obrazek loga jednostki
treść strony

PROTOKÓŁ L/23


1. Otwarcie posiedzenia.

Przewodniczący rady: Proszę państwa, minęła godzina 9:00, otwieram L sesję Rady Miasta Helu w dniu 24 października 2023 roku. Witam panie i panów radnych, panów burmistrzów, panią skarbnik, panią sekretarz, pana mecenasa. Witam pana prezesa, panią komendant. Witam również naszych gości.

2. Stwierdzenie quorum oraz prawomocności obrad.

Przewodniczący rady: Jak państwo zauważyliście, w naszej sesji bierze udział dzisiaj pierwsza klasa naszego Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Na podstawie listy obecności stwierdzam, że w naszej sesji bierze udział 15 radnych, w związku z tym nasze obrady są prawomocne.

Lista obecności stanowi załącznik do protokołu.

3. Przyjęcie porządku obrad.

Przewodniczący rady: Otrzymali państwo porządek obrad? Czy ktoś z państwa chciałby wnieść uwagi, propozycje do otrzymanego porządku? Pan burmistrz, proszę.

Zastępca burmistrza Helu: Panie Przewodniczący, formalnie ta zmiana, która została przedstawiona przez Pana Burmistrza na komisjach, czyli wycofanie projektu uchwały numer 55 w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu i w to miejsce wprowadzenie uchwały. Też Państwo ten projekt już chyba dostaje w sprawie wysokości stawek opłaty targowej i normowania innych spraw dotyczących tej opłaty w mieście Helu. Prośba o taką zmianę.

Przewodniczący rady: Tak, uchwała została dostarczona. Jeżeli ktoś z Państwa nie widział projektu, to jeszcze tutaj chyba leżą. Kilka egzemplarzy jest na stole. Chciałbym też państwa prosić o wyrażenie zgody na przesunięcie podpunktu A w punkcie 12, czyli Oceny efektów pracy dydaktycznej w Zespole Szkół Ogólnokształcących, czyli tutaj wystąpienie pana dyrektora szkoły. W związku z obowiązkami chciałbym państwa prosić o wyrażenie zgody na przesunięcie tego punktu przed punkt 9, po Odpowiedziach na interpelacje i wnioski, a przed Sprawozdaniem burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym. czy są jeszcze jakieś propozycje? Jeżeli nie, to w takim razie proszę o przegłosowanie zaproponowanych zmian w porządku obrad. Kto z pań panów radnych jest za przyjęciem zaproponowanego porządku obrad? Proszę o poniesienie ręki. Dziękuję. Porządek został przyjęty.

Porządek obrad stanowi załącznik do protokołu.

4. Przyjęcie protokołu z XLIX sesji.

Przewodniczący rady: Proszę państwa, otrzymaliście państwo w okresie międzysesyjnym protokół z XLIX sesji Rady Miasta. Czy ktoś z państwa chciałby w tej sprawie zabrać głos? Jeżeli nie, proszę o przegłosowanie i przyjęcie protokołu z XLIX sesji. Kto z pań i panów radnych jest za przyjęciem protokołu z XLIX sesji Rady Miasta Helu? Proszę o podniesienie ręki. Dziękuję, protokół został przyjęty.

5. Interpelacje i pytania w sprawach bieżących.

Przewodniczący rady: Przechodzimy do punktu piątego, Interpelacje i pytania w sprawach bieżących. Proszę bardzo. Pani radna Janiak była pierwsza.

Radna Janiak: Panie burmistrzu, zapytanie od mieszkańców. W ostatnim czasie dosyć często są wyłączenia na starym osiedlu wojskowym. Chcielibyśmy się zapytać, teraz nie ma jeszcze takich mocnych... Zimno nie jest, a my mamy praktycznie każde mieszkanie, są pompy ciepła, które są zasilane przez prąd. Mieszkańcy boją się, nikt na przykład prywatnie nie może zgłosić awarii, musimy dzwonić po nocy do zarządcy. Jest to troszeczkę utrudnienie i nie fajne takie. Także czy jest w tej sprawie, bo jest zlikwidowana jedna trafostacja, a energia drugiej trafostacji niestety jeszcze nie postawiła ani nie zamontowała. Także czy coś w tej sprawie można by było rozmawiać z energią. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Pani radna Budzisz, proszę.

Radna Budzisz: Panie burmistrzu, na czerwcowej sesji zgłaszałam na prośbę mieszkańców Wiejskiej 80 o wyrównanie takiego małego przejścia, to nawet nie jest chodnik. Czy zapadła w związku z tym jakaś decyzja? Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Pan radny Antkowski, proszę.

Radny Antkowski: Ja mam pytanie w związku z problemem poruszanym już przed wakacjami, tzn. budowa ścieżki edukacyjnej za latarnią morską. Lasy w tej chwili planują budżet na przyszły rok, także moje pytanie dotyczy, czy byłoby możliwe podjęcie ponownych, ponownych albo nowych rozmów z Nadleśnictwem w celu uzgodnień i budowy jakiegoś cywilizowanego przejścia od latarni w kierunku morza. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Pan radny Salski, proszę.

Radny Salski: Ja bym chciał wrócić do sprawy podcinania drzew tych wysokich w parku oraz przy ulicy Przybyszewskiego, przy dawnym kinie. Tylko nie wiem, czy to jest jeszcze teren sporny, czy ktoś to ma wykupione. Bardzo wysokie drzewa i w czasie tych wichur zagrażają. Raz, że na bloki mogą polecieć te drzewa, a ponadto drzewa w parku, niektóre są uschnięte, kilka, i bardzo wysokie też od strony ulicy Przybyszewskiego jest zagrożenie, że mogą polecieć nawet na ten nowy blok. Czy można ewentualnie wznowić to podcinanie? Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Pan radny Łazur, proszę.

Radny Łazur: Na ostatniej sesji rozmawialiśmy na temat SMS-ów do powiadamiania mieszkańców o sprawach ważnych dla miasta. Chciałem podziękować wszystkim, którzy się do tego przyczynili, ale ten system działa i po prostu mieszkańcy są z tego bardzo zadowoleni. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Pan radny Nowakowski, proszę.

Radny Nowakowski: Korzystając z okazji obecności Pana Prezesa, pytanie będzie skierowane bardziej do Pana Prezesa spółki EKOHEL. W związku z ostatnią dość długotrwałą awarią systemu wodociągowego, chciałbym tylko prosić o krótką informację, czy wiadomo, czym to było spowodowane. Ten okres był dość długi. Mieszkańcy chcieliby uzyskać tylko informację, jakie działania zostały podjęte. Ewentualnie, jeżeli pan prezes wie, co było skutkiem tej awarii. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Pan radny Pszeniczny, proszę.

Radny Pszeniczny: Panie burmistrzu, na ostatniej sesji pan mówił, że będzie utwardzony ten teren przy tak zwanym leżącym górniku. Po ostatnich deszczach mieszkańcy pytają się, kiedy ruszą prace, jeśli chodzi o utwardzenie tego terenu. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Jeszcze ja mam jedno pytanie. Zgodnie z prawem budowlanym obiekty tymczasowe powinny być usunięte do 30 września danego roku. Jest to temat co roku powracający i co roku pytania, które się pojawiają w tym okresie, dlaczego
w naszym mieście funkcjonują obiekty tymczasowe, które powinny ulec rozbiórce, a mimo to cały czas nie są wykonane te czynności. Wiem, że były przypadki takie, gdzie indywidualne zgody były w poprzednich latach, natomiast ten temat wraca co roku i to pytanie się pojawia zawsze w październiku. Dlatego kieruję pytanie, co z obiektami tymczasowymi w naszym mieście? Dziękuję.

6. Wnioski i informacje.

Przewodniczący rady: Jeżeli nie ma więcej zgłoszeń, kolejnym punktem są Wnioski i informacje. Czy ktoś z państwa chciałby coś przekazać, poinformować o czymś? Państwo widzę, że nie, ale wiem, że młodzież chciała zabrać głos, więc proszę bardzo.

Uczeń Liceum w Helu: Szanowny Panie Burmistrzu, Szanowny Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Panie Dyrektorze, Szanowni Państwo. Na początek chcielibyśmy przede wszystkim podziękować Państwu za możliwość uczestniczenia w sesji Włodarzy Miasta.
To jednocześnie onieśmielające i dowartościowujące. Wiemy i czujemy, że to jeszcze nie jest miejsce dla nas i dowiadujemy się, że to jest miejsce w pewien sposób również dla nas jako obywateli miasta, które współtworzymy. To trochę tak, jakbyśmy zobaczyli miasto i nas samych z innej perspektywy. Zatem ważne doświadczenie w dorastaniu. Dziękujemy za to, że możemy przeżywać to doświadczenie tutaj i z państwem.

Uczeń Liceum w Helu: Przed przyjściem do państwa wykonaliśmy niewielkie zadanie. Spróbowaliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w istocie zajmuje się Rada Miasta? Co dla nas oznacza praca w tym obszarze? Z czym ją kojarzymy? Wśród powtarzających się odpowiedzi o pewnej władzy, zarządzaniu finansami i możliwościach realizowania idei, projektów, zauważyliśmy także rolę stanowienia zasad, porządku w mieście oraz pomocy, którą możecie państwo w różny sposób kierować do mieszkańców. My jesteśmy odbiorcami wielu państwa troskliwych działań. Możemy uczyć się w coraz bardziej zadbanej, przyjaznej szkole, zdobywać wiedzę i umiejętności potrzebne w przyszłości, a także uczestniczyć, współtworzyć miejsce na ziemi, o którym możemy myśleć, że jest nasze, osobiste i wspólne.

Uczennica Liceum w Helu: Życzymy państwu wiele dobrej, pozytywnej, twórczej energii, jasnych myśli prowadzących do rozwiązań nawet najtrudniejszych problemów. Jeszcze raz bardzo dziękujemy.

Przewodniczący rady: Dziękuję. To ja od siebie jedno zdanie w tym temacie. Szanowna młodzieży, wy jesteście tymi naszymi obywatelami, mieszkańcami, młodzieżą, która w przyszłości będzie tworzyła to miasto, która może mieć wpływ na to, co się tutaj będzie działo i możecie zająć tutaj nasze miejsca, z czego ja myślę, że każdy z nas będzie szczęśliwy, jeżeli będzie możliwość taka zaangażowania młodych ludzi w sprawy rozwoju i kształtowania naszych społeczności. W tym miejscu chciałbym wam powiedzieć, o czym pewnie dyrektor wam już przekazywał, że istnieje możliwość powołania w naszym mieście Młodzieżowej Rady Miasta, do czego was bardzo zachęcam. I to nie będzie wtedy z pozycji obserwatora nasza współpraca, tylko z pozycji... ciała, które będzie miało jakiś realny głos i przekazywało dzisiaj nam, potem naszym następcom informacje, jakie są wasze najważniejsze potrzeby i jak wy widzicie nasze miasto i swój rozwój. Dziękuję.

7. Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu.

Przewodniczący rady: Proszę państwa kolejnym punktem jest rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta. Pisma były rozpatrywane i przedstawiane na ostatnim posiedzeniu wspólnym komisji. Niemniej tylko przypomnę... Była to informacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pucku o podjętej decyzji rozłożenia na raty podatku, w tym przypadku od spadku i darowizn. Wniosek, maile od Wesołego 55, w wiadomej sprawie, to są do wiadomości. W treści autor przedstawia swoje wystąpienia, które przekazał do Premiera Rzeczpospolitej, do Ministra Obrony Narodowej, do prezesa Agencji Mienia Wojskowego. Jest w jednej korespondencji, ja już to przekazywałem panu mecenasowi dzisiaj, jest jedno wystąpienie Pani Justyny Waszczuk z Departamentu Spraw Obywatelskich Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z prośbą o rozpatrzenie przedstawionej sprawy, poinformowanie o zajętym stanowisku. O zajętym stanowisku zainteresowanego informowaliśmy. Informowaliśmy również o tym, że w przypadku braku zmiany okoliczności nie będzie też zmiany naszego stanowiska, bo zostało to bardzo szczegółowo wyjaśnione. I jednocześnie prośba o poinformowanie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o wyniku rozpatrzenia sprawy. Także tutaj prośba do pana mecenasa jeszcze raz oficjalnie o przygotowanie takiej odpowiedzi. To były wszystkie pisma, które w okresie międzysesyjnym wpłynęły do naszej Rady.

8. Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje rady i radnych na poprzednich sesjach oraz między sesjami.

Przewodniczący rady: Kolejnym punktem jest punkt 8. Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje rady i radnych na poprzednich sesjach oraz między sesjami. Proszę panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Panie przewodniczący, szanowna Rado, nie wpłynęły żadne wnioski, zapytania między sesjami. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Zgodnie z prośbą i zatwierdzeniem przez Państwa tej zmiany oddaję głos panu dyrektorowi szkoły. Proszę o przedstawienie Oceny efektów pracy dydaktycznej w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Helu w roku szkolnym 22/23 i aktywności szkoły na podstawie udziału uczniów ZSO Hel w olimpiadach wiedzy, konkursach i zawodach na różnych szczeblach. Wnioski do pracy na przyszłość. Proszę bardzo, panie dyrektorze.

