obrazek loga jednostki
treść strony

PROTOKÓŁ LI/23
1. Otwarcie posiedzenia.

Przewodniczący rady:  Proszę państwa, minęła godzina dziewiąta. Otwieram LI sesję Rady Miasta Helu w dniu 29 listopada 2023 roku. Witam panie i panów radnych, panów burmistrzów, panią skarbnik, panią sekretarz, państwa, panią i pana prezesa, kierownika jednostki organizacyjnej oraz gości.

2. Stwierdzenie quorum oraz prawomocności obrad.

Przewodniczący rady: Na podstawie listy obecności stwierdzam, że w naszej sesji bierze udział 15 radnych. W związku z tym nasze obrady są prawomocne.

Lista obecności stanowi załącznik do protokołu.

3. Przyjęcie porządku obrad.

Przewodniczący rady: Otrzymali państwo porządek dzisiejszych obrad. Czy ktoś z państwa chciałby w tej sprawie zabrać głos, wnieść jakieś propozycje lub poprawki? Zanim oddam Państwu głos. W związku z ustaleniami na ostatnim wspólnym posiedzeniu komisji chciałbym, abyśmy zgodnie z uzgodnieniami wyłączyli z dzisiejszego porządku podpunkt a punktu 12, Realizacja programów inwestycyjnych w 2023 roku i przenieśli go na sesję grudniową oraz w porządku obrad nie ma projektu uchwały nr 70/2023 dotyczącego zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Otrzymaliśmy to na wspólnym posiedzeniu komisji. Chciałbym włączyć jako podpunkt i punktu 11. Czy ktoś z Państwa chciałby jeszcze zabrać głos? Nie widzę. W takim razie proszę o przegłosowanie porządku obrad. Kto z pań i panów radnych jest za przyjęciem przedstawionego porządku z zmianami? Proszę podnieść się ręki. Dziękuję. Porządek został przyjęty.

Porządek obrad stanowi załącznik do protokołu.

4. Przyjęcie protokołu z L sesji.

Przewodniczący rady: W okresie międzysesyjnym otrzymali Państwo protokół z pięćdziesiątej sesji Rady Miasta Helu. Czy ktoś z Państwa chciałby na ten temat zabrać głos? Jeżeli nie, proszę o przegłosowanie i przyjęcie protokołu z pięćdziesiątej sesji. Kto z pań i panów radnych jest za przyjęciem protokołu z pięćdziesiątej sesji Rady Miasta Helu? Proszę o podniesienie ręki. Dziękuję. Protokół został przyjęty.

5. Interpelacje i pytania w sprawach bieżących.

Przewodniczący rady: Przechodzimy do punktu piątego, Interpelacje i pytania w sprawach bieżących. Proszę bardzo. Pan radny, proszę bardzo.

Radny Łazur: Ja mam pytanie, bo kilka miesięcy wcześniej podjęliśmy uchwałę odnośnie planu zagospodarowania portu i okolic portu. I chciałbym się zapytać, czy w tym względzie zostały poczynione jakieś ruchy i jakie, i kiedy ta uchwała będzie zrealizowana? Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Może jedno zdanie do pytania, czy wniosku pana radnego Łazura. Jeżeli jest taka możliwość, ewentualnie sens takiego działania, czy moglibyśmy w związku z tym, że jest duże zainteresowanie z tym planem zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, czy pan burmistrz mógłby w swoim sprawozdaniu miesięcznym z działalności w okresie międzynarodowym uwzględniać ten punkt jako punkt stały? Dziękuję. Nie widzę więcej zgłoszeń. Przepraszam. Pan radny Antkowski.

Radny Antkowski: Ja mam pytanie, może niezwiązane na tą akurat porę roku, ale będę systematyczny do wiosny, jeżeli trzeba będzie. Od coraz liczniejszych mam małych dzieci, które znajdują sobie czas odpoczynku i zabawy dla swoich dzieci przy placu zabaw koło kościoła. Zostałem zobowiązany, żeby spytać się, kto jest odpowiedzialny za renowacje urządzeń, bo niektóre podobno wystają jakieś sęki, coś, prawda, wymagają odświeżenia. Mamy zwracały się podobno do Zespołu Obsługi Miasta, zwracały się również do Urzędu Miasta, ale obijają się jakiś mur, niekompetencji albo braku odpowiedzialności, zrzucania się na różne strony. Nie wnikałem w głąb... Nie sprawdzałem, czy jakieś pisma wpływały do Urzędu Miasta czy nie, aczkolwiek prosiłbym o odpowiedź, czy jest możliwa renowacja tych urządzeń, ewentualnie nawet wzbogacenie tego parku na wiosnę. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Nie widzę więcej zgłoszeń, dziękuję bardzo.

6. Wnioski i informacje.

Przewodniczący rady: Kolejnym punktem są Wnioski i informacje. To ja w tym punkcie chciałbym tutaj zabrać głos w sprawie, którą poruszył pan radny Antkowski, bo tam padło pytanie o pisma, czy takie pisma wpływały do Rady Miasta. Nie, takie pismo w tej sprawie nie wpłynęło do Rady. To jeśli chodzi o stronę tutaj naszą Rady Miasta. A pan burmistrz pewnie zabierze w tej sprawie głos w swoim punkcie przewidzianym do tego. Czy są jeszcze jakieś wnioski i informacje?

7. Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu.

Przewodniczący rady: Jeżeli nie przechodzimy do punktu siódmego, Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta. Pisma były przedstawiane na wspólnym posiedzeniu komisji. Dzisiaj jeszcze doszła diagnoza sporządzona przez kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej dotycząca zjawisk przemocy domowej w naszej gminie sporządzonej w 2023 roku. Do wglądu w biurze Rady, ewentualnie jeżeli Państwo są zainteresowani, to można tutaj też sobie dzisiaj ode mnie to pobrać. Pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pucku, który informuje o realizacji obowiązku składania oświadczeń majątkowych za 2022 rok. Tak jak zresztą przedstawiałem Państwu, uwagi dotyczące samych oświadczeń, natomiast stwierdzenie ogólne, nie wystąpiły przypadki złożenia oświadczeń majątkowych po terminie i nie wpłynęła informacja o braku ich złożenia przez osoby zobowiązane. Pismo mieszkanki Helu dotyczące pomocy w wykonaniu drogi dojazdowej dla wózka inwalidzkiego osoby niepełnosprawnej. Tak jak powiedziałem, zostało przekierowane do pana burmistrza. Pismo Starosty Puckiego dotyczące planu zagospodarowania dla działki nr 37/32 również zgodnie z kompetencją przekazałem do pana burmistrza. Mail z Rady Miejskiej w Toszku dotyczący inicjatywy ustawodawczej, sporządzenia petycji w związku z brakami formalnymi wystąpiłem o uzupełnienie tych braków, czyli brak uzasadnienia do uchwały podjętej, którą nam się proponuje też również do podjęcia oraz brak załącznika w postaci samej treści petycji. Wniosek Wesołego 55 został Państwu też przekazany. Natomiast informacja dla pani radcy z Departamentu Spraw Obywatelskich w sprawie realizacji wniosków składanych przez wnioskodawcę zostanie wysłany w dniu dzisiejszym mailem zgodnie z informacją. Sprawozdanie zabezpieczenia sezonu letniego przez Komisariat Policji w Juracie do wglądu w Biurze Rady i pismo Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej dotyczącej podejmowania, podjęcia w najbliższym czasie uchwały w sprawie stawek i tutaj konfliktu interesów, na które powołuje się pan prezes, w którym powołuje się na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach. W związku z tym, że tę uchwałę będziemy podejmowali do marca, w związku z tym to też do rozważenia, tak jak Państwu to przekazywałem na komisji. To są wszystkie pisma, które wpłynęły do rady w okresie międzysesyjnym.

8. Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje rady i radnych na poprzednich sesjach oraz między sesjami.

Przewodniczący rady: Kolejnym punktem są Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje rady i radnych w poprzednich sesjach oraz między sesjami. Proszę, panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Panie przewodniczący, szanowna Rado nie wpłynęły żadne interpelacje ani wnioski zgłoszone przez komisje Rady i radnych w okresie między sesjami. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję.

9. Sprawozdanie burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym.

Przewodniczący rady: W takim razie przechodzimy do sprawozdania burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym. Proszę, panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Sprawozdanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym. Punkt pierwszy. Podpisał akt notarialny umowę sprzedaży nieruchomości gminnej zbytej w drodze przetargu nieograniczonego przy ulicy Sztormowej. Spotkał się z przedstawicielami firmy GEN Operator sp. z o. o. w sprawie możliwości gazyfikacji Helu. Punkt trzeci. Spotkał się z rodzicami piłkarzy należących do klubu piłkarskiego Jantarek we Władysławowie. Czwarty. Zorganizował spotkanie dla mieszkańców Helu, którego celem było przedstawienie projektu regulaminu wynajmowania nowo budowanych mieszkań przy ulicy Komandora Zbigniewa Przybyszewskiego. Piąty. Wziął udział w konferencji zorganizowanej przez Nadleśnictwo Wejherowo w sprawie zwalczania brudnicy mniszki w helskich lasach. Wziął udział w balu seniora. Spotkał się z prezesem zarządu spółki Eurostyl w sprawie planowanych przez tę firmę inwestycji. Prowadził nadzór nad realizacją budowy budynków mieszkalnych przy ulicy Komandora Zbigniewa Przybyszewskiego. Prowadził działania w związku z przygotowaniami do usunięcia i neutralizacji niewybuchów wykrytych w wodach Zatoki Puckiej. Przygotował projekt budżetu miasta na 2024 rok. Przygotował materiały na dzisiejszą sesję. W ramach uzupełnienia informacji z tego sprawozdania. Poproszę inspektora ds. Zarządzania Kryzysowego, pana Damiana Łukasika. O, co? Łukasiaka, dobrze. Aby rozszerzył o informacje, które posiada na dzień dzisiejszy punkt dziewiąty. Panie przewodniczący, może Pan inspektor zabrać głos? Także Panie Damianie. Bardzo proszę.

Pełnomocnik burmistrza Helu ds. zarządzania kryzysowego: Panie przewodniczący, szanowni Państwo, otóż Urząd Morski zlokalizował, a grupa nurków minerów to potwierdziła, na terenie wód Zatoki Puckiej w rejonie naszego miasta znajdują się, odkryto trzy bomby lotnicze produkcji rosyjskiej z okresu oczywiście II wojny światowej. To są niewybuchy. Jedna waży 250 kg, dwie pozostałe około 100 kg. Plan jest taki, Marynarka Wojenna ma plan taki, że przemieści przeholuje właśnie te bomby na teren byłego portu wojennego i tam dźwigiem podniosą te bomby i saperzy samochodami przewiozą je na teren poligonu, gdzie zostaną zneutralizowane. Nie ma możliwości wysadzenia tych bomb w wodzie, ponieważ te bomby znajdują się zbyt blisko zabudowań portowych. Mogłyby w jakimś stopniu je ewentualnie uszkodzić, wolą tego uniknąć i oczywiście też wchodzą kwestie środowiskowe, ryby, foki w okolicy są, więc wojsko woli tego uniknąć. W związku z powyższym burmistrz zwołał posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Na tym posiedzeniu rozszerzonym o Policję, Straż Pożarną, Kapitanat Portu i Szpital Wojskowy zostanie ustalona data konkretna, kiedy będzie wydobyta ta bomba. Myślę, że to będzie taki przedział maks dwóch tygodni od teraz, ale oczywiście ten termin będzie uzależniony od warunków pogodowych. Po przeprowadzeniu, przeholowaniu tej bomby, ta bomba będzie holowana na głębokości ponad pięciu metrów, więc podczas holowania nie będzie konieczności ewakuacji mieszkańców na trasie holowania, ponieważ jak już by coś się stało, ta bomba by wybuchła, to ona wybucha pod wodą, odłamki nie zagrażają wtedy mieszkańcom. Ale podczas podnoszenia tej bomby, które się odbędzie na zachodniej części byłego portu wojennego, wojsko ustaliło, że będzie konieczność utworzenia strefy bezwzględnej ewakuacji o promieniu kilometra. Na szczęście nie wchodzą w to żadne zabudowania mieszkalne, więc nie trzeba będzie ewakuować mieszkańców, bo ten promień się będzie kończył mniej więcej na bramie byłego portu wojennego na ulicy Sikorskiego i tereny leśne, tereny wojskowe. Jednak i tak burmistrz będzie musiał wydać zarządzenie o objęciu ewakuacją tego terenu. I tutaj z takich naszych miejskich instytucji objęta tym zostanie oczyszczalnia ścieków i PSZOK. Oczywiście pracownik będzie po przeszkoleniu, jeden dyżurny pracownik zostanie na miejscu, żeby oczyszczalnia ścieków funkcjonowała w prawidłowy sposób, żeby nie zakłócać sprawnego funkcjonowania miasta. I to tyle. Jak będziemy mieli więcej szczegółów, to oczywiście mieszkańcy zostaną poinformowani o toczącej się akcji.

Przewodniczący rady: Dziękuję. panie burmistrzu, proszę.

Burmistrz Helu: Proszę Państwa, to co przekazał pan inspektor jednoznacznie potwierdzam, że nie jest przewidziana ewakuacja mieszkańców. Nie są zagrożone żadne budynki położone stricte w mieście. Ta ewakuacja będzie zarządzona można powiedzieć w obiektach wojskowych na terenie byłego portu wojennego. No i tylko dotyczyć będzie naszej oczyszczalni ścieków, ale tu z tym też wiemy, jak postępować, żeby zapewnić ciągłość pracy oczyszczalni. No i punkt jedenasty przygotował, a to już było, materiały na dzisiejszą sesję. Jeżeli są pytania, to bardzo proszę.

Przewodniczący rady: Pani radny Janiak, proszę. W następnej kolejności pan radny Łazur.

Radna Janiak: Jeśli można o szerzej, coś więcej w punkcie drugim i w punkcie, punkt siódmy.

Burmistrz Helu: Może na pierwsze pytanie z punktu drugiego zastępca się wypowie.

