowano. W dalszej kolejności Skład Orzekający stwierdził, że projekt budżetu pod względem merytorycznym obejmuje możliwe do uzyskania dochody własne miasta z podziałem na dochody bieżące i majątkowe oraz wydatki na realizację obligatoryjnych zadań własnych, jak też zadań zleconych. Skład Orzekający dokonał ponadto ceny spełnienia w 2024 roku realizacji określonej w artykule 242 ust. 1 ustawy o finansach publicznych. Z powyższych przepisów wynika, że organ stanowiący jednostki samorządy terytorialnego nie może uchwalić budżetu, w którym planowane wydatki bieżące są wyższe niż planowane dochody bieżące powiększone o przychody, o których mowa w artykule 217 ust. 1 punkt 5, 7 i 8 ustawy o finansach publicznych. Z uwagi na zaplanowanie w projekcie uchwały w 2024 roku przychodów, o których mowa w artykule 217 ust. 2 punkt 1 ustawy o finansach publicznych w łącznej wysokości 5.501.212,00 zł, w pełni pokrywającej ujemny wynik budżetu operacyjnego jednostki w wysokości 3.288.428 zł. Skład Orzekający uznał, że realizacja wynikająca z przywołanych wyżej przepisów zostanie w 2024 roku spełniona. W uzasadnieniu budżetu podano ogólną podstawę oraz sposób kalkulowania planowanych dochodów i wydatków budżetowych, a także podano źródła dochodów możliwe do uzyskania w roku budżetowym 2024 oraz przedstawione zadania przewidziane do realizacji w 2024 roku. Zaprezentowano również planowane przychody. Biorąc pod uwagę całość materiałów przedłożonych do zaopiniowania skład orzekający stwierdził, że projekt uchwały budżetowej został opracowany co do zasady zgodnie, a materiały towarzyszące pozwalają ocenić zamierzenia burmistrza w zakresie realizacji zadań miasta. Biorąc powyższe pod uwagę Skład Orzekający postanowił jak w sentencji. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Proszę Państwa, Komisje Rady Miasta nie zgłosiły poprawek do dzisiejszego obecnie procedowanego projektu uchwały budżetowej. Wszystko z tego, co mówiliśmy na komisjach, wszystkie wnioski, które były składane przez Komisję zostały uwzględnione z tego, co pan burmistrz przekazywał. Niemniej jednak otwieram dyskusję, czy ktoś z Państwa chciałby w sprawie budżetu, w sprawie poprawek zabrać głos. Jeżeli nie, zamykam dyskusję w takim razie i przechodzimy proszę Państwa do głosowania nad projektem uchwały. Uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Jest problem dzisiaj z urządzeniami. Mały. Dziękuję. Proszę Państwa, w głosowaniu wzięło udział trzynastu radnych. Wszyscy byli za, nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw. Oświadczam iż rada podjęła uchwałę nr LII/389/23. Tym samym uchwalając budżet miasta Helu na 2024 rok. Proszę bardzo, pan prezes.

Rada Miasta w obecności 13 radnych – jednogłośnie, 13 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę LII/389/23 z dnia 21 grudnia 2023 roku w sprawie uchwalenia budżetu miasta Helu na 2024 rok.