Dyrektor ZSO w Helu: Dzień dobry. Szanowny panie burmistrzu, panie przewodniczący, wysoka Rado, drodzy uczniowie, szanowni państwo. W roku 2022-2023 w Zespole Szkół Ogólnokształcących Helu naukę realizowało 175 uczniów szkoły podstawowej oraz 73 dzieci w oddziałach przedszkolnych. Promocje do klas programowo-wyższych uzyskali wszyscy uczniowie szkoły podstawowej. Średnia frekwencja za rok szkolny w szkole podstawowej wynosiła około 80%. Ze średnią ocen 4,75 i więcej oraz zachowaniem co najmniej bardzo dobrym naukę w naszej szkole ukończyło w zeszłym roku szkolnym 44 uczniów w oddziałach 4-8. Średnia naukowa szkoły wynosi 4,36%. Za wyniki w nauce w pierwszym semestrze stypendia przyznawano 10 uczniom naszej szkoły, w drugim semestrze już 13 uczniom. Również 5 nagród dotyczyło wysokich osiągnięć sportowych. Jeśli chodzi o wyniki egzaminów zewnętrznych, jeśli chodzi o język polski był to wynik na poziomie 67,3%, matematyka 47,14%, język angielski 60%. Tutaj taka moja mała uwaga rzecz jasna to jest wynik egzaminów zewnętrznych, który pokazuje tylko pewien moment. W ten sposób nie usprawiedliwiamy, nie tłumaczymy, czy wyniki są dobre, czy niedobre, wysokie, czy niskie. Natomiast z naszej perspektywy przede wszystkim ocenialiśmy edukacyjną wartość dodaną przez cały rok, czyli przyrost wiedzy, przyrost wyniku naszych uczniów i ten przyrost był ogromny. Punkt startowy był bardzo, trzeba powiedzieć, bardzo momentami trudny, natomiast to, jak finalnie uczniowie napisali te egzaminy, pokazali, że każdy z nich na swoim poziomie osiągnął swój sukces, o czym mogą świadczyć najwyższe wyniki procentowe, czy z języka polskiego 91, z matematyki 92, czy z języka angielskiego 98. Wyniki są dosyć skrajne, jeśli by się przypatrzeć temu, to oznacza, że niektórzy statystycznie rzecz biorąc, tak, bo słowo co oznacza niskie dla kogoś, to dla drugiego może oznaczać sukces i odwrotnie. Ten rozstrzał jest dosyć duży, ale oznacza też, że było bardzo wielu uczniów, które te wyniki miały na najwyższym poziomie. I te wyniki w procesie rekrutacji umożliwiały im np. konkurencja do szkół nie tylko tutaj w powiecie, ale również chociażby do szkół w Rumii czy w Gdyni. Jeśli chodzi o kolejną działalność szkoły, odbyło się wiele konkursów na poziomie olimpiad przedmiotowych. W przypadku jednego z nich języka polskiego dwoje uczniów udało się awansować do etapu rejonowego. Ważny dla nas z punktu widzenia kultury kaszubskiej, XXI Pomorski Festiwal Piosenki Kaszubskiej, Kaszebskich Śpiewa, trzecie miejsce zespołu wokalnego i to był konkurs kuratoryjny również z punktami dla uczniów w procesie rekrutacji. Tych konkursów było dosyć sporo, wymienię jeszcze tylko jeśli chodzi o XXIV Powiatowe Igrzyska w Badmintonie, trzecie miejsce zarówno w kategorii chłopcy jak i dziewczęta, a w przypadku Otwartych Mistrzostw w Gdyni nasza uczennica zdobyła pierwsze miejsce w badmintonie. Odbyło się bardzo wiele konkursów wewnętrznych, mnóstwo zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań. Tu ukłon rzecz jasna w stronę władz miasta, że takie zajęcia mogą się odbywać, wyrażają chęć, nauczyciele przychodzą z coraz nowymi pomysłami i dzięki wsparciu to może funkcjonować i powstają co roku nowe pomysły na kółka, także to nie jest tylko co roku powtarzanie pewnych rzeczy. Nowe rzeczy, nowe inspiracje. Też nauczyciele rozwijają swoje umiejętności, zdobywają kwalifikacje, podnoszą swoje kwalifikacje, aby również takie zajęcia prowadzić. Już nie wspomnę o niezliczonej liczbie zajęć terapeutycznych ze specjalistami czy w świetlicy szkolnej. W szkole realizowane były również programy ogólnopolskie, jak i programy wewnętrzne edukacyjne oraz innowacje pedagogiczne. Odbyło się bardzo wiele, zresztą byli państwo zapraszani, bardzo również chętnie uczestniczyli w uroczystościach, imprezach, akcjach szkolnych, akcjach dobroczynnych. Odbyło się bardzo wiele warsztatów, lekcji tzw. niestandardowych. Szkoła stale poszerza zespół instytucji, z którymi współpracuje. Z tego miejsca też bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy ze szkołą współpracują, którzy tę wolę współpracy podtrzymują i tak naprawdę naszych instytucji, z którymi współpracujemy z czasem przebywa. Jest ich coraz więcej i to mówię również na poziomie fundacji czy instytucji, a również szkół, czy w Gdańsku, czy w Darzlubiu, czy w Jastarni, z którymi stale współpracujemy. W roku szkolnym 2023 zatrudnionych było 35 nauczycieli. Jeśli natomiast chodzi o przedszkole, to już bardzo krótko. Mamy 4 grupy, 4 oddziały, liczba tak jak mówiłem 73 dzieci. Realizowana była podstawa wychowania przedszkolnego. Nasze przedszkole obejmujące treści nauczania ustalone w podstawie programowej wychowania przedszkolnego. Program ten jest dostosowany do potrzeb i możliwości dzieci w wieku przedszkolnym. Szkoła zapewniła warunki do realizacji podstawy programowej, a nauczyciele wywiązali się z obowiązku organizacji codziennych zajęć, pamiętając również ruchu, dbałości o sprawność fizyczną czy zajęciach na świeżym powietrzu. Bardzo dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję panie dyrektorze. Czy są pytania do sprawozdania, informacji przedstawioną przez pana dyrektora? Pan radny Łazur, proszę.

Radny Łazur: Ja bym prosił Pana dyrektora o wyjaśnienie, bo ludzie może nie znają, może nie wiedzą o co chodzi. Powstały na szkole murale i większość ludzi zaczyna tłumaczyć, że to są w kolorach ukraińskich. Ja tłumaczę wszystkim, że to jest w kolorach helskich, bo taki jest polski herb, ale większość tego nie rozumie i chciałbym, żeby to Pan dyrektor oficjalnie wyjaśnił, żeby wszyscy wiedzieli, żeby nie było takiego głupiego gadania. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Proszę.

Dyrektor ZSO w Helu: Szanowni państwo, szanowny panie radny, odpowiadam. Przede wszystkim myślę, że to nie jest nasza wina, że barwy Helu są bardzo podobne do flagi Ukrainy. To jest pierwsza rzecz. Po drugie, na muralu widzimy wyraźnie flagę Helu, czyli mamy niebieskie tło i trzy żółte paski, zresztą ta flaga często wisi na ulicach naszego miasta. Natomiast jeśli chodzi o mural, no to przede wszystkim ma wartość edukacyjną, bo widzimy dwójkę młodych ludzi, którzy współpracują, robią coś razem, a światło latarni, która zresztą symbolizuje wiedzę i zdobywanie wiedzy, szukanie tej wiedzy, pokazuje im pewien kierunek. Także odpowiadając tak, te barwy to są przede wszystkim barwy Helu inspirowane flagą, godłem Helu.

Przewodniczący rady: Dziękuję. nie widzę więcej pytań. Dziękuję panie dyrektorze. Proszę państwa, w związku z tym, że nasza młodzież bardzo spieszy się na zajęcia dydaktyczne, w takim razie proszę państwa ogłaszam przerwę do godziny 9.45.

9. Sprawozdanie burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym.

Przewodniczący rady: Proszę państwa, przechodzimy do punktu dziewiątego Sprawozdanie burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym. Proszę panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Sprawozdanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym. Punkt pierwszy wziął udział w uroczystości przysięgi wojskowej zorganizowanej przez 43. Batalion Saperów z Rozewia. Punkt drugi, wziął udział w dożynkach zorganizowanych przez Rodzinne Ogrody Działkowe w Helu. Trzeci, spotkał się z kanclerzem Uniwersytetu Gdańskiego, z którym rozmawiał o bieżącej współpracy i planach Uniwersytetu Gdańskiego dotyczących rozwoju infrastruktury w Helu i działaniach w zakresie wspólnej organizacji imprez i promocji. Punkt czwarty wziął udział w uroczystości nadania sztandaru Jednostce Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Pucku. Piąte. Współorganizował uroczyste obchody 84. rocznicy zakończenia obrony Helu w 1939 roku. Punkt szósty, zlecił uruchomienie gminnego systemu powiadamiania mieszkańców przy pomocy wiadomości SMS-owych. I tu na chwilę się zatrzymam. Proszę państwa, pamiętacie państwo na poprzedniej sesji zgłosił taki wniosek pan radny Łazur aby może wprowadzić taki system powiadamiania o ważnych sprawach dotyczących mieszkańców naszego miasta, w formie powiadamiania SMS sami. Bardzo fajny pomysł i dlatego była natychmiastowa reakcja. I zleciłem uruchomienie takiego systemu, wykupienie pakietu SMS-ów. Proszę państwa, wydawałoby się, że odzew będzie ogromny, że spotka to się z dużym zainteresowaniem. Tym bardziej, że jak rozmawiałem z osobami z Helu no to większość nie ogląda naszej strony, nie ma Facebooka, czyli sami pozbawiają się tej informacji. No nie wszystkie informacje są przekazywane z ambony, czy też przez megafon, przez chociażby strażaków, czy naszych pracowników. Proszę Państwa, na dzień wczorajszy do tego systemu zalogowało się tylko 231 osób. Jestem ciekaw czy państwo jesteście wszyscy w tym systemie. Ja mówię pytanie czy wszyscy. Oprócz tej akcji wprowadzenia tego systemu, do wszystkich skrzynek pocztowych mieszkańców roznieśliśmy ulotki, żeby powiadomić, że taki system rusza i jak należy się zalogować. Taki traf chciał, że jak rozmawiałem z mieszkanką Helu i się pytam czy już wie, że właśnie woda jest zdatna do picia, można bez problemu już ją używać, zakończone zostały wszystkie procedury. Jest pozytywna opinia Sanepidu. Ona mówi, no właśnie zakończyłam gotować, przegotowywać wodę. Ja mówię, no gdybyś miała, się zalogowała do systemu, to byś już taką informację miała, i byś nie musiała tej wody gotować. Ona mówi, ale ja się zalogowałam i żadnego SMS-a nie dostałam. A powiedz mi, jak ty to zrobiłaś? No i opowiedziała mi, jak to zrobiła. Proszę państwa w celach edukacyjnych poprosiłem informatyka naszego, aby jeszcze przygotował taki instruktaż multimedialny jak należy te czynności wykonać. Bo niektórzy w treści SMS-u podawali swój numer telefonu. SMS-a wysyłali do telefonu, który brali z wykazu telefonów Urzędu Miasta. No robili cuda. A sami ci, którzy się zalogowali, wiecie, że jeżeli logowanie poprawnie jest zrobione, to w ciągu kilkunastu sekund jest już powiadomienie, że jesteś w systemie. No i korzystając z okazji, ja jeszcze nie widziałem ostatecznej wersji, bo jeszcze była w nocy poprawiana, także Jarek puść ten filmik. Może mieszkańcy oglądają to. A więc kliknij w ikonę nowego SMS-a. Wpisz numer, na który trzeba to wysłać, tego SMS-a, czyli 4628. W treści smsa wpisz Hel. i twoje imię. No i wyślij SMS-a. I cała filozofia. No i oczywiście dostaniesz potwierdzenie zapisania się za pomocą SMS-a. Usługa całkowicie jest bezpłatna jeżeli chodzi o powiadamianie potem, a już takich powiadomień kilka robiliśmy. Zwracam się do państwa, do państwa radnych. Zapytajcie się wśród znajomych, wśród wyborców w waszych okręgach, czy mają taką usługę, jeżeli są to osoby może starsze, pomóżcie ją wykonać. No warto, żeby takie powiadamianie, żeby to służyło czemuś, bo fajna rzecz, a co z tego jeżeli na dzień dzisiejszy to jest 230 osób zapisanych. Ja wiem, że jeżeli te powiadamiania będziemy w ramach tego projektu i te ważne informacje przekazywali, w postaci tego powiadamiania, to pewnie to się rozniesie, jeden drugiemu powie słuchaj przyszło powiadamianie czytałeś, no on powie, że no ale ja nie jestem zalogowany, no i pewnie się kiedyś tam zalogują i wpiszą. Jedyną opłatę, którą się ponosi w tym programie to jest wysłanie tego pierwszego SMS-a. Potem już jest wszystko bezpłatne. Także warto się zapytać, sprawdzić czy w domu wszyscy mają. No bo temu to służy.

Przewodniczący rady: Panie burmistrzu, może w tej sprawie? No ja wiem. Panie burmistrzu, ja tak w obronie osób, które się nie zalogowały do systemu, bo wszyscy wiemy, że to był okres, kiedy to był najgorętszy okres kampanii wyborczej i wtedy w naszych skrzynkach były dziesiątki albo dużo bardzo ulotek wyborczych i podejrzewam, że większość osób po prostu wyjmowała ze swoich skrzynek, kładąc je najczęściej na skrzynce, nie wyrzucając. Ja nie wiem, czy jest warte w tej chwili powtarzanie akcji ulotkowej, no bo nie wiem, czy szkoda pieniędzy i papieru na to, żeby teraz kolejny raz ulotki roznosić, ale tak jak tutaj pewnie pan będzie jeszcze mówił, jest w najbliższym czasie Bal seniorów, to dobra okazja, żeby to pokazać, a tak jak pan powiedział, w naszej [niesłyszalne]

Burmistrz Helu: To oglądają i na Facebooku sobie go obejrzeć.

