obrazek loga jednostki
treść strony

PROTOKÓŁ XLIX/23

1. Otwarcie posiedzenia.
Przewodniczący rady:
Proszę państwa, minęła godzina 9:00. Otwieram XLIX sesję Rady Miasta Helu, w dniu 20 września 2023 roku. Witam Panie i Panów radnych, Panów burmistrzów, Panią skarbnik, Pana mecenasa, Panią prezes, Pana dyrektora. Witam gości.

2. Stwierdzenie quorum oraz prawomocności obrad.
Przewodniczący rady:
Na podstawie listy obecności stwierdzam, że w naszej sesji bierze udział dzisiaj czternastu radnych, w związku z tym nasze obrady są prawomocne.

Nieobecna radna: Krystyna Kosno.
Lista obecności stanowi załącznik do protokołu.

3. Przyjęcie porządku obrad.
Przewodniczący rady:
Otrzymali państwo porządek obrad. Czy ktoś z państwa chciałby wnieść uwagi do otrzymanego porządku? Nie widzę. W takim razie proszę o przegłosowanie dzisiejszego porządku, przyjęcie dzisiejszego porządku obrad. Kto z panów radnych jest za przyjęciem przedstawionego porządku, proszę podnieść ręki. Dziękuję, porządek został przyjęty.

Porządek obrad stanowi załącznik do protokołu.
4. Przyjęcie protokołu z XLVII i XLVIII sesji.
Przewodniczący rady:
Proszę państwa otrzymali państwo protokoły z XLVII i XLVIII sesji Rady Miasta Helu. Prosiłbym o przegłosowanie przyjęcia tych protokołów. Myślę, że zrobimy to blokowo. Kto z pań i panów radnych, jest za przyjęcie protokołu z XLVII i XLVIII sesji Rady Miasta Helu. Proszę o podniesienie ręki. Dziękuję bardzo. Protokoły zostały przyjęte. Proszę Państwa, jak Państwo widzicie, gościmy dzisiaj trójkę młodych ludzi na naszej sesji.
W takim razie Panie Burmistrzu, oddaję Panu głos.

