obrazek loga jednostki
treść strony

PROTOKÓŁ XXI/20

1. Otwarcie posiedzenia.

Przewodniczący rady

Proszę Państwa minęła godzina 9:00. Otwieram XXI radę sesję Rady Miasta Helu, w dniu 20 grudnia 2020 roku. Witam panie i panów radnych, panów burmistrzów, panią skarbnik.

1. Stwierdzenie quorum oraz prawomocności obrad.

Przewodniczący rady

Na podstawie listy obecności stwierdzam, że w sesji bierze udział 14 radnych, w związku z tym nasze obrady są prawomocne.

Lista obecności stanowi załącznik do protokołu.

Nieobecny w części sesji: radny Sojecki

2. Przyjęcie porządku obrad.

Przewodniczący rady

Otrzymali Państwo porządek obrad, czy są uwagi, wnioski do porządku? Proszę panie burmistrzu.

Porządek obrad stanowi załącznik do protokołu.

Burmistrz Helu

Panie przewodniczący wnoszę o wprowadzenie do porządku obrad dwóch projektów uchwał, które były omawiane na komisjach. Pierwsza to jest w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2020 rok i druga, drugi projekt w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta.

Przewodniczący rady

Dziękuję, czyli te projekty wprowadzili byśmy jako projekt podpunktami, jako podpunkt i projekt uchwały nr 62 w sprawie zmian w budżecie i punkt j byłby to projekt uchwały nr 63 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu. Czy ktoś z Państwa chciałby jeszcze wnieść jakieś uwagi, poprawki do dzisiejszego porządku obrad? Jeżeli nie prosiłbym w tej chwili o przegłosowanie zaproponowanego w porządku z wniesionymi poprawkami. Kto z pań i panów radnych jest za przyjęcie porządku obrad z wniesionymi poprawkami? Proszę o podniesienie ręki. Dziękuję, wszyscy byli "za". Oświadczam, iż przy rada przyjęła porządek obrad na dzisiejszą sesję.

3. Przyjęcie protokołu z XX sesji.

Przewodniczący rady

Otrzymali Państwo protokół z XX sesji Rady Miasta Helu. Czy ktoś z pań lub panów radnych chciałby wnieść uwagi do protokołu z poprzedniej sesji? Jeżeli nie w takim razie proszę o przegłosowanie przyjęcie protokołu z XX sesji Rady Miasta Helu. Kto z pań i panów radnych jest za przyjęciem protokołu proszę o podniesienie ręki. Dziękuję, wszyscy "za". Protokół został przyjęty.

Protokół z XX sesji Rady Miasta Helu został przyjęty jednogłośnie, 14 głosami "za".

4. Interpelacje i pytania w sprawach bieżących.

Przewodniczący rady

Przechodzimy do punktu 5 interpelacje i pytania w sprawach bieżących, proszę bardzo. Pani radna Budzisz proszę.

Radna Budzisz

Ja mam jedno pytanie kiedy zostanie uporządkowany teren przy wjeździe do Helu tam gdzie była brama i biuro przepustek. Kino zburzyli, kasyno zburzyli i teren został od razu został uporządkowany a tam nadal jest tak jak jest. Chodzi o to, aby władze miasta wpłynęły na właściciela tego budynku, terenu, dziękuję.

Przewodniczący rady

Dziękuję, pan radna Janiak proszę.

Radna Janiak

Najmocniej przepraszam. Ja mam prośbę. Na Kapitańskiej 9, na posesji jest drzewo, które jest zasłania na całą ulicę. Już jest tak przechylone mocno, że zagraża no i samochodom i pieszym którzy, tam w tym momencie przechodzą. Czy można by było podciąć to drzewo? Znajduje się na posesji numer 9 ale mówię, że cały, cały konar to wychodzi na ulicę Kapitańską. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady

Dziękuję, nie widzę więcej zgłoszeń. Ja mam dwie sprawy: pierwsza sprawa to sprawa uschniętych drzew przy dworcu PKP na terenie parku, czy w parku Żeromskiego. Ten problem był zgłaszany przed wakacjami, wtedy interpelacją i wtedy była informacja, że w trakcie prac, które będą prowadzone w parku te drzewa, te uschnięte drzewa zostaną usunięte. Chciałbym się dowiedzieć co się dzieje, albo co stanęło na przeszkodzie, że one jeszcze dalej w tej chwili tam się znajdują. I druga sprawa to prośba, wniosek o dołożenie jednej tablicy ogłoszeń przy dworcu PKP. Dlaczego? Ponieważ co roku drzewa , które tam rosną przy dworcu są oklejane ogłoszeniami usługodawców. Rozmawiałem z prezesem spółki o zmianę ustawienia tablicy, która tam jest już w tych okolicach usytuowana ale otrzymałem informację, że jest to niemożliwe z tego względu że turyści powinni najpierw móc obejrzeć plan miasta żeby się po prostu zorientować w usytuowaniu obiektów , które chcieliby odwiedzać. Natomiast ogłoszenia, które by tam były umieszczane po prostu są będą z drugiej strony widoczne dla osób, które będą szukały usług czy noclegowych, czy transportowych. Dlatego uważam, że wskazane by było żeby w tym miejscu przed samym dworcem ustawić jeszcze jedną tablicę, która by była miejscem przeznaczonym dla umieszczania reklam, ogłoszeń dla właśnie kwaterodawców i usług transportowych. Może to wtedy spowodowałoby nie wieszanie nie niszczenie, nie szpecenie drzew ogłoszeniami usługowymi. Tak jeszcze dla uzupełnienia w tym roku kilkunastokrotnie poprosiłem Straż Miejską o interwencję w tej sprawie. Te interwencje były podejmowane, ale niestety po jednodniowym usunięciu tych ogłoszeń, reklam na drugi dzień po dwóch dniach te drzewa znowu były poobijane tymi reklamami. Myślę, że taka tablica mogłaby tą sprawę rozwiązać i dla wszystkich byłaby z tego tytułu korzyść, dziękuję. Nie widzę więcej zgłoszeń, w takim razie dziękuję.

5. Wnioski i informacje.

Przewodniczący rady

Przechodzimy do punktu pion 6, przepraszam wnioski informacje. Ja mam jedną informację taką dosyć miłą. Proszę Państwa środki finansowe, które Państwo uchwaliliśmy dla szpitala puckiego, na zakup sprzętu w celu wsparcia w walce z covid. Te pieniądze zostały użytkowane zgodnie z przeznaczeniem. Sprzęt został zakupiony, dotacja została rozliczona czyli sprawa została zamknięta. Mam przyjemność , otrzymałem zostałem upoważniony przekazania podziękowań dla gminy miasta Hel. [dźwięk niezrozumiały] Czy Ktoś z Państwa chciałby jeszcze przekazać jakieś informacje albo złożyć wniosek.

6. Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje rady i radnych na poprzednich sesjach oraz między sesjami.

Przewodniczący rady

Jeżeli nie to przechodzimy do punktu 7 odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje rady i radnych. Proszę panie burmistrzu.

Burmistrz Helu

Panie przewodniczący, szanowna rado, nie wpłynęły żadne wnioski ani interpretację od radnych między sesjami, dziękuję.

Przewodniczący rady

Dziękuję, ja chciałbym uzupełnić, że w okresie międzysesyjnym złożyłem wniosek o wprowadzenie w naszym mieście dodatkowego projektu zdrowotnego dotyczącego koperty życia. Tak to był wniosek.

Burmistrz Helu

Gdzieś utknął.

7. Sprawozdanie burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym.

Przewodniczący rady

Jasne, przechodzimy w takim razie skoro nie było wniosków i interpelacji do punktu 8, sprawozdanie burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym. Proszę panie burmistrzu.