Zastępca burmistrza Helu: Proszę Państwa, umówili się na spotkanie i przyjechali do nas przedstawiciele firmy, tak jak to jest wymienione w sprawozdaniu, GEN Operators Sp. z o.o. To jest firma, która zajmuje się dostawami gazu. Tą firmę Państwo powinniście dobrze kojarzyć, bo to jest firma, która do tej pory operowała i jeszcze ciągle jest operatorem tego zbiornika na gaz, który stoi przy ulicy Admirała Steyera. Też te zbiorniki na gaz, które stoją i z których jest dostarczany gaz mieszkańcom Jastarni i Kuźnicy, bodajże również w Jastarni, to również jest ta sama firma. I przede wszystkim też ta firma dzisiaj zajmuje się dystrybucją gazu już przewodowego w powiecie puckim do Władysławowa włącznie. I przyjechali Państwo tutaj do nas z informacją taką, że są już w tej chwili na etapie finalizacji uzyskiwania pozwoleń na budowę gazociągu aż do Jastarni. Z Władysława do Jastarni chcą wybudować gazociąg i w Jastarni już gaz byłby w tym momencie dystrybuowany nie ze zbiorników, ale z właśnie rurociągu, który zostanie doprowadzony, czyli tak jak to się odbywa w całym już powiecie puckim, czy w większości powiatu puckiego. No i w związku z tym przyjechali do Helu, żeby się zapytać, czy jest perspektywa i czy byłaby perspektywa, że jeżeli już dojdzie do Jastarni, to również pociągnąć dalej i do Helu. Oczywiście to jest wstępne spotkanie i proszę tutaj, jak gdyby, też tak to potraktować, że to jest tylko, jak gdyby, pierwsze takie informacyjne, co do w ogóle zamiarów, bo tak naprawdę analiza ekonomiczna tego przedsięwzięcia i przede wszystkim ewentualna taka działalność sondażowa, już konkretna, kto byłby zainteresowany i ile byłoby podmiotów, osób, wspólnot zainteresowanych dostawą gazu do swoich budynków to jak gdyby określi, czy taka inwestycja miałaby miejsce. Ja oczywiście odpowiedziałem, że już dzisiaj wiele budynków jest zasilanych w gaz ze zbiorników i pewnie gdyby w tym momencie była możliwość podłączenia się do sieci przewodowej, która jak gdyby no oczywiście powoduje, że już nie trzeba się martwić o dostawy, ten gaz płynie cały czas, no to na pewno mogłyby być zainteresowane, ale tak naprawdę to wymagałoby rzeczywiście zasięgnięcia informacji i już uruchomienia takiej kampanii informacyjnej i zbierania konkretnych deklaracji co do zainteresowania podłączenia się do takiego gazu. To ma się odbyć, jeżeli tutaj, no ja oczywiście zapewniłem, że miasto jest bardzo zainteresowane, żeby taki gaz został przewodowy do Helu, również doprowadzony i pewnie w kontekście jak gdyby tego, co nas czeka, zmian źródeł ciepła, jeżeli chodzi o paliwa stałe, którego jednak sporo też jeszcze jest w mieście. To gaz dzisiaj jest też, trzeba powiedzieć, chyba takim jednym z najtańszych źródeł ciepła i w tym kontekście na pewno bylibyśmy zainteresowani. Natomiast oczywiście wszystko sprowadza się do już konkretnych rozmów, które tak jak powiedziałem, jeżeli teraz po tym spotkaniu w firmie zapadnie decyzja, żeby rzeczywiście zrobić to na początku roku będziemy się na pewno z nimi ponownie spotkamy. Już ustalimy konkretne działania i konkretne zaangażowanie tutaj, jeżeli chodzi o pomoc gminie w uzyskaniu tych wszystkich informacji niezbędnych. Gdyby to rzeczywiście doszło do skutku, to tutaj firma deklaruje, że oczywiście w pierwszej kolejności możemy już zastosować, bo kwestia jest położenia tej sieci dystrybucyjnej w mieście, natomiast zanim ten gazociąg, co na pewno dłużej by trwało, byłby położony od Jastarni do Helu, bo to wymaga dużo większej jak gdyby liczby formalności ale to by wymagało czasu. Oczywiście tutaj można by wykorzystać ten system, który jest dzisiaj w Jastarni. Zbiornik, który stoi byłby uruchomiony, być może drugi postawiony i na razie z tych zbiorników mógłby być też gaz dostarczany do odbiorców właśnie w Helu. Tak to mniej więcej wygląda. Czekamy, jeżeli po tym spotkaniu, po tych informacjach, które zostały przedstawione, firma będzie zainteresowana, sądzę, że będzie, bo chyba im zależy. Tutaj tak odniosłem wrażenie, żeby jednak już cały półwysep objąć tym gazociągiem. To na początku roku powinniśmy mieć kolejne informacje w tej sprawie. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Proszę kolejne.

Burmistrz Helu: Ja jeszcze tylko dopowiem, że jest to realne, żeby firma zrealizowała ten projekt, ponieważ ten gazociąg jest budowany i byłby budowany do Helu w ramach przebiegu drogi wojewódzkiej 216, czyli poboczem. Nie wchodzi się wtedy na tereny lasów. Jest to do wykonania, nie ma jakby tych trudności, jeżeli ten gazociąg musiał przebiegać przez tereny leśne. Ale tak jak pan Pałkowski powiedział, po następnym, jeżeli będą następne spotkania, będziemy Państwa informować, co dalej jest z tą ewentualnie inwestycją. W punkcie siódmym spotkał się z prezesem zarządu spółki Eurostyl SA w sprawie planowanej przez firmę inwestycji. Proszę Państwa firma Eurostyl jest albo będzie właścicielem jednej z nieruchomości na terenie byłego portu morskiego. Mówię byłego. Dlatego też poprosili o takie spotkanie, żeby się przedstawić. Też trafiły do nich informację, że miasto rozpoczęło procedurę uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru portu morskiego, jak również terenów z nim przyległych, te, które są poza już granicami portu morskiego w kierunku Cypla. Chcieli się dowiedzieć jakie wpływają wnioski, na jakim etapie jest procedura tego planu i myślę, że też jak już będą jakieś konkretne informacje odnośnie planowanych inwestycji, będziemy Państwu to przekazywać na następnych posiedzeniach. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. [niezrozumiałe] Nowakowski, proszę bardzo.

Radny Nowakowski: Panie burmistrzu, krótkie pytanko odnośnie punktu czwartego. Czy do tej pory wpłynęły jeszcze jakieś wnioski co do nowego regulaminu wynajmu mieszkań budowanych przy ulicy komandora Zbigniewa Przybyszewskiego? Do poniedziałku z tego co wiemy nic nie wpłynęło. Kwestia czy do tej pory jeszcze coś doszło? Dziękuję.

Burmistrz Helu: Oprócz wniosków, które przedstawił przewodniczący Rady Miasta na wspólnym posiedzeniu komisji w poniedziałek, żadne inne wnioski nie wpłynęły. Te zostały uwzględnione, przedyskutowane na komisjach, uwzględnione przez nas. Dzisiaj, kiedy będzie procedowany projekt tej uchwały, jest prośba. Ja już nie będę obecny na sesji, muszę Państwa niedługo opuścić, ale pan Pałkowski całą tą uchwałę chce jeszcze raz pokazać i omówić żeby jakby zwrócić uwagę na te poprawki, które zostały wprowadzone, aby już jednoznacznie mogli państwo się przekonać, że nic przez nas nie zostało pominięte, a jeżeli by było pominięte, żeby był jeszcze moment, żeby coś poprawić. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. pan radny Antkowski, proszę.

Radny Antkowski: Ja chciałbym zwrócić uwagę na punkt piąty. Chodzi oczywiście o zwalczanie brudnicy mniszki. Kiedy ewentualnie rozpoczną się opryski? Z czym to wiąże się dla mieszkańców? I jak długo to potrwa? Dziękuję uprzejmie.

Burmistrz Helu: Proszę państwa, nie będę odpowiadał na to pytanie z jednej prostej przyczyny, że o godzinie 11:00 będziecie państwo gościć nadleśniczego Nadleśnictwa z Wejherowa, który przedstawi dokładnie ten projekt. Ja brałem udział w konferencji i tę informację posiadam, ale to chyba lepiej będzie z jego ust, ponieważ on jest odpowiedzialny i będzie kierował tą całą akcją tych oprysków. Powiem, że też nie ma co się zbytnio martwić. Nie będzie to zbytnio uciążliwe ani dla mieszkańców, ani na rozpoczęcie sezonu turystycznego, ale wszystkie pytania będziecie mogli państwo panu nadleśniczemu zadać o 11:00 będzie gościł na sesji Rady Miasta, otrzymał zaproszenie od przewodniczącego. Będzie ten temat omówiony szczegółowo.

Przewodniczący rady: Nie widzę więcej zgłoszeń. Ja bym się chciał jeszcze odnieść do punktu drugiego. Może nie tyle w formie pytania czy prośby o omówienie przez pana burmistrza, ale dołączając do tego taką sugestię w związku z tym, że gazyfikacja Helu to taka dywersyfikacja tych źródeł zasilania. A mówię o tym dlatego, że w dniu 1 stycznia 2024 teoretycznie znikają tarcze energetyczna, między innymi, na zakup prądu. Pamiętacie państwo, swego czasu podejmowaliśmy apele, działania zmierzające ku temu, żeby przy formach różnego rodzaju dotacji uwzględniać wspólnoty mieszkaniowe, bo to było wcześniej wyłączone. Część naszych postulatów została wysłuchana i gdzieś tam się to później pojawiło w projektach, część oczywiście nie. Ale dlaczego w ogóle o tym mówię? Warto sobie zdawać sprawę, że w związku z tarczą obecnie osoby objęte ochroną energetyczną płacą za MWh około 470 zł. Osoby, które przekroczyły przez rząd określony limit, czyli powyżej 3000 , płacą około 600 zł za MWh. Natomiast w ogóle cena rynkowa na obecną chwilę to jest 700 do 900 . Ale co jest tutaj w tym wszystkim najciekawsze, w okresie skoku cen energii elektrycznej ta cena za MWh wynosiła 4000. I dlaczego o tym mówię? Są różne pomysły na zabezpieczenie osób indywidualnych czy gospodarstw domowych, jak to jest określane w projektach ustaw, jak również samorządów, ale nie wszystkich, jeśli chodzi o kolejne planowane zabezpieczenia czy wprowadzane tarcze. Natomiast z tego, co wyczytałem, takimi tarczami nie mają być obejmowane pompy ciepła. W naszym przypadku naszych wspólnot jest to o tyle istotne, że w tym właśnie takim skoku cen energii elektrycznej bardzo wiele wspólnot zdecydowało się na montaż takich pomp ciepła. Dlatego poruszyłem ten temat w ramach tego punktu drugiego, bo dzisiaj mówimy o gazyfikacji, o jakichś pozytywnych efektach ewentualnej gazyfikacji, ale powinniśmy mieć w tyle głowy też to, że musimy czy powinniśmy próbować w jakiś sposób wpływać lub apelować o to, żeby inne formy ogrzewania też były objęte jakąś dywersyfikacją, a jednym z takich elementów i takich metod to są turbiny wiatrowe. W naszym przypadku one mogłyby spełniać swoją rolę, ponieważ jak próbowałem ten temat na początku roku zgłębić, to głównym problemem firm, które mogłyby proponować takiego typu rozwiązanie było podpisanie umowy prosumenckiej. Natomiast jest możliwość montażu różnego rodzaju urządzeń z zamontowaniem tzw. blokerów, gdzie energia jest wykorzystywana tylko i wyłącznie na własne potrzeby i nie jest wpuszczana do sieci energetycznej, co wiąże się z tym, że nie jesteśmy stroną, która obciąża sieci przesyłowe. Jest to jakaś forma rozwiązania. W Polsce nie jest to jeszcze technologia popularna bardzo i bardzo rozwinięta, ale w związku z tym, że my jesteśmy w takim miejscu, gdzie ta energia wiatrowa jest bardzo łatwa do pozyskania, może warto, żebyśmy też o tym gdzieś powiedzieli na szerszym forum i zainteresowali tym osoby decyzyjne, które za chwilę będą tę politykę energetyczną kształtować. To takie dwa słowa z mojej strony. Pan prezes chciał zabrać głos jeszcze. Proszę bardzo.

Prezes Spółki EKOHEL: Dziękuję. panie przewodniczący może warto by było zastanowić się nad tym, czy wszystkie wspólnoty mieszkaniowe, które mają te pompy ciepła na osiedlu, nie zrobią małego konsorcjum, nie zrobią przetargu na energię elektryczną. Bo to jest rozwiązanie. Tak jak w przypadku Gminy Miejskiej Hel i w przetargu Norda, w którym ja też brałem udział, cena energetycznie drastycznie poszła w dół. W cenniku jest 2,70, a w przetargu jest 69 groszy, więc różnica jest olbrzymia. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Jest to temat na oddzielne spotkanie i już nie chciałbym, żebyśmy za bardzo wybiegali poza tematykę punktu drugiego. Ja też przepraszam, że tak troszeczkę dodałem od siebie. Czy ktoś z Państwa chciałby jeszcze jakieś zadać pytania w sprawie tego sprawozdania? Jeżeli nie, zamykam ten punkt.

Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

10. Sprawozdanie burmistrza z wykonania uchwał rady. 

Przewodniczący rady: Przechodzimy do punktu dziesiątego. Otrzymali Państwo sprawozdanie burmistrza z wykonania uchwał. Czy ktoś z Państwa chciałby w tej sprawie zabrać głos?

Przewodniczący rady: Jeżeli nie, kolejnym punktem jest punkt jedenasty Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawie. W związku z tym, żeby nie robić przerwy w trakcie tego punktu, ogłaszam w tej chwili przerwę do godziny 9:55.

Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

11. Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawie: 

a) projekt uchwały nr 62/2023 w sprawie zmiany Uchwały Rady Miasta Helu z dnia 25 października 2023 r. nr L/375/23 w sprawie ustalenia szczegółowych zasad przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznych oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, jak również trybu pobierania tych opłat. 

b) projekt uchwały nr 63/2023 w sprawie ustanowienia wieloletniego programu osłonowego „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028 oraz określenia zasad zwrotu wydatków w zakresie realizacji programu,

c) projekt uchwały nr 64/2023 w sprawie przyjęcia „Programu wspierania rodziny w Gminie Miejskiej Hel na lata 2024-2026”,

d) projekt uchwały nr 65/2023 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy gruntu, położonego przy ulicy Maszopów,

e) projekt uchwały nr 66/2023 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy gruntu, położonego przy ulicy Wiejskiej,

f) projekt uchwały nr 67/2023 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy gruntu, położonego przy ulicy Leśnej,

g) projekt uchwały nr 68/2023 w sprawie zasad wynajmu lokali i pomieszczeń wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Hel.

h) projekt uchwały nr 69/2023 w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2023 rok,

i) projekt uchwały nr 70/2023 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu.

Przewodniczący rady: Proszę Państwa, przechodzimy do punktu jedenastego Rozpatrzenie projektów, podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawie. Pierwszym projektem jest projekt uchwały nr 62/2023. Wszystkie projekty uchwał były omówione na wspólnym posiedzeniu komisji. Projekt uchwały nr 62 dotyczy zmiany uchwały Rady Miasta Helu z dnia 25 października 2023 nr L/375/23, w sprawie ustalenia szczegółowych zasad przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne, usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, jak również trybu pobierania tych opłat. Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Panie burmistrzu.

Zastępca burmistrza Helu: Ja dziękuję, jeżeli jakieś pytania macie państwo.

Przewodniczący rady: Nie widzę zgłoszeń, w takim razie przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosu. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę nr LI/379/23.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr LI/379/23 Rady Miasta Helu z dnia 29 listopada 2023 roku w sprawie zmiany Uchwały Nr L/375/23 Rady Miasta Helu z dnia 25 października 2023 r. w sprawie ustalenia szczegółowych zasad przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznych oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, jak również trybu pobierania tych opłat. 

Przewodniczący rady: Kolejnym projektem uchwały jest projekt uchwały nr 63/2023,
w sprawie ustalenia Wieloletniego programu osłonowego posiłek w szkole i w domu na lata 2024-2028 oraz określenia zasad zwrotu wydatków w zakresie realizacji programu. Czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos w sprawie tego projektu? Jeżeli nie, uruchamiam system do głosowania. Proszę o oddawanie głosów. Widzę. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał', nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę numer LI/380/23.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr LI/380/23 Rady Miasta Helu z dnia 29 listopada 2023 roku w sprawie ustanowienia wieloletniego programu osłonowego „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028 oraz określenia zasad zwrotu wydatków w zakresie realizacji programu.

Przewodniczący rady: Przechodzimy do projektu uchwały nr 64/2023 w sprawie przyjęcia Programu wspierania rodziny w Gminie Miejskiej Hel na lata 2024-2026. Czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos w sprawie projektu? Nie widzę. Uruchamiam system do głosowania. Proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał', nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę nr LI/381/23.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr LI/381/23 Rady Miasta Helu z dnia 29 listopada 2023 roku w sprawie przyjęcia „Programu wspierania rodziny w Gminie Miejskiej Hel na lata 2024-2026”.