Burmistrz Helu: Szanowna Rado, okres wakacyjny, przed wakacjami na ostatniej sesji w czerwcu, jak co roku wręczaliśmy z przewodniczącym Rady nagrody dla uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce, ale co roku też były wręczane nagrody dla najlepszych uczniów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w egzaminach w VIII klasie. Ponieważ te wyniki znane są w wakacje, w lipcu, dlatego też deklarowałem, obiecywałem, że te nagrody wręczymy zaraz po wakacjach, a to jest właśnie pierwsza sesja po wakacjach. Dlatego też z panem przewodniczącym, ale jest i dyrektor szkoły. Zapraszam, panie dyrektorze, do nas. Zechcemy uhonorować tych, którzy uzyskali najlepsze wyniki z egzaminu. Czytam tak, jak zostało to mi przekazane. Nie ma tu kolejności, kto pierwsze miejsce, kto drugie, kto trzecie, bo jedna osoba dostanie za najlepszy wynik z egzaminu, druga za bardzo, bardzo dobry wynik z egzaminu i najlepszy na przykład z matematyki i to samo trzeci również za bardzo, bardzo dobry wynik. I najlepszy wynik, nie pamiętam z jakiego to było, przedmiotu z języka polskiego. Zapraszam Jana Kucharskiego. Ucznia Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Helu za osiągnięcie wyniku 86,3% z egzaminu ósmoklasisty oraz 92% z matematyki. Tak jak powiedziałem, cała trójka otrzyma gratulacje od nas i prezenty, upominki. Są one jednakowe. Ponieważ już jesteście taką poważną młodzieżą, nie wiedzieliśmy, czy wam kupić zegarek, czy telefon, czy coś słodkiego, dlatego też dostaniecie bony do Media Expert, sami sobie zakupicie, wybierzecie to, co wam będzie potrzebne. Wszystkie bony są jednakowej wartości 400 zł. Teraz zaproszę Zofię Lignowską. Uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Helu za osiągnięcie wyniku 84% z egzaminu ósmoklasisty oraz 91% z języka polskiego. Serdecznie gratulujemy. I zapraszamy Stanisława Arciszewskiego. I słuchajcie Państwo, Stanisław osiągnął najwyższy średni wynik egzaminu ósmoklasisty, prawie 90%, 87,6%. Gratulujemy. No a teraz po dwa zdania.
Mieszkaniec Helu: Poszedłem do szkoły we Władysławowie, do Technikum Hotelarskiego.
Mieszkanka Helu: To ja poszłam do mogę bez mikrofonu? [niesłyszalne] Ja powiem w ten sposób, obojętnie w jakiej szkole jesteście, życzymy wam, abyście osiągali tam jak najlepsze wyniki, abyście się sprawdzali w swoich pasjach, swoich zainteresowaniach, żeby było wam tam naprawdę dobrze. Ale pamiętajcie, że u nas od tego roku Liceum Ogólnokształcące zostało reaktywowane. Jak będziecie mieli wątpliwości, czy warto dojeżdżać, wracajcie do nas na miejsce. Świetna kadra, świetna dyrekcja szkoły i można też spełniać swoje marzenia. Dziękuję bardzo.
5. Interpelacje i pytania w sprawach bieżących.
Przewodniczący rady: Proszę państwa, przechodzimy do punktu piątego Interpelacje i pytania w sprawach bieżących. Proszę bardzo, czy ktoś z panów radnych chciałby zabrać głos? Chciałbym proszę Państwa na naszej sesji powitać pana posła na Sejm RP, Marka Rudkę. Pani radna Budzisz proszę.
Radna Budzisz: Panie burmistrzu, właściciel budynku 81, to jest tam, gdzie kiedyś była stara Szarlota, obecnie pizzernia Palermo, dość długo remontuje ten swój dom. Ostatnio założył opierzenie, ale nie założył rury spustowej, to znaczy się rynny. Mieszkańcy, którzy mieszkają wokół, skarżą się, że im zalewa podmywa. Byłam już w tej sprawie dwa razy u pana wiceburmistrza i chciałabym się dowiedzieć, czy jest jakieś porozumienie. Idąc dziś na sesję, byłam sprawdzić i dalej nie ma tej rury. Panie burmistrzu, po ostatnich ulewach mieszkańcy budynku Żeromskiego 12 żalą się, że pozalewało im mieszkania. Niektórzy z lokatorów wystosowali pisma do prezesa EKOHEL-u. odpowiedzi otrzymali, że właścicielem tego budynku jest gmina miejska Hel. W wieloletnim programie gospodarowania mieszkaniowym zasoby gminy miejskiej Hel na lata 2022-2026 był planowany remont tego budynku. W związku z tym, panie burmistrzu, jest ogromna prośba od tych lokatorów. Czy nie można wygospodarować środków, by chociaż na chwilę obecną załatać ten dach? Dziękuję. A propos wczoraj rano znowu padało. I teraz taki w sumie chciałam apel. Chciałam skorzystać z okazji, jak jesteśmy online z ogromnym apelem do mieszkańców. Drodzy Państwo, ja bardzo proszę, aby na cmentarzu zamykać za sobą furtki. Ostatnio dziki miały porytę między grobami. Na jednym z grobów cała dekoracja uległa zniszczeniu. Natychmiast o całej sytuacji zgłosiłam kierownikowi EKOHEL-u. pracownicy zaraz to sprzątnęli. ale za parę dni przejeżdżając około 23 godziny obydwie furtki były otwarte. Dlatego gorąco apeluję do Państwa o rozwagę, żeby nie było płaczu. Dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję. pan radny Łazur proszę.
Radny Łazur: Ja mam prośbę do pana burmistrza o spowodowanie przekazania informacji przez EKOHEL, w jakiej sytuacji jest w tej chwili woda w wodociągach helskich. Po tych trzech próbkach, które zostały pobrane i tej ostatniej dziewiętnastego, która była pobierana w szkole, czy już mamy jakąś informację, żeby uspokoić społeczeństwo, bo w tym względzie ludzie po prostu się czują niedoinformowani, ponieważ nie wszyscy mają dostęp do internetu, nie wszyscy mają dostęp do możliwości sprawdzenia na stronach miasta Helu. No i w związku z tym, żeby to było ogólnie dostępne, proszę o spowodowanie, żeby taką informację w dniu dzisiejszym przekazać. Dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję. Nie widzę więcej zgłoszeń.
6. Wnioski i informacje.
Przewodniczący rady: W takim razie przechodzimy do kolejnego punktu Wnioski i informacje. Zanim oddam państwu głos, korzystając z okazji i z faktu, że kolejna sesja Rady Miasta odbędzie się już po wyborach parlamentarnych, chciałbym z tego miejsca zaapelować do wszystkich, którzy nas oglądają lub będą oglądać, żeby 15 października udali się do lokali wyborczych i oddali swój głos w wyborach. Demokracja oczywiście daje wszystkim nam różnego rodzaju prawa i przywileje, ale również nakłada na nas obowiązki. Warto to rozumieć i korzystać z własnych uprawnień, praw. Z mojej strony to tyle. Czy ktoś z Państwa radnych chciałby coś powiedzieć, przekazać, zabrać głos? Jeżeli nie, pan dyrektor wiem, że chciał zabrać głos. Proszę bardzo, panie dyrektorze.
Dyrektor ZSO w Helu: Dzień dobry, panie burmistrzu, panie przewodniczący, Wysoka Rado, panie pośle, szanowni państwo, korzystając z okazji, właściwie już pan burmistrz właściwie całą robotę wykonał za mnie, bo powiedział wszystko o liceum, co chciałem powiedzieć, ale generalnie, tak, szanowni Państwo, udało się reaktywować Liceum Ogólnokształcące imienia Obrońców Helu w Zespole Szkół Ogólnokształcących. Na tę chwilę mamy 17 uczniów. Zgodnie z planem i obietnicą faktycznie zaczynamy o dziewiątej, tak żeby uczniowie, którzy również dojeżdżają i z Płucka, i z Władysławowa, i z Chałup i, z Jastarni, którzy są uczniami naszej szkoły, mogli bezpiecznie i na czas dotrzeć do naszego miasta. Faktycznie realizujemy wszystkie obietnice związane też z formą prowadzenia tegoż liceum. Niektóre przedmioty realizowane są metodą projektu. Uczniowie w pierwszym roku rozwijają przede wszystkim najważniejsze przedmioty maturalne, a od kolejnej klasy będą mogli rozwijać na obiecanych grupach i zajęciach, i kołach te przedmioty, które są dla nich najważniejsze, najbliższe i te, które chcieliby zdawać w przyszłości na maturze. Obiecane wsparcie też już rozpoczęło się w tym tygodniu, wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dla uczniów, biorąc pod uwagę wszystkie ich problemy i trudności. W zeszłym tygodniu byliśmy też świadkami pierwszej integracji. Odwiedziło nas czwarte liceum imienia Obrońców Helu zresztą z Gdańska. Nasza młodzież towarzyszyła im w trakcie ślubowania. Również miało miejsce spotkanie po. Także taka mała integracja między szkołą, z którą zresztą współpracujemy od wielu, wielu lat. Na pewno nie ukrywam, w związku z powołaniem liceum i tutaj głos w kierunku pana przewodniczącego, chcielibyśmy wspólnie również reaktywować Młodzieżową Radę Miasta i te działania w kierunku powołania jej, żeby znowu młodzi ludzie mogli, tak jak zresztą tutaj często słyszymy, uczyć się samorządu, a następnie stać się członkami naszej społeczności, w tym sensie w samorządowej społeczności, żeby również uczyli się na przyszłość swoich działań tej odpowiedzialności. Szanowni Państwo, rzecz jasna mam świadomość, że w tym roku o utworzenie tej klasy było trochę łatwiej, bo po pierwsze mieliśmy dwa roczniki w klasie ósmej, ten wyż również pozwolił nam uczniów przyjąć, w związku z tym też mamy świadomość, że ten rok to jest tak naprawdę ciężka praca o to, żeby w przyszłym roku kontynuować rekrutację. Myślę, że wszyscy jesteśmy tutaj jak siedzimy nasze zadanie mówić, promować, opowiadać o naszej szkole, ale też powiem, że to nie tylko kwestia liceum, ale również szkoły podstawowej i przedszkola, która przyjmuje uczniów ze wszelkimi potrzebami i oferuje im jakość wsparcia i edukacji na najwyższym poziomie. Jeśli mogę, przepraszam, jeszcze powiedzieć o sobotnim pikniku. W sobotę rzecz jasna zapraszam wszystkich, Szanowni Państwo, od godziny 10 na grę miejską, od 11 do 14 na piknik. Rodzinny piknik, Pożegnanie lata z Helem na bulwarze miasta. Mnóstwo atrakcji, nagród, aktywności. Jak zawsze mnóstwo partnerów współtworzy i pomaga nam ten piknik zorganizować, wraz z niedawno powołanym stowarzyszeniem, Stowarzyszeniem Na Falach Wyobraźni przy ZSO w Helu, stowarzyszeniem, które wspomaga szkołę we wszystkich jego działaniach. Jeszcze raz Szanowni Państwo zapraszam i bardzo dziękuję za możliwość zabrania głosu.
Przewodniczący rady: Dziękuję panie dyrektorze. Czy pan poseł w tym punkcie też chciałby zabrać głos? Proszę bardzo, mikrofon poproszę.