Przewodniczący rady: Pani radna Budzisz jeszcze proszę.

Radna Budzisz: Ja chciałam tylko dopowiedzieć, że w zaproszeniach dla seniorów na Bal Seniora, w każdym jednym zaproszeniu jest dołączona ponownie taka ulotka.

Burmistrz Helu: O, faktycznie miało tak być. No dobrze. No tak, tylko, że ta ulotka trafi do seniorów, czyli 70 plus, a nie do wszystkich, tak jak ta pierwsza. Punkt siódmy. Spotkał się z wykonawcą projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru portu morskiego i terenów sąsiednich, z którym omówił wnioski złożone przez zainteresowanych w odpowiedzi na ogłoszenie o przystąpieniu do sporządzenia planu. Punkt ósmy. W związku z otrzymaniem dofinansowania 50% kosztów zadania z Funduszu Dróg Samorządowych na przybudowę skrzyżowania ulicy Admirała Steyera i Żeromskiego, a więc powstanie tam nowe, duże, zgodnie z przepisami, takie krzyżowanie, które będzie zarówno jako ten próg zwalniający i przejście. To stare będzie rozebrane i znajdzie miejsce w innym miejscu w Helu, więc w okolicy boiska piłkarskiego polecił rozpoczęcie procedury realizacji tego zadania, więc projekt, pozwolenie. Punkt dziewiąty. Pozyskał dofinansowanie w ramach rządowego programu odbudowy zabytków z przeznaczeniem na udzielenie dotacji w parafii pod wezwaniem Bożego Ciała na remont kościoła parafialnego w wysokości 980 tys. zł. Koszt dofinansowania to jest 98%. Czyli wnioskodawcą, bo taki był wymóg, mogła być tylko gmina, nie parafia. Czyli udział gminy to będzie te 2%, czyli 20 tysięcy złotych. Ten projekt będzie realizowany do 2025 roku. Łącznie z 2025 rokiem. Punkt dziesiąty. Prowadził przygotowania oraz realizację wyborów parlamentarnych. Punkt jedenasty. Wziął udział w spotkaniu w Urzędzie Morskim w Gdyni w sprawie możliwości zagospodarowania nieruchomości położonych w bezpośrednim sąsiedztwie portu morskiego oraz samym porcie. Wziął udział w spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim podsumowującym projekt budowy ścieżek rowerowych w całym województwie. Punkt trzynasty. Zamówił urządzenia do siłowni w hali sportowej na przełomie października/ listopada. Te urządzenia będą dostarczone, następnie przyjedzie firma, która realizuje to zadanie i zamontuje te urządzenia, o których wcześniej mówiłem jakie to będą urządzenia. Punkt czternasty. W związku z otrzymaniem dofinansowania zadania remont nawierzchni ulicy Leśnej i Sosnowej wraz z budową sieci wodno-kanalizacyjnej polecił rozpoczęcie procedury realizacji tego zadania, a więc projekt i cała droga do uzyskania pozwolenia na wykonanie tego zadania. Tutaj koszt dofinansowania 95%, czyli po stronie gminy tylko będzie 5%. Informowałem państwa, że w ramach tego projektu złożyliśmy dwa wnioski. Drugi to był na realizację remontu drogi, a więc od Sikorskiego, od wjazdu do byłego portu wojennego, aż do wyjazdu do drogi 216, a więc to było około 6 kilometrów. Chyba się nie spodobał obecnej władzy. Hel dostał jeden projekt. To było do przewidzenia. Punkt piętnasty. Prowadził rozmowy w sprawie zajęć nauki pływania w klasie 1-3 oraz zajęć piłki nożnej organizowanych przez klub piłkarski Jantarek we Władysławowie. Punkt szesnasty. Wziął udział w posiedzeniu Komisji Rady, w trakcie którego omówiono materiały na sesję. Siedemnasty. Zlecił kierownikowi Miejskiego Środka Pomocy Społecznej przygotowanie Balu Seniora. W dniu, kiedy obchodzi się Dzień Seniora fizycznie nie było można zorganizować tego przedsięwzięcia. Najbliższy taki termin to jest 20 listopada i w tym dniu ten Bal Seniora się odbędzie w WZW Rewita w Helu. W Helu dobrze. Będzie zorganizowany dowóz autokarem na miejsce i powrót do Helu. Punkt osiemnasty. Nadzorował działania spółki EKOHEL w zakresie zaleceń Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pucku odnośnie poprawy jakości wody. Między innymi pan radny zadał na początku takie pytanie i prosił o informację. My wcześniej uzgodniliśmy z prezesem, że przy tym pytaniu przekażę głos, zanim zakończę, prezesowi, aby przekazał jakie działania były podejmowane i czemu to tak trwało długo. Najważniejszy jest skutek. Nigdy woda nie była wyłączona i nie była zdatna do użytku, jedynie do celów spożywczych. Była zalecane jej przygotowanie. Panie prezesie, bardzo proszę.