Burmistrz Helu

Panie przewodniczący, szanowna rado sprawozdanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym. Punkt 1 zorganizował Mikołaje i dla helskich dzieci. Zorganizował dystrybucję paczek dla seniora 70 plus, z okazji od razu podziękowanie dla pani kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i pracowników, którzy byli nie tylko z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, ale dla nich szczególnie, którzy byli zaangażowani w dostarczanie tych paczek. Podpisał trzy akty notarialne, umowy sprzedaży nieruchomości gminnych. Złożył wniosek o dofinansowanie w ramach rządowego funduszu inwestycji lokalnych zadania polegające na, polegającego na budowie przyłącza elektroenergetycznego 15kV oraz z abonencką stacją transformatorową do miejskiej oczyszczalni ścieków wraz z zakupem mobilnego agregatu prądotwórczego do zasilania awaryjnego oczyszczalni i innych obiektów wodno-kanalizacyjne. 5 dokonał odbioru robót ulicy Maszopów po wykonanym remoncie nawierzchni. 6 ogłosił przetarg na wykonanie zadania budowa stacji rowerowej wraz z parkingiem przy szlaku militarnym fortyfikacji helskich przy ulicy Dworcowej, dofinansowanego przez Lokalną Grupę Rybacką. Zlecił wykonanie świątecznych iluminacji na terenie miasta. Wziął udział on-line w walnym zebraniu członków Stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk - Gdynia - Sopot. Prowadził działania związane z przygotowaniem do realizacji inwestycji i remontów planowanych do wykonania w roku 2021. Przygotował materiały na [dźwięk niesłyszalny].

Przewodniczący rady

Dziękuję, czy są pytania do sprawozdania? Pan radny Antkowski, proszę.

Radny Antkowski

Ja mam pytanie dotyczące ulicy Maszopów, czy to jest inwestycja już ukończona, bo w planach wcześniej były dodatkowe zajścia w kierunku portu? Prosiłbym o bliższe ustosunkowanie się do tego, dziękuję.

Burmistrz Helu

Szanowni Państwo jest to jest okres poświąteczny a z nowym rokiem należy zachowywać się w miarę poprawnie, dlatego też nie będę starał się być zgryźliwy za mocno. Takie plany były pokazywane przez poprzednie władze na rysunkach, planszach. Science-fiction, to nie tylko były zejścia ale były pawilony, port, hotele. Nasze zadanie obejmowało remont nawierzchni a i to było to główne zadanie, na które dostaliśmy dofinansowanie również. Dodatkowo wykonaliśmy poprzez dodatkowe zlecenia, ale to nie obejmowało tego projektu. Remont i obniżenie tego płotu oddzielającego port od miasta, jak również wykonaliśmy trzy przejścia łączące ulicę Wiejską z ulicą Maszopów. Zadanie, które było przewidziane i które obejmowało projekt w 100% zostało wykonane i rozliczone. O nie zakładał on żadnych dodatkowych przejść, przynajmniej na tym etapie, dziękuję.

Radna Janiak

Chciałabym się dowiedzieć na temat, punkt szósty ogłosił przetarg na wykonanie zadania budowa stacji rowerowej wraz z parkingiem przy szlaku militarnym na ulicy Dworcowej. Czy został już wyłoniony wykonawca, który będzie i kiedy można wykonywać? Dziękuję.

Burmistrz Helu

Będę o tym mówił trochę później, ale jak jest pytanie ty również musi być odpowiedź. W mojej informacji jest, że ogłosił przetarg . Gdyby był rozstrzygnięty by była informacja, że został rozstrzygnięty, została podpisana umowa i zdaniem, kiedy rozpoczynamy inwestycje. Ja to już informowałem poprzednio, że w grudniu chcemy ogłosić ten przetarg. 6 lub też 7 stycznia, 7 stycznia będzie rozstrzygnięcie tego przetargu. Mam nadzieję, że będą chętni, którzy wystartują w tym przetargu. Jeżeli zostanie on pozytywnie rozstrzygnięty wtedy przystąpimy do podpisania umowy. Na kolejnym etapie realizacji przewiduję na wiosnę prace związany z tym projektem się rozpoczyna tak żeby do maja je zakończyć, dziękuję.

Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

8. Sprawozdanie burmistrza z wykonania uchwał rady.

Przewodniczący rady

Dziękuję, nie widzę więcej pytań. W takim razie przechodzimy do kolejnego punktu, sprawozdanie burmistrza z wykonania uchwał rady. Otrzymali Państwo sprawozdanie, czy są do niego pytania? Nie widzę. Proszę Państwa przed nami rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwały lub zajęcie stanowiska w sprawie. W związku z tym, że to jest procedura uchwalania budżetu w międzyczasie powinniśmy jakieś 30 minut zrobić przerwę. Proponuję przerwę zrobić teraz i potem ten blok zrealizować w całość. Jeżeli nie widzę zastrzeżeń, w takim razie ogłaszam przerwę do godziny 9:35.

Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

9. Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawie:

Przewodniczący rady

Przechodzimy do punktu 10 rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawie.

a) projekt uchwały nr 54/2020 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu

Przewodniczący rady

Ppkt a projekt uchwały nr 54/ 2020 sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu. Proszę panie burmistrzu.

Skarbnik miasta

Prognozy finansowej i na ten projekt uchwały  [dźwięk niezrozumiały] Regionalnej Izby Obrachunkowej opinię. Ta opinia jest pozytywna jednak z taką uwagą, że w trakcie uchwalania Wieloletniej Prognozy Finansowej należy zachować szczególną ostrożność przy planowaniu źródła przychodów. Chodzi tu, że w naszym projekcie budżetu i w Wieloletniej Prognozie Finansowej założyliśmy wolne środki z roku ubiegłego i jest to kwota [dźwięk niezrozumiały] ale opinia jest pozytywna. Ta Wieloletnia Prognoza Finansowa Miasta Helu jest to takie uzupełnienie, że ona musi być zgodna [dźwięk niezrozumiały] Ta uwaga, która którą zawarła Regionalna Izba Obrachunkowa zostało to uwzględnione w tym projekcie.

Przewodniczący rady

Przechodzimy do głosowania. Kto z pań i panów radnych jest za przyjęciem projektu uchwały nr 54 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu? Kto jest "za", kto "się wstrzymał" , kto jest "przeciw", proszę oddać głos. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 14 radnych wszyscy byli "za", nikt się "nie wstrzymał", nikt nie był "przeciw". Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę nr XXI/165/20.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXI/165/20 Rady Miasta Helu z dnia 30 grudnia 2020 r.w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu.

b) projekt uchwały nr 55/2020 w sprawie budżetu miasta Helu na 2021 rok:

Przewodniczący rady

Przechodzimy do kolejnego projektu projektu, projekt uchwały nr 55 w sprawie uchwalenia budżetu miasta Helu na 2021 rok. Proszę o odczytanie projektu uchwały budżetowej. 