Poseł na Sejm RP, Marek Rutka: Dziękuję bardzo za zaproszenie, panie przewodniczący, panie burmistrzu, Wysoka Rado, panie dyrektorze. ja chciałem powiedzieć, że to nie jest moja pierwsza wizyta w Helu oczywiście, bo wiem, że kampania wyborcza ma swoją dynamikę, ale jestem tu już któryś raz. Przypominam wizytę, którą wspólnie złożyłem z panią Marszałek Kidawą - Błońską, także na zaproszenie pana przewodniczącego. W tej sali zresztą się spotkaliśmy. Dla mnie to, co usłyszałem przed chwilą od pana dyrektora jest szczególnie budujące, że pojawiły się możliwości, aby młodzież ta licealna została w Helu, nie wyjeżdżała po edukację do innych miast, bo to jest też nadzieja, że ta młodzież tutaj zostanie. Rola samorządu, Państwo wiecie, jest bardzo duża i my też stoimy jako obywatele przed wyborem 15 października i też przyłączam się do słów Pana Przewodniczącego, aby wziąć udział w wyborach, głosować zgodnie z własnym przekonaniem. Za chwilę się też odniosę do kwestii konstytucyjnych, ale to może na koniec mojego wystąpienia. Ja w polskim parlamencie jako poseł ziemi pomorskiej staram się odwiedzać wszystkie miasta, miejscowości, powiaty, gminy w naszym bardzo dużym okręgu wyborczym, jednym z największych w Polsce, najbardziej rozległych. I tak jak byłem na krańcach naszego okręgu w miejscowości Czarne, tak jestem na drugim końcu, czyli w Helu. Ale w Sejmie zajmuję się przede wszystkim kwestiami związanymi z ochroną zdrowia i to jest też dla mnie bardzo ważne, ponieważ w helskim szpitalu swego czasu też realizowałem pewien projekt związany z usprawnieniem funkcjonowania Szpitala Wojskowego w Helu wiele lat temu. I kwestie ochrony zdrowia, dostępności do podstawowej opieki zdrowotnej, także do opieki ambulatoryjnej, szpitalnej, do funkcjonowania systemu ratownictwa medycznego to są te kwestie, którymi się zajmuję. Muszę powiedzieć, że niedawno odbyłem rozmowę z panem dyrektorem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie. I ta kwestia związana z wykorzystaniem LPR-u chociażby w takich miastach jak Hel jest niezwykle istotna, bo wiadomo co dzieje się w sezonie, jak trudne jest dotarcie załogi ratownictwa medycznego do poszkodowanych osób wymagających natychmiastowej opieki i fachowej opieki medycznej, i przetransportowania czasami takiej osoby do ośrodków wysokospecjalistycznych w Trójmieście, przede wszystkim mówimy o Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, to myślę, że ta współpraca z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym po zakupie też nowych śmigłowców i wzmocnieniu bazy Gdańskiego Pogotowia, drugą maszynę, na pewno ułatwi mieszkańcom Helu korzystanie z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ale kwestią, której najwięcej poświęcę uwagi w zakresie ochrony zdrowia, jako członek Sejmowej Podkomisji ds. Zdrowia Psychicznego, to są kwestie związane z dramatycznym sytuacją w polskiej psychiatrii, w szczególności w odniesieniu do psychiatrii dzieci i młodzieży. I ten problem, ja dzisiaj liczę na to, że będę miał okazję porozmawiać z panem dyrektorem, na temat tej kwestii, bo to jest problem, z którymi się mierzymy jako obywatele, jako mieszkańcy, także jako rodzice, ale także jako pedagodzy, bo sam jestem nauczycielem, z kwestiami pomocy dla w szczególności młodego pokolenia w kryzysie psychicznym. Te dwa lata pandemii zrobiły bardzo wiele złego jeśli mówimy o relacjach rówieśniczych, relacjach międzyludzkich i to na nas, na osobach dorosłych, tych które podejmują decyzje, mają wpływ na podejmowanie decyzji, spoczywa wielka odpowiedzialność, żeby w zakresie pomocy psychologicznej na każdym poziomie i na poziomie tym podstawowym czyli mówimy oczywiście o rodzinie, o szkole, potem o systemie wsparcia. Wspomaganym też samorządy i w końcu tak zwany trzeci poziom referencyjności, czyli szpitale psychiatryczne. Wszędzie jest bardzo dużo do zrobienia i ja w tym obszarze staram się działać bardzo mocno, ale teraz wracając może jeszcze do kwestii związanych z położeniem Helu, to muszę powiedzieć, że dla mnie też istotnymi rzeczami to jest funkcjonowanie systemu ratownictwa medycznego, w tym także oczywiście SAR-u, czyli Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa i tutaj też jest wiele do zrobienia, także w zakresie wzmocnienia sprzętowego SAR-u o nową jednostkę dużą, która byłaby w stanie zabezpieczyć bezpieczeństwo na obszarze Zatoki Gdańskiej i w polskim obszarze odpowiedzialności, czyli mówimy o polskiej strefie ekonomicznej. Niestety decyzje obecnych władz sprawiły, że zrezygnowano z budowy dużej jednostki ratowniczej. Ja od samego początku byłem zaangażowany w to, aby jednak do budowy tej jednostki doszło, ale to jest zadanie dla przyszłego rządu, aby taka jednostka powstała, ponieważ przy wzrastającym ruchu pasażerskim chociażby, czyli linii promowej Gdynia-Karlskrona, ale także coraz większym ruchu jednostek potencjalnie niebezpiecznych ekologicznie, czyli gazowców i tankowców. Taka jednostka jest potrzebna, bo to nie trzeba wielkiej wyobraźni, co by mogło się wydarzyć dzisiaj, jakie byłyby następstwa ekologiczne, jeśli doszłoby do katastrofy dużej jednostki. Niestety dzisiaj nie jesteśmy przygotowani i ja wystosowałem taką prośbę o kontrolę do Najwyższej Izby Kontroli i Najwyższa Izba Kontroli odpowiedziała, że dzisiaj nie jesteśmy przygotowani na dużą katastrofę ekologiczną z udziałem chociażby statku do przywozu produktów ropopochodnych. Także to jest zadanie na najbliższy czas, na najbliższą kadencję parlamentu. Ale korzystając z okazji i wracając, to już naprawdę, naprawdę już jest bliżej końca mojej wypowiedzi. Kwestie związane z porządkiem konstytucyjnym, z ładem konstytucyjnym. Artykuł 7 Konstytucji Rzeczypospolitej mówi o roli samorządu i Państwo świetnie tą rolę wypełniacie, ale wiem, że Pan Przewodniczący, pan Marek Chroń, od dawna jest zaangażowany w kwestie związane z przestrzeganiem ładu konstytucyjnego. W związku z tym mam dla pana przewodniczącego pewien drobiazg, pewien prezent. Jest to egzemplarz Konstytucji Rzeczypospolitej, podpisany przez osobę, która Konstytucję wprowadzała i doprowadziła także do przyjęcia konstytucji, referendum konstytucyjnego z woli narodu. Jest to egzemplarz podpisany przez pana Aleksandra Kwaśniewskiego i ten egzemplarz panu przewodniczącemu wręczę. Dziękuję bardzo za zaproszenie.
Przewodniczący rady: Dziękuję. Nie ukrywam, że jest to dla mnie bardzo duże zaskoczenie. Miłe co prawda, ale zaskoczenie mimo wszystko. Dziękuję bardzo.
7. Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu.
Przewodniczący rady:
Proszę państwa, przechodzimy do kolejnego punktu, punktu siódmego, Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu w okresie międzysesyjnym. Pisma zostały przedstawione, omówione na wspólnym posiedzeniu komisji w poniedziałek. Jedno z pism, czyli pismo, tak jak państwu przekazywałem, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, przekazałem do pana burmistrza i do zarządzania kryzysowego z prośbą o zajęcie stanowiska. Wiem, że pan burmistrz przygotował takie stanowisko. Bardzo proszę, panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Panie przewodniczący, szanowna Rado, do Rady Miasta Helu zostało skierowane pismo od Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w sprawie bezpieczeństwa na plażach. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, ile kilometrów plaż posiada Hel, jak i gmina, a my zabezpieczamy to, co mamy podpisane umowę w imieniu Skarbu Państwa ze Starostą Puckim po uzyskaniu zgody Wojewody i na tych plażach odpowiadamy za bezpieczeństwo osób kąpiących się i przebywających na plażach. Mamy trzy strzeżone kąpieliska. Kto na pozostałych częściach powinien odpowiadać i ponosić odpowiedzialność? No to Państwa poinformuję. Obowiązek wynikający z artykułu 4 ustęp 1 punkt 1 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 roku o bezpieczeństwie osób przybywających na obszarach wodnych. W artykule 4 ustęp 2 punkt 1 jednoznacznie wskazuje, że zapewnienie bezpieczeństwa na terenie Parku Krajobrazowego należy do dyrektora tego parku. Na stronach internetowych Nadmorskiego Parku Krajobrazowego można wyraźnie sprawdzić, że lądowa część Nadmorskiego Parku Krajobrazowego obejmuje całość Półwyspu Helskiego. Także to jest odpowiedź, kto za bezpieczeństwo, jeżeli chodzi o tereny, plaże, kąpieliska, wodę odpowiada, jeżeli chodzi o Hel, nie tylko Hel, ale Jastarnie, Kuźnice, Chałupy, czyli Półwysep Helski. Cały ten obszar znajduje się w części Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Ale tak jak powiedziałem, my się nie odżegnujemy, żeby zapewniać bezpieczeństwo mieszkańcom i turystom. Dlatego też nadmieniam, że burmistrz Helu w trosce o bezpieczeństwo osób przebywających na obszarach wodnych terenu gminy miejskiej Hel zabezpiecza miejsca niebezpieczne przez wystawianie znaków ostrzegawczych, tablic informacyjnych oraz w miejscu szczególnego zagrożenia został ustawiony od tego roku słupek życia. Wiecie, że takich słupków życia powstanie więcej, docelowo trzy. Są to w miejscach niestrzeżonych, ale które są szczególnie niebezpieczne dla tych osób, które, no kąpią się w tych miejscach niestrzeżonych. Ponadto w roku 2019 została przeprowadzona analiza zagrożeń przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Pucku oraz Komendą Powiatową Straży Pożarnej w Pucku. Dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję bardzo Panie Burmistrzu.
8. Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje rady i radnych na poprzednich sesjach oraz między sesjami.
Przewodniczący rady: Przechodzimy proszę Państwa do jeszcze jednego punktu przed przerwą, które za chwilę ogłoszę. Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisję rady i radnych na poprzednich sesjach oraz między sesjami. Proszę Panie Burmistrzu.
Burmistrz Helu: Szanowna Rado, nie było żadnych wniosków ani interpelacji między sesjami. Dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję. tak jak powiedziałem, proszę Państwa ogłaszam 20 minut przerwy, ponieważ musimy sprawdzić jeszcze raz system nagłośnienia. Jak również w związku z faktem, że mieliśmy dwumiesięczny okres przerwy, wiem, że burmistrz przygotował sprawozdanie ze swojej działalności. Ono podejrzewam będzie dłuższe, dlatego żeby nie przerywać, ogłaszam 20 minut przerwy. Do godziny... Tak? Dobrze, to ogłaszam przerwę do godziny 10:00.