Prezes Spółki EKOHEL: Dziękuję bardzo. Szanowni Państwo, w miesiącu wrześniu nastąpiła awaria w naszej stacji uzdatniania wody w zakresie przydatności wody do spożycia przez ludzi. Tak jak tu burmistrz wspomniał, w każdym momencie nie było tego zagrożenia, że woda była całkowicie wyłączona i że trzeba było dowodzić tą wodę beczkowozami, bo takie przypadki zdarzają się w różnych miejscach w Polsce z różnych przyczyn. U nas, zgodnie z planem kontroli przydatności wody do spożycia, Sanepid przed każdym następnym rokiem ustala takie trójstronne porozumienie, czyli Burmistrz, EKOHEL i Sanepid w zakresie, kiedy te badania będą przeprowadzane. My o tych badaniach wstępnie wiemy, w jakich to będzie dniach. Dostajemy też takie powiadomienia. Jest kilka punktów w Helu, gdzie ta woda jest pobierana właśnie z tego ujęcia. I właśnie 13 września tego roku przedstawiciele Sanepidu, będę tak w skrócie mówił, bo to jest powiatowa, państwowa, sanitarna, będą mówić Sanepid, pobrali próbki wody z ulicy Szkolnej. To takie badanie było prewencyjne dotyczące działalności szkoły, znaczy w szkole, rozpoczęcie roku szkolnego szkoły przeważnie są zamknięte. No i niestety tam wyszło bardzo niedobrze, gdyż wyszło aż 35 jednostek tworzących kolonie. JTK to jest taki skrót, czyli to było bardzo dużo. No i w tym momencie Sanepid wydał komunikat o całkowitej nieprzydatności wody do spożycia w tej szkole, więc tam przez te dwa dni szkoła musiała się zabezpieczyć w zakresie wody dla uczniów do picia. Jeśli chodzi o miasto, takiego zagrożenia nie było. Następnie były przeprowadzone konsultacje z pracownikami Sanepidy w Pucku, z zastępcą burmistrza i wspólnie podjęliśmy decyzję, że należy przeprowadzić prace naprawcze. Pierwsze takie prace naprawcze to jest naj zwyklej płukanie sieci wody ciągowej. Dlaczego płukanie sieci jest pierwsze? Dlatego, że w różnych miejscach, w Helu w szczególności w okresach, niewakacyjnych takiego dużego zużycia, czyli ten okres wrześniowy był trochę mniejszy, mogą zalegać złogi wody w różnych odcinkach gdzieś na końcach. I ta woda może się powoli cofać z różnych przyczyn. Albo ktoś zakręcił dostęp wody do budynku, woda się cofnęła, więc te zagrożenia mogły takie zaistnieć. Więc pierwsze co płukanie sieci na hydrantach, które są zlokalizowane w najdalszych punktach. Czyli mówimy na ulicy Bursztynowej, czyli za cmentarzem, na ulicy Przybyszewskiego, nazwijmy to za budowanymi mieszkaniami komunalnymi, na ulicy Kuracyjnej, na ulicy Sosnowej oraz w Porcie Morskim w Helu. I tak samo tego dnia zorganizowaliśmy zakup podchlorynu sodu, czyli chloru tak, aby w razie konieczności należy tą sieć po prostu zachlorować. 18 września otrzymaliśmy wyniki badań wody, gdyż po tym pierwszym zdarzeniu dotyczącym szkoły zostały następnego dnia podjęte próbki wody we wszystkich możliwych punktach, które są do tych badań przygotowane. I 18 września otrzymaliśmy wyniki, to było w poniedziałek, że na studni nr 2 było 0 bakterii, na studni nr 3 były 4. Na stacji uzasadnienia wody, na wyjściu wody do miasta było 0. Na ulicy Szkolnej, czyli w szkole była jedna jednostka i na Kuracyjnej była jedna jednostka, więc te jednostki dyskwalifikowały wodę do całkowitego użycia, czyli wodę można było spożywać, ale tylko po przygotowaniu, po tych czynnościach przygotowawczych. Znowu odbyły się konsultacje z przedstawicielami Sanepidu i z Urzędem Miasta z panem burmistrzem, zastępcą i podjęliśmy decyzję o dalszym płukaniu sieci i niestosowaniu chloru. Stosowanie chloru w sieciach jest oczywiście skuteczne, wodę dezynfekuje, ale stosowanie chloru np. w filtrach, całkowicie niszczy flory bakteryjną w tych filtrach, która się wytwarzała tam przez ileś miesięcy, przez ileś lat, która samoistnie tę wodę można powiedzieć dezynfekuje, oczyszcza. W związku ze znikomą ilością bakterii grupy Coli, to były bakterie grupy Coli, które nie były chorobotwórcze. Dzielimy je na kilka grup. Te były niechorobotwórcze. Gdyby to były bakterie chorobotwórcze, woda musiałaby być dostarczana do każdego mieszkańca poprzez beczkowozy. Oraz właśnie braku tych bakterii Coli z grupy Eschericha i Enterokoków, odstąpiono od stosowania podchlorusodu, a zalecono dalsze płukanie sieci. 20 września otrzymaliśmy decyzję Sanepidu nakazującą wprowadzenie działań naprawczych i warunkowe dopuszczenie wody do spożycia. Oczywiście w każdym w każdym momencie informowaliśmy na naszych portalach internetowych oraz na stronie Biuletyny Informacji Publicznej. Tak samo Urząd informował. Staraliśmy się dzwonić do różnych instytucji, do wspólnot mieszkaniowych, do tych osób, do których mamy telefony, aby powiadomiły swoich współmieszkańców, współwłaścicieli o tym, że ta woda musi być przegotowywana do celów spożywczych. 20 września otrzymaliśmy tutaj te informacje. Dodatkowo wymieniliśmy zawory czerpalne do poboru próbek wody w ilości 5 sztuk, tam gdzie pobieramy. Dlaczego? Zawsze jak pobiera się tą wodę, to jest tak zwane przygotowywanie tego kranu do poboru. On jest opalany. Najpierw trochę wody jest spuszczana. Kran jest opalany tak, aby ewentualne zanieczyszczenia, które są przez dotyk, przez różne działania, żeby były zniwelowane. W dalszym ciągu prowadzimy płukanie sieci. No i oczywiście po wystąpieniu tych jednostek koli, próbki wody, następne były badania przeprowadzane, zleciliśmy to firmie Kober z Wejherowa, która jest tutaj licencjonowaną firmą, która takie badania robi. Wyniki otrzymaliśmy 28 września. One znowuż nie były dla nas pozytywne, dlatego rozpoczęliśmy stosowanie chloru, tak aby tą sieć przechlorować wszystkie możliwe miejsca. Zaczęliśmy chlorowanie sieci, gdyż myśleliśmy, że przypuszczaliśmy, że ta bakteria może gdzieś osiąść w jakichś zakamarkach różnych rodzajów sieci. Na pewno państwo czuli w piątek, w sobotę, ta sieć była chlorowana, można było to odczuć. Następnie zakupiliśmy dodatkowy środek, to jest Supra Activa, to nie jest podchloryn sodu, tylko dwutlenek chloru. On nie ma takiego zapachu drastycznego jak chlor, ale do tego zakupiliśmy specjalny aparat do pomiaru zawartości chloru w wodzie. Po te środki pojechaliśmy na południe Polski, aby to szybciej dostarczyć i tym urządzeniem badaliśmy co dwie godziny stężenie chloru na poszczególnych odcinkach miasta, w różnych miejscach, ale oczywiście też w momencie, kiedy ten chlor został zastosowany, płukaliśmy sieć, czyli na wszystkich odcinkach najdalszych, czyli na hydrantach. Ta sieć była otwierana na 15 minut, na 30 minut, w zależności od tego, jaki to był odcinek. Pierwsze było na samym końcu, tak aby ten chlor przepuścić przez całą instalację, aby jak najszybciej dotarł do wszystkich miejsc w Helu, do wszystkich sieci. Czyli ulica Bursztynowa, Przybyszewskiego, Kuracyjna, Sosnowa, Port Morski w Helu. Za pomocą tego urządzenia monitorowaliśmy stężenie chloru, dawkę dopuszczalną. 2 października pracownicy Sanepidu pobrali następnie próbki wody celem wykonania jakości tej wody i badań. My nie czekaliśmy na rozwój tych zdarzeń, to znaczy na te wyniki, bo zawsze mówimy sobie tak, XXI wiek, a wyniki badań wody trwają aż 3 dni. No niestety, te bakterie muszą się wytworzyć w tej wodzie, dlatego tak to trwa. Widać już po jednym dniu czasami albo po dwóch dniach, więc po ostatnich badaniach wiedzieliśmy już w piątek, że woda jest zdatna do picia, ma wszystkie parametry spełnia, ale nie mogliśmy tego oficjalnie przekazać, gdyż nie mieliśmy wyników oficjalnych, były to po dwóch dniach. Więc w sobotę te wyniki już były, ale wiadomo, niektóre firmy nie pracują w sobotę, tych oficjalnych wyników nie mogły przekazać do Sanepidu i do nas, więc w poniedziałek otrzymaliśmy tą informację. Z tym, że od momentu pobrania tych próbek wody do momentu następnych naszych działań rozmawialiśmy z dwoma firmami. To jest jedna, która budowała naszą stację 20 lat temu i drugą, która nas obsługuje. Co zrobić, jeśli te wyniki znowu wyjdą źle, a wyszły źle? No i ustaliliśmy, że w momencie tych złych wyników, oni od razu są gotowi na przyjazd do nas i żebyśmy przeprowadzili tzw. działania na filtrach, gdyż przypuszczaliśmy, że najprawdopodobniej bakteria osiada na filtrach. No i tam wydobycie je stamtąd i wypłukanie i zdezynfekowanie jest bardzo trudne, więc po otrzymaniu negatywnych wyników, które dopuszczały wodę do picia po tym przegotowaniu, w poniedziałek i wtorek przez 48 godzin realizowaliśmy wyłączenie filtrów. W godzinach nocnych wyłączyliśmy w ogóle filtry z użytku na 10 godzin. Mieliśmy zapas wody w zbiornikach, więc państwo tego w ogóle nie odczuliście. I te wszystkie filtry zostały zachlorowane, czyli otwarte, sprawdzone uszczelki, zdezynfekowane chlorem oraz filtr zostały zalane tak, aby te bakterie po prostu tam mogły naj zwyklej po prostu umrzeć. Dodatkowo zastosowaliśmy podchloryn sodu do studni naszych, do tych sieci wewnętrznych wszystkich w naszej stacji uzdatnienia wody. I przeprowadziliśmy jeszcze raz procedurę podłączenia systemu napowietrzenia wody, który był montowany w lipcu. Najprawdopodobniej, tak przypuszczamy, że bakteria dostała się do filtrów poprzez właśnie ten system napowietrzenia, który jest obowiązkowy. Gdyż tam musi być odpowiednie natlenienie, napowietrzenie wody, żeby ona spełniała wszystkie swoje parametry. I ten system jeszcze raz otworzyliśmy cały, wychlorowaliśmy, zdezynfekowaliśmy, zamontowaliśmy z tymi firmami tak, aby ten system był całkowicie sprawny, aby wyeliminować wszystkie ewentualne możliwości przedostawania się bakterii do wody. W tych dniach też stosowaliśmy środek Suproactiva, tak jak mówiłem on jest trochę mniej drastyczny jako ten zapach i przez cały czas robiliśmy płukanie sieci, czyli codziennie rano pracownicy otwierali na poszczególnych odcinkach sieć i stosowaliśmy to płukanie sieci. W tych dniach firma UP Water dokonała jeszcze dodatkowo przeglądów filtrów. Po tym zachlorowaniu mieliśmy nadzieję, że te próbki wody będą dobre. W dniu 11 października firma COVER pobrała próbki wody. Tak jak mówiłem już po dwóch dniach wiedzieliśmy, że ta woda jest zdatna do użytku. Jednak dopiero w poniedziałek mogliśmy stwierdzić, czyli 16 października, otrzymaliśmy pozytywne wyniki i Sanepid wydał komunikat o przydatności wody do spożycia. W czasie tych działań na filtrach zdecydowaliśmy się też na montaż dodatkowych kraników na tych filtrach, gdyż ta technologia poprzednia nie była idealna, ale wszystko na dzisiaj działa. Na filtrach mamy dodatkowo kraniki, tak aby w przyszłości przy ewentualnych jakichkolwiek takich zdarzeniach móc wyeliminować poszczególny filtr. Filtr, który mógłby tam bakterie [niezrozumiałe]. Mamy trzy filtry, w którym te bakterie mogły osiąść. Dodatkowo zleciliśmy i mamy takie różnego rodzaju działania, które będziemy teraz robić. Odcięcie poszczególnych filtrów, dlatego że dzisiaj jest to bardzo trudne. Praktycznie niemożliwe, więc będziemy musieli zaprojektować dodatkowe zamknięcie poszczególnych filtrów tak, aby można było móc działać. Jedne filtry, dwa lub trzy filtry lub w ogóle, żeby nie działały, żeby można było wszystko po prostu zamknąć. Tak jak wspomniałem wcześniej, wszystkie informacje staraliśmy się przekazywać mieszkańcom. Oczywiście było dużo telefonów, takich dużo pretensji. No ja chciałbym przeprosić wszystkich za to, że to się stało, jak się stało. Gdyby sytuacja miała miejsce taka, że woda by nie była zdatna do spożycia, a tak się zdarza w różnych miejscach w Polsce, no to musielibyśmy dostarczać wodę. Mamy tą procedurę przygotowaną, skąd mieć zbiorniki ewentualnie na dostarczenie wody, jak to działa. Niestety nie moglibyśmy stosować naszej straży pożarnej naszej, dlatego że ten zbiornik wody, który jest w straży pożarnej, ta woda jest nieużywana. Miejmy tą świadomość, że ta woda nieraz stoi 3-4 miesiące, bo tych pożarów jest bardzo mało, więc ta woda niezdatna jest do picia, tak żeby państwu ją przekazywać. Jeśli chodzi o nasze następne działania, które chcemy zrealizować, stacja uzdatnienia wody ma ponad 20 lat. Będziemy musieli przeprowadzić, mamy to w planie, w najbliższym okresie czasu przeprowadzić inwestycję dotyczącą, która jest zaplanowana już od lutego i przygotowaliśmy na to dokumenty. Mamy wstępnie przygotowaną dokumentację leasingową też na to. Dotyczącą wymiany całego systemu podawania wody na miasto, czyli wymiany całego systemu, którym są pompy i podaje się wodę do miasta. To jest koszt między 320 a 400 tysięcy złotych, w zależności od tego czy to będzie leasing, czy to będzie płatność gotówkowa. Będziemy modernizować, praktycznie wymienimy cały system chlorowania wody na sieci do zbiorników oraz do filtrów. Na studniach trzeba przeprowadzić kilka działań dotyczących w obrębie studni, które nie wpływają na jakość wody. Zawory odcinające to już mówiłem na tych filtrach oraz przygotowujemy się do, na razie mamy zapytania ofertowe, na zamontowanie lamp lub ozonowania wody na wejściu do miasta. Bo ta woda, która jest
w zbiorniku, gdyby badania wszystkie wyszły dobrze na mieście, gdybyśmy mieli taki system, no to wtedy tylko i wyłącznie mielibyśmy działania na filtrach, a na mieście normalnie woda byłaby zdatna do użycia, czyli woda przechodzi przez ozonowanie lub przez lampę UV, która zabija wszystkie bakterie, które wychodzą ze stacji uzyskania wody. W dalszych naszych planach jest oczywiście, to już projektujemy, jest to zbiornik, nowy zbiornik retencyjny na wodę, gdyż gdzieś w przeciągu 3, 4, 5 lat może się, mogłoby się zdarzyć, że woda, która jest zbierana przez nas przez noc, mogłaby nie wystarczyć, ale przewidujemy, więc w najbliższych latach będziemy ten zbiornik budować. Na razie go projektujemy. No i to są takie najważniejsze rzeczy, które musimy zrealizować na stacji. Oczywiście one są bardzo finansowo chłonne, tak można to nazwać, więc tutaj prowadzimy rozmowy z burmistrzem w zakresie ewentualnego wsparcia spółki do przeprowadzenia tych wszystkich czynności. Sam zbiornik to jest około 700 do miliona złotych, jeśli chodzi o te działania takie bieżące, no to te wszystkie systemy w zakresie podawania wody na miasto, tak jak mówiłem, 320 do 400 tysięcy złotych, te lampy 120 - 200 tysięcy złotych, więc to są duże środki finansowe, żeby to wszystko sfinansować. Jeśli macie państwo jakieś pytania, to zapraszam, jestem do państwa dyspozycji.

Przewodniczący rady: Dziękuję panie prezesie.

Prezes Spółki EKOHEL: Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady: Ja w tym temacie wydaje mi się, że to jest bardzo ważna informacja. Proszę państwa, mamy już praktycznie okres grzewczy, ceny prądu wszyscy wiemy jakie są wysokie i jak wysokie rachunki płacą mieszkańcy za m.in. podgrzanie wody. Ale jest tutaj bardzo ważna informacja, bo zdarza się często tak, że użytkownicy czy zarządy proszą swoje serwisy, swoje obsługi, nazwijmy to kotłowni, o obniżanie temperatury celem oszczędności. Ja chciałbym tylko przypomnieć, że jest taka bakteria, która jest bardzo niebezpieczna, nazywa się Legionella i ona się wytwarza, hoduje, powstaje w temperaturze między 24 a 44 stopnie Celsjusza, a ginie dopiero w 70. I oczywiście systemy nowoczesne mają taką funkcję tak zwanego przegrzewu, który w najmniej użytkowanych godzinach przegrzewa tą instalację, tą wodę do 70 stopni i ta bakteria ginie. Natomiast chciałbym zwrócić uwagę, że sprawdzajcie państwo temperatury jakie macie ustawiane na swojej wodzie użytkowej. Bo jeżeli to będzie długotrwałe użytkowanie wody w bardzo niskich temperaturach celem oszczędności, może to spowodować wytworzenie się bakterii Legionella, która, tak jak powiedziałem, jest bardzo niebezpieczna i powoduje ciężkie zapalenie płuc. Dlatego też m.in. placówki czy ochrony zdrowia, czy edukacyjne tak bardzo są mocno kontrolowane, jeśli chodzi o pojawienie się tej bakterii. Także to tyle chciałem od siebie dodać. Proszę panie prezesie.

Prezes Spółki EKOHEL: Jeśli właśnie mógłbym dodać w tym momencie o tej bakterii, to nie jest, tak jak była ta sprawa na południu Polski, to nie jest tak, że to jest wina właśnie sieci, tylko to jest właśnie, trzeba się uświadomić, że to jest wewnętrzna sieć danego obiektu
i w szczególności tam, gdzie są właśnie te bojlery. Tak jak mówił pan przewodniczący to należy po prostu przegrzewać. Tak jak my w instytucjach półpublicznych wszystkie bojlery, wszystkie nagrzewnice musimy raz w tygodniu przegrzewać właśnie tak jak pan przewodniczący do 70 stopni i z tego musimy robić protokół. Dziękuję serdecznie.

Przewodniczący rady: Proszę pan radny Łazur.

Radny Łazur: Mam dwa słowa do punktu szóstego. Przepraszam.

Przewodniczący rady: Ale panie radny to może pozwolimy panu burmistrzowi skończyć, bo to jeszcze nie był koniec.

Radny Łazur: Oczywiście. Myślałem, że już było skończone.

Przewodniczący rady: Proszę panie burmistrzu. Jeżeli nie ma pytań, oczywiście do pana prezesa. Ale nie widzę, w takim razie proszę panie burmistrzu. Jeszcze panie burmistrzu udział w komisji. A przepraszam. Dobrze, przepraszam. Proszę bardzo Pan radny Łazur.

Radny Łazur: Chodziło mi o punkt szósty, po prostu myśmy chyba chcieli zbyt dobrze i ta informacja, że mamy treść SMS-a i wysyłamy go pod numer 4628 i tam była informacja odnośnie płatności. Każdy, jeżeli była informacja, że wysyłamy SMS-a i to wszystko i nie byłoby informacji o płatności, to byłoby dużo więcej ludzi. Po prostu ludzi to źle skojarzyli. Ja to wyjaśniałem, kilka osób mi się udało podłączyć, ale ludzie to zrozumieli, że za każdego SMS-a będą płacić, że każdy SMS, który do nich przyjdzie. Ja tłumaczyłem, ale znaczy ta informacja trochę zaburzyła tą sytuację. Jeżeli by teraz była jeszcze jakaś informacja dodatkowa, to prosiłbym, żeby właśnie było tylko wysyłamy SMS-a o tej treści pod numer 4628 i każdy wie ile kto płaci za SMS-y w swojej sieci. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Czy pan burmistrz chciałby się do tego ustosunkować? Nie działa?

Burmistrz Helu: Już o tym mówiłem we wcześniejszym moim wystąpieniu. Mówiłem, że cała usługa dla klientów jest bezpłatna. Jedyny koszt, który ponosi, to jest wysłanie tego pierwszego SMS-a. A potem wszystkie powiadomienia, które będą przychodziły są przez cały okres trwania tej usługi, a to będą przecież lata, nie ponosi żadnej odpłatności. I o tym, że ta usługa jest bezpłatna, jeżeli dobrze pamiętam, to była w treści naszego ogłoszenia zamieszczona na stronie i na tych informacjach. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Proszę pani [niezrozumiałe]

Radna Panek: Czy ja mogę poprosić o rozwinięcie punktu 15 odnośnie zajęć pływania dla klas 1-3? Dziękuję.