Prezes OSP Hel: Szanowni Państwo, chciałem bardzo serdecznie podziękować w imieniu OSP Hel za dofinansowanie, za budżet na rok następny. Te środki naprawdę będą wykorzystane na działalność naszej Straży. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję Panie Prezesie. Proszę Państwa, przed nami projekt uchwały nr 73, czyli Gminny program profilaktyki rozwiązywania problemów alkoholowych, przeciwdziałania narkomanii oraz uzależnień behawioralnych w 2024 roku. Proszę Państwa, Pan Pełnomocnik na pewno będzie szeroko omawiał ten program. W związku z tym, że mamy długi blok reklam, przepraszam uchwał, czy życzą Państwo sobie przerwę teraz, czy po całym bloku? Czy 15 minut wystarczy? W takim razie ogłaszam przerwę do godziny 10:45, czyli 19 minut. Proszę Państwa, wracamy do naszego posiedzenia. Przechodzimy do podpunktu C, projekt uchwały nr 73/2023 w sprawie Gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, przeciwdziałania narkomanii oraz uzależnień behawioralnych w 2024 roku. Proszę, panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Bardzo proszę o przedstawienie gminnego programu pana Pawła Budzisza.
Pełnomocnik burmistrza Helu: Dziękuję. Szanowni Państwo, Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązania Problemów Alkoholowych, Przeciwdziałania Narkomanii oraz Uzależnień Behawioralnych na 2024 rok został opracowany w oparciu o ustawę o wychowaniu w trzeźwości, przeciwdziałaniu alkoholizmowi, ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii, ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz o Narodowy Program Zdrowia. Program ten zawiera zbiór przedsięwzięć przewidywanych do realizacji w 2024 roku. W tym głównie poprzez efektywne rozwiązywanie problemów alkoholowych i narkomanii, profilaktykę uzależnień wśród dzieci i młodzieży, podejmowanie działań mających na celu udzielanie pomocy rodzinom, którym występują problemy związane z przemocą psychiczną, jak i fizyczną oraz promocję zdrowego stylu życia, skuteczne przeciwdziałania różnego rodzaju uzależnieniom, racjonalną i efektywną profilaktykę problemową, wspieranie rodziny w wychowaniu potomstwa i profesjonalną pomoc terapeutyczno-profilaktyczną. Aby powyższe cele zostały osiągnięte, zaplanowaną zresztą tak samo jak w ubiegłych latach, dofinansowanie szkoleń dla pracowników różnych grup zawodowych, refundację kosztów związanych z procedurą kierowania osób nadużywających alkoholu na leczenie odwykowe w placówkach stacjonarnego leczenia odwykowego, organizowanie działań zwiększających dostępność terapeutyczną i rehabilitacyjną dla osób uzależnionych, i członków ich rodzin, podejmowanie działań w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, wdrażanie profesjonalnych programów profilaktycznych, rozwijanie w oparciu o świetlicę środowiskową pomocy dla dzieci, rozprowadzanie materiałów promujących zdrowy styl życia. Proszę Państwa, zgodnie z aktualną uchwałą Rady Miasta, na terenie Helu maksymalna liczba zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży wynosi po 70 zezwoleń na każdy rodzaj napojów alkoholowych, a maksymalna liczba zezwoleń na sprzedaż alkoholowych poza miejscem sprzedaży wynosi po 25 zezwoleń na każdy rodzaj alkoholu. Nadzór nad liczbą zezwoleń dotyczącą sprzedaży napojów alkoholów pełni Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych poprzez opiniowanie wniosków o wydawanie zezwoleń na sprzedaż alkoholów pod kątem zgodności z uchwałami Rady Miasta. W chwili obecnej faktyczna liczba zezwoleń na sprzedaż alkoholu w gastronomii wynosi alkoholu do 4,5%, 47 takich zezwoleń, od 4,5% do 18% 30 takich zezwoleń, a powyżej 26 zezwoleń. Natomiast w sklepach w chwili obecnej mamy liczbę zezwoleń na alkohol do 4,5% 19, na 4,5% do 18% 18 takich pozwoleń, a powyżej 17. W 2023 roku wydano jeśli chodzi o gastronomię, 16 zezwoleń dla lokali gastronomicznych na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych o wartości od 4,5% alkoholu i piwa. W tym 6 jednorazowe. 7 zezwoleń dla lokali gastronomicznych na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych o wartości od 4,5 do 18% alkoholu z wyjątkiem piwa. W tym były wydane 3 jednorazowe. 8 zezwoleń dla lokali gastronomicznych na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych o wartości powyżej 18% alkoholu. W tym 4 były jednorazowe. Wydano 8 zezwoleń dla sklepów na sprzedaż napojów alkoholowych o wartości od 4,5% alkoholu i piwa. W tym były 4 jednorazowe. 8 zezwoleń dla sklepów na sprzedaż napojów alkoholowych o wartości od 4,5% alkoholu do 18% z wyjątkiem piwa. W tym były 4 jednorazowe oraz 7 zezwoleń dla sklepów na sprzedaż napojów alkoholowych o wartości powyżej 18%. Tutaj akurat nie było żadnych jednorazowych. W 2023 roku Zespół Lecznictwa rozpatrywał 7 spraw dotyczących osób nadużywających alkohol. W tym było 6 spraw, których sprawy zostały skierowane przez Komisariat Policji w Juracie oraz jedna sprawa była zgłoszona przez członka rodziny. Do Sądu Rejonowego w Wejherowie skierowano 5 wniosków o zastosowanie obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu, w tym jedna osoba samodzielnie podjęła leczenie. Dane uzyskane od policji dotyczące stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego. W minionym roku na terenie Helu w ramach pełnionych służb policjanci z Komisariatu Policji w Juracie podjęli łącznie 987 interwencji, w tym 31 interwencji domowych. 11 interwencji domowych dotyczyło wszczęcia procedury niebieskiej karty oraz 130 interwencji własnych, tzw. porządkowych i alkoholowych w stosunku do osób nietrzeźwych lub co do których istniało uzasadnione podejrzenie, że znajdują się w stanie nietrzeźwości. W wyniku tych wszystkich działań Policjanci nałożyli 72 mandaty karne za spożywanie bądź usiłowanie spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych oraz 11 mandatów karnych za popełnione wykroczenia, gdy sprawca znajdował się pod wpływem alkoholu. Przeprowadzono dwa postępowania w sprawach o wykroczenie związane z nieprzestrzeganiem ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zastosowano pouczeń wobec sprawców 62 wykroczeń tzw. alkoholowych. W tym roku nie ujawniono osób nietrzeźwych pod wpływem alkoholu kierujących pojazdami tutaj na terenie Helu. przeprowadzono cztery postępowania przygotowawcze dotyczące znęcania się nad członkami rodziny w myśl artykułu 207 Kodeksu Karnego. Doprowadzono 6 osób do wytrzeźwienia. W okresie letnim Zespół Kontroli Obrotu Napojami Alkoholowymi Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wspólnie z funkcjonariuszami Policji i Straży Miejskiej przeprowadzili 4 kontrole, podczas których skontrolowano 42 punkty sprzedaży i podawania napojów alkoholowych pod względem przestrzegania zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Podczas tych kontroli stwierdzono drobne uchybienia, które zostały na miejscu w obecności kontrolujących usunięte. Na terenie Helu nie działa żadna specjalistyczna placówka leczenia odwykowego. Osoby chcące podejmować leczenie odwykowe mogą korzystać m.in. z pomocy w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Terapia 24 ośrodek profilaktyki w Tupadłach, w skład którego wchodzi poradnia psychologiczna, poradnia leczenia uzależnień, oddział dzienny leczenia uzależnień i stacjonarny oddział terapii uzależnień. Ponadto osoby podejmujące leczenie mogą korzystać ze świadczeń ambulatoryjnych w Ośrodku Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wejherowie. W Helu pomocy medycznej osobom uzależnionym udziela szpital i ośrodek zdrowia. Podstawową formą w tym przypadku stanowi ich farmakoterapia. Lecznictwo odwykowe o charakterze stacjonarnym prowadzone jest m.in. przez Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku, Szpital dla nerwowo i psychicznie chorych w Starogardzie Gdańskim, Ośrodek Terapii Uzależnień w Smażynie, Ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci i młodzieży w Gdańsku Matarni, wspomniany ośrodek w Tupadłach oraz inne ośrodki. Profesjonalnej pomocy osobom uzależnionym udziela zatrudniony w Punkcie Pomocy Rodzinie psycholog oraz instruktorzy terapii uzależnień. Pomoc ta polega na doraźnej pomocy psychologiczno-psychoterapeutycznej. Z pomocy specjalistów zatrudnionych w Punkcie Pomocy Rodzinie mogą również korzystać inne osoby, w tym głównie członkowie rodzin osób uzależnionych. Punkt Pomocy w Rodzinie przy ulicy Komandorskiej 2 otwarty jest praktycznie w każdy dzień tygodnia. W poniedziałek pracuje logopeda i pani psycholog. We wtorek odbywają się posiedzenia Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i mityngi grupy AA Mayday. W środę od godzinie 10 do 12 konsultacje instruktor terapii uzależnień, a od godziny 16 do 18 odbywają się szkolenia osób ubiegających się o zezwolenie na sprzedaż alkoholu. W czwartki również są konsultacje prowadzone przez instruktora uzależnień terapii i przewodniczącą Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W Świetlicy Środowiskowej Bocianie Gniazdo pracuje dwóch wychowawców, w tym kierownik i wychowawca. Kierownik jest trenerem sensoplastyki. Ukończyła ona szkolenie w Warszawie, kurs animatora zabaw dla dzieci. Jest instruktorem terapii uzależnień. W placówce tej realizowany jest program profilaktyczny dla dzieci w młodszym wieku szkolnym, to jest od 7 do 13 lat. Zajęcia prowadzą osoby przygotowane do pracy z dziećmi z rodzin dysfunkcyjnych. Świetlica jest placówką wsparcia dziennego. Czynna jest codziennie, w dni robocze przez 4 godziny, od poniedziałku do piątku. Praca wychowawców poddana będzie superwizji prowadzonej przez psychoterapeutę. W Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pracuje 8 osób. Przewodnicząca jest również kierownikiem świetlicy środowiskowej, jest instruktorem uzależnień terapii. Zastępca przewodniczącego jest emerytowany nauczyciel. Członkami są pedagog szkolny, certyfikowany psychoterapeuta psychoanalityczny, pani pielęgniarka, pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, policjant i ja. Członkowie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych otrzymują wynagrodzenie za swoją pracę, jaką wykonują w ramach zadań. Zasady wynagrodzenia członków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych określa załącznik nr 1 Gminnego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przeciwdziałania Narkomanii oraz Uzależnień Behawioralnych w 2024 roku. Komisja ta pracuje w następujących zespołach. Zespół do spraw lecznictwa. Zadanie zespołu. Pierwszy kontakt z osobą uzależnioną, rozmowa z rodziną, opiniowanie i skierowanie wniosków o leczenie, opracowywanie wniosków do sądu, dokumentowanie podejmowanych działań. Zespół do spraw kontroli obrotu napojami alkoholowymi. Zadania. Przygotowanie opinii wniosków w sprawie wydawania i cofania wniosków na sprzedaż alkoholu. Kontrola punktów sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, realizacja uchwał dotyczących rynku alkoholowego. Planowane jest przeprowadzenie programów profilaktycznych w zakresie uzależnień środków dostępnych dla dzieci i młodzieży, cyberprzemocy w zależności od potrzeb zgłaszanych przez dyrekcję ZSO w Helu. W ramach realizacji działań podejmowane również będą współpracy z organizacjami pozarządowymi np. przy realizacji zajęć profilaktyczno-sportowych w czasie ferii lub wakacji szkolnych. Program profilaktyki jest realizowany również poprzez prowadzenie zajęć w szkole rodzenia, gdzie realizowana będzie profilaktyka FAS. Jeżeli oczywiście będą chętni. Szkolenie dla sprzedawców napojów alkoholowych najprawdopodobniej odbędzie się w miesiącu marcu 2024 roku. Planuje się przeprowadzenie szkolenia dla wszystkich osób prowadzących sklepy i szkolenie, w których jest sprzedawany lub podawany alkohol. Szkolenie dla sprzedawców napojów alkoholowych, takie również odbywa się i osób ubiegających się o koncesję, również odbywa się w każdą środę w godzinach 16 do 18. Tydzień profilaktyki w ZSO w Helu. W ramach tygodnia profilaktyki realizowane będą przedsięwzięcia profilaktyczne według odrębnego planu opracowanego przez Zespół Profilaktyczny przy udziale pełnomocnika i członków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Programy profilaktyczne. Planowane jest przeprowadzenie programów profilaktycznych w zakresie uzależnień od środków dostępnych dla dzieci i młodzieży, cyberprzemocy w zależności od potrzeb zgłaszanych przez dyrekcję. W ramach realizacji działań podejmowana będzie również współpraca z organizacjami pozarządowymi. Szkoła rodzenia. Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych służących do rozwiązywania problemów alkoholowych, w tym dofinansowanie pozalekcyjnych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych, dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych przez organizacje pozarządowe i fizyczne. Istnieje możliwość dofinansowania organizacji pozarządowych i osób fizycznych w realizacji przedsięwzięć służących wspomnianemu Gminnemu programu. Między innymi dofinansowany będzie wyjazd młodzieży z różnych grup społecznych do Zakopanego w ramach przedsięwzięć chroniących młodzież helską przed zachowaniami ryzykownymi, takimi jak narkomania i alkoholizm. Działalność informacyjno-edukacyjna. Planuje się zakup pomocy dydaktycznych, książek i materiałów niezbędnych do realizacji pogadanek i prelekcji realizowanych w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Helu i w Świetlicy Środowiskowej. Zakupione będą również materiały informacyjne dla uczestników spotkań w Punkcie Pomocy Rodzinie, to jest broszury edukacyjno-informacyjne oraz czasopismo Remedium. Szkolenia członków komisji i różnych grup społecznych, realizowane programy profilaktyczne m.in. nauczycieli, pracowników Punktu Pomocy Rodzinie, pracowników Świetlicy Środowiskowej i w miarę potrzeb i możliwości finansowych szkolone będą osoby, które bezpośrednio pracują z osobami uzależnionymi od alkoholu i członkami ich rodzin. W tym również panie z MOPS-u. Uczestnictwo w superwizjach i konferencjach wynika z obowiązku realizowania coraz to nowych zadań nakładanych na gminy przez pojawiające się nowe przepisy. Szkolenia i superwizje są nieodłącznym elementem pracy zawodowej terapeutów, wychowawców, ponieważ m.in. przeciwdziałania tzw. wypaleniu zawodowemu. Dofinansowanie działalności Policji w zakresie przestrzegania zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości, przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów o sprzedaży alkoholu osobom nieletnim i reklamę napojów alkoholowych oraz występowanie w charakterze oskarżyciela publicznego, w tym opłaty, za korzystanie zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Zgodnie z wymogami ustawy o wychowaniu w trzeźwości przeciwdziałaniu alkoholizmowi przedsiębiorcy mają obowiązek składania do końca stycznia każdego roku oświadczeń o wartości sprzedaży alkoholu w danym roku. Na ich podstawie naliczana jest wysokość opłaty, jaką przedsiębiorca jest zobowiązany wnieść jednorazowo lub w trzech różnych ratach. Przedsiębiorcy ubiegają się po raz pierwszy o zezwolenie na sprzedaż alkoholu wnoszą tzw. opłatą podstawową. Dochody z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych w 2024 roku zaplanowano na kwotę 280 tysięcy złotych, z czego na realizację zadań związanych z przeciwdziałaniem alkoholizmowi zaplanowano przeznaczyć 265 tysięcy, a na przeciwdziałanie narkomanii 15 tysięcy. I to byłoby to.