9. Sprawozdanie burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym.
Przewodniczący rady: Proszę Państwa, przechodzimy do punktu 8 Sprawozdanie burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym. Proszę Panie Burmistrzu.
Burmistrz Helu: Sprawozdanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym. Punkt pierwszy. Organizował przedsięwzięcia z okazji 60-lecia odzyskania praw miejskich przez Hel, w tym instalacja Kapsuły czasu, ustawienie rzeźby Chłopca z morza. Punkt drugi. Odebrał certyfikat za zajęcia trzeciego miejsca w konkursie Najpiękniejsza plaża w Polsce. Punkt trzeci. Wziął udział w otwarciu wystawy Felix Kaszubia przy udziale senatora RP pana Sławomira Rybickiego. Wystawa ta przez przynajmniej dwa tygodnie była do obejrzenia i zwiedzenia na naszej małej sali gimnastycznej. Punkt czwarty. Wziął udział w akcji Bezpieczna plaża organizowanej przez Policję, WOPR i Ochotniczą Straż Pożarną w Helu. Wziął udział w obchodach Święta Wojska Polskiego. Spotkał się z zastępcą dyrektora Agencji Mienia Wojskowego, z którym to rozmawiał na temat pozyskania nieruchomości, na której znajduje się dawne ujęcie wody Kogi. Punkt siódmy. Przygotowywał, złożył następujące wnioski o dofinansowanie następujących planowanych do realizacji przedsięwzięć. Punkt A, przebudowa ulicy Sikorskiego i Kormorana w Helu na odcinku od bramy dawnego portu wojennego do skrzyżowania z drogą wojewódzką numer 216. Ten program to jest Rządowy Fundusz Polski Ład. Cały ten odcinek to jest około trzech kilometrów. Chcemy wykonać nawierzchnię asfaltową do szerokości pięciu metrów. Miałaby być też ścieżka rowerowa. Całkowity koszt tej inwestycji to 7. 900.000,00 , z czego możliwość dofinansowania 95%, czyli nasz udział by był 400.000,00 . czy to się ziści? Czy będziemy mogli to realizować? Czekamy na rozstrzygnięcie tego konkursu. Do samego programu Polski Ład, tu też złożyliśmy wniosek drugi, przebudowa ulicy Sosnowej i Leśnej, a więc od skrzyżowania do latarni morskiej ulica Sosnowa i ten odcinek od stacji meteorologicznej do Wiejskiej. On już wymaga wymiany, naprawy. Także wraz z budową przepompowni ścieków w okolicy właśnie skrzyżowania ulicy Sosnowej i Bałtyckiej, budowa sieci kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej wzdłuż tych ulic. To jest długość około 650 metrów, wartość projektu około 2.000.000,00. I to też dofinansowanie 5%. Czy ten projekt, mówiąc kolokwialnie, się załapie? Zobaczymy, czekamy na rozstrzygnięcia. 95% dofinansowania, 5% nasz udział własny, czyli to około 100 tysięcy złotych. Ale ten projekt akurat przebudowy, remontu tych dwóch ulic Sosnowej, Leśnej również złożyliśmy do drugiego programu Fundusz Dróg Samorządowych. Tam dofinansowanie jest mniejsze. Najlepiej by było, jakbyśmy i tu, i tu się załapali i wtedy byśmy mieli wybór, byśmy wzięli tam, gdzie dofinansowanie jest większe, no bo w tym drugim funduszu dróg samorządowych dofinansowanie jest na poziomie 50%, ale to też w razie czego, jeżeli tu nasz projekt znajdzie się na liście to też na pewno byśmy podpisywali umowę. Złożyliśmy dokumentację i wystąpiliśmy o środki, remont zabytkowego kościoła pod wyzwoleniem Bożego Ciała, rządowy program odbudowy zabytków Polski Ład. To jest dotacja dla parafii, ale o te środki ubiegać się mogły tylko samorządy. Tak ten program został zrobiony. Już było pierwsze rozdanie , nasza parafia się nie załapała, rząd ogłosił drugie, zobaczymy. W każdym razie, gdyby ten projekt się udał, ta inwestycja, która jest planowana w naszym kościele by mogła kompleksowo się odbyć, a nie tak jak w tej chwili się to odbywa etapami i może trwać jeszcze kilka długich lat. Bo ten wniosek, który my złożyliśmy to około 2 milionów złotych. Milion złotych w tej chwili, no ale to już jest, bo były olbrzymie pieniądze. No i również złożyliśmy do ZIT-u dwa projekty, termomodernizacja budynku przy ulicy Komandorskiej, a więc biblioteka, tam gdzie mieści się biblioteka, ale nie tylko biblioteka, bo i świetlica nasza i Straż Miejska oraz budynek Urzędu Miasta, termomodernizację. Przeprowadziliśmy badania przy pomocy termowizyjnych kamer. Zarówno jeden, jak i drugi budynek wymaga naprawdę termomodernizacji, ponieważ ubytki ciepła są olbrzymie. Oba te obiekty to jest około 1,5 miliona złotych, z czego dofinansowanie na poziomie 60 mniej więcej procent. Punkt 8. Prowadził nadzór nad realizacją budowy budynków mieszkalnych przy ulicy Komandora Zbigniewa Przybyszewskiego. W tym spotkał się z właścicielem firmy, generalnym wykonawcą, z którym omówił w szczególności harmonogram realizacji robót oraz ich zaawansowanie. Ci z państwa, którzy śledzą tą budowy naszych nowych dwóch bloków mieszkalnych, zapewne zauważyli, że w okresie letnim intensywność prac wykonywanych na tych budynkach była niezadowalająca, dlatego też była konieczność przeprowadzenia takiego spotkania przy udziale inspektorów nadzoru, z naszej, ich strony. Wykonawca złożył szczegółowy harmonogram i jest powiadomiony, że co dwa tygodnie przy udziale naszego inspektora nadzoru będą te prace sprawdzane, monitorowane, żebyśmy mogli ten termin, który jest w umowie zapisany dotrzymać. No i zdaję sobie sprawę, że w razie niedotrzymania grożą konsekwencje zapisane też w umowie. Prowadził działania zmierzające do nowelizacji zasad wynajmowania lokali mieszkalnych z zasobów gminy, w szczególności w zakresie nowo wybudowanych mieszkań. Proszę Państwa, o co chodzi? Planujemy, że na kolejną sesję, październikową, zostanie przygotowany projekt uchwały o zasadach wynajmu lokali mieszkalnych. Ten, który obowiązuje, no on nie obejmuje nasze przemyślenia odnośnie zasad i trybów wynajmu przynajmniej tych nowych lokali, bo tych, których mamy w zasobie jest już niewiele, tych starych. Dlatego też w tej chwili przez okres tych dwóch miesięcy sprawdzaliśmy jakie uchwały są w innych gminach i to nie tylko w naszym województwie. Patrzyliśmy co można przenieść na nasz teren. Ale chcemy jakby przygotować zasady dla najemców przyszłych pod te dwa nowe bloki. Preferencje, kto będzie dostawał dodatkowe punkty, co za tym idzie, będzie też powołam nową komisję mieszkaniową. Prawdopodobnie rozszerzy skład tej komisji. Dlaczego w październiku? Aby móc mieszkańcom, kiedy uchwała zostanie opublikowana, miejmy nadzieję, że to się odbędzie po przyjęciu uchwały, że nie będzie ze strony wojewody żadnych problemów, jakichś stwierdzenia nieważności jakichś przepisów. Ale na razie to i tak jeszcze będzie czas, żeby na kolejnej sesji to poprawić. Ale mieszkańcy czekają na te zasady. Ja ciągle się spotykam z chętnymi, którzy chcą składać wnioski. Tłumaczę mieszkańcom, poczekajcie, będą zasady, będzie ogłoszony start, wtedy warto będzie składać te wnioski, będą wymagane załączniki, jakie należy do tych wniosków załączać. Będzie termin od kiedy do kiedy takie wnioski powinny wpływać i potem komisja będzie mogła je rozpatrywać i przygotować listę rankingową tych, którzy takie mieszkania otrzymają. Od razu powiem, że również o te mieszkania będą mogły się ubiegać rodziny, które dzisiaj mają z nami podpisane umowę na mieszkania z zasobów Agencji Mienia Wojskowego, bo im przecież przez tyle lat, jak są najemcami, też sytuacja rodzinna się mogła zmienić. Mogło dojść jedno, dwójka dzieci i pewnie też będą zainteresowani, żeby polepszyć swoje warunki. Ale lokal, który oni zwolnią, nie będzie oddawany do Agencji Mienia, tylko też będzie podpisana umowa z tymi, którzy będą czekali na mieszkania, a nie załapią się na te mieszkania w nowych blokach. Wziął udział w obchodach rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, w tym także w inauguracji roku szkolnego dla Przedszkola Miejskiego. Wziął udział w rozpoczęciu nowego roku szkolnego, a także uczestniczył w radzie pedagogicznej, gdzie między innymi wręczyłem akty mianowania nauczycielowi tej szkoły, na stopień nauczyciela dyplomowanego. Wziął udział w otwarciu Oddziału jednego dnia, to jest nazwa tego oddziału, w Szpitalu Puckim. Wziął udział w spotkaniu wójtów, burmistrzów organizowanych przez Starostę Puckiego w sprawie planowanej budowy elektrowni jądrowej oraz budowy drogi Via Maris. Tematy przyszłościowe, ale no wymagają już pewnych działań ze strony samorządów. Liderem, można powiedzieć, dla tych dwóch zadań jest marszałek województwa i posiada on odpowiednio duże zasoby, jeżeli chodzi o współpracowników, ale też kadry, które mogą przygotować rozwiązanie koncepcyjne, projekty i tak dalej. No a też byśmy nie chcieli, żeby Powiat Pucki był pominięty, jeżeli chodzi o docelową budowę elektrowni atomowej, elektrowni jądrowej, jeżeli chodzi o w podziale tego tortu i w podziale podatków od nieruchomości, że nie tylko, jedna gminy czy sąsiednie, ale to oddziaływanie również powinno uwzględniać nasz powiat i też powinniśmy z tego tytułu, takie jest nasze zdanie, skorzystać, wykonując chociażby nowe drogi, remonty dróg, ale też budować infrastrukturę, dla chociażby pracowników, którzy będą na tej elektrowni zatrudniani. My też swoje wnioski złożyliśmy i wskazaliśmy, co ewentualnie byśmy widzieli, jakby były pozytywne decyzje odnośnie środków dla poszczególnych gmin do wykorzystania. Wziął udział w obchodach Święta Policji organizowanych dla powiatu puckiego, wejherowskiego i lęborskiego. To święto odbyło się w Wejherowie. Prowadził działania w celu realizacji następujących przedsięwzięć. Punkt A. Tu pani radna na początek, na początku sesji pytała się o dach, ale to o tym będę mówił przy odpowiedziach, ale tam na tym terenie, który obejmuje obiekt, nasz budynek Żeromskiego 12 plac wymaga pilnej interwencji. Przy opadach on jest zalewany, podtopienia. Mieszkańcom ciężko dojść do swojej posesji, a tam przyjeżdżają też samochody, chociażby śmieciarki. Też zleciłem przygotowanie kosztorysu i w tym roku chcę wykonać remont miejsc, całego tego terenu, wykonanie miejsc parkingowych z zastosowaniem płyt jambo lub też tych płyt ażurowych, aby była wchłanialność wody. No i również pan radny Pszeniczny zgłaszał mi ten problem od mieszkańców. Także