Burmistrz Helu: Spotkałem się około tygodnia temu z instruktorem pływania, który od lat prowadzi, jest instruktorem pływania w klubie Delfinek albo Delfin i rozmawialiśmy o jego pomyśle, żeby na bazie basenu, który jest na terenie Helu, w jednym z obiektów, można było zorganizować bezpłatną naukę pływania dla dzieci tych najmłodszych 1-3. Nie chodzi to o klub sportowy, to nie są, nie miałyby by być zajęcia przygotowujące do jakichś startów zawodników, tworzenia i tak dalej, tylko nauka pływania. Takie konsultacje ten trener, instruktor przeprowadził również z dyrektorem naszej szkoły. Dyrektor wyraził chęć, aby takie przedsięwzięcie zrobić, zorganizować. Ja wyraziłem zgodę. W tej chwili są ustalane, jak to technicznie zrobić, czy ta osoba miała być zatrudniona przeze mnie jako instruktor pływania. Myślę, że prostszym sposobem jest aby miał on umowę zlecenie, umowę od naszej szkoły, ponieważ posiada wszystkie kwalifikacje , potrzebny jest do zatrudnienia przez szkołę jako nauczyciel, a oprócz tego uprawnienia jako ratownik. Myślę, że to tak będzie i planujemy, żeby to było od nowego semestru, czyli od miesiąca lutego. Będą jeszcze rozmowy z kierownictwem, z właścicielem obiektu, bo wiadomo, że on też czegoś oczekuje, ale jest wstępna zgoda na to, żeby ten basen był wykorzystywany do tego celu. Myślę, że super sprawa. Wystarczy, tak? Ale to wtedy dopowiem już drugą część tego punktu. Spotkałem się, spotkaliśmy się razem z zastępcą panią prezes klubu piłkarskiego, to nie tylko jest klub piłkarski, on prowadzi dużo więcej sekcji, Jantarek we Władysławowie i z trenerem, głównym trenerem odnośnie piłki nożnej, odnośnie ewentualnie zaangażowania się jakiegoś wejścia miasta Hel we współpracę z tym klubem. Ponieważ to dotyczy naszej młodzieży, dziewięć osób, dziewięciu młodych ludzi korzysta z tego klubu, a więc uczęszczają na zajęcia w tym klubie piłkarskim. U nas istnieje sekcja piłkarska, ale dla tych małych dzieci to są inne wymogi jeżeli chodzi o trenera i inne wymogi jeżeli chodzi też o infrastrukturę. My nie posiadamy boiska pełnowymiarowego. Na całym Półwyspie takiego boiska nie ma. Akurat we Władysławowie, tam gdzie działa ten klub, to są we władaniu ich tereny, ich obiekty, które są jako to stowarzyszenie rozbudowywane. No i na tym spotkaniu ustaliliśmy, że przemyślimy, jak prawnie możemy wejść jako miasto, żeby pomóc w realizacji tych zadań, zajęć sportowych pozalekcyjnych, aby nasza młodzież mogła z nich korzystać. W najbliższym czasie, ale pewnie to będzie po Wszystkich Świętych, chcę spotkać się z rodzicami. Mam listę tych uczestników, którzy jeżdżą na te zajęcia do tego klubu. Zaproszę ich na spotkanie i przekażę jak ewentualnie miasto może pomóc w realizacji tych zadań. Jeżeli nie możemy tego robić na naszych obiektach i przy pomocy naszych instruktorów, a u nas działa klub Orzełki i dla tych młodszych dzieci realizowane są dwa razy w tygodniu zajęcia. Trener przyjeżdża i takie zajęcia się odbywają. Oczywiście to nie jest tak, że miasto może w jakiś sposób przejąć pokrycie kosztów całości realizacji tego zadania. Nigdzie tak nie jest. Przyjrzeliśmy nawet jak inne gminy mają taką współpracę ewentualnie podpisaną z tym klubem i na co. No ale nawet częściowo, jeżeli pomożemy rodzicom, to myślę, że to będzie dobra rzecz. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Nie widzę zgłoszeń więcej. Pan radny Dzikowski, proszę.

Radny Dzikowski: Chciałbym o rozwinięcie punktu czternastego poprosić.

Burmistrz Helu: Punkt czternasty dotyczy remontu nawierzchni ulicy Leśnej i Sosnowej, ale również zainstalowanie, wybudowanie przepompowni ścieków. Można powiedzieć, że to zadanie jest dwuczłonowe, czyli na przepompownie ścieków jest wymagane pozwolenie na budowę. Na remont tych dwóch ulic, a więc ulica Leśna, czyli od ten odcinek od ulicy Steyera do skrzyżowania z ulicy Sosnową. No on już wymaga kapitalnego remontu ta nawierzchnia z kostki, która kiedyś była ułożona jest już wysłużona. Także ona będzie, ta nawierzchnia będzie wymieniona, będzie to remont. No i ulica Sosnowa, czyli od skrzyżowania, od można powiedzieć wjazdu do latarni, cały ten odcinek będzie, tam są płyty, tak jak państwo kojarzycie, będzie to wyłożenie nową nawierzchnią. Całkowicie nowa nawierzchnia i położenie kanalizacji w obrębie tej ulicy. No ale przede wszystkim jest tam potrzeba zainstalowania właśnie tej przepompowni ścieków. Tam powstają nowe obiekty i będą jeszcze powstawały nowe obiekty także. No dwuczłonowe zadanie. Kiedy to będzie? W tej chwili Biuro Architektoniczne przygotowuje nam całość dokumentacji. Będziemy występowali o pozwolenie na budowę zgłoszenia. W przyszłym roku chcemy to realizować.

Przewodniczący rady: Dziękuję. pani radna Panek, proszę.

Radna Panek: Jeżeli jeszcze mogę poprosić o rozwinięcie punktu 7 i 11. Dziękuję.

Burmistrz Helu: Punkt 7. Spotkał się z wykonawcą projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru morskiego i terenów sąsiednich, z którym omówił wnioski złożone przez zainteresowanych w odpowiedzi na ogłoszenie o przystąpieniu do sporządzeniu planu. Proszę Państwa, podejmowaliście swego czasu uchwałę o przystąpieniu do tego planu. Został określony zakres tego planu, a więc jaki on będzie obejmował teren, obszar. Zostały wyszczególnione poszczególne działki. Rozpoczęła się procedura, ogłosiliśmy, że wszyscy, którzy chcą zgłaszać swoje wnioski, każdy mieszkaniec Helu, Polski, każdy ma prawo zgłaszać swoje wnioski do tego planu. Został określony termin, do kiedy te wnioski można było składać. Takie wnioski wpłynęły do nas i dlatego kolejny krok, czyli spotkanie z wykonawcą, który został wybrany do przeprowadzenia całej tej procedury przygotowania tego dokumentu. Zostały mu przekazane te wnioski i rozpocznie się procedura. Czy te wnioski będą uwzględniane, czy częściowo, czy w całości, czy wcale? Okaże się to w ramach konsultacji i w ramach czynności, które będą prowadzone. Ale również na tym spotkaniu rozmawialiśmy o nowym obowiązku, jakie państwo nałożyło na wszystkie gminy. Mamy dwa lata na uchwalenie ogólnego planu, tak to się chyba nazywa, ogólny plan. Każda gmina w Polsce musi uchwalić w ciągu dwóch lat i nie jest to długi czas, długi okres, żeby taki plan zrobić. On oczywiście będzie przebiegał równolegle do przygotowywania tego planu i tworzenia tamtego. Firma, która realizuje nam ten plan, ma nam udzielić odpowiedzi, czy podejmie się tego ogólnego planu, bo za chwilę zabraknie architektów, biur architektonicznych w kraju. Bo jeżeli wszystkie gminy się rzucą i będą to realizowały, także musimy też to wykonać. Jeszcze któreś? Wziął udział w spotkaniu w Urzędzie Morskim w Gdyni w sprawie możliwości zagospodarowania nieruchomości położonych bezpośrednio w sąsiedztwie Portu Morskiego oraz samym porcie. Proszę państwa, żeby nie zanudzać. Z inicjatywą takiego spotkania wyszedł dyrektor Urzędu Morskiego. W tym spotkaniu oprócz dyrektora, zastępcy dyrektora i inspektora pracowników Urzędu Morskiego wzięło udział nas dwóch i prezes spółki Zarząd Portu. I rozmawialiśmy o zapisach, które znalazły się w planie zagospodarowania wód portowych, który ten plan był realizowany i przygotowywany przez Urząd Morski i o niektórych sformułowaniach, jakie zaczęliśmy otrzymywać my, występując do Urzędu Morskiego o uzgodnienia warunków zabudowy czy różnych innych spraw. Zapisy, które się pojawiały według nas nie były jednoznaczne i nie wynikały z naszych działań, czy też z naszych informacji, jakie przekazywaliśmy na etapie tworzenia tego planu zagospodarowania wód portowych. No i jeżeli są jakieś sprawy , które wymagają wyjaśnień one dotyczą nie tylko przecież linii Urząd Miasta, Urząd Morski, ale również innych osób, innych podmiotów, które występują też do Urzędu Morskiego w jakichś sprawach. No i zweryfikowaliśmy te wszystkie informacje. No i okazało się, że faktycznie miasto nigdy nie było inicjatorem jakichś zapisów, czy też zwolennikiem jakichś zapisów. Zostało to uzgodnione, było bardzo dobre spotkanie i tu mamy pełną jakby zgodność co do przyszłości funkcjonowania portu. Pokazaliśmy też nowy dokument, który przygotowała nasza spółka, taki koncepcyjny modernizacji naszego portu naszego basenu portowego, który docelowo by mógł spowodować, jeżeli dojdzie do tych inwestycji, więc chodzi tam o wydłużenie falochronu zachodniego, budowę w basenie dodatkowych osłon, całkowite wyeliminowanie falowania w naszym porcie, a w tym momencie możliwości całorocznego cumowania na terenie całego portu kutrów, jak też jednostek sportowych. No i takiego prawidłowego w większym zakresie funkcjonowania tego portu.

Przewodniczący rady: Dziękuję, pan radny Antkowski chciał zabrać głos?

Radny Antkowski: Tak, ja chciałem po prostu dodatkowego uzupełnienia, ale już kolejne punkty poszły. Dotyczy punktu 14. Częściowo w odpowiedzi padły wyjaśnienia, co do ulicy Leśnej i Sosnowej, aczkolwiek moje pytanie byłoby, czy można by dodatkowe zadanie cząstkowe jakieś umieścić, czyli poprawę nawierzchni od ulicy Leśnej do Żeromskiego pomiędzy blokami Leśna 7 ABCD i Leśna 5. Ta nawierzchnia w kilku miejscach wymaga naprawy, bo częściowe naprawy, które były robione, one powodują, że po miesiącu już powtórne dziury następują. Przy okazji właśnie takiej inwestycji może znalazłyby się jakieś drobne środki na poprawę tej nawierzchni. Wiem, że panu burmistrzowi nie wypada w tym zakresie też zadawać takowego pytania albo sugerować takiego zadania, ale mi wypada. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Czy pan burmistrz chciałby odpowiedzieć na pytanie uzupełniające?

Burmistrz Helu: Proszę Państwa, w ramach tego zadania na pewno żadnych dodatkowych działań nie możemy robić. To jest działanie, które jest wskazane dokładnie na co ubiegaliśmy się. Musieliśmy wypełnić wnioski, przygotować wstępne dokumenty, aby chociażby wykonać wycenę tego zadania, no bo aby ubiegać się o środki musieliśmy mieć wstępny projekt i wycenę tego zadania. Także na pewno nie będzie w ramach tego coś jeszcze możliwe do realizacji, ale to, o czym Pan mówi, to jest drobna rzecz, która wymaga naprawy, remontu. Jest to chodniczek, można powiedzieć, a nie jakaś droga, także pewnie w jakimś tam okresie czasu w przyszłym roku zlecimy to, bo to nie jest duże zadanie być może naszej spółce, aby to zrealizować. Czy są jeszcze jakieś pytania, bo ja jeszcze o jednej rzeczy zapomniałem powiedzieć. Czyli nie zakończyłem jeszcze swojego sprawozdania.