Przewodniczący rady: Projekt uchwały nr 65/2023 dotyczy wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy gruntu położonego przy ulicy Maszopów. Czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Nie widzę. Uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę nr LI/382/ 23.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr LI/382/23 Rady Miasta Helu z dnia 29 listopada 2023 roku w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy gruntu, położonego przy ulicy Maszopów.

Przewodniczący rady: Projekt uchwały nr 66/2023 dotyczy wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy gruntu położonego przy ulicy Wiejskiej. Czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Nie widzę. W takim razie przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę nr LI/383/23.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr LI/383/23 Rady Miasta Helu z dnia 29 listopada 2023 roku w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy gruntu, położonego przy ulicy Wiejskiej.

Przewodniczący rady: Projekt uchwały numer 67/2023 dotyczy wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy gruntu położonego przy ulicy Leśnej. Czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Nie widzę. Uruchamiam system do głosowania. Proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę nr LI/384/23.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr LI/384/23 Rady Miasta Helu z dnia 29 listopada 2023 roku w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy gruntu, położonego przy ulicy Leśnej.

Przewodniczący rady: Kolejnym projektem jest projekt uchwały nr 68/2023. O nim wspominaliśmy dzisiaj w poprzednich częściach sesji. Dotyczy zasad wynajmowania lokali i pomieszczeń wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Hel. Proszę, panie burmistrzu, oddaję panu głos.

Zastępca burmistrza Helu: Bardzo przepraszam proszę Państwa jeszcze raz za kłopot techniczny, ale już teraz mamy. Więc ten tekst, który projekt uchwały został omówiony na posiedzenia wspólnych komisji, jeżeli chodzi o część zasadniczą uchwały dotyczącą zasad wynajmowania wszystkich lokali i pomieszczeń przeznaczonych na cele mieszkaniowe wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego z tego tak zwanego starego zasobu, to tutaj w tej części uchwały nie zostały dokonane żadne poprawki. On, praktycznie ten tekst, po tej prezentacji w poniedziałek na posiedzeniu komisji się nie zmienił i zawiera te same wszystkie przepisy, które zostały wtedy przedstawione i omówione. I tutaj nie ma żadnych zmian, natomiast jeżeli chodzi o jak gdyby już ten taki nowy element tej uchwały, czyli zasady wynajmowania tych lokali mieszkalnych nowo budowanych, który stanowi załącznik do tej uchwały, to tutaj, proszę Państwa, Państwo pamiętacie, paragraf pierwszy zawierał tylko treść, która aktualnie została oznaczona jako ustęp pierwszy paragrafu pierwszego, czyli że regulamin wynajmowanie lokali mieszkalnych w budynkach położonych w Helu przy ulicy Komandora Przybyszewskiego, czyli tych nowych, że tego dotyczy ta uchwała. Natomiast dodałem w tym paragrafie pierwszym ustęp drugi, który był wcześniej ustępem pierwszym paragrafu drugiego, bo rzeczywiście on w tym paragrafie drugim trochę zaciemnia i nie pasuje. Lepiej go włączyć w tą część ogólną, która jak gdyby mówi o tym, co zawiera i jak gdyby też tą treść związaną z tym zakazem zbywania przez Gminę Miejską Hel przed upływem co najmniej 15 lat. tych lokali nowo budowanych. I to rzeczywiście tutaj jest bardziej jak gdyby tak odpowiadające treści właśnie tych postanowień takich ogólnych. Natomiast już paragraf drugi dotyczy tych zamian lokali mieszkalnych z tego nowego zasobu. I tutaj jak gdyby to, co zostało dopisane, ale to już o tym rozmawialiśmy też na posiedzeniu komisji, że w ustępie czwartym tego paragrafu drugiego treść została zmieniona i brzmi 'nowi najemcy, którzy zawarli umowę najmu lokalnego w wyniku zamiany'. Czyli tu już jest jasne, że chodzi tylko o te, które zostały w trybie określonym w tym paragrafie drugim, to tutaj mamy jak gdyby wyraźnie już opisane, że chodzi tylko tutaj o tą konkretną sytuację, która powstanie w wyniku zamiany lokali mieszkalnych z tego nowego zasobu. I to jest jedna poprawka, która została wprowadzona, ale to już mówiliśmy z tego, co przypominam sobie o tym, że tak to zostanie zredagowane na posiedzeniu komisji. Dalsza treść, która jak gdyby określa warunki w ogóle ubiegania się, kto może, kto nie może, to zostało omówione, wcześniej też na spotkaniu z mieszkańcami, tutaj się nic nie zmieniło. Jeżeli chodzi o widełki finansowe, w których wnioskodawcy muszą się mieścić, też się nic tutaj nie zmieniło, to pozostało bez zmiany. Tutaj kolejne punkty o terminie składania wniosków. O wniosku to się również nie zmieniło. Paragraf 7. 'Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty' i w nawiasie 'w zakresie dotyczącym danego wnioskodawcy'. Czyli nie wszystkie, tylko te, które dotyczą konkretnej sytuacji konkretnego wnioskodawcy, które on uważa, że w jego przypadku znajdą zastosowanie. Część oczywiście będzie dotyczyła wszystkich, jeżeli chodzi o źródła dochodu, o zaświadczeniu o niezaleganiu z opłatami czynszowymi i tak dalej, no to dotyczy wszystkich. Natomiast już oczywiście te o tym, czy rozlicza się w Urzędzie Skarbowym. Jeżeli ktoś się nie rozlicza, to takiego zaświadczenia nie przedstawi. O pisemne zobowiązanie do przekazania do dyspozycji gminy dotychczas zajmowanego lokalu należącego do zasobu. Oczywiście tutaj też to jest nieobligatoryjne. Te zaświadczenia dotyczące, czy dokumenty dotyczące alimentów też oczywiście nie dotyczą wszystkich. Także proszę Państwa, tylko w tym zakresie, i to wyraźnie już w tej chwili zostało na początku tego paragrafu wspomniane, żeby nie było tak, że ktoś na siłę zacznie szukać czy składać jakieś oświadczenia, że jego to nie dotyczy. Nie. Tylko to, co konkretnego wnioskodawcy dotyczy, tylko to ma nam dołączyć. Kolejne punkty dotyczące procedury rozpatrywania wniosków. Tutaj zmian żadnych w ciągu tych dwóch dni nie wprowadzaliśmy. I to jest proszę Państwa wszystko. Czyli te dwie poprawki, o których powiedziałem, to zostało w stosunku do tego, o czym rozmawialiśmy w poniedziałek tutaj wniesione. Jeżeli chodzi o załączniki do tej uchwały, właściwie do regulaminu, bo załączniki są do regulaminu, czyli do załącznika jak gdyby do uchwały, tutaj też żadnych zmian już nie wprowadzaliśmy. To jest tak, jak to Państwu zostało zaprezentowane w poniedziałek. Jeżeli macie Państwo jeszcze jakieś pytania, to oczywiście, proszę bardzo.

Przewodniczący rady: Pan radny Łazur, proszę.

Radny Łazur: Ja mam pytanie, mi się wydaje, że logicznie by było w punkcie siódmym zapisać takie zdanie, że bo nie tylko dochody na poszczególną rodzinę, ale również zadłużenia tej rodziny. Takie, żeby na przykład rodzina, która się ubiega i żeby komisja miała możliwości całkowitego spojrzenia na różne perspektywy, jakie są danej rodziny zadłużenia, bo to również będzie wpływało na możliwość w perspektywie rat czynszowych czy innych opłat, bo jeżeli będzie podwójne zadłużenie, to automatycznie ta rodzina będzie praktycznie niewypłacalna. Myślę, że taki zapis, że oświadczenie lub zaświadczenie o stanie zadłużenia danej rodziny tutaj by się przydało w punkcie siódmym. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję.

Zastępca burmistrza Helu: Proszę Państwa, zawsze w takich sytuacjach jest, oczywiście to może być dyskusyjne, jak głęboko możemy sięgać do sfery jakichś tam spraw majątkowych danego człowieka. Ja myślę, że tą sprawę, o której pan radny w tej chwili wspomniał, myślę, że załatwia nam to zaświadczenie, o którym była w punkcie pierwszym. Bo jeżeli ktoś nam przedstawi zaświadczenie, że nie zalegał przez dłuższy czas opłatami za dotychczasowe swoje mieszkanie, no to jak gdyby potwierdzi, że on jednak się z tych zobowiązań wywiązuje i powinien się nadal wywiązywać. Natomiast oczywiście, że ktoś pokaże nam dochody, my nie znamy tak naprawdę jego zobowiązań i to rzeczywiście. Natomiast czy my możemy aż tak głęboko sięgać? Nie wiem, czy mamy takie kompetencje, bo oczywiście to, co powinien nam udowodnić dany wnioskodawca, że będzie go stać na zapłatę, tego żądamy. Natomiast czy mamy prawo żądać? Banki mają prawo, instytucje udzielające jak gdyby tych kredytów, pożyczek mogą i żądają takich, natomiast to wynika z przepisów. Natomiast czy my możemy tak daleko? Nie umiem powiedzieć, czy taki zapis, czy takie wymaganie nie byłoby nadmiernym wymaganiem. A myślę, że załatwiają to właśnie te zaświadczenia, które są zresztą też w formularzu wniosku, bo tutaj mamy zaświadczenie o tym, że ktoś w ciągu ostatnich dwóch lat przez co najmniej te sześć miesięcy zalegał w czynszu, a jeszcze w samym druku formularzu wniosku mamy, zaraz to pokażę Państwu, mamy potwierdzenie, dodatkowe też, ma być to potwierdzone w samym formularzu wniosku przez zarządcę tego dotychczasowego mieszkania, że nie ma na dzień składania wniosku, nie ma żadnych zaległości czynszowych. Tu jest też potwierdzenie, to nie tylko podpisuje wniosek właściciel, ale ten zarządca, czy właściciel mieszkania, który dotychczas użycza to mieszkanie, czy wynajmuje temu naszemu wnioskodawcy, musi potwierdzić, że na dzień składania wniosku nie ma ten lokal zadłużenia, czy jeżeli ma, to jakie zadłużenie. To też jest informacja dla nas o, jak gdyby, wiarygodności tego człowieka. I myślę, że na tym etapie to może być wystarczające. Ale do Państwa decyzji w takim razie.

Przewodniczący rady: Proszę bardzo pan radny.

Radny Łazur: Ja myślę, że w tej chwili w obecnym systemie prawnym oświadczenie jest traktowane jako dokument i jeżeli na przykład ktoś napisze oświadczenie, to on nie musi tego nigdzie potwierdzać, tu nie ma żadnej ingerencji w jego sprawy osobiste, ale takie oświadczenie w perspektywie jak na przykład później zarząd będzie chciał podjąć decyzję, bo to na pewno będą później wyrzucenia, czy tam zwolnienia, znaczy, bo nie każdy się od razu okaże dobrym mieszkańcem, to wtedy będzie taka możliwość to oświadczenie zweryfikować. No ja nie wiem, jeżeli tak państwo uważacie, że to punkt 7 wystarczający, to ja nie wnoszę zastrzeżeń. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Pani radna Janiak, proszę.

Radna Janiak: Wydaje mi się, że może być zadłużenie człowieka w banku, ale on się zobowiązuje spłacać to wszystko. Także wydaje mi się, że tutaj nie potrzeba tego, bo jeśli jego stać na spłacenie i raty, to są hipoteczne zadłużenia. Także jak jego stać przez płacenie czynszu i płacenie rat, to nie potrzeba wymagać od niego zadłużenia, jakie on ma w banku, wydaje mi się.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Pan radny Nowakowski, proszę.

Radny Nowakowski: W odniesieniu do zadłużeń hipotecznych. Jeżeli dana osoba, dany wnioskodawca będzie miał zadłużenie hipoteczne, z automatu wyklucza go do składania wniosku, bo jeżeli ma zadłużenie hipoteczne, czyli spłaca jakiś lokal na logikę. Także jedyne zobowiązania to będą w formie kredytów konsumpcyjnych, także one też nie są jakiejś konkretnej wysokości w porównaniu do kredytu hipotecznego. także myślę, że w takiej formie może to pozostać. Dziękuję.

Zastępca burmistrza Helu: Jeszcze jedno może, bo to są też takie sprawy, tych dodatkowych zobowiązań właśnie wynikających z kredytów, powiedzmy krótkoterminowych, one są doraźne, bo ktoś na dzień składania wniosku nie ma, ale już następnego dnia może mieć. Każdego z tych wnioskodawców musimy traktować, że jak już złoży nam to, co trzeba, podpisze się pod tym, dołączy te zaświadczenia, to jednak jakąś tą wiarygodność jego udowadnia. Oczywiście sytuacje możemy mieć potem różne. Tego nikt nie jest w stanie przewidzieć, bo też sytuacje życiowe każdego mogą się zmieniać z dnia na dzień. Natomiast na tym etapie wydaje mi się, że to jest i tak dosyć sporo różnego rodzaju dokumentów, które trzeba będzie zdobyć, trzeba będzie i one chyba będą jednak wystarczające do tego, żeby właśnie tą wiarygodność tego naszego przyszłego najemcy potwierdzić.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Pan radny Dzikowski, proszę.

Radny Dzikowski: Pójdźmy w drugą stronę. Taki przyszły najemca i najemca może również w trakcie już wziąć kredyt konsumpcyjny i się może mu sytuacja zmienić, także uważam, że na to nie ma wpływu. Prawda?

Przewodniczący rady: Dziękuję. Ja chciałbym dodać, dziękując za uwzględnienie poprawek, które zgłosiłem napo siedzeniu wspólnym Komisji, bo zostało zmienione w paragrafie drugim, oczywiście mówimy o tym regulaminie dotyczącym Przybyszewskiego, w paragrafie drugim, gdzie w punkcie trzecim była decyzja w sprawie zamiany każdorazowo podejmuje burmistrz, to tu trzeba dodać, że po zasięgnięciu opinii komisji mieszkaniowej to zostało uwzględnione.

Zastępca burmistrza Helu: To już w trakcie komisji zostało.