- odczytanie projektu uchwały budżetowej wraz z uzasadnieniem

Radna Panek

Projekt numer 55 Rady Miasta Helu z dnia 30 grudnia 2020 roku w sprawie uchwalenia budżetu miasta Helu na 2021 rok. Na podstawie artykułu 18 ustęp drugi punkt 9 litery d oraz litery i ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym oraz artykuł 211, art. 212, art. 214, art. 215, art. 217, art. 222, art. 235, art. 236, art. 237, art. 242 i art. 264 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych Rada Miasta uchwala, co następuje: paragraf 1 ustala się dochody budżetu miasta w wysokości 22 695 153 zł w tym ppkt 1 dochody bieżące 18 543 313 zł, ppkt 2 dochody majątkowe 4 151 840 zł, zgodnie z załącznikiem nr 1 do uchwały. Paragraf nr 2 ustala się wydatki budżetu miasta w łącznej wysokości 21 187 606 zł, w tym pkt 1 wydatki bieżące w łącznej wysokości zgodnie z załącznikiem nr 2 do uchwały 18 999 832 zł. Pkt 2 wydatki majątkowe w łącznej wysokości zgodnie z załącznikiem nr 2 do uchwały 2 187 774 zł, w tym zadania inwestycyjne roczne zgodne z zgodnie z załącznikiem nr 3 do uchwały 2 187 774 zł. Ppkt 3 wydatki na programy i projekty realizowane z udziałem środków, o których mowa w artykule 5 ust. 1, pkt 2 i 3 ustawy finansów publicznych zgodnie z załącznikiem nr 4 483 334 zł. Paragraf 3 w budżecie tworzy się rezerwę w wysokości 290 000, w tym ppkt 1 ogólną ogólną w wysokości 185 550 zł, ppkt 2 celową w wysokości 104 450 zł, ppkt a zarządzanie kryzysowe 54 450 zł, ppkt b budżet obywatelski 50 000 zł . Paragraf 3 ustala się nadwyżkę budżetu w wysokości 1 507 547 zł z przeznaczeniem na ppkt 1 spłatę rat pożyczki w kwocie 1 229 547 zł i ppkt 2 spłatę rat kredytu w kwocie 278 000.  Paragraf 5 ustala się przychody budżetu w wysokości 530 453 zł oraz rozchody budżetu w wysokości 2 038 000 zgodnie z załącznikiem numer 5. Paragraf 6 w planie dochodów i wydatków budżetu wyodrębnia się ppkt 1 dochody i wydatki związane z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej i innych zadań zleconych odrębnymi ustawami w wysokości 3 100 404 zł zgodnie z załącznikiem nr 6, ppkt 2 dochody i wydatki związane realizacją zadań z zakresu administracji rządowej wykonywanych na podstawie porozumień i z organami administracji rządowej wysokości 2500 zgodnie z załącznikiem nr 7 dochody budżetu z tytułu korzystania ze środowiska w wysokości 20 000 oraz wydatki związane z realizacją zadań w zakresie ochrony środowiska w wysokości 20 000 zgodnie z załącznikiem nr 8, ppkt 4 dochody z tytułu korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w łącznej wysokości 220 000 w tym wydatki na realizację zadań określonych w programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w wysokości 200 000 zł oraz w programie przeciwdziałania narkomanii w wysokości 20 000 zł. Dochody z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi w wysokości 1 200 000 zł oraz wydatki związane z funkcjonowaniem systemu gospodarowania odpadami komunalnymi wysokości 1mln  200. Paragraf nr 7 ustala się plan dochodów na wyodrębnienie rachunków bankowych i wydatków nimi finansowanych w łącznej kwocie dochody 20 000, wydatki 20 000 zgodnie z załącznikiem nr 9. Paragraf nr 8 ustala się dotacje podmiotowe dla gminy instytucji kultury na kwotę 310 000 zgodnie z załącznikiem nr 10 i ppkt nr 2 ustala się dotację celową dla parafii rzymskokatolickiej na kwotę 50 000 zgodnie z załącznikiem nr 11. Paragraf nr 9 ustala się limit zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek zaciąganych na sfinansowanie przejściowego deficytu budżetu w wysokości 2 000 000 zł. Paragraf nr 10 upoważnia się burmistrza Helu do nr 1 zaciągania kredytów i pożyczek na pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu budżetu w wysokości 2 000 000 zł, ppkt nr 2. dokonywania zmian w planie wydatków na wynagrodzenia i uposażenia ze stosunku pracy oraz zmian planu wydatków majątkowych z wyłączeniem przeniesień wydatków między działami, działa mi, ppkt numer 3 lokowania wolnych środków budżetowych na rachunkach bankowych w innych bankach niż bank prowadzący obsługę budżetu gminy. Paragraf nr 11 wykonanie uchwały powierza się burmistrzowi Helu. Paragraf 12 uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku i podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

- odczytanie opinii i wniosków komisji stałych Rady Miasta

Przewodniczący rady

Dziękuję, proszę o przedstawienie opinii przez Komisję Rewizyjną.