Przewodniczący rady: Proszę bardzo, panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Proszę państwa, ja informowałem państwa na poprzedniej sesji i dziwię się, że się o to nie pytacie, że na dzisiejszą sesję zostanie przygotowany projekt uchwały, a więc regulamin wynajmowania lokali mieszkalnych w Helu pod kątem budowy nowych mieszkań. Jest to trudna materia. Jesteśmy na finiszu. Ponieważ to dokument, on praktycznie jest w tej chwili przez nas można powiedzieć jeszcze dopieszczany, doszlifowany. To jest duży dosyć, on ma kilkanaście stron. Dlatego też każdy z państwa jako radni otrzymajcie go mailem. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu, a więc jeszcze przed Wszystkimi Świętymi, czyli poniedziałek, wtorek. Bardzo proszę, żebyście się z nim zapoznali, bo to nie jest jeszcze procedowanie. 13 z tego, co się orientuje, pani sekretarz, jest dzień wolny od pracy w Urzędzie Miasta za sobotę, tak? Czyli planuję zorganizować konsultacje społeczne z mieszkańcami. Ten projekt również będzie umieszczony na naszej stronie, żeby mieszkańcy się mogli z nim zapoznać. No i pójdzie na naszej stronie, na Facebooku zaproszenie do ewentualnie zgłaszania wniosków i zgłaszania. I zrobimy takie spotkanie tu w urzędzie. Zobaczymy, czy będzie to w tej sali, czy może trochę większej sali, bo liczę, że państwo będziecie też w tym brali udział. No i potem na następną sesję będzie już, albo jeszcze wcześniej na komisjach i na następną sesję myślę, że już będzie ten dokument do procedowania przygotowany. Sprawa, mówię, dużej wagi, dlatego też dotyczy to bezpośrednio mieszkańców w przydzielaniu, kto będzie mógł ubiegać się o te lokale mieszkalne nowo budowane właśnie. Będą tam kryteria, będą podane załączniki, jakie dokumenty należy przygotowywać. Także przygotować tych, którzy myślą o tych mieszkaniach, co ich czeka. Żeby nie było jakichś pokątnych rozmów, kto przydzieli, kto dostanie. Konkretne kryteria, konkretna punktacja, za to tyle, za to tyle, dwadzieścia ileś punktów. Będzie nowo powołana komisja. Będzie ten czas do oddania tych mieszkań. My przewidujemy, pewnie będzie jakiś poślizg także około połowy przyszłego roku. Ale ci, którzy zechcą się ubiegać, muszą też mieć jakby czas na zweryfikowanie, czy mają w ogóle możliwość, czy mają szansę, czy warto, czy nie warto. Także do państwa ten dokument, można powiedzieć, roboczy w przyszłym tygodniu prześlemy mailem. Ogłosimy go też na naszej stronie. Wystosuję zaproszenie do takiej konsultacji z mieszkańcami, z tymi, którzy być może zechcą przyjść i porozmawiać, i zgłosić jakieś jeszcze swoje uwagi, które przecież jest jeszcze czas, żeby uwzględnić. No a do następnej sesji myślę, że on będzie już przygotowany w formie uchwały do procedowania. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję.

Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

10. Sprawozdanie burmistrza z wykonania uchwał rady. 

Przewodniczący rady: Proszę państwa jeszcze jeden punkt w tej części. Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonanie uchwał. Otrzymali Państwo do materiałów sprawozdanie. Czy ktoś z państwa chciałby w tej kwestii zadać pytanie, zabrać głos? Nie widzę. W takim razie, proszę państwa, przed nami rozpatrzenie projektów uchwał, ale ogłaszam przerwę do godziny 11:10.

Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

11. Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawie: 

Przewodniczący rady: Proszę Państwa, przechodzimy do punktu 11. Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawie. Projekty uchwał omawiane na wspólnym posiedzeniu komisji.

a) projekt uchwały nr 50/2023 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy,

b) projekt uchwały nr 51/2023 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy gruntu, położonego przy ulicy Kuracyjnej,

c) projekt uchwały nr 52/2023 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy,

d) projekt uchwały nr 53/2023 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy,

e) projekt uchwały nr 54/2023 w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2023 rok,

f) projekt uchwały nr 55/2023 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu,

g) projekt uchwały nr 56/2023 w sprawie przyjęcia programu osłonowego „Teleopieka dla potrzebujących mieszkańców gminy Hel”, na lata 2024-2026,

h) projekt uchwały nr 57/2023 w sprawie uchwalenia rocznego programu współpracy Gminy Miejskiej Hel z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2024,

i) projekt uchwały nr 58/2023 w sprawie  ustalenia szczegółowych zasad przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, jak również trybu pobierania tych opłat,

j) projekt uchwały nr 59/2023 w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych obowiązujących na terenie Gminy Miejskiej Hel,

k) projekt uchwały nr 60/2023 w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości obowiązujących na terenie Gminy Miejskiej Hel na rok 2024,

l) projekt uchwały nr 61/2023 w sprawie ustalenia miejscowości Hel jako posiadającej korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe i warunki umożliwiające pobyt osób w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych, oraz wysokości stawki dziennej opłaty miejscowej i unormowania innych spraw dotyczących tej opłaty w mieście Helu.

Przewodniczący rady: Pierwszym projektem jest projekt uchwały numer 50/2023 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy. Czy ktoś z Państwa chciałby w tej sprawie zabrać głos? Jeżeli nie, uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Słucham? Tak. Przepraszam, muszę odświeżyć. 50... W głosowaniu wzięło udział 14 radnych. Wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę nr L/367/23.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr L/367/23 Rady Miasta Helu z dnia 25 października 2023 roku w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy.

Przewodniczący rady: Kolejny projekt uchwały. Projekt uchwały numer 51/2023 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy gruntu położonego przy ulicy Kuracyjnej. Czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos? Nie widzę. W takim razie uruchamiamy system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę nr L/368/23.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr L/368/23 Rady Miasta Helu z dnia 25 października 2023 roku w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy gruntu, położonego przy ulicy Kuracyjnej.

Przewodniczący rady: Projekt uchwały nr 52/2023, dotyczy wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy. Również projekt umawiany na wspólnym posiedzeniu komisji. Czy ktoś z państwa chciałby w tej sprawie zabrać głos? Nie widzę, uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 14 radnych. Wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę numer L/369/23.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr L/369/23 Rady Miasta Helu z dnia 25 października 2023 roku w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy.

Przewodniczący rady: Projekt uchwały numer 53/2023 dotyczy wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy. Czy ktoś z państwa w sprawie tego projektu chciałby zabrać głos? Pan radny Antkowski, proszę bardzo.

Radny Antkowski: Na komisji rozważaliśmy ewentualność poszerzenia drogi Żeromskiego
o ten metr czy półtora kosztem kortów tenisowych. Sprawa miała być wyjaśniona ewentualnie. Czy coś w tym zakresie zmieniło się? Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Zmieniło się to, że sprawdziliśmy czy fizycznie jest taka możliwość przesunięcia ogrodzenia kortów tenisowych od ulicy Żeromskiego. Będzie to jeżeli do tego dojdzie, będzie to pogorszeniem warunków uprawiania tego sportu, ponieważ oba korty muszą zostać przesunięte w kierunku budynku i tam ta odległość poza kortem zostanie zmniejszona. Ale o tych sprawach dopiero będziemy mówili. Dzisiaj to tylko jest podjęcie uchwały
o wyrażenie zgody na podpisanie kolejnej umowy. Z tym, że ja będę warunkował podpisanie, przedłużenie tej umowy na następny okres od możliwości poszerzenia tej drogi, ponieważ w naszych koncepcjach jest w przyszłości, może nawet niedalekiej przyszłości, całkowite poszerzenie na całym odcinku tej drogi od ulicy Kaszubskiej do skrętu, do kortów tenisowych. Jest tam możliwość pewnie, zapewne jak nie poszerzenia samego asfaltu, to pobudowania ciągów pieszych. Także to będzie na etapie rozmów z właścicielem kortów i taki warunek będę stawiał. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Czy taka odpowiedź jest satysfakcjonująca? Dobrze, dziękuję. Jeżeli nie ma więcej pytań, proszę państwa, uruchamiam system do głosowania. Aha, przepraszam, bo jeszcze musimy dopisać panią radną. Uruchamiam system do głosowania i proszę
o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych, 14 było 'za', jeden się 'wstrzymał'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę nr L/370/23. Dobrze, nie zmienia to wyników głosowania. Skutków. Kolejny projekt uchwały.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – 14 głosami „za”, 1 głosem „wstrzymującym” w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr L/370/23 Rady Miasta Helu z dnia 25 października 2023 roku w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy.

Przewodniczący rady: Projekt uchwały numer 54/2023 dotyczy zmian w budżecie miasta Helu na 2023 rok. Projekt omawiany na wspólnym posiedzeniu komisji. Czy ktoś z państwa chciałby w tej sprawie zabrać głos? Pan burmistrz ewentualnie coś uzupełnić. Nie widzę. W takim razie przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, że ta podjęła uchwałę numer L/371/23.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr L/371/23 Rady Miasta Helu z dnia 25 października 2023 roku w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2023 rok.

Przewodniczący rady: Projekt uchwały nr 55/2023 dotyczy określenia stawek opłaty targowej i unormowania innych spraw dotyczących tej opłaty w mieście Helu. Projekt został wprowadzony i dostarczony w dniu dzisiejszym. Omówiony był również wstępnie na wspólnym posiedzeniu komisji. Czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Pani skarbnik, proszę bardzo. Mikrofon proszę włączyć.

Skarbnik miasta: Chciałam powiedzieć, że w dniu 23 października ukazał się Monitor Polski, gdzie została pokazana podstawa prawna oraz w sprawie stawek minimalnych podatku od środków transportowych obowiązujących w roku 2024. I tak w podstawie prawnej proszę o dopisanie oraz w dwóch ostatnich wierszach zmieni się 'oraz obwieszczenia Ministra Finansów. Proszę?

Przewodniczący rady: O opłacie targowej teraz.

Skarbnik miasta: Przepraszam.

Przewodniczący rady: To przy następnym projekcie. Nie widzę więcej zgłoszeń, pytań. Uruchomię system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych. Wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał', nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę numer L/372/23.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr L/372/23 Rady Miasta Helu z dnia 25 października 2023 roku w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu.

Przewodniczący rady: Projekt uchwały numer 56/2023 dotyczy przyjęcia programu osłonowego Teleopieka dla potrzebujących mieszkańców gminy Hel na lata 2024-2026. Czy ktoś z Państwa chciałby w tej sprawie zabrać głos? Nie widzę. W takim razie uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał', nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę nr L/373/23.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr L/373/23 Rady Miasta Helu z dnia 25 października 2023 roku w sprawie przyjęcia programu osłonowego „Teleopieka dla potrzebujących mieszkańców gminy Hel”, na lata 2024-2026.

Przewodniczący rady: Kolejnym projektem jest projekt nr 57/2023 w sprawie uchwalenia rocznego programu współpracy gminy miejskiej Hel z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2024. Czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Nie widzę. Przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał', nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę nr L/374/23.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr L/374/23 Rady Miasta Helu z dnia 25 października 2023 roku w sprawie uchwalenia rocznego programu współpracy Gminy Miejskiej Hel z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2024.

Przewodniczący rady: Kolejny projekt uchwały to projekt uchwały numer 58/2023 w sprawie ustalenia szczegółowych zasad przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, jak również trybu pobierania tych opłat. Projekt uchwały omówiony na wspólnym posiedzeniu komisji. Czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Nie widzę. Przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. 58 Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę nr L/375/23.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr L/375/23 Rady Miasta Helu z dnia 25 października 2023 roku w sprawie  ustalenia szczegółowych zasad przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, jak również trybu pobierania tych opłat.

Przewodniczący rady: Projekt uchwały nr 59/2023 w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych obowiązujących na terenie gminy miejskiej Hel. Pani skarbnik, proszę bardzo.

Skarbnik miasta: W podstawie prawnej proszę dopisać 'oraz obwieszczenia Ministra Finansów z dnia 12 października 2023 roku w sprawie stawek minimalnych podatku,
w sprawie stawek minimalnych podatku o środków transportowych obowiązujących w 2024 roku. W sprawie stawek minimalnych. I pozycja 1132'

Przewodniczący rady: Dziękuję. Czy są pytania w sprawie projektu? Jeżeli nie, uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę nr L/376/23.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr L/376/23 Rady Miasta Helu z dnia 25 października 2023 roku w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych obowiązujących na terenie Gminy Miejskiej Hel

Przewodniczący rady: Kolejny projekt to projekt uchwały nr 60/2023 w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości obowiązujących na terenie gminy miejskiej Hel na rok 2024. Projekt omówiony na wspólnym posiedzeniu komisji. Czy ktoś
z Państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Nie widzę. Przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał', nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę nr L/377/23.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr L/377/23 Rady Miasta Helu z dnia 25 października 2023 roku w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości obowiązujących na terenie Gminy Miejskiej Hel na rok 2024.

Przewodniczący rady: Ostatnim projektem uchwały jest projekt uchwały numer 61/2023 w sprawie ustalenia miejscowości Hel jako posiadającej korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe i warunki umożliwiające pobyt osób w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych oraz wysokości stawki dziennej opłaty miejscowej i unormowania innych spraw dotyczących tej opłaty w mieście Helu. Czy ktoś z Państwa w tej sprawie chciałby zabrać głos? Nie widzę. Przechodzimy w takim razie do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał', nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę numer L/378/23. Proszę państwa, wyczerpaliśmy porządek punktu 11.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr L/378/23 Rady Miasta Helu z dnia 25 października 2023 roku w sprawie ustalenia miejscowości Hel jako posiadającej korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe i warunki umożliwiające pobyt osób w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych, oraz wysokości stawki dziennej opłaty miejscowej
i unormowania innych spraw dotyczących tej opłaty w mieście Helu.