Przewodniczący rady: Tak, ale to właśnie chciałbym też to podkreślić. I jeszcze punkt czwarty, gdzie mieliśmy wpisaną opinię Komisję Rady, to też Komisja Mieszkaniowa tu już teraz w tym nowym regulaminie, w poprawionym regulaminie figuruje. Ale ja muszę się podzielić moją refleksją, o której też mówiłem na wspólnym posiedzeniu Komisji i moją wątpliwością. Podkreślając, że wszystkim nam zależy na jak najszybszym przyjęciu tej uchwały i tego regulaminu, bo to ma przełożenie potem na losy osób, które będą mogły wnioskować. Dzisiaj to już jest punkt drugi paragrafu pierwszego. W poprzednim projekcie był to punkt pierwszy. Czyli lokale objęte regulaminem nie podlegają zbyciu przez gminę miejską Hel przed upływem co najmniej 15 lat. Przed upływem 15 lat. I to jest moja wątpliwość. Bo powiem szczerze, nawet wczoraj bardzo intensywnie o tym myślałem i nie dawało mi to spokoju i chciałbym się z państwem tym podzielić. Ponieważ po 15 latach skoro my zapisujemy dzisiaj w regulaminie, że nie podlegają zbyciu przed upływem 15 lat, czyli po 15 latach mogą ulec zbyciu. W ten sposób może dojść do sytuacji czysto teoretycznej, że po 15 latach ten cały zasób komunalny zostanie sprywatyzowany. I wrócimy koło, historia zatoczy koło, czyli znowu będzie sytuacja, że miasto nie będzie miało mieszkań komunalnych. Oczywiście, to jest dopiero za 15 lat i to będzie ówczesna Rada Miasta miała wpływ na to, co będzie się działo. Natomiast już nawet przyjmując, że ten zapis zostaje zachowany i zostawiamy go w takiej formule jak dzisiaj, no to rodzi się kolejne pytanie. Po tych piętnastu latach, jeżeli będzie można wykupić, mówimy o tym, że w regulaminie, że te piętnaście lat jest tej karencji, ale po tych piętnastu latach można, ale na jakich zasadach? Tego regulamin nie określa i tu zostawiamy dowolność, co jest niedobrym zwyczajem w tworzeniu prawa, bo prawo nie powinno być dowolnie interpretowane. Po piętnastu latach czysto teoretyczna sytuacja, że ktoś określi zasadę wykupu na zasadzie takiej, że 15 lat wartości czynszu pomniejsza wartość mieszkańców. Strzelam. W ten sposób miasto może się pozbyć zasobu komunalnego w sposób taki trochę nieprzemyślany. Dla mnie jedynym rozwiązaniem jest całkowite wykreślenie tego punktu i podejmowanie decyzji, przez przyszłą Radę po tym okresie 15-letnim. Skoro takie zapisy są, tak jak tutaj mamy, zacytowane, z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Uważam, że ten zapis na dzień dzisiejszy jest tutaj niepotrzebny i pozwala się zbyt szeroko interpretować. Ale to jest tylko moja wątpliwość. Ja oczywiście też jestem za tym, żeby ten regulamin przyjąć. Aczkolwiek chciałem się podzielić z Państwem moimi wątpliwościami. Dziękuję.

Zastępca burmistrza Helu: Jeżeli można, to proszę Państwa, oczywiście, bo to można też w ten sposób zinterpretować i nie jest to być może błędna interpretacja, że rzeczywiście po upływie tych 15 lat z automatu będzie można, ci najemcy będą mogli występować o nabycie. Ja myślę, że jednak potrzebna by była tutaj dodatkowa uchwała Rady Miasta, która na to zezwoli, ale nie jest to wykluczone. Dlatego proszę Państwa, też z drugiej strony, warto tutaj może od razu w tym regulaminie jednak, żeby taki zapis o tym zakazu zbywania przez gminę się znalazł, żeby ci najemcy nie mieli wątpliwości, bo gdybyśmy go całkiem wykreślili, to od razu po zawarciu umowy najmu, możemy się spodziewać lawiny wniosków, bo dzisiaj w świetle obowiązujących w tej chwili uchwał, cały zasób lokali gminy Hel, za wyjątkiem Żeromskiego 12, bo tak jest to wymienione, podlega zbyciu. Gdybyśmy tutaj nie wprowadzili tego, to wówczas tak mogłoby się też zdarzyć. Dlatego proszę Państwa, może żeby tutaj rzeczywiście zamknąć jak gdyby wszelkie wątpliwości, to proponowałbym zrobić taką poprawkę, że ten ustęp drugi brzmiałby 'lokale mieszkalne objęte regulaminem, nie podlegając zbyciu przez minę Gminę Miejską Hel.' I to jak gdyby daje dzisiaj jasną, klarowną informację, że nie podlega. Natomiast gmina oczywiście zna swoje zobowiązania w stosunku donatora, czyli do Banku Gospodarstwa Krajowego, że tam jest to co najmniej 15 lat. A po tych 15 latach, proszę Państwa, kto tu będzie rządził, jaka wówczas będzie decyzja, jaka w ogóle będzie sytuacja społeczno-gospodarcza, jeżeli chodzi między innymi o sprawy mieszkaniowe, tego nikt dzisiaj nie jest w stanie przewidzieć, ale to niech w przyszłości radni ówcześni rady już decydują. Czy będą chcieli sprzedawać, czy nie będą chcieli sprzedawać. Ten zapis daje to bezpieczeństwo, że dzisiaj na pewno nie, a z jak gdyby dokumentów, którymi dysponujemy, to wiadomo, że to jest co najmniej 15 lat, tak? Co państwo na takie rozwiązanie?

Przewodniczący rady: W związku z zaproponowaną poprawką, proponuję ją przegłosować. Kto z pań i panów radnych jest za zapisem przedstawionym przez burmistrza punktu drugiego paragrafu pierwszego? Proszę o podnieście ręki. Dziękuję. Zmiana została zaakceptowana. Dziękuję bardzo. Czy ktoś z Państwa chciałby jeszcze zabrać głos? Pan burmistrz?

Zastępca burmistrza Helu: Ja dziękuję. Jeżeli Państwo nie macie więcej pytań, bo to chyba wszystko już zostało powiedziane. Ja dziękuję.

Przewodniczący rady: To w takim razie dziękuję. Proszę Państwa, skoro nikt więcej nie zgłasza wniosku o zabranie głosu przechodzimy do głosowania nad projektem uchwały numer 68/2023. Uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę numer LI/385/23.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr LI/385/23 Rady Miasta Helu z dnia 29 listopada 2023 roku w sprawie zasad wynajmu lokali i pomieszczeń wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Hel.

Przewodniczący rady: Kolejny projekt uchwały, projekt uchwały nr 69/2023, omawiany na wspólnym posiedzeniu komisji, dotyczy zmian w budżecie miasta Helu na 2023 rok. Proszę, panie burmistrzu, czy są jeszcze jakieś informacje dodatkowe? Proszę bardzo.

Skarbnik miasta: Otrzymali państwo zmianę załącznika nr 2, bo tam doszły zmiany na wydatki związane z opieką społeczną. Ale już nie drukowałam uchwały, a w uchwale trzeba też dokonać zmiany w paragrafie drugim, w punkcie drugim, wydatki bieżące, W tej chwili państwo mają dwadzieścia trzy miliony siedemset pięćdziesiąt osiem tysięcy czterysta sześćdziesiąt jeden złotych i pięćdziesiąt sześć groszy, a po zmianie będzie wydatki bieżące dwadzieścia trzy miliony osiemset dwanaście tysięcy czterysta sześćdziesiąt jeden złotych i pięćdziesiąt sześć groszy. Oraz wydatki majątkowe zmienią się i będzie kwota dziesięć milionów sześćset dziewięćdziesiąt dziewięć tysięcy czterysta trzydzieści dziewięć złotych. To jest ta zmiana. I załącznik państwo otrzymali, bo dosyć duża tam zmiana w dziale osiemset pięćdziesiąt dwa, osiemset pięćdziesiąt trzy i osiemset pięćdziesiąt pięć. A w uchwale zmieniają się właśnie punkty w paragrafie drugim punkt drugi wydatki bieżące i wydatki majątkowe. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Jeżeli nie uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę nr LI/ 386/23.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr LI/386/23 Rady Miasta Helu z dnia 29 listopada 2023 roku w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2023 rok.

Przewodniczący rady: Ostatnim projektem uchwały jest projekt uchwały nr 70/2023, dotyczący zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu. Wynika oczywiście ze zmian w budżecie. Proszę bardzo, panie skarbnik. Proszę włączyć mikrofon.

Skarbnik miasta: W związku z tą nową zmianą zmienił się też nam WPF i już nie drukowałam, bo to jest niewielka zmiana. I tak, na stronie drugiej proszę o zmianę w kolumnie 2.1, wydatki bieżące. I będzie teraz kwota dwadzieścia trzy miliony osiemset dwanaście tysięcy czterysta sześćdziesiąt jeden złotych i pięćdziesiąt sześć groszy. Z mieni się kolumna 2 1 1. Będzie kwota dziewięć milionów osiemset siedemdziesiąt cztery tysiące trzysta dwadzieścia dwa złote i osiemdziesiąt pięć groszy. I wydatki majątkowe kolumna 2.2 będzie dziesięć milionów  sześćset dziewięćdziesiąt dziewięć tysięcy czterysta trzydzieści dziewięć złotych. Może powtórzę, wydatki bieżące kolumna 2.1. dwadzieścia trzy miliony osiemset dwanaście tysięcy czterysta sześćdziesiąt jeden złotych i pięćdziesiąt sześć groszy. Kolumna 2.1.1 wynagrodzenia dziewięć milionów osiemset siedemdziesiąt cztery tysiące trzysta trzydzieści dwa złote osiemdziesiąt pięć groszy i wydatki majątkowe kolumna 2.2 dziesięć milionów sześćset dziewięćdziesiąt dziewięć tysięcy czterysta trzydzieści dziewięć złotych. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Przechodzimy w takim razie do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę nr LI/387/23. Tym sposobem wyczerpaliśmy porządek punktu 11.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr LI/387/23 Rady Miasta Helu z dnia 29 listopada 2023 roku w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu.

12. Wnioski i informacje.

Przewodniczący rady: Przechodzimy do punktu 12 Wnioski i informacje. Podpunkt b Ocena przygotowania EKOHEL Sp. z o.o. do sezonu zimowego 2023/2024. Proszę Panie Prezesie.

Prezes Spółki EKOHEL: Dziękuję bardzo serdecznie. Szanowni Państwo otrzymaliście naszą informację dotyczącą przygotowania spółki do akcji zimowej, która jak widać zaczęła nam się kilka dni temu. Mam nadzieję, że nasze działania są zauważone i że miasto jest w ramach naszych działań odśnieżone. Tutaj od razu taka prośba do szanownych radnych i do mieszkańców, aby zwracali też uwagę na to, że nie wszystkie tereny odśnieża spółka. Są też chodniki, tereny przy nieruchomościach, gdzie należy to do obowiązków zarządcy nieruchomości i właściciela tej nieruchomości. Tak jak było widać przez kilka ostatnich dni, te działania przez niektórych nie są podejmowane. W szczególności tam, gdzie nieruchomości są właścicielami osoby, które mają nieruchomość w Helu, ale nie mieszkają na stałe i nie widzą tego, że należy ten teren odśnieżyć. Jeśli chodzi o zimowe utrzymanie ulic i chodników przez naszą spółkę, to bardzo ważny aspekt zarządzania infrastrukturą miejską w okresie zimowym. Obejmuje ona szereg działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa i przejezdności ulic oraz chodników dla pieszych, kierowców w warunkach oblodzenia, śniegu i niskich temperatur. Zimowe utrzymanie ulic i chodników to zadanie, które wymaga sprawnego zarządzania zasobami i sprzętem oraz dostosowania działań do zmieniających się warunków pogodowych. Tak jak było widać w ostatnich dniach, w momencie kiedy lód mocno 'ściska' nasze chodniki i ulice, panowie w ciągu dwóch godzin muszą stawić się do pracy i muszą podjąć działania tak, aby te chodniki i drogi były przejezdne, można było po nich przejść. Jeśli chodzi o te główne aspekty, to jest odśnieżanie. Jesteśmy odpowiedzialni za usuwanie śniegu z dróg i chodników. To obejmuje zarówno ręczne odśnieżenie chodników, jak i użycie pługów śnieżnych na drogach. Posypywanie solą lub piaskiem, aby zapobiec oblodzeniu. EKOHEL rozsypuje sól, piasek lub piasek z solą na drogach i chodnikach. Sól pomaga ten śnieg topić i lód, a piasek zapewnia nam przyczepność tak, żebyśmy mogli chodzić czy jeździć. Monitorowanie warunków pogodowych. Śledzimy na bieżąco prognozy pogody i reagujemy na zmieniające się warunki. Działania takie jak odśnieżanie i posypywanie solą podejmowane są zgodnie z zapotrzebowaniem. Usuwanie nawisów śnieżnych. Nawisy śnieżne na dachach budynków lub nad jezdniami mogą stanowić zagrożenie, dlatego też tam, gdzie są to nasze budynki miejskie, za które odpowiadamy, jesteśmy odpowiedzialni za ich usuwanie. I wspieramy kierowców i pieszych, staramy się informować o naszych działaniach, tak aby ewentualnie wychodzący z domu wiedzieli jakie są warunki pogodowe w naszym mieście. Podstawą świadczenia naszych usług jest umowa zawarta z gminą miejską Hel. W ramach tzw. in-house'u trwa ona od 1 stycznia do 31 grudnia każdego roku. Jeśli chodzi o drogę pomiędzy helem a Juratą, to przypomnę tylko, że ten odcinek należy do Zarządu Dróg Wojewódzkich. I tak jak było widać w ostatnich dniach, oni też automatycznie po godzinie, dwóch, kiedy warunki stały się tak zwane ciężkie, czyli padał śnieg lub droga była oblodzona, oni wyjeżdżają i posypują ten odcinek pomiędzy Helem a Juratą. Jeśli chodzi o tak zwany kapitał ludzki w naszej firmie, zadanie to realizuje dział usług komunalnych, którego pracownicy realizują to praktycznie każdego dnia w tym okresie zimowym. Zatrudnionych jest w tym dziale ogólnie 18 osób. Harmonogramy pracy ustalone są w taki sposób, aby w przypadku konieczności przystąpienia do działań zapewniona była obsada umożliwiająca realizację powierzonych zadań. Po wystąpieniu opadu śniegu, marznącego deszczu lub gołoledzi, prace związane z zimowym utrzymaniem dróg rozpoczynamy o godzinie 5:00. O 4:00 mamy taką zasadę, że pracownik na oczyszczalni ścieków pełniący dyżur całodobowy sprawdza warunki w Helu, na prognozie pogody, na kamerach i informuje pracowników, że budzi ich po prostu, że muszą wstać do pracy. Zdarzyło nam się jednak raz tak, że na oczyszczalni ścieków przy zatoce było bez śniegu, bez oblodzenia, bez niczego a w mieście od ulicy Kaszubskiej w kierunku Cypla lodowisko. Od Kaszubskiej w dół piękna pogoda. Dlatego sprawdzamy też na kamerach w różnych miejscach, tak aby można było to określić. Pracownicy w przypadku wystąpienia opadów śniegu mechanicznie, ręcznie odświeżają ulice, chodniki, przystanki, ścieżki rowerowe, alejki, parków i skwerów. W przypadku wystąpienia opadów śniegu z deszczem, marzącego deszczu, gołoledzi mechanicznie, ręcznie posypujemy piaskiem lub mieszaniną piaskowo-solną, chodniki, ścieżki rowerowe i infrastrukturę miejską. Systematycznie uzupełniamy piaskiem i mieszaniną piaskowo-solną pojemniki do gromadzenia piasku rozstawiane na terenach Helu. Jest jak widać, praktycznie na każdym przeżywaniu są różnego rodzaju wielkości pojemników. I każdy nawet ten, który ma posiadłość obok, może sobie podejść do tego pojemnika, wziąć ten piasek i posypać sobie tutaj te główne ciągi komunikacyjne miasta, które są koło jego nieruchomości. Zalegające na ulicach ewentualne zaspy śnieżne będą systematycznie wywożone, jeśli oczywiście będzie ich dużo. Tak jak wspomniałem już wcześniej, na oczyszczalni ścieków mamy pracownika, który monitoruje całą tą działalność i w tych godzinach nocnych. W ciągu dnia jeszcze oczywiście będą te opady następowały, to pracownicy działu usług komunalnych reagują na bieżąco, przerywamy inne prace i przystępujemy do działań związanych z odśnieżaniem. Jeśli chodzi o nadgodziny, bo jak Państwo wiecie, to praca w godzinach nocnych, przeważnie już od piątej, to jest i praca w godzinach nocnych i mogą być nadgodziny sobota, niedziela lub po południu, bo też tak się zdarza, że kończymy pracę o 15:00, a nagle o 17:00 trzeba przyjść do pracy na 3-4-5 godzin lub zdarzyło nam się, że była taka pogoda w zeszłym roku, że praktycznie całą noc pracownicy musieli pracować. Oczywiście mieli wolne następnego dnia, no ale nadgodziny występowały. Te nadgodziny odbywają się wyłącznie na polecenie przełożonego, czyli kierownika działu usług komunalnych. Musi być zrekompensowana pracownikowi poprzez udzielenie mu czasu wolnego. Taki urlop udzielany jest na jego wniosek. Gdy pracownik występuje z wnioskiem o wolne za pracę w nadgodzinach, pracodawca może mu udzielić w tym samym wymiarze godzin co przepracowane przez pracownika godziny nadliczbowe. Gdy pracodawca sam decyduje bez wniosku pracownika udzielenie mu w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych czasu wolnego, wówczas jest zobowiązany udzielić pracownikowi wolnego w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Są dodatki 50%, 100% w różnych porach, czy to jest niedziela i święta, czy to jest dzień wolny od pracy przysługujący temu pracownikowi. No i różne dodatki, które wynikają np. za pracę w godzinach nocnych. Jeśli chodzi o sprzęt, posiadamy sprzęt tzw. ciężki, czyli samochód ciężarowy marki Volvo i marki MAN. Obydwa mają na sobie tzw. piaskarki, które służą do posypywania głównie dróg oraz mają pługi, które odśnieżają główne ciągi komunikacyjne. Koparko-ładowarka marki KAT jest wykorzystywana głównie do załadunku piasku z solą do piaskarek, czyli praktycznie można powiedzieć, że w momencie wystąpienia konieczności odciążania to i operatorzy, kierowcy samochodów ciężarowych i koparkowiec tak zwany muszą udać się w teren i załadować nasze piaskarki tak, aby mogły one wyjechać do działania, a dodatkowo koparka ładowarka w momencie, kiedy mamy duże zwały tak zwane śniegu na drogach, załadowuje ten śnieg na sprzętach, aby trzeba było go wywieźć. Mamy jeszcze ciągnik rolniczy Farmer, który wyposażony jest tak samo w pług przedni, to jest taki mniejszy pług oraz piaskarkę z tyłu. On głównie służy do tych wąskich chodników, może nie aż tak wąskich, ale trochę szerszych powiedzmy, powyżej 1,5-2 metra, gdyż on tam się ładnie mieści. I on te główne nasze alejki parkowe czy tam chodniki jest w stanie odśnieżyć. Też i drogi oczywiście lub przydaje się przy skrzyżowaniach gdzie samochody nie mają takiej mobilności, że mogą się w miejscu obracać i ten śnieg mogą w różne rejony skrzyżowania zwalić. Korzystamy też z traktorka ogrodowego, który na okres zimowy przerabiamy na tzw. odśnieżarkę i on głównie te wszystkie chodniki, parki odśnieża, cmentarz, drogę do cmentarza, te wszystkie miejsca, które są tzw. miejscami wąskimi. Oraz samochód marki Fiat, na którym wyposażyliśmy go w tzw. podwieszoną piaskarko solarkę. On wykorzystywany jest głównie w tym momencie, kiedy mamy tak zwaną śliskość na jezdniach. Chodzi głównie o deszcz, który padał i trzeba szybko zadziałać, czyli posypać solą te główne skrzyżowania, tak aby nie było ślisko. To się bardzo dobrze sprawdza. Oprócz tego jeszcze mamy odcieżarki spalinowe, takie pchane, dmuchawy elektryczne i spalinowe. Oczywiście łopaty plastikowe i metalowe, różne skuwacze, posypywarki pchane, które też są bardzo przydatne w miejscach takich, gdzie nie wiedzie też nasz traktor lub nasz traktorek ogrodowy, więc one też wykorzystywane są do naszych działań. Jeśli chodzi o zapasy soli i piasku, obecnie posiadamy 10 ton soli drogowej oraz 70 ton piasku, które wykorzystujemy do posypywania dróg. Sól pakowana jest po 25 kg w workach. Są na razie to ilości wystarczające w momencie, kiedy zejdziemy do połowy zapasu, będziemy zakupywać następne środki do działania. Tu oczywiście w podsumowaniu było przygotowanie do zimy, no to zima się zaczęła, więc już wszystko zrobiliśmy. Samochody do 20 listopada zostały przygotowane, traktorek przygotowany i przywieziony, także wszystkie te i ustawiliśmy pojemniki na mieście tak, aby ten piasek był już tam składowany, można było z niego korzystać. Jeśli są jakieś pytania to służę, jestem tutaj do państwa dyspozycji. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady: Dziękuję panie prezesie. Proszę bardzo pan radny Łazur.