Przewodniczący rady: Pan radny Dzikowski, proszę.

Radny Dzikowski: Panie pełnomocniku, analizując to zwróciłem na takie ważne zagadnienie. Chodzi o przemoc między nastolatkami również w szkole, prawda? To się dość często zdarza. I taka moja propozycja, czy warto byłoby rodziców przeszkolić, żeby nauczyli się odczytywać sygnały, bo dzieci wysyłają sygnały, tylko my nie zawsze potrafimy je w porę odczytać, żeby nie dochodziło później do tragedii. Rodzice nie umieją, niektórzy nie chcą, ale to już skrajnie, prawda? Nie wiem, czy mój kontekst pan zrozumiał.

Pełnomocnik burmistrza Helu: Tak zrozumiałem. Proszę Państwa, w tym roku zakupiliśmy program dotyczący przeciwdziałania przemocy rówieśniczej. Został on przekazany dyrekcji. Dyrekcja zaczęła wdrażać ten program, a myślę, że to co Pan powiedział, no to też trzeba będzie w tym roku ruszyć i na pewno coś takiego zostanie w nowym, tak w 2024 roku na pewno. Skontaktuje się jeszcze dzisiaj pewnie z Panem dyrektorem i to przeprowadzimy.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Nie widzę więcej zgłoszeń. Dziękuję, panie Pawle. Proszę państwa, przechodzimy do głosowania nad projektem uchwały. Uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Siedemdziesiąt. Przepraszam, Bogdan Żuławski opuścił sesję. W tej chwili bierze udział w naszej sesji 12 radnych. Wszyscy oddali głosy. Wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał', nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę nr LII/390/23.

Rada Miasta w obecności 12 radnych – jednogłośnie, 12 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę LII/390/23 z dnia 21 grudnia 2023 roku w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przeciwdziałania Narkomanii oraz Uzależnień Behawioralnych w 2024 roku.

Przewodniczący rady: Kolejnym projektem uchwały jest projekt uchwały nr 74/2023
w sprawie przyjęcia planu pracy Rady Miasta Helu na 2024 rok. Projekt został Państwu dostarczony. Uwag żadnych nie otrzymaliśmy. Nie zgłoszono również też tych uwag na posiedzeniu wspólnym komisji. Czy ktoś z Państwa chciałby w tej sprawie zabrać głos? Jeżeli nie, to przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. Przepraszam, muszę znowu odświeżyć. Coś dzisiaj jest nie dobrze. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 12 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał', nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę nr LII/391/23.

Rada Miasta w obecności 12 radnych – jednogłośnie, 12 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę LII/391/23 z dnia 21 grudnia 2023 roku w sprawie przyjęcia planu pracy Rady Miasta Helu w 2024 roku.

Przewodniczący rady: Projekt uchwały nr 75 dotyczy przyjęcia planu kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Helu w 2024 roku. Analogicznie projekt również omówiony na wspólnym posiedzeniu komisji. Czy ktoś z Państwa chciałby zabrać w tej sprawie głos? Nie widzę, przechodzę, uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 12 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę numer LII/392/23.

Rada Miasta w obecności 12 radnych – jednogłośnie, 12 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę LII/392/23 z dnia 21 grudnia 2023 roku w sprawie przyjęcia planu kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Helu w 2024 roku.

Przewodniczący rady: Projekt uchwały numer 76/2023 dotyczy przyjęcia nowego statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Helu. Proszę Panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Bardzo proszę panią kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o przedstawienie projektu uchwały.

Kierownik MOPS w Helu: Szanowni radni, projekt uchwały został przygotowany m.in. z uwagi na to, że w tym roku miałam kontrolę z Wydziału Polityki Społecznej w Gdańsku i m.in. to też były zalecenia pokontrolne, aby zaktualizować obecny statut Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej do aktualnego stanu prawnego i w związku z tym taka potrzeba, co niniejszym uczyniłam i przygotowałam Państwu taki projekt uchwały. Także nic więcej tutaj już nie muszę chyba dodawać, bo to wynika z przepisu prawa, że te wszystkie akty prawne, na których my bazujemy i działamy są nam niezbędne, aby zakres zadań ośrodka pomocy społecznej był realizowany zgodnie z ustawą o pomocy społecznej. W związku z powyższym uzasadnione jest przyjęcie niniejszego projektu uchwały i dopasowania go do działalności ośrodka do aktualnego stanu prawnego. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Czy ktoś z Panów radnych chciałby zabrać głos? Nie widzę. Panie Mecenasie proszę.

Mecenas: Ja tylko chciałem Państwu zwrócić uwagę, Pani kierownik nie do końca powiedziała, ponieważ te uwagi, które dostał ośrodek, to były uwagi, umówmy się, że 90% statutów w okolicy naszego województwa i w Polsce jest dokładnie takich, jak my mieliśmy. Uwagi były naniesione na zasadzie, że dzisiaj nam wygląda to trochę inaczej. Te, które żeśmy uwzględnili, one są dobre, ale równie dobrze mogłyby funkcjonować bez wprowadzania tam naprawdę była z jedna może merytoryczna uwaga. To jest podobnie, tak jak czasami Państwu się zdarza, że mamy uchylenie uchwały, bo ktoś tam nam nagle mówi, że uważa, że to jest prawo miejscowe albo to nie jest prawo miejscowe. To jest w zależności od osoby interpretującej i czasami łatwiej to po prostu poprawić i nie wchodzić głębiej niż udowadniać rację. Moglibyśmy tą rację udowadniać, naprawdę to nie były zastrzeżenia, że ten statut miał błędy i trzeba było go prostować albo uchylać. To tyle chciałem, żebyście mieli jasność z tego.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Jeżeli nie ma więcej zgłoszeń przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. Projekt uchwały numer 76. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 12 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę numer LII/393/23 .

Rada Miasta w obecności 12 radnych – jednogłośnie, 12 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę LII/393/23 z dnia 21 grudnia 2023 roku w sprawie przyjęcia nowego statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Helu.

Przewodniczący rady: Kolejny projekt uchwały, projekt 77/2023 dotyczy zmian w budżecie miasta Helu na 2023 rok. Projekt omawiany na wspólnym posiedzeniu komisji. Czy, panie burmistrzu, chciałby pan coś dodać? Ewentualnie skarbnik, gdyby coś chciał jeszcze uzupełnić? Czy państwo macie jakieś pytania? Jeżeli nie, przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 12 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęło uchwałę nr LII/394/23.

Rada Miasta w obecności 12 radnych – jednogłośnie, 12 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę LII/394/23 z dnia 21 grudnia 2023 roku w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2023 rok.

Przewodniczący rady: Projekt uchwały nr 78/2023 dotyczy zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu. Również projekt omówiony na wspólnym posiedzeniu komisji. Czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos? Nie widzę. Przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 12 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał', nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę numer LII/395/23.

Rada Miasta w obecności 12 radnych – jednogłośnie, 12 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę LII/395/23 z dnia 21 grudnia 2023 roku w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu.

Przewodniczący rady: Projekt uchwały numer 79/2023 dotyczy wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy, po umowie zawartej na czas oznaczony do lat trzech. Projekt omówiony na wspólnym posiedzeniu komisji. Czy ktoś z Państwa chciałby zabrać w tej sprawie głos? Nie widzę, uruchamiam, jestem do głosowania. Proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 12 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał', nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę numer LII/396/23.

Rada Miasta w obecności 12 radnych – jednogłośnie, 12 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę LII/396/23 z dnia 21 grudnia 2023 roku w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat.

Przewodniczący rady: Projekt uchwały nr 80/ 2023 dotyczy określenia szczegółowych warunków sprzedaży nieruchomości gruntowych na rzecz innych ich użytkowników wieczystych. Czy ktoś z Państwa w tej sprawie chciałby zabrać głos? Nie widzę, przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system, proszę o oddawanie głosów. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 12 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę numer LII/397/23.

Rada Miasta w obecności 12 radnych – jednogłośnie, 12 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę LII/397/23 z dnia 21 grudnia 2023 roku w sprawie określenia szczegółowych warunków sprzedaży nieruchomości gruntowych na rzecz ich użytkowników wieczystych.

Przewodniczący rady: Projekt uchwały nr 81/2023 dotyczy zasad i trybu udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub ewidencji zabytków w ramach rządowego programu odbudowy zabytków. Projekt omówiony na wspólnym posiedzeniu komisji. Czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Nie widzę. W takim razie przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 12 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę numer LII/398/23.

Rada Miasta w obecności 12 radnych – jednogłośnie, 12 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę LII/398/23 z dnia 21 grudnia 2023 roku w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub ewidencji zabytków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Przewodniczący rady: Projekt uchwały numer 82/2023 dotyczy ustalenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego wprowadzonych przez gminę miejską Hel publicznych przedszkolach publicznych, innych formach wychowania przedszkolnego i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych. Czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie. Nie widzę. Przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 12 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę numer LII/399/23.