Radny Pszeniczny

Opinia Komisji Rewizyjnej w sprawie przyjęcia projektu budżetu miasta Helu na rok 2021. Komisja Rewizyjna w składzie Krzysztof Pszeniczny przewodniczący, Bogdan Żuławski wice przewodniczący, Jan Mazur członek komisji. Komisja po zapoznaniu się z projektem budżetu stwierdza, że budżet został opracowany z uwzględnieniem wszystkich wszelkich uwarunkowań. Zaletą projektu jest to, że nie przewiduje się w nim deficytu, co powoduje, że on jest całkowicie zrównoważony. Komisja Rewizyjna jednomyślnie pozytywnie opiniuje projekt budżetu miasta Helu na rok 2021. Podpisy członków komisji.

Przewodniczący rady

Dziękuję, proszę o opinie Komisję Gospodarczą.

Radny Nowakowski

Opinia Komisji Gospodarczej w sprawie przyjęcia projektu budżetu miasta Helu na 2021 rok. Komisja Gospodarcza w składzie radny Grzegorz Nowakowski, radny Waldemar Sojecki, radna Renata Panek, radna Ewa Wójcik, radna Sylwia Budzisz pozytywnie opiniuje projekt budżetu miasta Helu na 2021 rok i jest za przyjęciem projektu. W podpisie przewodniczący Komisji radny Grzegorz Makowski, dziękuję.

Przewodniczący rady

Dziękuję i proszę o opinie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.

Radna Janiak

Opinia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Członkowie Józef Salski, Arnold Antkowski, Jan Łazur, Maria Pełechaty, przewodnicząca Grażyna Janiak. Po przeanalizowaniu projektu budżetu miasta Helu na rok 2021 komisja stwierdza, że został on przygotowany z należytą starannością i bez deficytu. Komisja Skarg, Wniosków i Petycji wnosi jednogłośnie wnosi o przyjęcie budżetu miasta Helu na rok 2021, dziękuję.

W/w opinie komisji stałych Rady Miasta Helu stanowią załącznik do protokołu.

 - odczytanie stanowiska burmistrza Helu w sprawie opinii komisji stałych Rady Miasta Helu

Przewodniczący rady

Dziękuję, teraz proszę o przedstawienie opinii przez burmistrza Helu.

- odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku o projekcie budżetu;