Radny Łazur: Ja mam takie pytanie, bo właściwie potrzebuję informacji. Czy to ta droga, która prowadzi od sklepu Ewa do osiedla wojskowego, tam jest blok, kiedyś to była Kaszubska, teraz to jest Żeromskiego i tamta droga, ona jest, to jest droga wspólnotowa, czy to jest droga dla miasta?

Prezes Spółki EKOHEL: Ta droga jest jezdnią wewnętrzną osiedla, jest to droga gminna. Jezdnia gminna , która przylega tak samo do budynku, więc w momencie kiedy na przykład obsługa tych nieruchomości widzi, że jest zima, no to powinni też ciąg pieszy sobie odśnieżyć. My nie jesteśmy w stanie w ciągu godziny przejść przez całe miasto. Ten cykl trwa nawet niekiedy 4 do 5 godzin, żeby dojechać wszędzie i żeby to wszystko zrobić.

Radny Łazur: Taka ślizgawka w tej chwili, że ludzie po prostu mają problem, żeby to przejść. Dziękuję.

Prezes Spółki EKOHEL: Proszę zgłaszać, jeżeli są takie rejony miasta, że naprawdę, że gdziekolwiek się coś dzieje, wystarczy telefon zadzwonić, my podjedziemy i że tak jak teraz na przykład jest taka ślizgawka, podjedzie samochód, czy nawet ręcznie wysypią trochę soli i od razu będzie inaczej. Dziękuję.


Przewodniczący rady: Dziękuję. czy są jeszcze pytania do prezesa? Jeżeli nie, dziękuję panie prezesie za przygotowanie materiału.

Prezes Spółki EKOHEL: Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady: Proszę państwa, tak jak informował pan burmistrz, spodziewamy się o godzinie 11:00 pana Nadleśniczego Jacka Szulca. W związku z tym, że wyczerpaliśmy porządek punktu 12, proponuję przerwę. Czy odpowiedzi?
Raport stanowi załącznik do protokołu.

13. Odpowiedzi na pytania i informacje w sprawach bieżących.

Przewodniczący rady: Dobrze, to przechodzimy do punktu 13. Odpowiedzi na pytania i informacje w sprawach bieżących. Proszę Panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Pytanie Pana radnego Łazura o plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru portu, ale i też obszaru przylegającego bezpośrednio do obszaru portu od strony Cypla. Proszę Państwa, w lipcu zostało opublikowane obwieszczenie burmistrza Helu o tym, że została przez Państwa podjęta uchwała o przystąpieniu właśnie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru, w której został wyznaczony termin na składanie wniosków do wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby złożyć wnioski, że jest taka możliwość. Do 15 września był termin składania wniosków. Oprócz tego, zgodnie z przepisami, zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, do instytucji wskazanych właśnie w przepisach, do których jesteśmy zobowiązani, taką uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu, też z możliwością składania wniosków do tego planu, do szeregu instytucji, Urząd Marszałkowski, Zarząd Powiatu, Urząd Morski, Nadleśnictwo, Konserwator Zabytków i wiele, wiele innych zostało skierowanych. Do 15 września był termin składania wniosków. Witamy pana Leśniczego. Skończymy, zrobimy przerwę. Zostały złożone wnioski, wpłynęło tych wniosków sporo, tak jak zawsze w takich sytuacjach bywa. Na tej podstawie urbanista, z którym też wcześniej została zawarta umowa na opracowanie projektu tego planu zagospodarowania przestrzennego, przygotował pierwszą taką koncepcję, tak jak właśnie to widzi. Ta koncepcja została nam zaprezentowana w listopadzie, zaraz po świętach wszystkich listopadowych. Do tej pierwszej koncepcji wniesione zostały nasze pierwsze poprawki, żeby już pewne rzeczy, które my uważamy, że nie powinny się w tym projekcie planu znaleźć, zostały odpowiednio w tej wersji dostosowane. I w tej chwili czekamy już na taką wersję, którą można by się też z Państwem podzielić, taką wstępną i którą to wersję byśmy przesłali też zgodnie z procedurą do uzgodnień do tych wszystkich instytucji, od których instytucji tych uzgodnienia musimy pozyskać. Od razu powiem, że ta wersja, która właśnie zostanie przesłana do uzgodnień i którą Państwo też będziecie się już mogli zapoznać jako tą taką wstępną, do tej ostatecznej to może być daleka jeszcze droga i może ona być w pewnych fragmentach zupełnie inna. Jak się zakończy trudno powiedzieć, bo na przykład myślę, że to żadna tajemnica. Urząd Morski już dzisiaj nam przedstawił stanowisko, w którym jak gdyby określił, że port powinien być portem i tylko funkcje portowe powinny być w porcie realizowane, a funkcje związane z zakwaterowaniem w ogóle są dzisiaj zdaniem Urzędu Morskiego w tym obszarze niedopuszczalne. Co jak gdyby zmienia dotychczasowe, tak jak już wcześniej Urząd Morski uzgadniał, jednak tutaj na etapie wydawania decyzji o warunkach zabudowy tego typu funkcje, to już nam jednoznacznie powiedział, że nie. Ale będziemy oczywiście tutaj starać się przekonywać, osiągać kompromis, dlatego mówię, wersja planu, która pojawi się teraz już po tych poprawkach do uzgodnień, a która będzie jak gdyby tą finalną, którą Państwo będziecie uchwalali, to może być jeszcze raz, że daleka droga, a dwa, może ona być trochę inna. Także to się dzieje. Myślę, że jeszcze w tym roku taką wersję dostaniemy, którą Państwo będziemy też mogli celem na razie tylko zapoznania się informacyjnie przedstawić, jak to wygląda, jaki jest ten plan, ten projekt planu na tym etapie pokazać. To jeszcze w tym roku powinniśmy ją otrzymać. I to jest pytanie pierwsze i drugie pytanie pana radnego Antkowskiego dotyczące placu zabaw przy kościele. Proszę Państwa, odpowiada oczywiście tutaj urząd za stan tego placu zabaw i to jest tak, jeżeli chodzi o stronę formalną, że raz do roku jest robiony przegląd przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia budowlane i protokół z takiego przeglądu już zawiera pewne rzeczy, które od razu wtedy realizujemy związane z ewentualnymi usterkami. Natomiast pojawiają się oczywiście tutaj też różnego rodzaju sytuacje w ciągu roku, Takie bieżące wychodzą do naprawy i tutaj przy pomocy sił naszych własnych pani sekretarz kieruje konserwatora i on stara się to naprawiać na bieżąco. Oczywiście myśmy już w ubiegłym roku planowali wymianę niektórych zabawek, ale udało się je jeszcze, tak to użyję terminu medycznego, reanimować i były w stanie jeszcze być użytkowane. Natomiast po zimie pewnie okaże się jednak, że już na wiosnę podejmiemy decyzję, że część tych zabawek zostanie wymieniona na nowe, które się znajdują właśnie tam na tych placach zabaw, a prawdopodobnie też zostanie, zgodnie z sugestiami, które do nas też płyną od zainteresowanych rodziców, dołożone, będzie tych zabawek tam po prostu więcej. Tutaj my dostajemy takie informacje, że coś tam na tym placu zabaw się dzieje, ale to dotyczy właśnie tych bieżących takich usterek, że gdzieś tam wystaje jakaś śruba, że coś się ułamało i tutaj reagujemy w miarę możliwości od razu. Natomiast przed jak gdyby sezonem takim już cieplejszym, przyszłorocznym, na pewno coś tam na tym placu zabaw w większej skali się wydarzy. A co, to zobaczymy, jak to będzie gdzieś w okolicach pewnie marca wyglądało i wtedy odpowiednie decyzje zostaną podjęte. I na pewno pan burmistrz też tutaj Państwa o tym sprawozdaniu swoim poinformuje. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady: Dziękuję. pan radny Antkowski, proszę.

Radny Antkowski: Chciałbym podziękować za, nie wszystkie słyszałem, ale już mi przekazano. Na pewno ucieszą się mamy z dziećmi i może to wpłynie na przyrost, że tak powiem, helski, bo mamy uwierzą, że dla swoich dzieci również mają swoją przestrzeń. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady: Dziękuję. panie radny, mam nadzieję też, że tatusiowie się ucieszą.

Zastępca burmistrza Helu: Jak najbardziej prośba też, bo to tak jak pani sekretarz, te wszystkie informacje o tam stwierdzonych, no bo my nie jesteśmy tam oczywiście codziennie, ale o przekazywanie tam właśnie przez mamy bezpośrednio do urzędu takich zauważonych usterek, takich doraźnych i my naprawdę tutaj swoimi siłami większość z nich jesteśmy w stanie od razu na bieżąco usunąć. Także bardzo prosimy, żeby też przekazać właśnie tu poprzez państwa, że kto zauważy tam jakąś usterkę, tak jak tu zresztą Pan prezes nie tylko tego dotyczy, ale to prosto od razu nie czekać do sesji, tylko zgłaszać i od razu my większość tych jesteśmy w stanie na bieżąco od razu rzeczy wtedy usunąć i skierować tam odpowiednie nasze służby w celu przeprowadzenia odpowiednich interwencji.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Proszę Państwa, zanim ogłoszę przerwę, chciałbym powitać na naszej sesji dołączył do nas pan nadleśniczy Jacek Szulc, który przekaże państwu informacje, o których wspominał pan burmistrz. W tej chwili ogłaszam przerwę do godziny 11:15. Proszę Państwa, kończymy przerwę. Przed chwilą, przed przerwą powitaliśmy na naszej sesji pana nadleśniczego Jacka Szulca. Panie nadleśniczy, oddaję panu głos.