Rada Miasta w obecności 12 radnych – jednogłośnie, 12 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę LII/399/23 z dnia 21 grudnia 2023 roku w sprawie ustalenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w prowadzonych przez gminę miejską Hel publicznych przedszkolach, publicznych innych formach wychowania przedszkolnego i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Przewodniczący rady: Zanim przejdziemy do projektu uchwały nr 83/2023 w sprawie wysokości ekwiwalentu pieniężnego za uczestnictwo w działaniach ratowniczych, akcjach ratowniczych, szkoleniu lub ćwiczeniu, zgodnie z pismem skierowanym do nas przez prezesa naszego OSP, dotyczącego uwag w sprawie głosowania, udziału w głosowaniach przy tego typu uchwałach przez członków Ochotniczych Straży Pożarnych, których akurat ta uchwała dotyczy, mam pytanie do pana radnego Pszenicznego, który jest przedstawicielem też OSP, czy pan się wyłączy z głosowania?

Radny Pszeniczny: Tak, wyłączę się.

Przewodniczący rady: To proszę odnotować w takim razie, że pan radny Pszeniczny. Tak proszę pan radny Sojecki.

Radny Sojecki: Też muszę się wyłączyć.

Przewodniczący rady: Dobrze, czyli pan Sojecki również. Myślę, że na chwilę musiałbym panów radnych prosić o opuszczenie wtedy sali. Czyli na ten moment w naszych obradach uczestniczy 10 radnych. Obrady są jak najbardziej prawomocne. Czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos w sprawie projektu uchwały? Pan burmistrz, proszę.

Radny Pszeniczny i radny Sojecki opuścili salę obrad, godz. 11:20

Burmistrz Helu: Jest jedna mała wątpliwość, poproszę tu pana prezesa, który wnioskował w sprawie określenia wysokości ekwiwalentu, czy nie powinno jeszcze być uściślone, że 40 zł za akcję ratowniczą, czy nie trzeba dopisać 40 zł za każdą rozpoczętą godzinę, tak?

Prezes OSP Hel: Tak panie burmistrzu, na pewno jest to taki mały, mały błąd, czy mógłbym prosić o 5 minut konsultacji, żebyśmy mogli to jeszcze dokładnie sprawdzić.

Przewodniczący rady: Ja rozumiem, nanosimy też wtedy poprawkę do oczywiście do przegłosowania na projekcie uchwały.

Prezes OSP Hel: Na projekcie uchwały, tak.

Przewodniczący rady: W takim razie ogłaszam 5 minut przerwy do godziny 11:26. Kończymy przerwę, proszę państwa, panie prezesie.

Prezes OSP Hel: Prosiłbym o dodanie w tych dwóch punktach pierwszego paragrafu za każdą rozpoczętą godzinę akcji. Czyli tam jest po nawiasie, usuwamy kropkę i za każdą godzinę rozpoczęcia akcji w tych dwóch punktach. Spojrzę.

Przewodniczący rady: Drugi dotyczy szkoleń.

Prezes OSP Hel: Tak, szkolenia lub ćwiczenia.

Przewodniczący rady: Czy są jeszcze uwagi do projektu? Czy życzą sobie Państwo przegłosowania wprowadzonej zmiany do projektu uchwały? Czy głosujemy już od razu nad projektem z wprowadzoną zmianą. W takim razie proszę Państwa skoro nie ma więcej zgłoszeń uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 10 radnych. Wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę numer LII/400/23. Proszę, Panie Prezesie.

Rada Miasta w obecności 10 radnych – jednogłośnie, 10 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę LII/400/23 z dnia 21 grudnia 2023 roku w sprawie wysokości ekwiwalentu pieniężnego za uczestnictwo w działaniach ratowniczych, akcjach ratowniczych, szkoleniu lub ćwiczeniu.

Prezes OSP Hel: Szanowni Państwo, chciałem w imieniu strażaków, ratowników OSP Hel bardzo serdecznie podziękować za przyjęcie uchwały o tym ekwiwalencie. Ustawa, która wprowadziła zmiany, umożliwiła też wprowadzenie ekwiwalentów dla strażaków, którzy uczestniczą w kursach i którzy przygotowują się do tych działań. I ta podwyżka tych wynagrodzeń dla strażaków za udział w akcji jest też dla nich bardzo ważna, gdyż niektórzy nie otrzymują uposażenia w zakładach pracy za działania ratowniczo-gaśnicze, kiedy muszą się z pracy po prostu tak jakby zwolnić na ten czas. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Proszę Państwa do naszych obrad dołączyli radni Pszeniczny i Sojecki. Proszę o odnotowanie tego faktu.

Radny Pszeniczny i radny Sojecki wrócili na salę obrad, godz. 11:35.

Przewodniczący rady: Kolejnym projektem uchwały jest projekt uchwały numer 84/2023 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy po umowie zawartej na czas oznaczony do trzech lat nieruchomości położonej przy ulicy Wiejskiej 49. Projekt omówiony przez pana burmistrza na wspólnym posiedzeniu komisji. Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Nie widzę. W takim razie uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 12 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę numer LII/401/23.

Rada Miasta w obecności 12 radnych – jednogłośnie, 12 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę LII/401/23 z dnia 21 grudnia 2023 roku w sprawie w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat nieruchomości położonej przy ulicy Wiejskiej 49.

Przewodniczący rady: Projekt uchwały numer 85/2023 dotyczy zmian w uchwale numer LXII/316/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie określenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych oraz właścicieli nieruchomości, którzy nie są zobowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy. Czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos w sprawie projektu uchwały? Nie widzę. W takim razie uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 12 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę nr LII/402/23.

Rada Miasta w obecności 12 radnych – jednogłośnie, 12 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę LII/402/23 z dnia 21 grudnia 2023 roku w sprawie zmiany uchwały Nr XLII/316/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 r. w sprawie określenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych oraz właścicieli nieruchomości, którzy nie są zobowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy.

Przewodniczący rady: Ostatni projekt uchwały, projekt uchwały nr 86/ 2023 dotyczy zmiany uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru i granic aglomeracji Hel. Projekt omówiony na wspólnym posiedzeniu Komisji. Czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Nie widzę. Uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 12 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę nr LII/403/23.

Rada Miasta w obecności 12 radnych – jednogłośnie, 12 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę LII/403/23 z dnia 21 grudnia 2023 roku w sprawie zmiany uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru i granic aglomeracji Hel.

13. Wnioski i informacje:

a) przedłożenie rocznego planu pracy w 2024 roku Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Helu,

b) przedłożenie rocznego planu pracy w 2024 roku Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Helu,

c) przedłożenie rocznego planu pracy w 2024 roku Komisji Gospodarczej Rady Miasta Helu,

d) realizacja programów inwestycyjnych w 2023 roku. Osiągnięte efekty, stan zaangażowania, poniesione i przewidywane koszty.

Przewodniczący rady: W ten sposób wyczerpaliśmy porządek punktu 12. Przechodzimy do punktu 13 Wnioski i informacje. Podpunkt a Przedłużenie rocznego planu pracy w 2024 roku Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Helu. Proszę Panie Przewodniczący.

Radny Pszeniczny Plan pracy Komisji Rewizyjnej na rok 2024. Punkt 1. Sprawozdanie z pracy Komisji Rewizyjnej w roku 2023. Punkt 2. Informacja na temat stanu inwestycji i wydatków miasta w roku 2023. Termin luty- marzec 2024. Punkt 3. Opiniowanie z wykonania budżetu za rok 2023. Wydanie opinii z wykonania budżetu za rok dwudziesty trzeci. Termin maj- czerwiec 2024. Punkt 4. Informacja na temat wydatków na opiekę dla potrzebujących mieszkańców Helu przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Punkt 5. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z kontroli finansowej inwestycji na terenie gminy miejskiej Hel zakończonych w roku 2023. Termin maj- czerwiec 2024. Punkt 6. Opracowanie planu pracy Komisji Rewizyjnej na rok 2025 . Ponadto prowadzić kontrole i zadania zlecone przez Radę Miasta, opiniować pisma i wnioski skierowane przez Radę Miasta lub jej przewodniczącego. Podpisano przewodniczący Komisji Rewizyjnej Krzysztof Pszeniczny. Dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję. Analogicznie proszę o przedłożenie planu pracy w 2024 roku Komisję Skarg, Wniosków i Petycji.

Radna Pełechaty: Plan pracy Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Stan pracy komisji jest uzależniony od ilości skarg, wniosków i petycji, które wpłynęły do Rady Miasta i zostały skierowane do rozpatrzenia przez komisję. Rozpatrywanie projektów uchwały oraz ich opiniowanie, sprawy bieżące miasta. Przewodnicząca komisji Grażyna Janiak. Dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję. W podpunkcie C poproszę o przedłożenie rocznego planu pracy w 2024 roku przez Komisję Gospodarczą Rady Miasta Helu.