jak tylko będę miał kosztorys, przygotujemy zapytanie o cenę przynajmniej do trzech firm specjalizujących się w tych pracach i chcemy to w tym roku zrobić. Zlecił przygotowanie koncepcji budowy przyszkolnej pływalni. Też kiedyś Państwu mówiliśmy, no trzeba pomału się do tego przymierzać. Miasto się rozwija. Fajnie by było, żeby taka pływalnia przyszkolna była, która będzie również do wykorzystania przez mieszkańców po godzinach lekcyjnych. Ale również, to też Państwa informowałem, że chcemy, zresztą to było już kiedy prezentowałem modernizację Bulwaru Nadmorskiego, a więc trzy etapy, to też było założone, że tam, gdzie dzisiaj są punkty takie stragany jeszcze, one są tylko na ten sezon. Jeżeli zdążymy z dokumentacją i z wszystkimi pozwoleniami, znajdziemy wykonawcę, czyli chcemy wykonać docelowo pawilony handlowe, a więc przeszklone, całoroczne, gdzie miasto weźmie to na siebie i będzie wynajmowało, bo jest to najkorzystniejsza forma. Dzierżawcy będą mogli się zmieniać. Z tym, że będzie możliwość dla mieszkańców Helu wynajęcie na więcej aniżeli jeden rok, czy dwa, przynajmniej na te trzy lata. A wtedy już ład na tym bulwarze całkowicie będzie taki, jaki był w tych projektach prezentowany. Wiecie Państwo, rozstrzygnął się budżet obywatelski, wygrało zadanie zgłoszone przez Miejską Bibliotekę. Publiczną, także w tej chwili już przygotowujemy realizację tego zadania, a więc muszą być najpierw zrobione roboty ziemne, podbudowa dla platformy dla niepełnosprawnych. Mamy ofertę, została wybrana firma, która taką platformę wykona i to też chcemy zrobić do końca tego roku budżetowego. Tak jak zakładaliśmy, żeby ten budżet obywatelski był realizowany w danym roku, którego dotyczy, no nieraz jest jakiś poślizg przez nas niezawiniony, ale staramy się, żeby on był w tym samym roku budżetowym, kiedy był rozstrzygnięty. Trwa remont chodnika pomiędzy budynkami Steyera 4 i 6 i to robimy wspólnie z firmą, która budowała, buduje, bo jeszcze nie otworzyła ten apartamentowiec a więc z firmą Pekabex. tam zostało podpisane porozumienie. My ponosimy koszty jeżeli chodzi o zakup materiału. Za wykonawstwo płaci firma. T eż skwer, który został wykonany, miejsca parkingowe dzisiaj można już podziwiać. Tu akurat w 100% koszty tego skwerku poniosła firma Pekabex. A teren jest nasz i do korzystania przez mieszkańców, jeżeli chodzi o miejsca parkingowe. No tam strefa płatnego parkowania również w sezonie się odbywa. Jest też duża presja i prośba mieszkańców, ale nie tylko mieszkańców, bo sporo też i turystów korzysta z naszej siłowni, z nowej siłowni. Zachęcam wszystkich, jest fantastyczna. Ale jeszcze, to już też wcześniej sugerowałem, że warto dokupić jedno, dwa urządzenia. I w tej chwili przygotowujemy się do zakupu dwóch urządzeń do klubu, do siłowni klubu Fitness. Będzie to sprzęt tak zwany przywodziciel, odwodziciel. c i co ćwiczą to wiedzą o co chodzi, a drugi ławeczka ze sztangą, ale nie taka ławeczka prosta jaka znajduje się na siłowni, tylko gdzie wysokość tej ławeczki można regulować. Podobno to też jest bardzo potrzebne. Także to też myślę w ciągu dwóch miesięcy zostanie zrealizowane. Jest już końcówka, kończymy już montaż nowych i wymiana zużytych tablic informacyjnych przy obiektach militarnych. Państwo, jak pójdziecie na spacer na cypel i wzdłuż ścieżek, leśnych duktów, zostało wykonane, jest to program z Lokalnej Grupy Rybackiej. Jego wartość to około 100 tysięcy złotych. Dofinansowanie około 80% udało nam się zdobyć. To jest wykonanie 20 tonowych. i wymiana jedenastu zużytych, ale nie tylko tablic, tylko również nowych stelaży. Także w całości i to się w tej chwili dzieje. Proszę Państwa, organizował lub też współorganizował imprezy plenerowe, kulturalne, sportowe w okresie wakacyjnym. Jakbym dzisiaj Państwa się zapytał, a przecież sezon jeszcze w Helu trwa, jakie imprezy odbyły się w sezonie letnim, to podejrzewam, że byśmy mieli kłopot je wymienić. Dlatego też w takim telegraficznym skrócie warto przypomnieć, co to było miesiąc temu, dwa miesiące temu, a więc zaczynając od Święta Miasta, od czerwca, końcówki marca. I naprawdę nie będzie to długie, po jednym zdaniu na każdy slajd. A więc duży koncert muzyczny, Święto Miasta, Dawid Kwiatkowski i Anka, czyli Ania Świątczak. Kto był, uczestniczył, był świadkiem, kto nie, mógł żałować. Obchody sześćdziesięciolecia odzyskania praw miejskich miasta Helu, pogoda nam w tym dniu trochę nie dopisała, dlatego też część działo się na scenie, ale część tego dnia w Urzędzie Miasta, a więc montowanie Kapsuły czasu, montowanie rzeźby Chłopiec z morza, które miasto w podarunku dostało. Wieczorem męskie chór szantowy Zawisza Czarny. Swój koncert, swój występ miały dzieci z biblioteki i również odbyło się wodowanie albumu Hel w obiektywie. 8 lipca Piknik rodzinny, tu tym głównym organizatorem był Urząd Transportu Kolejowego przy naszej współpracy, no fajne wydarzenie, dużo dzieci, rodzin. Także był piknik, ale również koncert Aniki Dąbrowskiej. 11 lipca Teatr w Remizie. Przedstawienie 'Dźwiękowiązałka'. 13.07 Teatr w Remizie 'Novecento', 15.07 Międzynarodowe mistrzostwa w siłowaniu na rękę. Chciałem wziąć udział, ale byłem chory w tym czasie. Znaczy nie wiem, czy by była dla mnie taka kategoria dla takich starszych panów. No oczywiście żartuję. 18.07 Teatr w Remizie, przedstawienie 'Dziadek'. 20 lipca Teatr w Remizie 'Alchemia Miłości'. 21 lipca gościliśmy Telewizję Polską 3 Pomorze na weekend. Było 14 emisji, billboardu sponsorskiego, 63 minuty programu na żywo, skróty 15-minutowe imitowane we wszystkich ośrodkach Telewizji Polskiej w kraju. 25 lipca Festiwal Morze Muzyki. To tytuł. W tym dniu to była 'Muzyka świata'. 27 lipca festiwal, ten sam Festiwal Morze Muzyki, a więc spektakl kabaretowy 'U fryzjera'. 29 lipca Dzień Ryby w Helu, a więc oprócz wielkiego gara zupy rybnej, super zupy, gdzie była cały czas kolejka, wystąpił zespół Loka, zespół szantowy Atlantyda, jak również Bajkowe melodie a więc teatrzyk dla dzieci. 1 sierpnia dalszy ciąg festiwalu Morze Muzyki 'Na fali polskiej piosenki'. I na zakończenie festiwalu wspaniała rewia musicalowa 'Broadway w Helu'. Kto był, na pewno mógł podziwiać te występy. 5 sierpnia występ musicaLove, Marta Burdynowicz i Rafał Szatan. 11 sierpnia można znowu było podziwiać potężnych mężczyzn, ale też silne kobiety. A więc strongmeni wystąpili. 12 sierpnia koncert zespołu 'Letni'. 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego, 19 sierpnia koncert zespołu G.A.Z.P. 20 sierpnia pokaz akrobatyki i tańca Studio Activo. Od 21 do 27 sierpnia coroczna impreza sztandarowa D-Day Hel. Organizatorowi udało się pozyskać dużych sponsorów, także w tym roku była naprawdę z dużym rozmachem ta impreza przeprowadzona. 27 sierpnia Pokaz Kulturystyki, też mogliśmy torsy panów podziwiać, ale również panie pięknie się prezentowały. We wtorki i w piątki była, Joga na plaży i takich realizacji było 13 tych dni, w okresie sezonu. W środy SięZ erka, czyli Letnie Kino na Bulwarze Nadmorskim. Było pięć spektakli plus maraton polskich komedii. Trzy komedie były wyświetlone tego jednego wieczoru. W czwartki Salsation i Latino na 'dużej plaży'. Tych wydarzeń odbyło się sześć. 1 września 84. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej. 2 września impreza na bulwarze na prośbę mieszkańców Zakończenie Wakacji. 9 września festiwal planszówek na terenie hali sportowej. 15 września w ramach akcji SięZerka film, Wielki Zielony Krokodyl Domowy. Planowany jest następny spektakl na 11 listopada. Będziemy Państwa informować, czy otrzymamy licencję na film , który będzie wyświetlany niedługo a więc 'Chłopi' , który otrzymuje wyśmienite recenzje. Byśmy chcieli 11 listopada też Państwu, mieszkańcom go zaprezentować. Proszę Państwa, to bezpośrednio miasto organizowało. Oczywiście nieraz nie w całości finansując mając partnerów, ale również w tym roku miasto podpisało umowę, porozumienie i było partnerem wszystkich imprez, które realizował właściciel baru Hello. Miasto jako partner udostępniało prąd, podesty i teren przy barze. A ci, co chodzili na te koncerty, wiedzą, że też gromadzi bardzo dużą, nieraz liczbę widzów. Także miasto też w tym miało swoją cegiełkę. dziękuję. I tak było w ramach przypomnienia.
Przewodniczący rady: Dziękuję. Czy są pytania do sprawozdania burmistrza? Pan radny Dzikowski, proszę.
Radny Dzikowski: Poproszę rozwinąć punkt szósty.
Burmistrz Helu: Proszę Państwa, już kilka miesięcy temu złożyliśmy wniosek do Agencji Mienia Wojskowego o przekazanie nieodpłatnie terenu w obszarze byłego portu wojennego, gdzie znajduje się m.in. na tym terenie ujęcie wody Koga, które jest nieczynne, ale w ramach koncepcji, którą przygotowujemy, rozbudowę naszego ujęcia wody, rozbudowę sieci kanalizacyjnej wodnej w tamtym obszarze. Wiemy, że ten teren jest nam potrzebny na zrobienie takiego dodatkowego ewentualnie ujęcia wody, z którego będą mogli korzystać nie tylko właściciele obiektów, mieszkańcy i właściciele obiektów na terenie miasta, ale również ewentualnie obiekty wojskowe. Wojsko dzisiaj ma swoje ujęcia, ale często bywa tak, że są awarie i wtedy jest problem. Otrzymaliśmy odpowiedź, że Warszawa niezbyt przychylnie patrzy na nieodpłatne przekazanie tego terenu, więc dlatego było to spotkanie. Poszło drugie pismo, gdzie bardziej szczegółowo opisaliśmy, dlaczego jest to konieczne i dalej podtrzymujemy, żeby było to nieodpłatne. Na razie nie występuje o bonifikatę. Walczę o to, żeby całkowicie bezpłatnie, bo podkreśliliśmy w tym drugim naszym wystąpieniu to zagrożenie, które ewentualnie może wystąpić również na obiektach wojskowych i wtedy oni też będą mieli gwarancję, że będą mogli z tego korzystać.
Przewodniczący rady: Dziękuję. Ktoś z Państwa chciałby zadać jeszcze pytanie? Jeżeli nie, dziękuję Panie Burmistrzu.
10. Sprawozdanie burmistrza z wykonania uchwał rady.
Przewodniczący rady:
Przechodzimy do kolejnego punktu. Otrzymali Państwo sprawozdanie Burmistrza z wykonania uchwał Rady. Czy ktoś z Państwa chciałby zadać pytanie do sprawozdania?

11. Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawie: 

a) projekt uchwały nr 44/2023 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy,

b) projekt uchwały nr 45/2023 w sprawie zmiany uchwały dot. zawarcia kolejnej umowy oddania w dzierżawę gruntu, położonego w mieście Helu,

c) projekt uchwał y nr 46/2023 w sprawie sprzedaży w drodze przetargu ustnego lokalu mieszkalnego położonego w mieście Helu,

d) projekt uchwały nr 47/2023 w sprawie udzielenia dotacji celowej dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Helu na zakup wyposażenia osobistego ochronnego strażaka oraz sprzętu dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej im. Adama Naja,

e) projekt uchwały nr 48/2023 w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2023 rok,

f) projekt uchwały nr 49/2023 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu.

Przewodniczący rady: [niesłyszalne] ... na wspólnym posiedzeniu komisji. Projekt uchwały numer 44/ 2023 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy. Czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie lub zadać dodatkowe pytania? Nie widzę.
W takim razie przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosu. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę numer XLIX/361/23.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLIX/361/23 Rady Miasta Helu z dnia 20 września 2023 roku w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy.

Przewodniczący rady: Kolejny projekt uchwały, projekt uchwały numer 45/2023 w sprawie zmiany uchwały dotyczącej zawarcia kolejnej umowy oddania w dzierżawę gruntu położonego w mieście Helu. Czy ktoś z Państwa chciałby zadać pytania w tej sprawie. Jeżeli nie uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę numer XLIX/ 362/23.
Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLIX/362/23 Rady Miasta Helu z dnia 20 września 2023 roku w sprawie zmiany uchwały dot. zawarcia kolejnej umowy oddania w dzierżawę gruntu, położonego w mieście Helu.
Przewodniczący komisji: Projekt uchwały numer 46/2023 dotyczy sprzedaży w drodze przetargu ustnego lokalu mieszkalnego położonego w mieście Helu. Czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Nie widzę, uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę numer XLIX/363/23.
Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLIX/363/23 Rady Miasta Helu z dnia 20 września 2023 roku w sprawie sprzedaży w drodze przetargu ustnego lokalu mieszkalnego położonego w mieście Helu.
Przewodniczący rady: Projekt uchwały numer 47/2023 dotyczy udzielenia dotacji celowej dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Helu na zakup wyposażenia osobistego ochronnego strażaka oraz sprzętu dla młodzieżowej drużyny pożarniczej imienia Adama Naja. Również omówiony projekt na wspólnym posiedzeniu komisji. Czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos? Nie widzę. Uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję,
w głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę numer XLIX/364/23.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLIX/364/23 Rady Miasta Helu z dnia 20 września 2023 roku w sprawie udzielenia dotacji celowej dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Helu na zakup wyposażenia osobistego ochronnego strażaka oraz sprzętu dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej im. Adama Naja,
Przewodniczący rady: Kolejny projekt, to projekt numer 48/2023 w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2023 rok. Dzisiaj otrzymaliśmy poprawiony załącznik. Proszę Panie burmistrzu. Mikrofon pani skarbnik.
Skarbnik miasta: W załączniku wydatków dokonaliśmy małych zmian, to znaczy został wprowadzone jeszcze dział 600 rozdział 619 to jest płatne parkowanie i tutaj dokładamy 60 tysięcy złotych. Ponieważ bardzo planowaliśmy dochody z tytułu płatnego parkowania w wysokości 275 tysięcy złotych a na wczorajszy dzień już ta kwota wynosi 392 tys. złotych w związku z tym, że większe dochody, więc musimy też zwiększyć wydatki i te wydatki po prostu to jest odpłatność za obsługę tego płatnego parkowania. I tak zrobiliśmy, żeby już nic się nie zmieniło w uchwale, więc zmieniliśmy tylko wewnątrz tych wydatków. I tak zmniejszyliśmy dział 630 turystyka o 20 tysięcy złotych oraz z działu 630 turystyka, ponieważ tam wydatki zaplanowaliśmy na kwotę 49 tysięcy, a jeszcze do tej pory nie mamy żadnego wydatku. Także też ten dział turystyka jest bezpieczny, bo zostało jeszcze 29 tysięcy na tym działu. Także dziękuję bardzo.
Przewodniczący rady: Dziękuję. czy ktoś z Państwa chciałby zapytać o coś jeszcze? Pan radny Łazur, proszę.
Radny Łazur: Ja chciałbym zapytać, jakie miasto otrzymało zyski z płatnego parkowania za ten sezon? Dziękuję.
Burmistrz Helu: Pani Skarbnik, właśnie Pani Skarbnik to powiedziała, jakie są wpływy z płatnego parkowania na poziomie 390 tysięcy. Z tym, że proszę Państwa, jak będzie sprowadzanie z wykonania budżetu, ta kwota będzie po stronie dochodów, ale są też po stronie wydatków. Mniej więcej połowa trzeba zapłacić firmie, która realizuje ten projekt razem z nami. Także, czy to wystarczy? Proszę.
Przewodniczący rady: Dziękuję. Jeżeli nie ma więcej pytań, a pan radny Nowakowski się zgłaszał? Jeżeli nie ma więcej pytań uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 14 radnych. Wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę numer XLIX/365/23.
Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLIX/365/23 Rady Miasta Helu z dnia 20 września 2023 roku w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2023 rok.
Przewodniczący rady: Ostatni projekt uchwały to projekt uchwały numer 49/2023 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu. Czy ktoś z Państwa chciałby w tej sprawie zabrać głos? Nie widzę, uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 14 radnych. Wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę numer XLIX/366/ 23.
Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLIX/366/23 Rady Miasta Helu z dnia 20 września 2023 roku w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu.
Przewodniczący rady: Proszę Państwa, wyczerpaliśmy porządek punktu 10 dotyczący projektów uchwał. Przed nami wnioski i informacje. Ogłaszam przerwę do godziny 11:05.
12. Wnioski i informacje:

a) Sprawozdanie Komisji Stypendialnej o przyznanych stypendiach za II półrocze (semestr) 2022/2023.

b) Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania budżetu miasta za I połowę 2023 roku. Ocena stopnia wykonania, występujące trudności i problemy.

c) Zapoznanie Rady Miasta ze stanem spraw spornych z udziałem miasta Helu oraz spraw
w sądach.

Przewodniczący rady: Przechodzimy do punktu 11. Wnioski i informacje. Jako pierwsze sprawozdanie Komisji Stypendialnej o przyznanych stypendiach za drugie półrocze roku 2022-2023. Roku szkolnego oczywiście. Proszę bardzo.
Radna Janiak: Sprawozdanie Komisji Stypendialnej o przyznanych stypendiach za wyniki
w nauce za drugie półrocze semestr 23. 3 sierpnia 2023 roku Komisja Stypendialna odbyła posiedzenie, na którym zgodnie z Uchwałą numer XXXVI/214/ 18 Rady Miasta Helu z dnia 25 stycznia 2018 roku w sprawie zmiany uchwały Rady Miasta w Helu w sprawie regulaminu przyznawania stypendium za wyniki w nauce i Uchwałą numer IX/73/19 Rady Miasta Helu z dnia 26 czerwca 2019 roku w sprawie regulaminu przyznawania stypendium za wyniki w nauce po dokładnym analizowaniu dwudziestu ośmiu wniosków, stypendia za wyniki w nauce zostały przyznane na podstawie średniej ocen z przedmiotów znajdujących się w ramowym planie nauczania szkoły danego typu oraz zgodnie z regulaminem przyznawania stypendium za wyniki w nauce zawartym w/w wymienionych uchwałach. Stypendia za wyniki w nauce przyznano: Szkoła Podstawowa w Helu klasa 4 - 6 - 9 wniosków, Szkoła Podstawowa w Helu klasa 7 - 8 - 4 wnioski, szkoła podstawowa 9 wniosków.

Przewodniczący rady: Ponadpodstawowa.
Radna Janiak: Przepraszam Ponad podstawowa 9 - wniosków, Szkoły Wyższe - 6 wniosków. Przewodnicząca komisji Grażyna Janiak. Dziękuję bardzo. Przewodniczący rady: Dziękuję. Czy są pytania do sprawozdania? Jeżeli nie przechodzimy do kolejnego punktu Zapoznanie Rady Miasta ze stanem spraw spornych z udziałem miasta Helu oraz spraw w sądach. Proszę panie burmistrzu.
Mecenas: Szanowni Państwo, więc mamy na dzień dzisiejszy 14 aktywnych spraw procesowych, w tym mamy 3 sprawy o stwierdzenie nabycia spadku. To są sprawy w szczególności, kiedy spadkobiercy odrzucają spadek i gmina wstępuje do tego, albo jesteśmy powoływani z urzędu, albo też sami inicjujemy. W tych trzech sprawach jedna jest dzisiaj o 14.00, jeszcze 50. Rozprawa chyba kończąca, dwie w toku. Dodatkowo mamy 5 spraw
o zapłatę, z czego w 2 sprawach jest przeciwko gminie, ale tam jesteśmy jak gdyby na stanowisku interwenientów i bezpośrednio nie odpowiadamy. Pozostałe to są nasze sprawy. W większości są już wydane nakazy i w jednej sprawie wystąpiłem już o klauzule wykonalności, 2 są prawomocne. Posiadamy również 5 spraw o zasiedzenie, to są wszystkie sprawy z wniosków gminy miasta Hel. W tej chwili w jednej sprawie [niesłyszalne] kończące. Co prawda nam oddalono wniosek, ale jednocześnie sąd wykazał, że gmina z mocy prawa wstąpiła już we własność kawałka. To dotyczy drogi kaszubskiej, także teraz będzie to tylko już załatwiane. I mamy jedną sprawę eksmisyjną, która się była, jedna się kończy, bo to jest, tam jest gmina interwenientem obocznym. My występujemy i sprawa jest na ukończeniu. Tak naprawdę to byłoby na tyle. Najważniejsze są te sprawy o zasiedzenie. To zakończy kwestię praktycznie pięciu działek, które do tej pory nie miały uregulowanego stanu prawnego.