12. Wnioski i informacje:

Przewodniczący rady: Przechodzimy do punktu 12, podpunkt A został przedstawiony państwu w pierwszej części przez pana dyrektora szkoły naszej. Czyli podpunkt B. Przedstawienie sprawozdania przewodniczącego Rady Miasta i burmistrza Helu, Naczelnika Urzędu Skarbowego oraz Wojewody Pomorskiego z analizy oświadczeń majątkowych radnych, pracowników Urzędu Miasta i kierowników jednostek organizacyjnych miasta Helu. Analizę Wojewody Pomorskiego przedstawiałem państwu na poprzedniej sesji. Dotyczy burmistrza Helu i przewodniczącego Rady. Oświadczenia zostały złożone bez uwag, nie stwierdzono nieprawidłowości. Sprawozdanie z analizy oświadczeń majątkowych radnych miasta Helu złożonych w 2021 roku. Na podstawie artykułu 24 h ust. 12 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym przedkładam informację z przeprowadzonej analizy oświadczeń majątkowych radnych miasta Helu złożonych według stanu majątkowego na dzień 31 grudnia 2022 roku. Na podstawie przeprowadzonej analizy stwierdzono, że do złożenia oświadczeń majątkowych za 2020 rok zobowiązanych było 14 radnych, w obowiązującym terminie złożono 14 oświadczeń. Po dokonanej analizie merytorycznej danych zawartych w oświadczeniach majątkowych nie stwierdziłem uchybień. W związku z powyższym, zgodnie z artykułem 24h ust. 12 pkt 3 nie podejmowałem działań związanych z nieprawidłowościami. Złożone oświadczenia majątkowe radnych za rok 2022 zgodnie z artykułem 24h ust. 6 przekazałem do Urzędu Skarbowego w Pucku. Zgodnie z artykułem 24 i ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym część jawna oświadczeń majątkowych radnych została opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Helu. Podpisał przewodniczący Rady. Informacja burmistrza Helu o analizie oświadczeń majątkowych złożonych do burmistrza Helu w roku 2022 na podstawie artykułu 24h ust. 12 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym przedkładam Radzie Miasta Helu informacje o oświadczeniach majątkowych złożonych według stanu majątkowego na dzień 31 grudnia 2022 roku przez zastępcę burmistrza Helu, skarbnika miasta Helu, sekretarza miasta Helu, kierowników jednostek organizacyjnych, pracowników wydających decyzje administracyjne w imieniu burmistrza Helu, prezesa zarządu portu morskiego Hel Koga spółka z o.o., prezesa zarządu spółki EKO HEL, prezesa zarządu spółki EKO HEL BIS, prezesa zarządu spółki Bursztynowy Hel. Oświadczenia majątkowe złożyli wszyscy zobowiązani w ustawowym terminie. Dokonując analizy merytorycznej związanych, przepraszam, danych zawartych w złożonych oświadczeniach majątkowych nie doszukałem się podejrzeń w zakresie podania w nich nieprawdy lub zatajenia prawdy, stąd też nie wystąpiłem z wnioskiem do właściwego Urzędu Kontroli Skarbowej o kontrolę któregokolwiek ze złożonych oświadczeń majątkowych. Przedłożone oświadczenia majątkowe wraz z kopiami zeznań o wysokości osiągniętego dochodu za rok 2022 w dniu 4 sierpnia 2023 roku na podstawie art. 24h ust. 6 ustawy o samorządzie gminnym przekazałem do Urzędu Skarbowego w Pucku i Wejherowie. Zgodnie z art. 24 i ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym jawne informacje zawarte w oświadczeniach majątkowych pracowników wymienionych we wstępie zostały udostępnione w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Helu w zakładce oświadczenia majątkowe. Złożone oświadczenia majątkowe przechowywane będą przez okres 6 lat. Podpisał burmistrz Helu. Sprawozdania Naczelnika Urzędu Skarbowego niestety nie otrzymałem.

13. Odpowiedzi na pytania i informacje w sprawach bieżących.

Przewodniczący rady: Przechodzimy proszę państwa do punktu 13. Odpowiedzi na pytania i informacje w sprawach bieżących. Proszę, panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Pani radna Janiak poruszyła sprawę wyłączenia prądu na starym osiedlu wojskowym. Czy mogę podjąć jakieś interwencje, zapytania i argumentując, że szczególnie mieszkańcy nie mają prawa takich informacji uzyskiwać i takich interwencji składać. Uważam, że tak nie jest, że każdy, kto ma umowę z Energą i nie otrzymuje w ramach tej umowy świadczonej usługi, ma prawo podejmować interwencję i składać, uzyskiwać informacje o przyczynach wyłączania. My w ostatnim okresie robiliśmy pracę związaną z realizacją zadania z budżetu obywatelskiego, czyli uruchomienia, podłączenia zainstalowania windy. Ten projekt, pamiętacie Państwo, wygrał w tym roku tę edycję. Wiązało to się nie tylko z zakupem windy i posadowieniem tej windy, ale również z pracami dodatkowymi. Za te prace dodatkowe koszt poniesie biblioteka. Przeniesie całej skrzynki rozdzielczej na ścianę budynku, ponieważ była kolizja, przełożenie kabla energetycznego, który okazał się po wykonaniu wykopu na tym terenie, a więc robiła to firma na zlecenie Energii i wtedy musiały następować przynajmniej częściowe i chwilowe wyłączenia prądu. Może to miało z tym coś wspólnego. Inne jakby skargi do mnie nie docierały. Pani radna Budzisz. Wnioskuje i pyta się, czy będzie wykonane wyrównanie przejścia przy budynku Wiejska 80. Ponieważ to było zgłaszane już na poprzedniej sesji, staraliśmy się zlokalizować, o co chodzi i nie mogliśmy znaleźć tego miejsca. Dzisiaj zastępca w przerwie poszedł, sprawdził. Mamy już lokalizację tego uskoku i będzie to wykonane. Pan radny Antkowski. Takie pytanie co sesyjne, można powiedzieć, o budowę ścieżki edukacyjnej za latarnią morską. Ja spróbowałem się dowiedzieć, o co chodzi. W moich planach, zamierzeniach i w tym, co z państwem jako radnymi nigdy nie było podnoszonego takiego wniosku, żeby budować jakoś nową ścieżkę edukacyjną. W tamtym obszarze ja informowałem Państwa, jakie zadania wykonaliśmy ostatnio, z jakiego projektu, kilkadziesiąt nowych tablic informacyjnych. Wszystkie szlaki te fortyfikacyjne zostały opisane, posadowione nowe tablice informacyjne przy tych obiektach. Dowiedziałem się również, że w poprzedniej kadencji była taka inicjatywa zgłoszona chyba nawet przez pana radnego Chronia, żeby tam zrobić ścieżkę zdrowotną. Pewnie, nie wiem czy to o to samo chodzi czy nie, Gdzieś tam pan radny Chroń widział taką ścieżkę chyba w Hermeskeil, że były właśnie jakieś tablice informujące o zaletach. Przy okazji, no dodatkowa ścieżka dla turystów, dla zwiedzających, dla mieszkańców. Ale panie radny, w ciągu godziny będzie Nadleśniczy z Nadleśnictwa w Wejherowie, bo zawsze odpowiadałem, że przy najbliższym spotkaniu tę sprawę poruszę. Otrzymałem informację, że jedzie do Helu. Także bardzo proszę czekać na mój telefon, jak tylko się pojawi w urzędzie. Zaraz pana proszę i tę sprawę omówimy.

Radny Antkowski: Dziękuję, panie burmistrzu, będę w gotowości.

Burmistrz Helu: Czy Nadleśnictwo będzie tym zainteresowane? Jeżeli tak, to kiedy? Pan radny Salski. Podcinanie drzew w parku i przy ulicy Przybyszewskiego Proszę Państwa, my robimy przeglądy wszystkich drzew na terenach miejskich i zalecamy firmie specjalistycznej na wykonywanie przycięć i w parkach, i przy drogach, przy ulicach. Te drzewa, o których pan mówi, one są, jeżeli chodzi o ulicę Przybyszewskiego, na terenach prywatnych. Ostatnio też był przegląd, jeżeli chodzi o drzewa uschnięte. Występujemy, jeżeli takie przypadki są, są zgłaszane. Występujemy do starostwa o zgodę na wycięcie takiego drzewa. Przyjeżdża komisja, czekamy na decyzję. Jeżeli jest pozytywna, to ją realizujemy w terminach, kiedy możemy to realizować. Pracownik, który w tej chwili jest na zwolnieniu lekarskim, w przyszłym tygodniu, jak już wróci, poproszę go, aby sprawdził, czy jeszcze potrzeba jest jakichś dodatkowych pielęgnacji i podcięcia drzew, o których pan mówi w tych obszarach. Pan radny Łazur. System SMS dla mieszkańców, podziękowanie. Ja panu też już podziękowałem, także myślę, że temat został dzisiaj już omówiony. Pan radny Nowakowski. Informacja o wodzie rzeczowo, fachowo. Prezes spółki już odpowiedział. Myślę, że więcej pytań w tym zakresie nie ma. Mówił nie tylko o tym, co się działo, ale również mówił o planach miasta, planach spółki, aby rozbudować ten system zarówno na ujęciu wody, ale całego. Jesteśmy na etapie koncepcji i przygotowywania projektu rozbudowy całej sieci o tereny, które chociażby były jeszcze niedawno własnością Agencji Mienia Wojskowego. Pan radny Pszeniczny. W gorącej wodzie kąpany. Wystarczyło telefon, bym odpowiedział. Proszę Państwa, to nie jest na własnym podwórku, że się wysypie piasek albo się położy krawężniki jakieś tam kilka. To jest duży teren, on wymaga przygotowania dokumentacji, nie na uzyskanie pozwolenia na budowę, ale dokumentacji z kosztorysem, bo ten kosztorys musimy mieć, żeby przynajmniej wystąpić do trzech firm, tak planujemy, aby określić zakres wykonania, zrobić ala zapytanie o ocenę. W tym roku będzie to wykonane. Także cierpliwości. I pan przewodniczący, pan radny Chroń. Usuwanie obiektów tymczasowych. Dlaczego, mimo że umowy są do końca września, chociaż nie wszystkie, bo niektóre również były przynajmniej na ogródki gastronomiczne do końca października, dlaczego jest to robione? Ja tu poproszę panią Komendant Straży Miejskiej. Pani swego czasu dostała takie zadanie od zastępcy burmistrza, aby doprowadzić do usunięcia tych obiektów i jakie są działania, jakie są terminy wykonania tych zadań.

Komendant Straży Miejskiej w Helu: To znaczy ogródki gastronomiczne, tak jak rozmawialiśmy, do końca 30 października zostaną usunięte. Te, które zostały już usunięte, chodziliśmy i sprawdzaliśmy, żeby był doprowadzony chodnik do takiego stanu, jaki był przed wystawieniem tych ogródków. Na chwilę obecną była na wyjeździe za granicą, dopiero co wróciła i powiedziała, że do końca października ten chodnik zostanie wyczyszczony. Tak jak powiedziała, nie było jej wcześniej. Wcześniej już niby to też robiła, ale jakoś tak z marnym skutkiem, ale to poprawi. A reszta, tak jak mówiłam, do końca października będą wszystkie usunięte, więc my to na bieżąco monitorujemy.

Burmistrz Helu: Pani komendant, chodzi też o obiekty, czyli pawilony handlowe przy ulicy Morskiej, na tym placu naprzeciwko Pensjonatu Duna. Jeszcze na Wiejskiej są nieusunięte dwa obiekty, no i obiekty w porcie. Nam się już umowa skończyła ze spółką portową. Także ja wystosowałem ostatnio pismo do tych dzierżawców w porcie, jakby z nakazem, ale czy pani podejmowała, pani, czy formacja, a więc Straż Miejska jakieś działania, aby te obiekty też
w wyznaczonym terminie zostały usunięte?

Przewodniczący rady: Jeszcze zanim pani zacznie odpowiadać, ja bardzo proszę nie używać danych osobowych.

Komendant Straży Miejskiej w Helu: Przepraszam. To znaczy, przepraszam, jeżeli chodzi
o te, które jeszcze tutaj, które stoją na ulicy Morskiej, został jeszcze tam bar Hello, ale to tak jak mówiliśmy, do końca października będzie wszystko usunięte. Jeszcze zostało parę dni na to, żeby oni to usunęli.

Burmistrz Helu: Panie komendant, ja się pytam o obiekty handlowe, nie gastronomiczne. O gastronomiczne już pani wszystko powiedziała, handlowe. Te, które sprzedają pamiątki i biżuterię, czyli tam w pobliżu fokarium. No i na ulicy Morskiej i jeszcze dwa są na ulicy Wiejskiej. Jeżeli nie było z państwa strony działań, to bardzo proszę zintensyfikować swoje działania, aby do końca miesiąca wszystkie te obiekty zostały wywieziony, tak?

Komendant Straży Miejskiej w Helu: Tak jak powiedziałam, my po prostu zobligowaliśmy wszystkich do końca października. Każdy się do końca października zobowiązał, że to będzie usunięte. Jak już powiedziałam, mamy tutaj jeszcze parę dni. Mamy dzisiaj środę. Podejrzewam też, że większość będzie chciała to robić na weekend, tak jak praktycznie jest to co roku. Myślę, że w poniedziałek już będziemy mieli sytuację klarowną, kto zdążył to zrobić, a kto nie.

Przewodniczący rady: Pan prezes chciał, to są odpowiedzi, więc nie wiem, czy...

Prezes Spółki EKOHEL: W tym temacie jeśli można właśnie. Wiadomo, że część tych handlowców zamówiła transport na piątek, także mam nadzieję, że to się uda.