Nadleśniczy Jacek Szulc: Ponownie witam Państwa w takim razie. Dziękuję za zaproszenie. Pan burmistrz, który wziął udział w spotkaniu, które zorganizowałem 20, z tego co pamiętam, grudnia, listopada, przepraszam w Jastarni. Zresztą zaprosiłem właściwie wszystkich samorządowców, instytucje, które powiedzmy od Władysławowa po Hel funkcjonują, żeby zapoznać się temat dość poważny dla Półwyspu Helskiego, zagrożenia z tytułu powiedzmy takiego bardzo [niezrozumiałe] owada brudnicy mniszki. Poprosił mnie o to, żebym wystąpił tutaj na zaproszenie na sesji i przedstawił ten problem radnym, żeby uspokoić, ale też i przestrzec i powiedzieć z czym ten problem się wiąże. Ta prezentacja nie jest moja, jest prezentacja pana Piotra Gawędy, który jest przedstawicielem Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, a opiekuje się akurat naszą tutaj dyrekcją, więc niestety nie ma mojej prezentacji, ale to co istotne postaram się Państwu przekazać. To jest taki owad, który w latach 80., szczególnie myślę, że państwo, szczególnie którzy mają parę lat więcej, znaczy ja pamiętam, w latach 80. bardzo mocno zaatakował nasze lasy. To jest owad, który swego czasu był szkodnikiem świerka. No ale doskonale się poczuł na sośnie i obecnie jego gradacje powodują zamieranie całych drzewostanów. Wiadomo, że Półwysep Helski to jest sosna. Niewiele, wiele innych gatunków porasta ten teren, więc zagrożenie jest bardzo istotne i poważne. Na czym polega, znaczy może teraz kilka takich zdań. Mamy tutaj samice i samce, jak widzicie one się troszkę różnią układem skrzydeł dla leśników, rozpoznanie tego jest dość proste. Leśniczy, Leśnictwo Jastarnia monitorując lasy stwierdził, że na pewnym obszarze występują te motyle. które historycznie tutaj nie występowały. Podania, znaczy informacje jak gdyby poprzednie, które wskazywały, że dochodziło tutaj do występowania tego owada, pochodzą sprzed 40 lat. I nasza praca, to znaczy nasza praca ta, która polega na tym, żeby zdiagnozować, czy jest to problem ważny, czy nieważny, polega na przeszukiwaniu lasu, w przeszukiwaniu siedzących samic na drzewach, na pniach, tak? I tutaj oczywiście nie wchodząc w szczegóły, ta tabela przedstawia, że jak gdybyśmy się spojrzeli, jak gdybyśmy grali w statki, tak? Czyli ogółem na 10 drzewach, jeżeli od 1 do 3 występuje, no tam 1 do 2 motyli, w tym momencie jak gdyby zagrożenia nie ma. Ale zobaczcie Państwo, że jeżeli na 7 do 10 drzew występuje 1, 2 lub 3, to już wchodzimy w stan zagrożenia. Historycznie wyglądało to tak, że ta gradacja, która położyła nam lasy, o której mówiłem w latach 80, ona nam jak gdyby umknęła nam spod kontroli, tak? Myśmy jak gdyby nie dopilnowali tego, że to zagrożenie było tak poważne. I zobaczcie Państwo, że w 93. roku w Nadleśnictwa WDLP Gdańsk najwięcej na tych 10 drzewach było 58. Tutaj w Helu w 23. roku, czyli w tym roku, również taką ilość samic na poszczególnych drzewach żeśmy stwierdzili. To jest bardzo poważne zagrożenie. Teraz może też tak, z czego to się może bierze, tak? Oczywiście to są, to nie są teorie spiskowe żadne, ale rzeczywiście jest tak, że gradacje owadów często następują w wyniku plam na słońcu. W latach dwudziestych była też taka bardzo poważna gradacja suwki choinówki. To jest taki motyl, który wykończył drzewostany w Borach Tucholskich, w Borach Dolnośląskich. Ogromne ilości drzewostanów. To wszystkie jednorodne dzisiaj monokultury sosnowe, które, które państwo znacie, bo pewno każdy z nas zna przecież. One są, jak wiecie, przecież jednowiekowe, niemalże jednowiekowe. One właśnie są wynikiem tego, że kiedyś ten owad, w tym przypadku sówka choinówka zaatakowała te drzewostany, one zamarły i potem następowało na wielu tysiącach hektarów odnowienie sztuczne. Teraz mamy podobną sytuację. Po 11 latach, a mniej więcej co 11 lat, pojawiają się te plamy na słońcu, które jak gdyby predestynują do tego, że owadów, szczególnie tych owadów szkodliwych, w tym przypadku ogrodowa strzygonia, ale tu w przypadku brudnic jest podobnie, występuje gradacja. Jeżeli bym mówił za szybko albo macie państwo jakieś wątpliwości, to proszę o pytania. Tyle. To jest właśnie to, o czym wspomniałem wcześniej, że w latach 80. zobaczcie Państwo nastąpił bardzo gwałtowny przyrost gradacyjny, że tak powiem. W 81.13 Nadleśnictw powyższa zabiegu, proszę spojrzeć, to jest tysiące hektarów, po prostu uciekła, jakbyśmy spojrzeli tam wiersz wyżej, gdzie było to na 5 nadleśnictwach, było tylko 24, natomiast już nie wyłapanie tego, nie wykonanie oprysków zabiegów spowodowało to, że to bardzo gwałtownie powierzchnia zabiegów rosła. To taka ciekawostka, że wykonywano zabiegi lotnicze w 83 roku, to są nadleśnictwa, które zostały poddane zabiegowi i tutaj nadleśnicy w Gdańsku udało się odszukać, to jest troszkę mało czytelne, ale wykaz [niezrozumiałe] larw, bo to się, gąsienic przepraszam. Bo to się po prostu bada w ten sposób, że w tym przypadku wsypało się jeszcze piasek. Dzisiaj ścinamy drzewa na płachty i liczy się owady po prostu. I to są ponad 78 tysięcy sztuk z jednego świerka. Tak jak powiedziałem, ten owad kiedyś atakował świerka, dzisiaj atakuje sosnę. Ciekawostką jest to, że generalnie ta strefa rozrodu tego owada i obecność taka, gdzie szczególnym monitoringiem są poddawane drzewostany, to są drzewostany południowej, południowo-zachodniej części naszej dyrekcji, czyli Nadleśnictwa Lipusz, Kościerzyna, Kaliska, Lubiechowo i to w zasadzie była taka granica nieprzekraczalna dla tego wada. To związane jest oczywiście z udziałem sosny w monokulturach, ponieważ te nadleśnictwa powyżej tej linii najczęściej są nadleśnictwami wielogatunkowymi, z dużym udziałem buka. Tam mamy do czynienia z innymi owadami, które są szkodliwe. Natomiast, jak wspomniałem, Nadleśnictwo Wejherowo, Hel w tym przypadku, ostatni taki przypadek, gdzie się to pojawiło, to jest 40 lat temu. I teraz w tym roku. Chciałbym powiedzieć, że na podstawie, akurat te slajdy, które państwo macie na dole, to są też takie, to się nazywają właśnie egzówie. Na podstawie tych egzówi, czyli pozostałości po wyjściu już po tym motyle zostają takie egzówia. Też oczywiście się bada ilość tych owadów i ich zagrożenia i potencjalne zagrożenia oczywiście na drzewach. Powoduje to, że występuje tu ponad 275 hektarów tego bardzo silnego zagrożenia, co powoduje również, że powierzchnia oprysków, które chcemy zrobić w przyszłym roku, będzie oscylowała w granicach 570 ponad hektara, z tym, że to wszystko jest uzależnione od tego, jaki będzie wynik monitoringu wiosennego. Bo po prostu na wiosnę ponownie dokonamy sprawdzenia, za chwilę potem powiem, w jaki sposób to się robi i wtedy podejmiemy decyzję ostateczną związaną z tym, w jakich granicach, ile hektarów. Ale dzisiaj szacujemy, że około 500 hektarów na Półwyspie Helskim trzeba będzie opryskać. Tutaj, nie wiem czy to jest widoczne, takie widzicie państwo takie kropelki, perły dla pań. To są skupiska jajek, które są złożone pod korą. One zimują właśnie w takim stadium, jeśli chodzi o rodnicę miszkę. W tych jajkach już są gąsieniczki małe i one po prostu na wiosnę, z tych jaj wychodzą, jak gdyby tak. No i tam przechodzi ten cały proces, potem gąsienicy, wejścia w korony drzew, zgryzania aparatu asymilacyjnego i powstawania po prostu gołożerów. Wiadomo, że każde drzewo jeżeli straci liście w sezonie wegetacyjnym, igła też przypominam jest liściem, no nie ma szans po prostu przeżyć. Też taka ciekawostka, ta tabela po lewej stronie tego slajdu pokazuje, że bardzo jest dobra żywotność tych jaj, tak? Czyli proszę spojrzeć, że w 94., powiedzmy, około 86% jaj było zdrowych, tak? W sensie takim, że były tam gąsieniczki zdrowe. Natomiast w tym roku, znaczy, jak gdyby z poszczególnymi latami ta zdrowotność niestety, można powiedzieć, rośnie. I praktycznie 100%, 93% stwierdzamy, że jest bardzo dobra żywotność, przeżywalność, co niestety sugeruje to, że no możemy się spodziewać tego, że będzie ta gradacja bardzo silna. Jak dochodzimy jak gdyby do tej informacji? Skąd mamy informację finalną? Gdzie jest największe zagrożenie? W jaki sposób należy przeprowadzić, na jakim obszarze zabiegi? Więc wystawia się też między innymi takie stosy, które tu widzicie Państwo po lewej stronie. Lepuje się również drzewa. To, o czym wspomniałem, po prostu z tych jajek, w których są gąsieniczki na wiosnę, one po prostu się z nich wydostają i próbują piąć się do góry w stronę, w stronę aparatu asymilacyjnego, w stronę korony. Tam oczywiście one zostają wyłapane i my na tej podstawie, przeliczając je, stwierdzamy, czy jest ich dużo i na tyle dużo, żeby wykonywać zabiegi ochronne. Te miejsca, w których się znajdują te gąsieniczki nazywamy lusterkami i one tak naprawdę pokazują ten faktyczny zasięg występowania na tyle istotnego, żeby wykonać ewentualnie zabiegi ochronne. Także dzisiaj wiemy dość szacunkowo, powiedzmy, wiemy, że jest duży problem i wiemy, że to jest problem, który... Może tak jeszcze. Ja nawet jadąc teraz tutaj do państwa, bo też nie ukrywam, że nie jestem częstym gościem, staram się, jak mogę oczywiście tutaj w tych lasach troszkę się pojawiać, ale to nie jest tak, że jestem tutaj co tydzień, to zauważyłem bardzo dużo drzew i nie wiem, czy państwo na to zwrócili uwagę, gdzie bardzo mocno przerzedzony jest aparat asymilacyjny, czyli jak gdyby jest bardzo mało igieł. Sosna w normalnych układach powinna mieć w zdrowym środowisku około 3-4 nawet, jak gdyby zestawy igieł. Ona po prostu po czwartym roku zrzuca w zdrowym środowisku, natomiast jeżeli z jakiegoś powodu jest osłabiona, no to tych igieł pozostaje, nie wiem, na przykład ostatni tylko rok. Ja widzę tutaj w tych, szczególnie przy, no nie wychodziłem z auta, tak, ale nawet z auta stwierdziłem, że tu szczególnie miejsca przy Muzeum Obrony Wybrzeża, tam nawet te stare sosny są bardzo mocno prześwietlone, czyli tam zostały po jednym przyroście rocznym igieł tak naprawdę. I teraz tak, oczywiście oprócz tego, że wystawiamy te stosy, lepujemy, sprawdzamy te lusterka, to dokonuje się takiego, takiego, to co wspomniałem, jak jeszcze nie było płacht, to w okresie powiedzmy lat osiemdziesiątych to się sypało piasek, ścinało się drzewo z koroną, dopiero tam się liczyło owady. Teraz ścinamy to na płachtę i tam następuje przeliczenie tych owadów i stwierdzenie czy zagrożenie jest istotne, czy nie jest istotne. No Państwo widzą slajd, więc nie będę tutaj może tam opowiadał o tym, co jest na slajdzie. To jest tylko taki pogląd, żebyście wiedzieli państwo o co chodzi. Ale myślę najistotniejsze dla Państwa, dlatego też w zasadzie zrobiłem to spotkanie, jest to, z czym to się wiąże. Bo jak ktoś słyszy oprysk, samolot, chemia prawda i tak dalej, to od razu budzi to jakieś może obawy dość duże. Ja właśnie po to, żeby wyprzedzić ewentualne wasze wątpliwości, mieszkańców wątpliwości, do tego spotkania doprowadziłem właśnie 20. Teraz jestem tu u Państwa, żeby też uspokoić, ponieważ z uwagi na ten świat, w którym dzisiaj żyjemy, dość mocno, bardzo mocno obwarowania związane ze stosowaniem środków chemicznych. W przypadku tego oprysku stosowany jest środek biologiczny, Forej, który zawiera bakterie. Ta bakteria, jak się dostanie do układu pokarmowego, gąsienicy, zabijają po prostu, tak można to powiedzieć. Następuje rozkład komórek i ona po prostu umiera. Jest ten środek dopuszczony przez FSC. To jest środek, który jest bardzo bezpieczny, w sensie takim, że nawet gdyby ludzie byli w pod drzewostanem w czasie oprysków, nalotów, nie ma żadnego znaczenia, jeśli chodzi o człowieka i w ogóle inne organizmy żywe. Działa na gąsienicę, która ją zje. Za chwilę w tamtej prezentacji pokażę, jak niewielka ilość środka jest, jak gdyby, dysponowana na hektar lasu i ona z punktu widzenia bezpieczeństwa, jak gdyby, zarówno zwierzyny, innych owadów, które nie są gąsienicami, ryb, nie wiem, co tam można by jeszcze sobie powiedzieć, jest po prostu bardzo bezpieczna. Ta skuteczność tego środka jest około 90%, ale problem polega na tym, że jeżeli sobie przypomnimy ile owadów powoduje, jaki procent owadów powoduje, że zagrożenie jest silne, bo 25 z tego co pamiętam na drzewie już powoduje bardzo silne zagrożenie, to jeżeli z tych tysięcy sztuk gąsienic zostanie zabitych 95%, to i tak ilość owadów, które pozostanie, ona będzie tak przekraczała granicę zagrożenia bardzo silnego. To jest bardzo, bardzo istotny problem. Proszę zobaczyć, jak wyglądają drzewostany. To są gołożery w 81. sfotografowane, a po lewej stronie tak wygląda gąsienica, która zabiera się za połaszowanie tego igliwia, tak. Sosna w pierwszym roku, powiedzmy, gradacji, a spodziewamy się, że to właśnie nastąpi w przyszłym roku, przeżyje, tak można by to powiedzieć, ale na pewno drugiego uderzenia już nie. Ponieważ nie ma możliwości zregenerowania aparatu asymilacyjnego, który po prostu ona utraci. Skutkiem czego nie może pobrać, wiadomo wody, soli mineralnych, tego wszystkiego, co jest potrzebne do życia. Także tak bardzo to jest istotny problem, tak bardzo chciałbym na niego zwrócić uwagę. Oczywiście to jest temat brudnicy mniszki, to jest temat jak gdyby pierwotny i to jest w ogóle szkodnik pierwotny sosny, czyli ona atakuje zdrowe drzewa, które nie są w żaden sposób osłabione. Ale po niej idą inne owady szkodliwe, które, tzw. szkodniki wtórne, które po prostu kończą dzieło, tak można by to powiedzieć. I np. drzewostany osłabione przez suszę albo przez te gołożery, jeżeli one wystąpią, jeżeli sosna wymrze, to pojawiają się niestety inne owady, typu właśnie przepłaszczek granatek, czy kornik ostrozębny, który wygląda, przepłaszczek wygląda tak, jak Państwo widzicie po lewej stronie. Kornik ostrozębny w ten sposób. Kornik ostrozębny to jest w ogóle paskuda, chociaż w przyrodzie każdy organizm żywy do czegoś jest potrzebny, tak? Jest tylko kwestia taka, ile w danym momencie na określonym terenie jego jest, bo dzisiaj właśnie pojęcie szkodnika nie funkcjonuje w przestrzeni takiej naukowej, natomiast ono funkcjonuje wtedy, kiedy [niezrozumiałe] chociażby, tak? Jeżeli jest po prostu wysyp tak intensywny, że przyroda sobie nie potrafi z tym poradzić, to wtedy niestety dochodzi do tragedii. Każdy organizm żywy ma naturalny proces oczywiście radzenia sobie z tym tematem i sosny, gdyby tego nie było tej, powiedzmy gradacji, tak? To one są w stanie, nie wiem, w przypadku kornika zalać go żywicą i tak dalej, bo to jest mechanizm obronny drzewa. Ale tak jak powiedziałem, jeżeli występuje już w takiej masowej skali, to po prostu zabija. Ten kornik ostrozębny, który to pokazuje, jest o tyle paskudny, że właściwie widzimy jego skutki, nie widzimy, kiedy on wchodzi. On po prostu jest już, on jest tak cwany, że w zasadzie widzimy tylko a, drzewo uschło. Nie ma żadnych, tak jak w przypadku kornika, kornik, który nalatuje na świerki, on pozostawia, on wgryzając się pozostawia tak zwane trocinki, to są drzewa trocinkowe i je usuwamy. W przypadku kornika ostrozębnego tych trocinek nie ma i widzimy tylko po prostu efekt w postaci martwego już drzewa. To jest ta prezentacja związana z samą jakby brudnicą, a teraz kilka takich technicznych może spraw związanych z samym tym procesem. Naprawdę, jeżeli państwo będziecie mieli jakieś wątpliwości, pytania, to proszę, ja nie chcę chować głowy w piasek w żaden sposób. Nie mam możliwości częstego występowania, tłumaczenia ludziom, którzy nie do końca związani są z branżą leśną, dlatego być może używam czasami sformułowań, które nie do końca są jasne, ale no staram się mówić to w miarę tak, zaraz to pewnie będzie tu. To jest prezentacja mojego kolegi naczelnika Wydziału Ochrony Lasu w Dyrekcji Regionalnej w Gdańsku, pana Pawła Szymańskiego. Przygotował, żeby pokazać, niektóre slajdy się będą pokrywały, bo one są tożsame z tamtą prezentacją. A już nie wchodząc tam w szczegóły, to co, ten slajd, który państwo widzicie, to jest ten slajd, który pokazałem, chodzi o Nadleśnictwo Wejherowo, czy Lubiechowo, Kaliska, Lipusz, Kościerzyna i teraz Wejherowo doszło tak, to są te nadleśnictwa , które historycznie wcześniej, również w tym roku miały opryski, natomiast no niestety w przyszłym roku dojdzie również tutaj Półwysep Helski. Wykonawców nalotów najprawdopodobniej, bo to są przetargi zawsze, będą Mieleckie Zakłady Lotnicze w Mielcu, są, nie wiem teraz na ile tutaj dokładnie mówić, ale chcę dotrzeć do tego, co jest bardzo istotne, bo dzisiaj być może możecie Państwo mieć takie przekonanie jakieś, że to będzie, nie wiem, będą jakieś chmury deszczu latały nad lasami, Więc powiem tak, to jest bardzo drobna mgiełka. Ona praktycznie nie dochodzi, nie spada poniżej koron drzew. Dosłownie to są tego typu frakcje, bo chcę powiedzieć, że 2,5 litra, 2,5 litra tego preparatu, czyli samego preparatu tego bakteryjnego substancje nośną jest opryskiwana na hektarze. Także to są naprawdę niewielkie, bardzo niewielkie ilości. Nie wiem, czy wspomniałem, bo ten środek działa w ten sposób, że on po opadnięciu na igłę, gąsienica musi go zjeść. Tak to działa. Po prostu on innych owadów nie dotyka, czyli w formie imago, w formie dojrzałej. Konkretnie gąsienica musi zjeść i wtedy układ pokarmowy jest zarażony, zakażony i w tym momencie następuje śmierć gąsienicy. Mamy lotnisko w Jastarni, macie Państwo lotnisko w Jastarni, ale z uwagi na to, że jednak trzeba preparaty przygotować wcześniej, żeby nie przenosić całej tej bazy chemicznej i tak dalej, to będziemy się posługiwali lotniskiem w Borsku. Lasy Państwowe od wielu lat utrzymują jak gdyby w sezonie, bo to chodzi również o pożary, nie tylko opryski, tam bazę lotniczą. I niestety będzie konieczny tutaj dolot do Helu w ten sposób. Dlaczego taka linia? Mówiąc szczerze, do końca nie wiem. To piloci tak zakładają, że tak ma być. Być może to jakieś inne obwarowania związane z uzyskaniem zgód, żeby nad morzem nie lecieć. Słucham? [niesłyszalne] właśnie, prawdopodobnie tak jest. Więc niestety trzeba będzie to zrobić w ten sposób. Ten dolot będzie trwał około 45 minut. Dlaczego to jest tak istotne? Generalnie to nie jest tak, że tu będzie latał samolot i, nie wiem, tygodniami, powiedzmy, dokonywał tych oprysków. To będą jeden do dwóch lotów. Tak jak wspomniałem wcześniej, widzę, że na tym slajdzie jest napisane, około tysiąca litrów tankuje cieczy roboczej, czyli przy tej dawce 2,5 litra na hektar daje ok. w powierzchni około 400 hektarów. A nie wiem, czy państwo zapamiętali, ale powierzchnia poddana temu zabiegowi na dzisiaj, według naszych szacunków, to będzie ponad 500, więc te loty muszą być wykonane dwa. To jest w zasadzie komentarz do tego, co przed chwilą powiedziałem, więc nie będę już tego tu rozwijał. No istotne są oczywiście warunki pogodowe, bo to jest, tak jak Państwo tu widzą, jest konieczna, jest określona siła wiatru, nie może przekraczać pewnych parametrów, oczywiście bez opadów i określona wilgotność powietrza. Samolot lata bardzo nisko, to bardzo precyzyjna praca, tylko 2, do 5 metrów nad koronami drzew, biorąc pod uwagę taką zróżnicowaną strukturę wysokościową naszych lasów, to na pewno będzie wymagało dość dużej precyzji tutaj wykonania tego zabiegu. Te zabiegi są prowadzone wyłącznie w godzinach wczesnorannych, tu chodzi właśnie o te temperatury lub późno wieczornych. Zakładamy, że te dwa loty odbędą się jednak wczesnym rankiem. No i tak jak powiedziałem, tutaj jest element prewencyjny ochrony pszczół, ale tak naprawdę jak ktoś słyszy pszczoła, to od razu mu się tam wiadomo, że to jest temat dość bardzo istotny i tak dalej. Ja to potwierdzam, bo to tak jest prawda. Natomiast jeśli chodzi o ten środek, on pszczół, absolutnie tak jak powiedziałem, to jest środek, który działa na gąsienicy, która zje igliwie, tak to działa. Więc my do końca nie wiemy jeszcze, o której te samoloty będą, ten samolot będzie startował. Zakładamy, że piąta rana, natomiast w jakim dniu ten temat jest jeszcze, no bo nie jesteśmy dzisiaj, niestety nie mamy takiej wiedzy jakie warunki pogodowe nas będą dotyczyły. Jakie warunki będziemy mieli, tak. Zabieg będzie wykonywany, tak jak tutaj jest napisane, północny zachód, północny wschód. No, kluczową sprawą to jest ośrodek prezydencki. Wiadomo, że obecność pana prezydenta wyklucza wykonywanie tam jakichkolwiek nalotów. Natomiast jeżeli tutaj mniej więcej te zabiegi się będą odbywały mniej więcej w tym rejonie. Nie wiem, czy to państwo widzą Te zabiegi będą mniej więcej tu od ośrodka prezydenckiego. W tym miejscu mniej więcej tutaj jest największe to zagrożenie, więc samolot będzie najprawdopodobniej zawracał po prostu gdzieś nad ośrodkiem. Mam nadzieję, że uda się ten temat jakoś tam zgrać. Przedstawiciele ośrodka pana prezydenta byli na spotkaniu, ale to już te sprawy techniczne trzeba będzie dograć po prostu przed samym zabiegiem. Sam zabieg jest wykonywany za pomocą takiego systemu GPS i on jest bardzo dokładny. [niezrozumiałe] to jest konkretny lot samolotu, tylko żeby pokazać zrzut wykonanego zabiegu. Tak to wygląda. Oczywiście przewidziane są strefy buforowe. Mimo, że środek jest bezpieczny, to jednak około 20 metrów z tego co pamiętam od wody, od osiedli trzeba będzie ten bufor zachować. To jest lokalizacja pola zabiegowego, no ale to trudno właściwie to się do tego jakoś odnieść. To, o czym mówiłem wcześniej, ten środek nazywa się Forej, jest to mikrobiologiczny środek, jak widzicie państwo. I on w zasadzie, tak jak powiedziałem, służy tylko i wyłącznie do zwalczania gąsienic, które zjedzą igłę, na której znajduje się środek chemiczny. No chcemy wykorzystać, znaczy to o Borsku wspomniałem, natomiast lotnisko, które jest w Jastarni będzie lotniskiem awaryjnym, gdyby nie daj Boże doszło do jakiegoś zdarzenia, to w tym momencie, żeby samolot i lotnik mógł po prostu wylądować. No same naloty to jest, nawet mówiąc szczerze, nie wiedziałem, że jest aż tak, że to jest aż tak te nasze niebo pocięte strefami. Po prostu tutaj Polska Agencja Żeglugi Powietrznej musi dać zgody na wlot samolotów w określone strefy. Tych stref jest bardzo dużo, jak Państwo widzicie. Jeśli chodzi w ogóle o organizację tego całego przedsięwzięcia, no to tutaj dyrektor regionalny odpowiada za wykonanie tych zabiegów. Ja oczywiście zostałem w [niezrozumiałe] za trwałość lasu, więc dobrze udało się w ogóle zdiagnozować ten problem i mam nadzieję, że zaleczyć go. No to, co powiem, lotnisko awaryjne jest w Jastarni przewidziane, jak by nie daj Boże doszło do jakichś zdarzeń, których nie możemy dzisiaj przewidzieć. No to tyle, jeśli chodzi o problem, który państwa i mnie oczywiście dotyczy. Tak jak wspomniałem na samym starcie, początku, problem jest ultra poważny. Naprawdę proszę tego niebo katalizować. Ja, biorąc pod uwagę to, że znam, widziałem, zresztą też przeżyłem gradację [niezrozumiałe] proszę państwa, jak już zje sosnę, to się bierze za borówkę. Na prawdę, to może trochę to tak żartobliwie brzmi, ale po prostu to jest taki owad, który będzie jadł wszystko. Ktoś kto, może tu Hel tego nie doświadczył, ale chociaż może akurat to pokazało, bo pamiętasz, że w latach 80., jak była ta ogromna gradacja [niezrozumiałe] , to fale wyrzucały ogromne takie wręcz, do pół metra zdarzało się, że były takie wały po prostu martwych owadów, tak. Czekam na pytania, ewentualnie wątpliwości państwa.