Przewodniczący rady: Dziękuję. czy są pytania do sprawozdania pana mecenasa? Również nie widzę. Dziękuję w takim razie panie mecenasie.
13. Odpowiedzi na pytania i informacje w sprawach bieżących.
Przewodniczący rady:
Przechodzimy proszę państwa do punktu
12 Odpowiedzi na pytania i informacje w sprawach bieżących. Proszę panie burmistrzu.
Burmistrz Helu: Pani radna Budzisz zadała pytanie w sprawie remontu budynku Wiejska 81. Niesprawne rynny, lejąca się woda, problemy z tego wynikające. W ubiegłym miesiącu wystąpiłem do właściciela budynku o podjęcie działań, aby taka sytuacja nie miała miejsca,
o prawidłowe zamontowanie tych rynien i 12 września otrzymałem odpowiedź, Pismo z 12,
a do urzędu wpłynęło 18. 'W nawiązaniu do pisma burmistrza z dnia 24 sierpnia uprzejmie informuję, że ze względu na trwający sezon prace remontowe na remontowanym i rozbudowywanym budynku przy ulicy Wiejskiej 81 były wstrzymane. W miesiącu wrześniu prace zostaną wznowione. Po zakupie odpowiednich materiałów i znalezieniu wykonawców tych prac przystąpimy do usunięcia wspomnianych w piśmie usterek. Aby zachować względy bezpieczeństwa konieczne będzie również zajęcie części pasa ruchu pieszego'. Będziemy przyglądali się realizacji tych prac i również egzekwowali wystąpienie o zajęcie pasa drogowego na czas wykonywania tych prac. Drugie pytanie dotyczyło zalania, niesprawnego dachu. To pytanie było zadane w imieniu mieszkańca budynku jednego albo więcej Żeromskiego 12. I odpowiem w ten sposób, że odczytam pismo prezesa zarządu spółki EKOHEL do wnioskodawcy, ponieważ to spółka na mocy porozumienia, umowy, które z nami ma zawarte, administruje i opiekuje się mieszkaniami komunalnymi, tym całym zasobem. 'W odpowiedzi na Pana podanie, dotyczące wymiany pokrycia dachu nad lokalem przy ulicy Żeromskiego 12 informuję, że wcześniej nie mieliśmy od pana żadnego zgłoszenia dotyczącego nieszczelności dachu. Po każdym zgłoszeniu przez lokatorów do spółki nieszczelności dachu przeprowadzamy wizję lokalną i w przypadku konieczności wykonania prac naprawczych, w pierwszej kolejności stosujemy środki zapobiegawcze poprzez doraźną naprawę, a następnie realizujemy częściowe ułożenie nowego pokrycia dachu'. Myślę, że po tej odpowiedzi spółka wykona to, co zapowiada, że zrobi tą kontrolę i wykona te prace naprawcze. Pan radny Łazur pytał się o sprawę jakości wody w Helu i powiadomienie mieszkańców. Proszę Państwa, kilka słów wstępu. Doraźna kontrola jakości wody, która została przez pucki Sanepid przeprowadzona w obiekcie, na obiekcie Zespołu Szkół Ogólnokształcących wykazała jakieś przekroczenia norm. Wówczas to był wydany pierwszy komunikat stwierdzający, że ta woda, to było w czwartek w ubiegłym tygodniu. Nie powinno się je pić. Można używać do mycia i sanitarnych tych rzeczy. Mieliśmy od razu telefon z Sanepidem, zostaliśmy powiadomieni telefonicznie, przekazaliśmy informację dyrektorowi zespołu szkół z prośbą, aby w pierwszej kolejności powiadomił wszystkich rodziców dzieci naszych poprzez dziennik, który jest prowadzony. Zanim informacja okazała się na naszej stronie na Facebooku, rodzice już zostali powiadomieni. Następne pobranie wody, ale już w trzech miejscach w Helu przez Sanepid stwierdziła, że te pierwsze wyniki już nie są, że jest, no duża poprawa, ale jeszcze jest minimalne przekroczenie, jeżeli chodzi o bakterie coli. I też przyszło zalecenie z sanepidu, które to opublikowane zostało zarówno w mediach społecznościowych, ale nie tylko. Odczytam Państwu, żeby też być konkretnym w tych odpowiedziach. Pismo, które zostało przez spółkę naszą, która zarządza całą siecią wodno-kanalizacyjną, wysłane do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pucku, ponieważ oczywiście nasza spółka od razu podjęła działania z tym związane. Dotyczy komunikatu z dnia 18 września stwierdzającego warunkowo przydatność wody do spożycia po przygotowaniu dla mieszkańców Helu. W związku z powyższym komunikatem podjęto następujące kroki. W dniach 15, 16, 18 wykonano oraz 19 i 20 wykonane będzie płukanie sieci wodociągowej na reprezentatywnych odcinkach końcówki sieci poprzez istniejące hydranty podziemne i naziemne. Punkt drugi. W punktach poboru w dniach 18-19 bieżącego miesiąca wymienione zostaną zawory czerpalne dla wykluczenia ewentualnych zagrożeń wynikających z wieku i wy eksploatowaniu wyżej wymienionych. Punkt trzeci. W dniu 18 września zlecono akredytowanemu laboratorium ponowne przeprowadzenie poboru, czyli wczoraj, i badanie wody w dniu wczorajszym, czyli 19 września, celem oznaczenia bakterie grupy Coli, bakterii chorobotwórczych itd. oraz ogólnej liczby mikroorganizmów w punktach poboru. Studnia numer 2, 3 woda podawana do sieci ulica Szkolna oraz ulica Szkolna i Kuracyjna. Czwarty punkt. Przekazano ogólnie dostępnymi środkami przekazu wiadomości dla mieszkańców gminy Hel o warunkach przydatności wody do spożycia przez ludzi po przegotowaniu. Następne komunikaty, które Państwu odczytam. Dodatkowe działania jakie były podjęte. Wywiesiliśmy spółka na 25 tablicach informacyjnych w mieście informacje Sanepidu. Wywiesiliśmy informacje Sanepidu na słupie informacyjnym przy ulicy Wiejskiej skrzyżowanie z ulicą Wuja Klemensa. Punkt trzeci. Codziennie prowadzimy dodatkowe płukania sieci. Próbki wody, które zostały pobrane wczoraj, wyniki będą do piątku. Następny punkt. Codziennie informujemy o działaniach w zakresie poprawy jakości wody. Posiadamy, punkt piąty, posiadamy w zapasie podchloryn z sodu. Nie stosujemy na dzisiaj. Czekamy na wyniki badań. Takie też jest zalecenie Sanepidu, żeby tej czynności nie przeprowadzać na razie. Nie ma takiej potrzeby. I to wszystko. Dziękuję. Więcej pytań nie było.