Radny Sojecki: Plan pracy Komisji Gospodarczej na rok 2024. Punkt 1. Sprawozdanie wykonania planu pracy Komisji Gospodarczej za rok 2023. To jest planowany termin realizacji styczeń 2024. Punkt 4. Analiza wykonania budżetu miasta Helu za 2023 rok, czerwiec 2024. Punkt 3. Analiza materiałów na sesję Rady Miasta Helu w 2024 roku, pism wpływających do Komisji Gospodarczej oraz projektów uchwał zgłaszanych przez członków komisji. To jest styczeń- grudzień, od stycznia do grudnia 2024 . Punkt 4. Analiza reguł i zasad rozdzielania, rozmieszczania miejsc ruchomych punktów sprzedaży na terenie miasta Helu. To jest termin realizacji luty- kwiecień 2024. Punkt 5. Analiza oraz zaopiniowanie projektu budżetu miasta Helu za 2025 rok. To jest listopad-grudzień 2024. Punkt 6. Opracowanie planu pracy Komisji Gospodarczej na 2025 rok. To jest grudzień 2024. Przewodniczący Komisji Gospodarczej, radny Grzegorz Nowakowski, podpisano.
Przewodniczący rady: Dziękuję. Przechodzimy do podpunktu D, Realizacja programów inwestycyjnych w 2023 roku. Osiągnięte efekty, stan zaangażowania, poniesione i przewidywane koszty. Proszę, panie burmistrzu.
Burmistrz Helu: Panie Przewodniczący, Szanowna Rado, te projekty, które zrealizowaliśmy lub też są w trakcie realizacji w tym roku kalendarzowym, najlepiej to zobrazować i przypomnieć poprzez slajdy, dlatego też przygotowaliśmy taki materiał. Sztandarowa nasza największa inwestycja to oczywiście budowa budynków mieszkalnych przy ulicy Komandora Zbigniewa Przybyszewskiego. Jest kilka slajdów pokazujących rozkład tych budynków. Wartość realizacji inwestycji to 9. 235. 508, 66 zł, z czego dofinansowanie na poziomie 80%, czyli 7. 567. 219,68 zł. Inwestycja cały czas jest w realizacji. Ci z Państwa, którzy chodzą tam na spacery, to widzą, na jakim jest etapie. Odbyłem spotkanie z zainteresowanymi osobami, otwarte spotkanie na hali sportowej, gdzie przedstawiałem zasady ubiegania się o mieszkania komunalne w tych nowo budowanych blokach. Przypomnę, w każdym z tych budynków jest 15 mieszkań. Po 3 mieszkania trzy pokojowe, czyli w sumie jest 6 mieszkań trzy pokojowych, 24 dwupokojowe. Wielkość powierzchni tych mieszkań to jest w granicach 40-50 metrów kwadratowych. Są slajdy, które pokazują prace, które odbywają się na zewnątrz, najpierw prace wyburzeniowe, potem prace murarskie, ale również w środku widać chociażby na tych slajdach, że będzie zastosowane ogrzewanie podłogowe w tych mieszkaniach, a rozwiązania, które są zastosowane przy tej inwestycji są jak najbardziej nowoczesne i ekologiczne, a więc będą zastosowane pompy ciepła, jak również solary, które znajdą się na dachu. Także materiały użyte do tej inwestycji spełniają wszystkie normy najbardziej nowoczesne, także przepuszczalność tego budynku będzie minimalna, straty ciepła będą minimalne, co powinno wpłynąć na ograniczenie kosztów eksploatacji tych mieszkań, a w tym samym na ponoszone przez najemców koszty wynajmu tych mieszkań, koszty ich utrzymania. Ta inwestycja trwa, ona powinna zakończyć się na przełomie marca, kwietnia i my kontrolujemy te inwestycje na bieżąco i mamy takie odczucie, że z tego terminu firma nie wywiąże się. Spodziewamy się najwcześniej, że nastąpi to w czerwcu. Oczywiście umowa jest tak skonstruowana, że za każdy dzień zwłoki firma, wykonawca będzie ponosił, płacił kary. Ale przecież tu nie tyle chodzi
o kary, tylko termin wykonania, ale jest jak jest. Są prowadzone odprawy z wykonawcą. Dostajemy nowe zobowiązania. Po wykonaniu całościowo prac następują potem odbiory, pozwolenia na użytkowanie, to też jest okres, który może trwać nawet około dwóch miesięcy, zanim te budynki będą mogły być zasiedlane. Wcześniej oczywiście, tak jak mówiłem na spotkaniu na hali sportowej, komisja, która zostanie powołana rozpocznie swoją pracę. Ogłosimy z dużym wyprzedzeniem możliwość składania wniosków wraz z dokumentami ściśle określonymi w całej tej procedurze. Wtedy komisja zacznie pracować. W tej komisji będzie dwóch przedstawicieli z Urzędu Miasta, dwóch przedstawicieli z Rady Miasta Helu. Poczekamy, najprawdopodobniej będą to już radni z nowo wybranej Rady Miasta Helu, jeden przedstawiciel z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i jeden przedstawiciel z naszej spółki EKOHEL. Po wybraniu, ogłoszeniu kto został zakwalifikowany do przydziału tego mieszkań, będzie też możliwość ewentualnie odwołania. No i potem jak już zakończymy tę procedurę ci szczęśliwcy, ci którzy będą mogli wprowadzić się do tych mieszkań będą też mieli czas, aby się ewentualnie przygotować. Państwo wiecie, o tym rozmawialiśmy. Będzie to stan deweloperski, a więc biały montaż, czyli umywalka, kuchenka elektryczna, ale nie będzie kafelek czy też podłóg, bo każdy tam wykona według własnego uznania i własnych możliwości. Jeden zechce kafelki, drugi zechce panele, trzeci deskę zastosować na podłodze. Ściany oczywiście będą na biało. Oczywiście będzie można się wprowadzić do takiego stanu jaki jest, ale myślę, że zdecydowana większość zechce sobie te mieszkania, które zostaną im przydzielone, jeszcze uzupełnić o jakieś dodatkowe elementy, jak chociażby kafelki w łazienkach, czy też materiały na podłogach. Druga inwestycja, która została w pełni wykonana, to jest rozbudowa siłowni w hali sportowej. Koszt tego zadania to 602.817,054 zł. Dofinansowanie ze środków programu inwestycji strategicznych Polskiego Ładu 456.906,68 zł. Inwestycja jak najbardziej trafiona, uczęszczam osobiście na halę sportową i widzę, że zainteresowanie mieszkańców i nie tylko mieszkańców, ale i turystów jest spore jeżeli chodzi o siłownię, o fitness. I tak jak deklarowałem wcześniej, zostały dokupione dwa urządzenia, które wskazali użytkownicy tej siłowni. I zakup tych jeszcze dwóch urządzeń to dodatkowo 45.052,40 zł. Kto jeszcze nie był, zapraszam, warto skorzystać, warto ćwiczyć, wyrabiać sobie sylwetkę i sprawność fizyczną. Tu też są te slajdy, które pokazują jak przebiegał proces budowy tego łącznika. Kolejna inwestycja, która została już zrealizowana, to jest budowa boiska wielofunkcyjnego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących. Tu 100% środków pochodziło ze środków pozyskanych z konkursu, który Hel zwyciężył w powiecie i za przeciwdziałanie COVID-19. Koszt tego boiska wielofunkcyjnego to 654.360,00 zł. Boisko fajnie się wkomponowało w ten teren i jest użytkowany nie tylko przez dzieci i młodzież z naszej szkoły podczas zajęć lekcyjnych, ale również popołudniami. Brakowało nam akurat takiego boiska. Mamy boisko imieniem Macieja Płażyńskiego z tym, że tamto jest przeznaczone przede wszystkim do grania w piłkę nożną. Brakowało nam boisko ze sztuczną nawierzchnią do koszykówki, do siatkówki, do piłki ręcznej. Właśnie to wszystko znalazło się na tym nowym boisku i dodatkowo jeszcze są trybuny dla kibiców. Druga inwestycja, która została też zrealizowana to zagospodarowanie Bulwaru Nadmorskiego trzeci etap. Koszt realizacji tej inwestycji to 2.189.400,00 zł, z czego otrzymaliśmy dofinansowanie z programu inwestycji strategicznych 2.079.930,00 zł. Tak jak przed rozpoczęciem tej inwestycji niektórzy mieli wątpliwości czy charakter tej części miasta nie zostanie zburzony, jak to się będzie miało w przypadku działalności barów, które są przy tej ulicy Morskiej i działalności punktów gastronomicznych. Dzisiaj nikt nie ma już chyba wątpliwości, że była to bardzo trafna decyzja i właściciele chociażby tych barów gastronomicznych chwalą sobie i myślę, że możemy stwierdzić, że nie tylko ulica Wiejska przyciąga turystów do swoich restauracji i barów, ale równie duża ilość przenosi się z tej ulicy na ulicę Morską. One jakby się uzupełniają. Tu jest część, można powiedzieć, też rozrywkowa, ponieważ odbywają się koncerty na naszej scenie. Są organizowane koncerty przez jeden z tych barów. Także fajnie się zrobiło takie uzupełnienie, jeżeli chodzi o pobyt turystów w naszym mieście, ale również nasi mieszkańcy też bardzo chętnie korzystają właśnie z tej ulicy Morskiej. Następna inwestycja, którą zrobiliśmy to budowa skweru rybackiego na Bulwarze Nadmorskim. Tu wykonawcą była nasza spółka, ponieważ miasto samo nie mogło ubiegać się o dofinansowanie z Lokalnej Grupy Rybackiej. Także posiłkowaliśmy się i za co dziękuję naszej spółce. Koszt tego skwerku rybackiego to 395.657,66 zł. Z tego dofinansowanie 189.762,62 zł. Na pewno wszyscy mogliśmy się przekonać, jak kolejna rzecz trafiona, jak dużo rodzin z dziećmi korzystało z tego skweru, przede wszystkim z tej sterówki, gdzie można zobaczyć naocznie, jak wygląda sterówka na kutrze rybackim, dotknąć [niezrozumiałe] i posłuchać, pooglądać na ekranach, na czym polega ciężka praca rybaków. W tym roku zwycięzcą budżetu obywatelskiego okazało się montaż i budowa platformy dla niepełnosprawnych przy budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Helu. Zostało to zrealizowane. W tej chwili trwają odbiory i wydawanie pozwoleń na korzystanie. Jeżeli to tylko będzie już zakończone osoby niepełnosprawne będą mogły z tej platformy korzystać. Ułatwi to wejście do środka, do budynku w biblioteki, a tam panie pracujące w bibliotece będą schodziły i nie będzie to już odbywało się na dworzu. Teraz warunki atmosferyczne są niekorzystne. Dobiega końca, praktycznie dzisiaj będzie już zakończona niewielka, ale bardzo potrzebna inwestycja, utwardzenie nawierzchni terenu przy ulicy Żeromskiego 12 w Helu. Koszt 156.210,00 zł. Jest to blisko Urzędu Miasta, także zapraszam. Warto wejść na ulicę Kaszubską i zobaczyć. Jeszcze niedawno było tam błoto. Teren nierówny. Nie dość, że dojście do budynków było utrudnione, to również wjazd samochodem był uciążliwy, czy też nawet wjazdy naszych służb komunalnych. Dzisiaj ten teren jest zrobiony naprawdę super. Są miejsca parkingowe, jest wykorzystana nie tylko teren z kostki, ale również z płyt ażurowych, aby spowodowało to odwodnienie tego terenu. Jest również wykonane odwodnienie dla wód deszczowych, także z kałużami nie powinno być problemu. Proszę Państwa, to wszystko, o czym ja tu mówię to opowiadałem i mówiłem na poprzednich sesjach, jak również chociażby o tym, że w ramach projektu rozwój i renowacja turystycznych szlaków fortyfikacji helskich wymieniliśmy 11 sztuk istniejących uszkodzonych tablic informacyjnych i dodatkowo wykonaliśmy 20 sztuk nowych tablic z planszami informacyjnymi o obiektach naszych militarnych. Taka jest powinność nasza, takie jest zadanie aby ci, którzy przyjeżdżają i spacerują po lasach, w pobliżu tych obiektów, mogli się zapoznać z historią i tak dalej. Więc koszt tego zadania to 98.250,00 zł, z czego dofinansowanie z Lokalnej Grupy Rybackiej 66.196,65 zł. Szanowni Państwo, to na dotknięcie można zobaczyć, realnie się dzieje, ale również przygotowujemy projekty na kolejne lata. Wiemy, że będą odblokowane środki z KPO, środki unijne. Musimy mieć do tego projekty. Nasza spółka przygotowuje koncepcję rozbudowy ujęcia wody związaną z siecią wodno-kanalizacyjną dla obszaru w byłym porcie wojennym i w pobliżu ulicy Dworcowej. To jest duże zadanie, które będzie mogło być realizowane tylko i wyłącznie z wykorzystaniem środków unijnych. A my przygotowujemy również inne projekty i też mówiłem już i w tym roku, ale chyba już w poprzednim roku jest koncepcja i pomysł aby miasto morskie mogło pokusić się o basen. Nie mówimy tu o basenie z prawdziwego zdarzenia czyli basenie, gdzie są zjeżdżalnie aqua parki i tak dalej a przepraszam przeskoczyłem. Mamy przygotowany projekt na przebudowę ulicy Sosnowej i ulicy Leśnej w Helu wraz z budową przepompowni sieci kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej. Tu mamy już promesę na ten projekt. Szacunkowa wartość inwestycji to 1.889.000,00 zł. Z czego dofinansowanie 95% czyli 1.794.550,00 zł. Realizacja rozpocznie się w przyszłym roku. Następny to jest można powiedzieć, że jesteśmy gotowi, prawie gotowi do przystąpienia do tej inwestycji. A nad czym jeszcze pracujemy? Budowa pływalni przy Zespole Szkół Ogólnokształcących, czyli nie basenu, pływalni. Pływalni, która umożliwi naszym dzieciom i naszej młodzieży korzystanie z tego obiektu w ramach zajęć wychowania fizycznego, w ramach zajęć SKS-ów, zajęć pozalekcyjnych, ale po godzinach pracy szkoły również. Jeżeli ona powstanie, będzie udostępniana i będzie możliwość korzystania przez mieszkańców, czy też turystów. Proszę Państwa, jak na warunki Helu myślę, że ta pływalnia będzie spełniać swoje zadanie, ponieważ wymiary niecki tego basenu to jest 17 metrów na 8 metrów. Oczywiście ona się bardzo dobrze wkomponuje w teren przy Zespole Szkół Ogólnokształcących. To jest ten teren , gdzie jest mała sala gimnastyczna. On jest jeszcze niewykorzystany. W poprzednich latach były tam pola namiotowe, karawanik taki prowadzony. Prawdopodobnie będzie, tak projektanci zakładają, że będzie możliwość wykonania tej inwestycji. Zaprojektowana jest w ten sposób, aby młodzież ze szkoły nie musiała wychodzić na dwór, czyli będzie połączone to z wejściem do budynku szkolnego, a wejście do pływalni dla ludzi, osób z zewnątrz, będzie przejściem, który dzisiaj jest na lewo, to jest wejście do małej sali gimnastycznej, a po prawej stronie będzie wejście na tą pływalnię. Oczywiście natryski, szatnie męskie, damskie, jak również możliwość dojazdu do samego źródła wody, czyli do basenu dla niepełnosprawnych. Chcemy też, aby ta kwestia była jak najbardziej ekologiczna, czyli myślimy, żeby zastosować tam pompy ciepła. I tu dużę mamy pole do popisu, bo możemy wykorzystać Park Myślisza, gdzie te pompy mogą być bezpośrednio, przecież to jest bezpośrednia odległość, a więc tam mogło być zainstalowane w ziemi, czyli nie zeszpecimy tego parku, a baterie słoneczne, solary, mamy całe powierzchnie, jeżeli chodzi o naszą szkołę, dachu płaskiego. Ponieważ dach, który będzie na tej pływalni, no tam nasłonecznie jest bardzo krótkie w czasie dnia, ale możemy wykorzystać, tak jak widać na obrazku, dach z naszej szkoły, czyli te solary by mogły być tam zamontowane i służyć do wykorzystania tej energii na potrzeby tej pływalni. Bo zdajemy sobie sprawę, że budowa takiej pływalni to jest jedno, ale potem koszt utrzymania to jest druga rzecz. Pewno to jest... będą duże koszty, ale kto myśli do przodu, to podejmuje się takich projektów, takich zadań, aby zatrzymać naszą młodzież, aby sprowadzić młodzież z innych miast. Wiemy przecież, że w tym roku ruszyło liceum ogólnokształcące, a to będzie być może dodatkowy atut, aby tak jak już dziś jest młodzież z sąsiednich gmin, żeby też jeszcze ich namówić żeby swoją naukę kontynuowali właśnie w naszym Liceum Ogólnokształcącym w Helu. Proszę Państwa, żeby zakończyć, poproszę następny slajd. Jakby już do końca, całościowo ten nasz Bulwar Nadmorski, mówiłem, że został nam jeszcze jeden element, a więc budowa pawilonów handlowych na potrzeby sprzedaży pamiątek, biżuterii, nie gastronomii. Tego jest pod dostatkiem i wystarczająco, ale dzisiaj jeszcze w tym sezonie widzieliście Państwo, że na placu, który jest wydzielony pod powstanie takich obiektów, o których też mówiłem już od kilku lat. Tam chcemy miasto prawdopodobnie samo podejmie się wybudowania tych pawilonów, aby móc dzierżawić na umowy wieloletnie dla naszych mieszkańców, którzy zechcą prowadzić tego typu działalność, którzy dzisiaj prowadzą tego typu działalność, ci właściciele tych dzisiaj pawilonów, które są, są jak najbardziej zainteresowani, żeby w końcu taki obiekt powstał. To są koncepcje. Otrzymaliśmy dwie koncepcje, to była pierwsza koncepcja. W nieśliśmy uwagi, że jest bardzo fajnie, że ten obiekt będzie miał takie odniesienie, będą tam elementy marynistyczne, żeglarskie, czyli nie kontenery, stricte kontenery posadowione na tym terenie, ale... zamówione jakby sześć boksów, które będą mogły być wykorzystane w ten sposób, że środkowe ściany łatwe do demontażu i ktoś kto wygra przetarg na dwa obiekty będzie mógł z tego stworzyć jeden, albo nawet trzy. W każdym z takich pawilonów będzie zaprojektowana mała toaleta z umywalką. No i zobaczcie Państwo, to wszystko będzie pod dachem. Dach w kształcie żagla. Wejścia, które są zaprojektowane, które będą zaprojektowane czyli drzwi z bulajem, czyli też taki element marynistyczny. Oczywiście tu na tych rysunkach widzimy żaluzje, które są opuszczone, ochronne, ale praktycznie całe ściany będą oszklone, czyli... odwiedzający, spacerujący będą widzieli jakie produkty proponuje dany sprzedawca, żeby mógł wejść, w środku dokonać zakupów. Tak to się dzieje na zachodzie, ale też jest możliwość, że około metra estetycznie właściciel będzie mógł wystawić towar nie wychodząc już poza ten obszar. Proszę Państwa, duży projekt, następny, który chcemy zrealizować i który będziemy realizować. Nie chcemy, bo ten raczej na pewno będziemy realizować. Dokonaliśmy pomiarów termowizyjnych dwóch budynków, a więc naszego urzędu i biblioteki miejskiej. Co się okazało? Są tak duże straty ciepła, jeżeli chodzi o ściany w obu tych budynkach, a w urzędzie to już szczególnie stara, nieprzystająca do dzisiejszych czasów stolarka okienna. To wszystko musi być wymienione, termomodernizacja tych obiektów, dachów. I tu złożyliśmy wstępny wniosek o dofinansowanie do Urzędu Marszałkowskiego. I tak jak mówię, ten projekt z ZIT-u będzie mógł być realizowany jak już będą uruchomione środki właśnie unijne. Całość, bo na to mamy kosztorysy przygotowane, dla tych obu obiektów to prawie milion złotych, czyli 922.677,00 zł. Proszę Państwa, na pewno jeszcze są inne w naszych głowach pomysły. Ale te pomysły się nie biorą znikąd, to Państwo nam podpowiadacie, mieszkańcy, co byście chcieli, żeby jeszcze realizować. Rozmawiam przecież na komisjach z Państwem, też macie swoje pomysły. Pewnie jeszcze jakieś się pojawią, być może do końca tej kadencji. A myślę, że na koniec tej kadencji zrobimy takie podsumowanie, co zostało wykonane w przeciągu tych czterech lat. Dziękuję za uwagę.
Przewodniczący rady: Dziękuję panie burmistrzu. Czy ktoś z Państwa chciałby zadać pytania? Pan radny Antkowski proszę.