Przewodniczący rady: To ja muszę uściślać, żeby to nie wybrzmiało w ten sposób, że my tutaj będziemy, czy chcemy kogokolwiek ścigać. Tylko jeżeli są przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalności i mają obiekty tymczasowe, zgodnie z prawem, rozbierają je w ustawowo określonym czy w umowie określonym terminie, to po prostu chodzą teraz i zadają pytania, dlaczego my zrobiliśmy to zgodnie z prawem, a inni na przykład czekają i nie realizują tego, tak? Stąd takie pytanie. To są pytania od osób, które, tak jak powiedziałem, zrealizowały swoje obowiązki zgodnie z umową. Pani radna Janek, proszę.
Radna Janiak: Ja bym jeszcze chciała dopytać, ponieważ to, co było robione, ta winda przy przedszkolu, to ok, wszyscy byli powiadomieni i tu nie mam pretensji, nie chodzi mi o to. Chodzi mi o to, że są awarie inne niż te planowane. Te awarie były dwie w tym miesiącu i one były nieplanowane i naprawdę ludzie się obawiają, że coraz częstsze będą te awarie. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Czy pan burmistrz chce coś powiedzieć?

Zastępca burmistrza Helu: Proszę Państwa, awarie się zdarzały i będą zdarzać i to jest jak gdyby siła rzeczy. Każdy ma prawo, który ma umowę z Energą podpisane na dostawę energii elektrycznej zgłosić, że jest awaria albo przynajmniej się połączyć, bo najczęściej po pierwszym takim zgłoszeniu już jest komunikat automatyczny, że jest awaria. Ostatnia, taka awaria większa, którą ja przynajmniej wiem, miała miejsce w sobotę. Nie wiem, jak daleko ona sięgała, bo tak jakoś to tam było pomieszane, bo część ulicy Kaszubskiej nie miała, Wiejskiej, ale część, tak? Nie wiem, czy też sięgnęła, natomiast była to chwilowa awaria i ona miała miejsce akurat na Kaszubskiej, nie na starym osiedlu wojskowym. Ale to się zdarza, proszę państwa, coraz więcej jest urządzeń elektrycznych, tak jak pani radna powiedziała. Wymieniane są urządzenia grzewcze na pompy ciepła. Pompa ciepła to jest niestety urządzenie, które pobiera dosyć sporo energii elektrycznej. Jak wszyscy naraz zaczynają używać, no to takie rzeczy się dzieją, tak? Jest tu jakiś problem, ale to jest problem, którego miasto nie jest w stanie rozwiązać, bo to jest problem dostawców energii elektrycznej, tak? Były wydawane warunki na podłączenie się do sieci. Jeżeli ktoś się mieści w tych mocach i jak gdyby przeciążenie następuje gdzieś tam na samym źródle, czyli w stacji transformatorowej, to Energa musi podejmować działania, tak? i pewnie będzie. Natomiast no tam w tej chwili też pewnie nie ma na razie co rozmawiać, bo to jest spółka państwowa i tak jak w wielu spółkach państwowych należy się spodziewać, że będą zmiany i trzeba poczekać aż się ustabilizuje ta sytuacja i wtedy można dopiero zacząć jakieś rozmowy, czy oni zauważają w ogóle problem i ich zdaniem z czego on wynika. Bo generalnie problem jest, jeżeli już to po stronie właśnie Energii.

Przewodniczący rady: Dziękuję, proszę.

Radna Janiak: Ja to wszystko panie burmistrzu rozumiem i dlatego chciałam zwrócić na to uwagę, że coś takiego istnieje, nie żebyśmy mieli pretensje do miasta czy coś, tylko mówię, że zaczyna się to dziać. Także dziękuję, żeby po prostu pan burmistrz mógł powiedzieć, że coś takiego istnieje. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Proszę państwa, w tym punkcie w drugiej części zdania są informacje w sprawach bieżących. Panie burmistrzu, ja chciałbym w tym momencie z takim apelem wystąpić o przywrócenie albo wznowienie piątkowych konferencji online dla mieszkańców, które cieszyły się dużą popularnością. Dziękuję. Jeżeli nie ma więcej zgłoszeń, pan radny Salski.

Radny Salski: Panie burmistrzu, ja w sprawie tych drzew przy ulicy Przybyszewskiego, tak jak idzie chodnik przy blokach, tych trzech blokach, prawdopodobnie tam jeszcze jest teren miasta, część. Bym bardzo prosił, żeby pracownik, który odpowiada za to, to wyjaśnił w końcu. Te drzewa naprawdę zagrażają tym budynkom.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Pan burmistrz, czy nie?

14. Zamknięcie posiedzenia.

Przewodniczący rady: Proszę państwa, wyczerpaliśmy porządek dzisiejszej sesji. Zamykam L sesję Rady Miasta Helu w dniu 24 października 2023 roku, godzina 11:55.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała: Mirela Figurska

Załączniki:

  1. Prządek obrad.
  2. Listy obecności.
  3. Sprawozdanie burmistrza Helu z działalności w okresie międzysesyjnym.
  4. Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania uchwał.
  5. Ocena efektów pracy dydaktycznej w ZSO w Helu w roku szkolnym 2022/2023 i aktywności szkoły na podstawie udziału uczniów ZSO Hel w olimpiadach wiedzy, konkursach i zawodach na różnych szczeblach. Wnioski do pracy na przyszłość.
  6. Informacja burmistrza Helu o analizie oświadczeń majątkowych złożonych do burmistrza Helu e roku 2022.
  7. Sprawozdanie z analizy oświadczeń majątkowych radnych miasta Helu złożonych w 2022 roku.
  8. Informacja Wojewody Pomorskiego z analizy oświadczeń majątkowych burmistrza Helu i przewodniczącego Rady Miasta Helu.
  9. Projekt uchwały nr 50/2023.
  10. Uchwała Nr L/367/23 Rady Miasta Helu z dnia 25 października 2023 r. w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy.
  11. Projekt uchwały nr 51/2023.
  12. Uchwała Nr L/368/23 Rady Miasta Helu z dnia 25 października 2023 r. w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy gruntu, położonego przy ulicy Kuracyjnej.
  13. Projekt uchwały nr 52/2023.
  14. Uchwała Nr L/369/23 Rady Miasta Helu z dnia 25 października 2023 r. w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy.
  15. Projekt uchwały nr 53/2023.
  16. Uchwała Nr L/370/23 Rady Miasta Helu z dnia 25 października 2023 r. w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy.
  17. Projekt uchwały nr 54/2023.
  18. Uchwała Nr L/371/23 Rady Miasta Helu z dnia 25 października 2023 r. w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2023 rok,
  19. Projekt uchwały nr 55/2023.
  20. Uchwała Nr L/372/23 Rady Miasta Helu z dnia 25 października 2023 r. w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu.
  21. Projekt uchwały nr 56/2023.
  22. Uchwała Nr L/373/23 Rady Miasta Helu z dnia 25 października 2023 r. w sprawie przyjęcia programu osłonowego „Teleopieka dla potrzebujących mieszkańców gminy Hel”, na lata 2024-2026.
  23. Projekt uchwały nr 57/2023.
  24. Uchwała Nr L/374/23 Rady Miasta Helu z dnia 25 października 2023 r. w sprawie uchwalenia rocznego programu współpracy Gminy Miejskiej Hel z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2024.
  25. Projekt uchwały nr 58/2023.
  26. Uchwała Nr L/375/23 Rady Miasta Helu z dnia 25 października 2023 r. w sprawie ustalenia szczegółowych zasad przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, jak również trybu pobierania tych opłat.
  27. Projekt uchwały nr 59/2023.
  28. Uchwała Nr L/376/23 Rady Miasta Helu z dnia 25 października 2023 r. w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych obowiązujących na terenie Gminy Miejskiej Hel.
  29. Projekt uchwały nr 60/2023.
  30. Uchwała Nr L/377/23 Rady Miasta Helu z dnia 25 października 2023 r. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości obowiązujących na terenie Gminy Miejskiej Hel na rok 2024.
  31. Projekt uchwały nr 61/2023.
  32. Uchwała Nr L/378/23 Rady Miasta Helu z dnia 25 października 2023 r. w sprawie ustalenia miejscowości Hel jako posiadającej korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe i warunki umożliwiające pobyt osób w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych, oraz wysokości stawki dziennej opłaty miejscowej i unormowania innych spraw dotyczących tej opłaty w mieście Helu.

Na LI sesji Rady Miasta Helu, 29 listopada 2023 r. protokół z L sesji został zatwierdzony głosami:

„za”                                        -        

„przeciw”                               -         

„wstrzymującymi się”          -  

 

 

Załączniki do pobrania

L.p Plik Format Rozmiar Użytkownik Data dodania Liczba pobrań
1 Zawiadomienie o L sesji RM, 25.10.2023 r..pdf pdf 280.7 KB Mirela Figurska 2023-11-23 11:15:17 76
2 Listy obecności..pdf pdf 545.4 KB Mirela Figurska 2023-11-23 11:19:13 75
3 Działania edukacyjno wychowacze w przedszkolu miejskim w roku szkolnym 2022 2023.pdf pdf 474 KB Mirela Figurska 2023-11-23 11:19:33 74
4 Ocena efektów pracy dydaktycznej w ZSOw Helu w roku szkolnym 2022 2023....pdf pdf 402.6 KB Mirela Figurska 2023-11-23 11:19:38 73
5 Informacja burmistrza Helu o analizie oświadczeń majątkowych złożonych do burmistrza Helu w 2022 roku..pdf pdf 736.1 KB Mirela Figurska 2023-11-23 11:19:44 74
6 Sprawozdanie burmistrza Helu z działalności w okresie międzysesyjnym..pdf pdf 263.7 KB Mirela Figurska 2023-11-23 11:19:52 71
7 Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania uchwał RM..pdf pdf 870.3 KB Mirela Figurska 2023-11-23 11:19:58 71
8 Sprawozdanie Przewodniczącego Rady z analizy oświadczeń majątkowych radnych miasta Helu..pdf pdf 225.2 KB Mirela Figurska 2023-11-23 11:20:04 74
9 projekt uchwały nr 50 2023.pdf pdf 320.1 KB Mirela Figurska 2023-11-23 11:21:05 73
10 projekt uchwały nr 51 2023.pdf pdf 321.7 KB Mirela Figurska 2023-11-23 11:21:05 75
11 projekt uchwały nr 52 2023.pdf pdf 319.6 KB Mirela Figurska 2023-11-23 11:21:05 76
12 projekt uchwały nr 53 2023.pdf pdf 317.9 KB Mirela Figurska 2023-11-23 11:21:05 76
13 projekt uchwały nr 54 2023.pdf pdf 691.6 KB Mirela Figurska 2023-11-23 11:21:05 75
14 projekt uchwały nr 56 2023.pdf pdf 342.5 KB Mirela Figurska 2023-11-23 11:21:05 73
15 projekt uchwały nr 57 2023.pdf pdf 462.9 KB Mirela Figurska 2023-11-23 11:21:05 78
16 projekt uchwały nr 58 2023.pdf pdf 486.3 KB Mirela Figurska 2023-11-23 11:21:05 77
17 projekt uchwały nr 59 2023.pdf pdf 237.9 KB Mirela Figurska 2023-11-23 11:21:05 73
18 projekt uchwały nr 60 2023.pdf pdf 241.5 KB Mirela Figurska 2023-11-23 11:21:05 75
19 projekt uchwały nr 61 2023.pdf pdf 242.2 KB Mirela Figurska 2023-11-23 11:21:05 77
20 Uchwała Nr L 367 23.pdf pdf 199.8 KB Mirela Figurska 2023-11-23 11:30:37 76
21 Uchwała Nr L 368 23.pdf pdf 201.1 KB Mirela Figurska 2023-11-23 11:30:37 73
22 Uchwała Nr L 369 23.pdf pdf 199.3 KB Mirela Figurska 2023-11-23 11:30:37 74
23 Uchwała Nr L 370 23.pdf pdf 199.3 KB Mirela Figurska 2023-11-23 11:30:37 73
24 Uchwała Nr L 372 23.pdf pdf 215.7 KB Mirela Figurska 2023-11-23 11:30:37 75
25 Uchwała Nr L 373 23.pdf pdf 320.2 KB Mirela Figurska 2023-11-23 11:30:37 74
26 Uchwała Nr L 371 23.pdf pdf 1.7 MB Mirela Figurska 2023-11-23 11:30:37 72
27 Uchwała Nr L 374 23.pdf pdf 442.7 KB Mirela Figurska 2023-11-23 11:30:37 75
28 Uchwała Nr L 375 23.pdf pdf 373 KB Mirela Figurska 2023-11-23 11:30:37 73
29 Uchwała Nr L 376 23.pdf pdf 213.4 KB Mirela Figurska 2023-11-23 11:30:37 76
30 Uchwała Nr L 377 23.pdf pdf 217.7 KB Mirela Figurska 2023-11-23 11:30:37 77
31 Uchwała Nr L 378 23.pdf pdf 218.6 KB Mirela Figurska 2023-11-23 11:30:37 72
32 Protokół głosowania imiennego..pdf pdf 212.9 KB Mirela Figurska 2023-11-28 11:46:18 72

Metryka

Akcja Użytkownik Data
Dodanie informacji Mirela Figurska 2023-11-22 15:05:20
Ostatnia aktualizacja Mirela Figurska 2023-11-28 11:46:20