Przewodniczący rady: Ja chciałbym się odnieść jeszcze na chwilę do tego, co pan burmistrz przekazał, bo tu akurat z panem radnym Łazurem się zgadzam. Jeśli chodzi o informowanie mieszkańców w sytuacji, nazwijmy to, może w 'kryzysowej'. Myślę, że jeżeli coś można poprawić w zarządzaniu informacją, czyli, nie wiem, jakieś dodatkowe procedury, to może warto rozważyć, bo ja też uważam, tak zresztą jak pan radny Łazur, że nie wszyscy mają, czytają media społecznościowe i tak jak zresztą do burmistrza w tej sprawie dzwoniłem w poniedziałek, ja też uważam, że taka informacja mogłaby być już wtedy wywieszona na tablicach informacyjnych ogólnodostępnych. To oczywiście później nastąpiło, ale można to było też zrobić od razu. Również uważam, że można było taką informację przekazać do zarządów wspólnot mieszkaniowych, które mogłyby też takie informacje powiesić na każdej klatce. Państwo na pewno też kojarzycie, że czasami w sytuacjach czy zagrożenia pogodowego, czy innych zagrożeń, które gdzieś tam jakieś występowały, zdarzało się, że jeździł po mieście samochód z megafonem i informował. Może to jest przesada w takiej sytuacji, ale czasami myślę, że można wrócić do tych procedur i jeżeli można coś usprawnić, to zawsze to jest mile widziane.
Burmistrz Helu: Jeżeli można panie przewodniczący, to co przedstawiłem i odczytałem świadczy o tym, że miasto zadziałało od razu, kiedy pozyskało taką informację i wszyscy rodzice, opiekunowie, dzieci ze szkoły, bo najpierw, tak jak mówię, był to ten pobór i to badanie przeprowadzone w budynku szkoły zostali od razu powiadomieni, zanim nawet ukazał się komunikat. Następnie mieliśmy na Facebooku, na stronie internetowej, przy następnych próbach, kiedy spółka otrzymała wyniki, rozwiesiła na wszystkich tablicach, czy mieszkańcy będą o tym wiedzieli, czy nie, to zależy, czy ktoś czyta tablice, czy ktoś przegląda internet. Pewnie kiedyś dojdziemy do tego, że będziemy mogli powiadamiać coś, tak jak otrzymuje my chociażby te alerty pogodowe, że o ważnych sprawach związanych z zagrożeniami będziemy mogli wszystkich mieszkańców w ten sposób informować. Jeżeli wykonamy taką możliwość powiadamiania. Proszę Państwa zarządy wspólnot powinni sami chyba we własnym zakresie powiadamiać wspólnoty, wywieszać ogłoszenia, to jest ich obowiązkiem, a nie tylko rozliczać czynsze mieszkańców. My konsultowaliśmy się nie tylko pisemnie z Sanepidem, ale również telefonicznie. Pan Pałkowski kilkakrotnie prowadził rozmowy i dowiadywał się, czy takie czynności są wystarczające. Na tą chwila otrzymywał odpowiedzi, tak, to są wystarczające. Nie ma co wprowadzać żadnych innych, żadnej paniki, no bo co, byśmy mieli jeździć z megafonem i ogłaszać, że co? że jest małe przekroczenie. Powiem tak, pierwsze informacje jakie z Sanepidu to były takie, że no gdyby to nie sezon, to pewnie nawet te ilości przekroczenia by nie kwalifikowały się do żadnego ogłoszenia. Kolejne tam sprawdzenia, które są przewidziane w takich przypadkach by musiały się utrzymywać te przekroczenia norm w tej wodzie, by dopiero upoważniały do robienia tych czynności, które są przewidziane, czyli chlorowanie. I wtedy już jest naszym obowiązkiem dotarcie do wszystkich mieszkańców, powiadomienie, no bo to się wiąże z zamknięciem wody i z wykonaniem tych czynności. Ale wszelkie uwagi, jakie państwo zgłaszacie, są przez nas jak najbardziej przyjmowane i zawsze tą komunikację można jeszcze polepszyć. Dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję. pan radny Łazur, proszę.
Radny Łazur: Akurat dobrze się złożyło, że ta sprawa nie była aż tak poważna, ale ja myślę, że to zdarzenie trzeba byłoby wykorzystać jako szkolenie właściwie, bo w ten sposób my się uczymy przekazywania informacji. I według mnie, w pierwszej kolejności, co się powinno zdarzyć, to powinny być oklejone tablice informacyjne dla wszystkich mieszkańców i wtedy nikt nie będzie miał pretensji, że po prostu ktoś nie wiedział, bo wszyscy wiedzieli. Natomiast ten pomysł z SMS-ami, Panie burmistrzu jest do przodu. Ja go popieram. Dziękuję.
Burmistrz Helu: Jeżeli można. Proszę Państwa, najłatwiej w kraju, w gminie, mieście wywołać panikę. My już mamy wystarczająco fake newsów i różnego rodzaju historii i zdarzeń, które się dzieją. I ja jestem ostatnią osobą, która by chciała taką panikę wywołać, ale oczywiście jestem przekonany, że wszyscy radni otrzymali te informacje i zapoznali się z nimi, i w swoich okręgach powiadomili mieszkańców, także pewnie wszyscy zostali powiadomieni. Dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję. Panie burmistrzu, kończąc polemikę w tym temacie, nikt, ani ja, ani pan radny Łazur nie mamy tutaj na myśli jakiekolwiek podważanie czynności podejmowanych. Ale takie mam też spostrzeżenie, jak pan radny Łazur, że jeżeli dochodzi do takich sytuacji, zawsze gdzieś możemy wypaczyć dodatkowe ogniwko w łańcuszku, które można potem wykorzystać w przyszłości. Akurat te megafony, które przywołałem, to po prostu przypomniałem o sytuacjach, które gdzieś się kiedyś zdarzały. Ale ja też uważam, że można wykorzystać, tak jak pan burmistrz zresztą wspomniał, system powiadomienia, jeżeli taka aplikacja zostanie w mieście stworzona. I też jestem ostatnią osobą, która powie, że trzeba wywoływać panikę. Natomiast myślę, że radni przekazywali w swoich okręgach, zwłaszcza po pytaniach, które np. niektórzy mieszkańcy otrzymywali, gdzie otrzymywali informację drogą pantoflową, że coś się dzieje. I wtedy każdy radny na pewno zainteresował się tematem, jeżeli wcześniej nie zaglądał do mediów społecznościowych. Ale ja myślę, że wszystko w przyszłości będzie tak, jak przynajmniej jest teraz, czyli dobrze.
14. Zamknięcie posiedzenia.
Przewodniczący rady: Proszę państwa, wyczerpaliśmy porządek dzisiejszej sesji. Zamykam XLIX sesję Rady Miasta Helu w dniu 20 września 2023 roku. Godzina 11.30. Dziękuję państwu.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała: Mirela Figurska

Załączniki:

  1. Listy obecności.
  2. Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania uchwał.
  3. Sprawozdanie burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym.
  4. Sprawozdanie Komisji Stypendialnej.
  5. Informacja dot. spraw spornych z udziałem miasta Helu oraz spraw w sądach.
  6. Projekt uchwały nr 44/2023.
  7. Uchwała Nr XLIX/361/23 Rady Miasta Helu z dnia 20 września 2023 roku w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy.
  8. Projekt uchwały nr 45/2023.
  9. Uchwała Nr XLIX/362/23 Rady Miasta Helu z dnia 20 września 2023 roku w sprawie zmiany uchwały dot. zawarcia kolejnej umowy oddania w dzierżawę gruntu, położonego w mieście Helu.
  10. Projekt uchwały 46/2023.
  11. Uchwała Nr XLIX/363/23 Rady Miasta Helu z dnia 20 września 2023 roku w sprawie sprzedaży w drodze przetargu ustnego lokalu mieszkalnego położonego w mieście Helu.
  12. Projekt uchwały nr 47/2023.
  13. Uchwała Nr XLIX/364/23 Rady Miasta Helu z dnia 20 września 2023 roku w sprawie udzielenia dotacji celowej dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Helu na zakup wyposażenia osobistego ochronnego strażaka oraz sprzętu dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej im. Adama Naja,
  14. Projekt uchwały nr 48/2023.
  15. Uchwała Nr XLIX/365/23 Rady Miasta Helu z dnia 20 września 2023 roku w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2023 rok.
  16. Projekt nr 49/2023
  17. Uchwała Nr XLIX/366/23 Rady Miasta Helu z dnia 20 września 2023 roku w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu.
  18. Protokół głosowania imiennego.

Na L sesji Rady Miasta Helu, 25 października 2023 r. protokół z XLIX sesji został zatwierdzony głosami:

„za”                                        -        

„przeciw”                               -         

„wstrzymującymi się”          -  

 

 

Załączniki do pobrania

L.p Plik Format Rozmiar Użytkownik Data dodania Liczba pobrań
1 zawiadomienie o XLIX sesji, 20.09.2023 r..pdf pdf 277.8 KB Mirela Figurska 2023-10-02 14:33:43 100
2 Listy obecności, 20.09.2023 r..pdf pdf 474.7 KB Mirela Figurska 2023-10-02 14:43:31 100
3 Sprawozdanie Komisji stypendialnej o przyznanych stypendiach za wyniki w nauce..pdf pdf 581.3 KB Mirela Figurska 2023-10-03 08:39:31 94
4 Sprawozdanie burmistrza Helu z dzialalności w okresie międzysesyjnym.pdf pdf 268.1 KB Mirela Figurska 2023-10-03 08:44:11 101
5 Sprawozdanie burmistrza Helu z dzialalności w okresie międzysesyjnym.pdf pdf 268.1 KB Mirela Figurska 2023-10-03 08:47:20 93
6 Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania uchwał..pdf pdf 880.3 KB Mirela Figurska 2023-10-03 08:47:20 99
7 projekt uchwały nr 44 2023.pdf pdf 316.6 KB Mirela Figurska 2023-10-03 08:47:39 96
8 projekt uchwały nr 45 2023.pdf pdf 333.1 KB Mirela Figurska 2023-10-03 08:47:39 98
9 projekt uchwały nr 46 2023.pdf pdf 321.1 KB Mirela Figurska 2023-10-03 08:47:39 101
10 projekt uchwały nr 47 2023.pdf pdf 514.4 KB Mirela Figurska 2023-10-03 08:47:39 94
11 projekt uchwały nr 48 2023.pdf pdf 451.4 KB Mirela Figurska 2023-10-03 08:47:39 95
12 projekt uchwały nr 49 2023.pdf pdf 3.4 MB Mirela Figurska 2023-10-03 08:47:40 98
13 Uchwała nr XLIX 361 23.pdf pdf 196.3 KB Mirela Figurska 2023-10-03 08:48:07 97
14 Uchwała nr XLIX 362 23.pdf pdf 205.1 KB Mirela Figurska 2023-10-03 08:48:07 99
15 Uchwała nr XLIX 363 23.pdf pdf 202.3 KB Mirela Figurska 2023-10-03 08:48:07 99
16 Uchwała nr XLIX 364 23.pdf pdf 345.3 KB Mirela Figurska 2023-10-03 08:48:08 97
17 Uchwała nr XLIX 365 23.pdf pdf 872.5 KB Mirela Figurska 2023-10-03 08:48:08 97
18 Uchwała nr XLIX 366 23.pdf pdf 2.6 MB Mirela Figurska 2023-10-03 08:48:08 95
19 Protokół głosowania imiennego..pdf pdf 204 KB Mirela Figurska 2023-10-03 08:48:34 95
20 Zestawienie spraw sądowych i egzekucyjnych..pdf pdf 259.8 KB Mirela Figurska 2023-10-03 13:43:21 97

Metryka

Akcja Użytkownik Data
Dodanie informacji Mirela Figurska 2023-09-29 10:29:06
Ostatnia aktualizacja Mirela Figurska 2023-10-03 13:43:24