Radny Antkowski: Inwestycje bardzo pięknie wyglądają, a te, które mają być realizowane, również będą cieszyły oko mieszkańców. Ale ja zacząłem już jakiś czas temat i temat inni radni również poruszyli. Pan burmistrz również częściowo, ale mieszkańcy tego nie usłyszeli. Chodzi o plac zabaw. Dbajmy o przyrost naturalny i o młodzież, żeby chciała tu być, to znaczy rodzice, żeby chcieli być i mieli gdzie te pociechy zaprowadzić. Już jakaś koncepcja istniała rozbudowy placu zabaw. Czy w tym względzie pan burmistrz coś mógłby powiedzieć?
Burmistrz Helu: Proszę Państwa, w naszych zamierzeniach, w naszych planach jest i to nie tylko, że w zamierzeniach i planach, ale to też wynika z... ekspertyzy, które otrzymałem od osoby, która skontrolowała nasz plac zabaw w Parku Kaszubskim, że część urządzeń już powinno zostać wymienionych. Przygotowujemy się, żeby ten plac zabaw kompleksowo zmodernizować, ale myślimy również po cichu, żeby go jeszcze rozbudować. Także na pewno ten plac zabaw w przyszłym roku chcemy zrealizować, a więc poprzez wymianę niektórych urządzeń, naprawę tych istniejących i wykonanie ewentualnie również tych placów przy tych urządzeniach. Ale nie ukrywam, że po cichu myślę o stworzeniu jeszcze jednego placu zabaw. Także tam, gdzie są dzieci, na pewno wszystko dla dzieci.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Pan radny Pszeniczny, proszę.
Radny Pszeniczny: Panie burmistrzu, za tą inwestycję przy budynku Żeromskiego 12 w imieniu mieszkańców chciałem panu bardzo podziękować. To było tak potrzebne. Do tej pory to była w okresie wiosennym i jesienno-zimowym bardzo wielka niedogodność dla tych wszystkich, którzy tam mieszkali. Dlatego jeszcze raz bardzo dziękuję.