Przewodniczący rady: Proszę bardzo, czy ktoś z państwa chciałby zadać panu nadleśniczemu pytanie, chociaż osobiście uważam, że jest bardzo szczegółowa prezentacja. Proszę, pan radny Łazur.

Radny Łazur: Ja mam takie pytanie właściwie laika . Czy ta mniszka brodnica ma jakiegoś naturalnego wroga?

Nadleśniczy Jacek Szulc: No każdy owad oczywiście ma naturalne, każdy owad ma naturalnych wrogów, tak. To jest kwestia taka, że owadów, które, które atakują zarówno jaja, prawda, jak i, jak i gąsienice, nie ma na tyle dużo tutaj w tym ekosystemie na dzisiaj w Helu, żeby jak gdyby naturalnie sobie z tym poradzić. Tak jak powiedziałem, jest taki moment, który nagromadzenie tak zwanego owada szkodliwego, tak to nazwijmy, bo mówię, bo on w tej ilości powiedzmy, w której nie dochodzi do masowego rozrodu czy degradacji, jest jakimś elementem przyrody również potrzebnym. Natomiast w tym przypadku nie ma tutaj jak gdyby nie ma mechanizmu samoobrony. To znaczy możemy sobie oczywiście powiedzieć, niech ona sobie robi co chce, ale musicie Państwo wiedzieć, że w tym momencie ryzyko zamarcia drzewostanów sosnowych, a wiadomo z czym to jest związane, bo to uruchomienie wydm i tak dalej, zresztą Państwa nie będę przecież tłumaczył, jest no przeogromne. Dlatego też jestem tu u Państwa, dlatego też to spotkanie wcześniejsze, że po pierwsze powiedzieć, jak poważne jest to zagrożenie, a po drugie, żeby uspokoić państwa, że sam proces tego oprysku nie jest w żaden sposób szkodliwy. Natomiast ja uznałem, że mogłoby tak się zdarzyć, że nagle się okazuje, że Lasy coś znowu tam pryskają, niszczą, nie wiem. I stąd jest moja wizyta. Także dzisiaj sobie przyroda tutaj w tym sensie naturalnego zwalczania nie poradzi.

Przewodniczący rady: Dziękuję. czy są jeszcze pytania? Pan radny Nowakowski, proszę.

Radny Nowakowski: Mam tylko pytanie techniczne. Jaki jest okres karencji działania tego preparatu? Czy później musi być to cyklicznie odtwarzane, czy wystarczy jednorazowy zabieg? Dziękuję.

Nadleśniczy Jacek Szulc: Zero karencji, to znaczy ten preparat nie wymaga żadnego okresu karencji. On nie powoduje żadnego niebezpieczeństwa. Lasy nie będą wyłączone. Oczywiście w czasie tego zabiegu, no dobrze, że gdyby tam nie było ludzi, my będziemy to też ostrzegać. Natomiast dmuchać trzeba na zimne, natomiast on nie ma okresu karencji. Tutaj tego samego dnia będzie można spacerować, czerpać pożytki z lasu i tak dalej. Chodzi tylko o to, żeby być może zaniepokojeni wędkarze, rybacy, turyści widząc opryski mogą mieć... Chociaż to będzie, nie wiem czy wspomniałem, bo to ma być na przełomie maja i czerwca. To będą jeden lub dwa dni, tak jak powiedziałem.

Przewodniczący rady: Dziękuję. pan radny Żuławski, proszę.

Radny Żuławski: Ja mam jeszcze takie pytanie. Czy to będzie miało wpływ na przyszłoroczne, jakość przyszłorocznych grzybów, jagód? Takie może...

Nadleśniczy Jacek Szulc: Tak jak powiedziałem, to jest środek, który... Ja to rozumiem. Naprawdę, to nie jest pytanie bez sensu, bo ludziom się wszystko... Każda nienormalność, nazwijmy to, będzie się kojarzyła z czymś, a to, bo to oni latali, dlatego nie mamy grzybów. Nie, to nie ma żadnego wpływu na runo leśne. Tak jak powiedziałem, ten środek, on w zasadzie nie trafi poniżej koron. On się zatrzymuje na igłach w koronie i po prostu te owady, te gąsienice, które wejdą do góry, które spróbują skosztować igieł, no po prostu obumrą i tyle. Tylko kluczową kwestią są dwa tematy, dwa obszary jak gdyby. Po pierwsze, jak duży będzie obszar po wiosennej weryfikacji, bo wiosną dopiero tak naprawdę się dowiemy, czy te 500 hektarów to wystarczy, a może mniej, ale raczej zakładamy, że te 500. Czy w wyniku tego, że jak powiedziałem, skuteczność tego środka jest 95%, a ilość owadów znacznie przekracza te normy, to nawet jeżeli redukcja wystąpi 95%, to i tak ilość owadów na poszczególnych drzewach będzie na tyle wysoka, że zagrożenie będzie duże. Więc nie wykluczamy, że będzie konieczny na przykład ten zabieg również w przyszłym roku, znaczy za dwa lata, przepraszam. Był taki środek, który był bardzo skuteczny, Decis i jeszcze tam Mospilan chyba. I one były bardzo skuteczne, ale one niestety były, one działały na wszystkie owady. I to jak gdyby, no tutaj, no ten środek akurat, on nie jest selektywny, bo inne gąsienice też oczywiście, które by tam w koronach się znalazły, to one będą martwe, tak? Natomiast on jest o tyle bezpieczny, że jest bakteryjny, tak jak powiedziałem, bardzo niska dawka, bo 2,5 litra na hektar. To jest naprawdę niewiele, ten dyfuzor jest dosłownie, jakbyśmy sobie taką piankę psikali, nie wiem, coś paprotkę, po prostu może tak, to mniej więcej jest taka frakcja tego. Wszystkie inne czynniki mają wpływ. Brak wody, brak owadów, na borówki, tak? Jak nie ma błonkówek, to nie ma i też jagód przecież, także tak to działa.