14. Odpowiedzi na pytania i informacje w sprawach bieżących.
Przewodniczący rady:
Dziękuję. nie widzę więcej zgłoszeń. W takim razie przechodzimy do punktu 14 Odpowiedzi na pytania w sprawach bieżących. Proszę Panie Burmistrzu.

Burmistrz Helu: Z tego, co właśnie pamiętam, to chyba było jedno pytanie od pani radnej Budzisz. Czy będą wznowione transmisje, które odbywały się, kiedy był COVID, kiedy... Co tydzień spotykaliśmy się na wizji z mieszkańcami, co miesiąc. Proszę państwa, sam już za nimi tęsknię. Ale nie tęsknię dlatego, żeby się pokazywać na ekranie, tylko sobie uzmysławiam, że część kontaktów jakby zostaje, przez co została ograniczona, ponieważ w czasie tych transmisji otrzymywaliśmy bardzo dużo zapytań. Były to anonimowe zapytania, czyli można było mieć większą odwagę przesłać zapytanie i mogliśmy mówić o tym, co się dzieje w mieście, jakie są plany. Zapraszałem, jeżeli nieraz nawet nie znałem odpowiedzi albo trzeba było przedstawić jakieś koncepcje, czy to prezesa spółek, naszych prezesów spółek, czy moich współpracowników z urzędu. Może Pani odpowiedzieć osobom, które Pani się pytają, ale ja również odpowiadam wszystkim, że od stycznia ruszamy. Dzisiaj mogę zadeklarować, raz w miesiącu, ostatni piątek miesiąca. Jeżeli będzie coś ważnego, będziemy ogłaszali wcześniej na Facebooku, na naszej stronie, poprzez powiadamianie, SMS-ami. Proszę Państwa, kto jeszcze tego powiadomienia nie ma, nie zapisał się, zarejestrujcie się. To jest tylko jeden sms, trwa to minutę czasu. A my już prawie około dziesięciu takich powiadomień wysyłaliśmy w różnych sprawach, jak chociażby ostatnio w sprawie wyciągania bomb, ale też w innych. Także to potem już nic nie kosztuje. Warto się do tego programu zapisać i tam z tego korzystać. Także, proszę Państwa, transmisję wznawiamy, ruszamy od stycznia, ostatni piątek stycznia. Dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję. Proszę Państwa, w czasie sesji wpłynęło pismo Prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku, który informuje, iż podczas wyborów ławników do orzekania
w sądach powszechnych okręgu gdańskiego w latach 24-27 została wybrana ich niewystarczająca liczba. Jest to sytuacja, która niekorzystnie przełoży się na organizację pracy w naszych jednostkach, a w konsekwencji na sprawność prowadzonych przez nie postępowań. I z uwagi na powyższe, prezes zwraca się do nas z wnioskiem o przeprowadzenie wyborów uzupełniających.

15. Zamknięcie posiedzenia.

Przewodniczący rady: Proszę państwa, wyczerpaliśmy porządek dzisiejszej sesji. Zanim zamknę sesję dzisiejszą, chciałbym państwu złożyć życzenia zdrowych, spokojnych, rodzinnych, świąt i wszystkiego dobrego w Nowym Roku. Zamykam LII sesję Rady Miasta Helu w dniu 21 grudnia 2023 roku, godzina 12:20. Dziękuję Państwu.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała: Mirela Figurska.

Załączniki:

  1. Zawiadomienie o sesji.
  2. Listy obecności.
  3. Sprawozdanie burmistrza Helu z działalności w okresie międzysesyjnym.
  4. Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania uchwał Rady Miasta.
  5. Opinia Komisji Rewizyjnej w sprawie przyjęcia budżetu miasta Helu na rok 2024.
  6. Opinia Komisji Skarg Wniosków i Petycji w sprawie budżetu na 2024 rok.
  7. Opinia Komisji Gospodarczej w sprawie projektu budżetu na 2024 rok.
  8. Plan pracy Komisji Rewizyjnej w 2024 roku.
  9. Plan pracy Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w 2024 roku.
  10. Plan pracy Komisji Gospodarczej na 2024 rok.
  11. Projekt uchwały nr 71/2023.
  12. Uchwała nr LII/388/23 Rady Miasta Helu z dnia 21.12.2023 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu.
  13. Projekt uchwały nr 72/2023.
  14. Uchwała nr LII/389/23 Rady Miasta Helu z dnia 21.12.2023 w sprawie uchwalenia budżetu miasta Helu na 2024 rok.
  15. Projekt uchwały nr 73/2023.
  16. Uchwała nr LII/390/23 Rady Miasta Helu z dnia 21.12.2023 w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przeciwdziałania Narkomanii oraz Uzależnień Behawioralnych w 2024 roku.
  17. Projekt uchwały nr 74/2023.
  18. Uchwała nr LII/391/23 Rady Miasta Helu z dnia 21.12.2023 w sprawie przyjęcia planu pracy Rady Miasta Helu w 2024 roku.
  19. Projekt uchwały nr 75/2023.
  20. Uchwała nr LII/392/23 Rady Miasta Helu z dnia 21.12.2023 w sprawie przyjęcia planu kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Helu w 2024 roku.
  21. Projekt uchwały nr 76/2023.
  22. Uchwała nr LII/393/23 Rady Miasta Helu z dnia 21.12.2023 w sprawie przyjęcia nowego statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Helu.
  23. Projekt uchwały nr 77/2023.
  24. Uchwała nr LII/394/23 Rady Miasta Helu z dnia 21.12.2023 w sprawie zmian
    w budżecie miasta Helu na 2023 rok.
  25. Projekt uchwały nr 78/2023.
  26. Uchwała nr LII/395/23 Rady Miasta Helu z dnia 21.12.2023 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu.
  27. Projekt uchwały nr 79/2023.
  28. Uchwała nr LII/396/23 Rady Miasta Helu z dnia 21.12.2023 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat.
  29. Projekt uchwały nr 80/2023.
  30. Uchwała nr LII/397/23 Rady Miasta Helu z dnia 21.12.2023 w sprawie określenia szczegółowych warunków sprzedaży nieruchomości gruntowych na rzecz ich użytkowników wieczystych.
  31. Projekt uchwały nr 81/2023.
  32. Uchwała nr LII/398/23 Rady Miasta Helu z dnia 21.12.2023 w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub ewidencji zabytków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków
  33. Projekt uchwały nr 82/2023.
  34. Uchwała nr LII/399/23 Rady Miasta Helu z dnia 21.12.2023 w sprawie ustalenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w prowadzonych przez gminę miejską Hel publicznych przedszkolach, publicznych innych formach wychowania przedszkolnego i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych.
  35. Projekt uchwały nr 83/2023.
  36. Uchwała nr LII/400/23 Rady Miasta Helu z dnia 21.12.2023 w sprawie wysokości ekwiwalentu pieniężnego za uczestnictwo w działaniach ratowniczych, akcjach ratowniczych, szkoleniu lub ćwiczeniu.
  37. Projekt uchwały nr 84/2023.
  38. Uchwała nr LII/401/23 Rady Miasta Helu z dnia 21.12.2023 w sprawie w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat nieruchomości położonej przy ulicy Wiejskiej 49.
  39. Projekt uchwały nr 85/2023.
  40. Uchwała nr LII/402/23 Rady Miasta Helu z dnia 21.12.2023 w sprawie zmiany uchwały Nr XLII/316/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 r. w sprawie określenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych oraz właścicieli nieruchomości, którzy nie są zobowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy.
  41. Projekt uchwały nr 86/2023.
  42. Uchwała nr LII/403/23 Rady Miasta Helu z dnia 21.12.2023 w sprawie zmiany uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru i granic aglomeracji Hel.
  43. Protokół głosowania imiennego.

Na LIII sesji Rady Miasta Helu, 31 stycznia 2024 r. protokół z LII sesji został zatwierdzony głosami:

„za”                                        -        

„przeciw”                               -         

„wstrzymującymi się”          -  

 

 

 

Załączniki do pobrania

L.p Plik Format Rozmiar Użytkownik Data dodania Liczba pobrań
1 zawiadomienie o LII sesji RM.pdf pdf 222 KB Mirela Figurska 2024-01-10 08:25:53 59
2 Sprawozdanie burmistrza Helu z działalności w okresie międzysesyjnym..pdf pdf 254.9 KB Mirela Figurska 2024-01-10 08:26:35 56
3 Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania uchwał..pdf pdf 889.5 KB Mirela Figurska 2024-01-10 08:26:35 60
4 projekt uchwały nr 71 2023.pdf pdf 3.5 MB Mirela Figurska 2024-01-10 08:27:05 56
5 projekt uchwały nr 72 2023.pdf pdf 3.5 MB Mirela Figurska 2024-01-10 08:27:09 56
6 projekt uchwały nr 74 2023.pdf pdf 515.6 KB Mirela Figurska 2024-01-10 08:27:10 60
7 projekt uchwały nr 75 2023.pdf pdf 414.2 KB Mirela Figurska 2024-01-10 08:27:10 52
8 projekt uchwały nr 77 2023.pdf pdf 449.2 KB Mirela Figurska 2024-01-10 08:27:11 53
9 projekt uchwały nr 73 2023.pdf pdf 1.4 MB Mirela Figurska 2024-01-10 08:27:12 62
10 projekt uchwały nr 79 2023.pdf pdf 324.9 KB Mirela Figurska 2024-01-10 08:27:12 58
11 projekt uchwały nr 80 2023.pdf pdf 328.5 KB Mirela Figurska 2024-01-10 08:27:13 54
12 projekt uchwały nr 81 2023.pdf pdf 795.9 KB Mirela Figurska 2024-01-10 08:27:13 53
13 projekt uchwały nr 82 2023.pdf pdf 231.4 KB Mirela Figurska 2024-01-10 08:27:14 53
14 projekt uchwały nr 83 2023.pdf pdf 327.4 KB Mirela Figurska 2024-01-10 08:27:14 58
15 projekt uchwały nr 84 2023.pdf pdf 321.6 KB Mirela Figurska 2024-01-10 08:27:14 47
16 projekt uchwały nr 85 2023.pdf pdf 329.5 KB Mirela Figurska 2024-01-10 08:27:15 59
17 projekt uchwały nr 78 2023.pdf pdf 3.4 MB Mirela Figurska 2024-01-10 08:27:19 55
18 projekt uchwały nr 86 2023.pdf pdf 2 MB Mirela Figurska 2024-01-10 08:27:21 72
19 projekt uchwały nr 71 2023.pdf pdf 3.5 MB Mirela Figurska 2024-01-10 08:27:58 56
20 projekt uchwały nr 72 2023.pdf pdf 3.5 MB Mirela Figurska 2024-01-10 08:28:02 57
21 projekt uchwały nr 74 2023.pdf pdf 515.6 KB Mirela Figurska 2024-01-10 08:28:03 69
22 projekt uchwały nr 75 2023.pdf pdf 414.2 KB Mirela Figurska 2024-01-10 08:28:03 57
23 projekt uchwały nr 77 2023.pdf pdf 449.2 KB Mirela Figurska 2024-01-10 08:28:04 51
24 projekt uchwały nr 73 2023.pdf pdf 1.4 MB Mirela Figurska 2024-01-10 08:28:05 58
25 projekt uchwały nr 79 2023.pdf pdf 324.9 KB Mirela Figurska 2024-01-10 08:28:06 57
26 projekt uchwały nr 80 2023.pdf pdf 328.5 KB Mirela Figurska 2024-01-10 08:28:06 53
27 projekt uchwały nr 81 2023.pdf pdf 795.9 KB Mirela Figurska 2024-01-10 08:28:07 62
28 projekt uchwały nr 82 2023.pdf pdf 231.4 KB Mirela Figurska 2024-01-10 08:28:07 53
29 projekt uchwały nr 83 2023.pdf pdf 327.4 KB Mirela Figurska 2024-01-10 08:28:07 52
30 projekt uchwały nr 84 2023.pdf pdf 321.6 KB Mirela Figurska 2024-01-10 08:28:08 55
31 projekt uchwały nr 85 2023.pdf pdf 329.5 KB Mirela Figurska 2024-01-10 08:28:08 55
32 projekt uchwały nr 78 2023.pdf pdf 3.4 MB Mirela Figurska 2024-01-10 08:28:11 58
33 projekt uchwały nr 86 2023.pdf pdf 2 MB Mirela Figurska 2024-01-10 08:28:14 62
34 Uchwała Nr LII 388 23.pdf pdf 2.5 MB Mirela Figurska 2024-01-16 09:25:11 54
35 Uchwała Nr LII 389 23.pdf pdf 6.3 MB Mirela Figurska 2024-01-16 09:25:13 57
36 Uchwała Nr LII 391 23.pdf pdf 584.9 KB Mirela Figurska 2024-01-16 09:25:13 57
37 Uchwała Nr LII 392 23.pdf pdf 580.2 KB Mirela Figurska 2024-01-16 09:25:13 59
38 Uchwała Nr LII 393 23.pdf pdf 431.3 KB Mirela Figurska 2024-01-16 09:25:13 57
39 Uchwała Nr LII 390 23.pdf pdf 1.4 MB Mirela Figurska 2024-01-16 09:25:13 53
40 Uchwała Nr LII 394 23.pdf pdf 1008.4 KB Mirela Figurska 2024-01-16 09:25:13 56
41 Uchwała Nr LII 396 23.pdf pdf 200.6 KB Mirela Figurska 2024-01-16 09:25:13 57
42 Uchwała Nr LII 397 23.pdf pdf 205.7 KB Mirela Figurska 2024-01-16 09:25:14 54
43 Uchwała Nr LII 398 23.pdf pdf 688.5 KB Mirela Figurska 2024-01-16 09:25:14 53
44 Uchwała Nr LII 399 23.pdf pdf 208.5 KB Mirela Figurska 2024-01-16 09:25:14 48
45 Uchwała Nr LII 400 23.pdf pdf 205.6 KB Mirela Figurska 2024-01-16 09:25:14 55
46 Uchwała Nr LII 401 23.pdf pdf 198.8 KB Mirela Figurska 2024-01-16 09:25:14 52
47 Uchwała Nr LII 402 23.pdf pdf 211.2 KB Mirela Figurska 2024-01-16 09:25:14 60
48 Uchwała Nr LII 395 23.pdf pdf 2.6 MB Mirela Figurska 2024-01-16 09:25:14 58
49 Uchwała Nr LII 403 23.pdf pdf 1.8 MB Mirela Figurska 2024-01-16 09:25:15 54
50 Plan pracy Komisji Rewizyjnej na 2024 rok.pdf pdf 184.9 KB Mirela Figurska 2024-01-16 13:32:54 61
51 Plan pracy Komisji Skarg, Wniosków i Petycji na 2024 rok.pdf pdf 153.4 KB Mirela Figurska 2024-01-16 13:32:54 57
52 Opinia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w sprawie budżetu na 2024 rok.pdf pdf 175.1 KB Mirela Figurska 2024-01-16 13:32:54 60
53 Opinia Komisji Rewizyjnej w sprawie przyjęcia budżetu miasta Helu na rok 2024.pdf pdf 147.6 KB Mirela Figurska 2024-01-16 13:32:54 53
54 Plan pracy Komisji Gospodarczej na 2024 rok.pdf pdf 200.2 KB Mirela Figurska 2024-01-16 13:32:54 64
55 Opinia Komisji Gospodarczej dot. przyjęcia projektu budżetu miasta Helu na 2024 rok.pdf pdf 143.7 KB Mirela Figurska 2024-01-16 13:32:54 63

Metryka

Akcja Użytkownik Data
Dodanie informacji Mirela Figurska 2024-01-10 08:06:55
Ostatnia aktualizacja Mirela Figurska 2024-01-16 13:33:16