Przewodniczący rady: Dziękuję, pan radny Dzikowski.

Radny Dzikowski: Jak skuteczne jest to zwalczanie feromonowe?

Nadleśniczy Jacek Szulc: Jeśli chodzi o brudnicę mniszka, feromony służą tylko i wyłącznie do diagnostyki, czyli feromony służą nam wystawianie pułapek feromonowych, które Państwo czasami może też widzieliście albo widzicie, to nie są metody zwalczania, to są metody tylko i wyłącznie prognostyczne. Czyli zarówno brudnica mniszka , gdzie stosuje się rzeczywiście limodor. On służy nam do tego, żeby stwierdzić ile motyli się do tego, w tę pułapkę się złapało i na tej podstawie zdecydować, czy robimy dalsze poszukiwania. Bo oprócz tego tych puławków feromonowych, drugim elementem, który właśnie leśniczy z Jastarni wykonał, to było przejście przez drzewostany i stwierdzenie na ilu drzewach stwierdził motyle. I dopiero na tej podstawie stwierdza się to znaczy, prognozuje się zagrożenie, a potem finalnie, tak jak powiedziałem, na wiosnę stwierdza już konkretne powierzchnie. Czyli krótko mówiąc, faromony nie służą do zwalczania owadów.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Pan radny Salski, proszę.

Radny Salski: A co z ptactwem i zwierzętami, bo to będzie łakliwy kąsek, takie robaczki, czy to im nie zaszkodzi?

Nadleśniczy Jacek Szulc: Dziękuję za to pytanie, też uspokajam. Absolutnie to jest nieszkodliwy środek, także tutaj nie ma żadnego zagrożenia. To jest bardzo bezpieczny środek dla kręgowców. To po prostu wyłącznie, tak jak powiedziałem, atakuje te gąsienice, które zjedzą środek i tyle. Może być oczywiście taki moment, w którym będzie mniej troszkę ptaków. Tak może być. A to nie tyle będzie związane z tym, że one się zatruły, Tylko, że w przyrodzie jest tak, jak to we wszystkim chyba. Jak jest pokarm, to następuje naturalne, jak gdyby, jeżeli tej bazy pokarmowej jest dużo, no to wiadomo, że i tych organizmów, które chcą je zjeść, będzie coraz więcej. Jak potem się baza pokarmowa kończy, to wiadomo, że to jest sinusoida, tak? To też tych chętnych będzie mniej. Ale to jest tylko i wyłącznie kwestia przejściowa. Mamy badania w tym temacie zrobione już. Także uspokajam, tutaj to jest kwestia roku, dwóch powiedzmy, że może być troszkę mniej, ale to też... Nie chcę straszyć, bo nie chcę, żeby to wybrzmiało, że ja tutaj teraz przewiduję, że ptaki zjedzą. Nie, nie. Absolutnie to nie jest szkodliwe. Ewentualnie to, że będzie mniej owadów, które dzisiaj mogą sobie ptaki zjeść, będzie powodowało, że może ich tam w przyszłości być troszkę mniej przez jakiś czas.

Przewodniczący rady: Dziękuję Panie Nadleśniczy za tak szczegółowo przekazane informacje. W związku z tym, że nasze sesje są transmitowane, mam nadzieję i liczę na to, że te wszystkie Pańskie wyjaśnienia i informacje również dotarły do wielu naszych mieszkańców, co będzie miało też pewnie pozytywny wpływ na odbiór całego procesu, który Pan omówił. Pan radny Antkowski, proszę.

Radny Antkowski: Miasto Hel, z jednej strony otoczone morzem, z drugiej lasami. Jesteśmy skazani na jedno i drugie. Mieszkańcy i turyści zauważają to. Ścieżki leśne są latem oblegane, tak samo jak plaże. Szkoda byłoby, żeby ten naturalny produkt turystyczny uległ samozagładzie. Zwracano już od roku, dwóch uwagę, że niektóre drzewa po prostu nagle schną. Nagle schną. To prawdopodobnie była ta przyczyna. Nie chcielibyśmy, żeby do tego doszło. Myślę, że wszystkie zagrożenia, które ewentualnie, wątpliwości, które zaistniały zostały wyjaśnione dla nas i dla mieszkańców Helu, dlatego ja chciałem w tym miejscu podziękować w innej sprawie. Za zaangażowanie pana Nadleśniczego i pana Leśniczego Jacka Koniecznego. Kwestię, którą od pewnego czasu już poruszałem, to znaczy skarpa za Latarnią Morską. która ulegała degradacji na skutek naturalnych potrzeb. Ludzie szli do latarni i musieli się cofnąć, żeby ścieżkę nad morze jakąś znaleźć ale znaleźli poprzez wydeptywanie tej skarpy, naturalnej skarpy w kierunku morza przez ścieżki leśne, które, jak powiedziałem, są produktem turystycznym i ludzie chcą wdychać, bo mówią, że najwięcej jodu tam jest. Dlatego, żeby nie zniszczyć tego terenu, mieszkańcy prosili o ucywilizowanie tego. Tak też się stało, mamy obietnicę zarówno Pana Nadleśniczego, jak i Leśniczego, że na wiosnę coś tam powstanie. Za co chciałem już z góry podziękować.

Nadleśniczy Jacek Szulc: Mogę? To znaczy, żeby była sytuacja jasna. Ja oczywiście był leśniczy, był z panem, ja to, to co u mnie, c o jest na moim terenie, to oczywiście się przychylę, tak? Ja muszę tylko sprawdzić, czy coś nie jest na moim terenie, bo ja w swoim ogródku to będę robił, ale w czyimś ogródku niestety tego nie będę robił, bo chcę jeszcze popracować troszkę u siebie w tym Nadleśnictwie, więc to może takie słowo komentarza tylko do tego, co pan powiedział w tym temacie. Może są jakieś pytania związane z lasami, bo to jest okazja. Wiem, że czasami macie Państwo wątpliwości. To jeżeli jest jakieś pytanie, który chcecie zadać, to ja jestem otwarty.

Przewodniczący rady: Pan radny Antkowski, proszę.

Radny Antkowski: To ja jeszcze jedno pytanie w imieniu Stowarzyszenia Działek Leśnych. Przy ogrodach, przy Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Na obrzeżach są działki leśne. Z tego tytułu też od dzierżawców tych działek mam pytanie, czy jest możliwość, wykupienia tych w przyszłości, jakakolwiek możliwość wykupienia tych działek lub też zastopowania czynszów dzierżawnych, bo one dosyć znacznie urosły na przestrzeni ostatnich lat. Dziękuję.

Nadleśniczy Jacek Szulc: Myślę, że dzierżawcy tych działek, no nie wiem, nie sądzę, żeby ich poprzestać, nawet by była taka możliwość, tak. Natomiast takiej możliwości nie ma. Gruntów lasowych państwowe nie sprzedają. Oczywiście są one dzierżawione. Chcę powiedzieć, że przez wiele lat modernizacja tych czynszów dzierżawnych odbywała się tylko na podstawie wzrostu GUS-u, tak. Natomiast, jak Państwo wiecie, bo tego doświadczacie jako radni, wartość gruntów rośnie po prostu, to jest pik, tak? Więc my też, ja chroniąc interes Skarbu Państwa, bo to nie chodzi o to, że ja chcę zarabiać na tym, tak? Natomiast no zobligowane również ustawowo do tego, żeby nie dopuszczać do tego, że Skarb Państwa ponosi straty. Tego typu waloryzacje przeprowadzamy co jakiś czas. W mojej ocenie te stawki są bardzo niskie. Może to brutalnie teraz powiem, ale proszę na wolnym rynku sprawdzić, ile kosztują dzisiaj dzierżawy metra kwadratowego w Helu, czy w Jastarni, czy w Juracie. Także w mojej ocenie dzierżawcy dzisiaj nie mają postaw do tego, żeby uważać, że ten czynsz dzierżawny jest bardzo wysoki.

Przewodniczący rady: Dziękuję bardzo. Proszę Państwa chciałbym wrócić do punktu jedenastego Informacje w sprawach bieżących bo tutaj przeskoczyliśmy do wystąpienia pana Nadleśniczego. Przypominam, że w grudniu przyjmujemy budżet. Wiąże się to z tym, że komisje muszą przygotować opinie do budżetu, jak również plany pracy na 2024 rok. Dlatego prosiłbym w związku z tym, że mamy sesję 21 i okres świąteczny, przygotowania do świąt, tego czasu jest niewiele. Chciałbym prosić Państwa o sprawne przeprowadzenie komisji, tak żeby też biuro obsługi Rady nie było zaskakiwane i żeby to się odbyło w miarę z odpowiednim wyprzedzeniem.

14. Zamknięcie posiedzenia.

Przewodniczący rady: Proszę Państwa, wyczerpaliśmy porządek dzisiejszej sesji. W związku z tym zamykam LI sesję Rady Miasta Helu w dniu 29 listopada 2023 roku. Godzina 12:00. Dziękuję Państwu.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała: Mirela Figurska

Załączniki:

  1. Prządek obrad.
  2. Listy obecności.
  3. Sprawozdanie burmistrza Helu z działalności w okresie międzysesyjnym.
  4. Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania uchwał.
  5. Raport z przygotowanie EKOHEL Sp. z o. o do sezonu zimowego 2023/2024.
  6. Projekt uchwały nr 62.
  7. Uchwała Nr L/375/23 Rady Miasta Helu z dnia 25 października 2023 r. w sprawie ustalenia szczegółowych zasad przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznych oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, jak również trybu pobierania tych opłat.
  8. Projekt uchwały nr: 63/2023.
  9. Uchwała Nr LI/380/23 Rady Miasta Helu z dnia 29 listopada 2023 roku w sprawie ustanowienia wieloletniego programu osłonowego „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028 oraz określenia zasad zwrotu wydatków w zakresie realizacji programu.
  10. Projekt uchwały nr 64/2023.
  11. Uchwała Nr LI/381/23 Rady Miasta Helu z dnia 29 listopada 2023 roku w sprawie przyjęcia „Programu wspierania rodziny w Gminie Miejskiej Hel na lata 2024-2026”.
  12. Projekt uchwały nr 65/2023.
  13. Uchwała Nr LI/382/23 Rady Miasta Helu z dnia 29 listopada 2023 roku w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy gruntu, położonego przy ulicy Maszopów.
  14. Projekt uchwały nr 66/2023.
  15. Uchwała Nr LI/383/23 Rady Miasta Helu z dnia 29 listopada 2023 roku w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy gruntu, położonego przy ulicy Wiejskiej.
  16. Projekt uchwały nr 67/2023.
  17. Uchwała Nr LI/384/23 Rady Miasta Helu z dnia 29 listopada 2023 roku w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy gruntu, położonego przy ulicy Leśnej.
  18. Projekt uchwały nr 68/2023.
  19. Uchwałę Nr LI/385/23 Rady Miasta Helu z dnia 29 listopada 2023 roku w sprawie zasad wynajmu lokali i pomieszczeń wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Hel.
  20. Projekt uchwały nr 70/2023.
  21. Uchwałę Nr LI/386/23 Rady Miasta Helu z dnia 29 listopada 2023 roku w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2023 rok.
  22. Projekt uchwały nr 70/2023.
  23. Uchwałę Nr LI/387/23 Rady Miasta Helu z dnia 29 listopada 2023 roku w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu.
  24. Protokół głosowania imiennego.

 

Na LII sesji Rady Miasta Helu, 21 grudnia 2023 r. protokół z LI sesji został zatwierdzony głosami:

„za”                                        -        

„przeciw”                               -         

„wstrzymującymi się”          -  

 

 

 

Załączniki do pobrania

L.p Plik Format Rozmiar Użytkownik Data dodania Liczba pobrań
1 Zawiadomienie o sesji, 29.11.2023 r..pdf pdf 276.5 KB Mirela Figurska 2023-11-30 14:08:03 66
2 Listy obecności, 29.11.2023 r..pdf pdf 450.1 KB Mirela Figurska 2023-11-30 14:08:43 67
3 Sprawozdanie burmistrza Helu z działalności w okresie międzysesyjnym..pdf pdf 259 KB Mirela Figurska 2023-11-30 14:09:01 67
4 Sprawozdanie burmistrza Helu z realizacji uchwał Rady Miasta Helu..pdf pdf 885.1 KB Mirela Figurska 2023-11-30 14:09:01 70
5 Raport z przygotowania EKOHEL Sp. z o.o do sezonu zimowego 2023 2024.pdf pdf 778.1 KB Mirela Figurska 2023-11-30 14:09:10 69
6 projekt uchwały nr 62 2023.pdf pdf 335.6 KB Mirela Figurska 2023-11-30 14:09:22 68
7 projekt uchwały nr 63 2023.pdf pdf 490 KB Mirela Figurska 2023-11-30 14:09:22 69
8 projekt uchwały nr 65 2023.pdf pdf 319.9 KB Mirela Figurska 2023-11-30 14:09:22 66
9 projekt uchwały nr 66 2023.pdf pdf 316.7 KB Mirela Figurska 2023-11-30 14:09:22 68
10 projekt uchwały nr 64 2023.pdf pdf 2.3 MB Mirela Figurska 2023-11-30 14:09:22 69
11 projekt uchwały nr 67 2023.pdf pdf 320.2 KB Mirela Figurska 2023-11-30 14:09:22 68
12 projekt uchwały nr 69 2023.pdf pdf 651.4 KB Mirela Figurska 2023-11-30 14:09:22 65
13 projekt uchwały nr 68 2023.pdf pdf 3.6 MB Mirela Figurska 2023-11-30 14:09:23 69
14 projekt uchwały nr 70 2023.pdf pdf 3.4 MB Mirela Figurska 2023-11-30 14:09:23 70
15 Uchwała nr LI 379 23.pdf pdf 213.2 KB Mirela Figurska 2023-12-15 13:07:06 71
16 Uchwała nr LI 380 23.pdf pdf 378.9 KB Mirela Figurska 2023-12-15 13:07:06 70
17 Uchwała nr LI 382 23.pdf pdf 198.2 KB Mirela Figurska 2023-12-15 13:07:07 69
18 Uchwała nr LI 383 23.pdf pdf 196.1 KB Mirela Figurska 2023-12-15 13:07:07 69
19 Uchwała nr LI 384 23.pdf pdf 197.6 KB Mirela Figurska 2023-12-15 13:07:07 68
20 Uchwała nr LI 381 23.pdf pdf 2.2 MB Mirela Figurska 2023-12-15 13:07:07 68
21 Uchwała nr LI 385 23.pdf pdf 3.5 MB Mirela Figurska 2023-12-15 13:07:08 69
22 Uchwała nr LI 386 23.pdf pdf 1.3 MB Mirela Figurska 2023-12-15 13:07:09 69
23 Uchwała nr LI 387 23.pdf pdf 2.5 MB Mirela Figurska 2023-12-15 13:07:09 68

Metryka

Akcja Użytkownik Data
Dodanie informacji Mirela Figurska 2023-11-30 14:07:46
Ostatnia aktualizacja Mirela Figurska 2023-12-15 13:09:27