Skarbnik miasta

Uchwała nr 235 składu orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z dnia 7 grudnia 2020 roku w sprawie opinii o projekcie uchwały budżetowej miasta Helu na 2021 rok. Na podstawie art. 13, pkt 3 w związku z art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 7 października 1996 o Regionalnych Izbach Obrachunkowych. Skład orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku w osobach: Małgorzata Kopowicz -przewodnicząca, Marcin Nagórek - członek, Monika   Panc  - członek pozytywnie z uwagami opiniuje projekt uchwały budżetowej miasta Helu na 2021 rok. Uzasadnienie: w dniu 19 listopada 2020 roku do tutejszej izby wpłynęło zarządzenie  Nr 51 burmistrza Helu z dnia 12 listopada 2020 roku w sprawie przyjęcia projektu budżetu miasta Helu na 2021 rok. Badając projekt uchwały budżetowej miasta Helu na 2021 rok skład orzekający stwierdził, że został on opracowany zgodnie z wymogami, wymogami określonymi w artykule 212, artykule 214, artykule 215, artykule 217, artykule 222, artykule 235, artykule 236, 237, 2 42, 25 ust. 1, artykuł 264 ustęp 3 ustawy o finansach publicznych, przedłożony projekt budżetu określa planowane dochody budżetowe ogółem w wysokości 22 6 95 153 zł, w tym dochody bieżące 18 543 313 zł oraz dochody majątkowe 4 151 840 zł. Wydatki budżetu natomiast ustalono w łącznej kwocie 21 187 606 zł, w tym wydatki bieżące wysokości 18 999 832 zł, oraz wydatki majątkowe w kwocie 2 187 774 zł. Planowana nadwyżka budżetowa miasta stanowi kwotę 1 507 547 zł, którą postanowiono przeznaczyć na spłatę wcześniej zaciągniętej pożyczki i zaciągniętego kredytu. Przychody budżetu z tytułu wolnych środków zaplanowano w kwocie 530 453 zł. Rozchody budżetu zaplanowano w łącznej kwocie 2 0 38 000, przeznaczając je na spłatę wcześniej zaciągniętej pożyczki 1 760 000 zł i spłatę wcześniej zaciągniętego kredytu 278 000 zł. Jednakże z uwagi na fakt, że spełnienie art. 242 ust. 1 ustawy o finansach publicznych, oraz spłaty wcześniej zaciągniętych zobowiązań są uzależnione od zaplanowanych w projekcie budżetu miasta na 2021 rok wolnych środków. Skład orzekający podkreśla, że na etapie uchwalania budżetu należy zachować szczególną ostrożność przy planowaniu tego źródła przychodu. Skład orzekający równocześnie zaznacza, że ustalona na dzień sporządzenia projektu uchwały budżetowej kwota wolnych środków, jest kwotą przewidywaną. Na podstawie materiałów towarzyszących projektowymi uchwały budżetowej skład orzekający stwierdza, że dochody wykazano według działów i paragrafów klasyfikacji budżetowej, a wydatki według dział, rozdziału klasyfikacji budżetowej i grup wydatku. Projekt budżetu pod względem merytorycznym obejmuje możliwe do uzyskania dochody własne miasta z podziałem na dochody bieżące i majątkowe, oraz wydatki na realizację obligatoryjnych zadań własnych jak też zadań zleconych. Został również spełniony wymóg art. 242, ust. 1 ustawy o finansach publicznych, który obliguje do zaplanowania w budżecie wydatków bieżących na poziomie nie wyższym, niż planowane dochody bieżące powiększone o nadwyżkę budżetową z lat ubiegłych i wolnych środków. W uzasadnieniu do budżetu podano ogólną podstawę oraz sposób kalkulowania planowanych dochodów i wydatków budżetowych, a także podano źródło dochodu możliwe do uzyskania w roku budżetowym 2021, oraz przedstawiono zadania przewidziane do realizacji w 2021 roku. Zaprezentowano również planowane przychody i rozchody budżetu miasta. Skład orzekający zwraca ponadto uwagę, że w załączniku nr 4 należy dokonać weryfikacji klasyfikacji budżetowej dla zadania pod nazwą stacja postojowa z parkingiem przy ścieżce rowerowej oraz szlaku turystycznym fortyfikacji Hel. Biorąc pod uwagę całość materiałów przedłożonych do zaopiniowania, skład orzekający stwierdził, że projekt uchwały budżetowej został opracowany zgodnie z prawem a materiały towarzyszące pozwalają ocenić zamierzenia burmistrza w zakresie realizacji zadań miasta. Biorąc powyższe pod uwagę postanowią postanowiono jak w sentencji. Od niniejszej uchwały służy odwołanie do kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. Podpisała Małgorzata Popowicz - przewodnicząca składu orzekającego, dziękuję.

Opinia stanowi załącznik do protokołu.

- dyskusja nad wniesionymi poprawkami i ich przegłosowanie

Przewodniczący rady

Dziękuję, proszę Państwa otwieram dyskusję nad projektem uchwały budżetowej. Zanim oddam Państwu głos chciałbym zadać dwa pytania. Panie burmistrzu chciałbym żeby się pan odniósł do wniosków jakie były składane do projektu budżetu na 2021 rok, drugie moje pytanie dotyczy tu przywołanej nawet w opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej stacji rowerowej. Bo o ile sam projekt jest jak najbardziej potrzebny dla użytkowników i ścieżki rowerowej i cyklistów, to w dzisiejszej sytuacji utrudnionego ruchu na osiedlu i przy wyjeździe ze ze starego osiedla na drogę 216. Czy ten projekt przewiduje jakieś rozwiązania w sprawie zmniejszenia zagrożenia, czy upłynnienia ruchu w tych miejscach? Trzecie, trzecie dotyczy może takie ogólne pytanie dotyczy rozwoju czy prowadzonych inwestycji w mieście bo tak jak z tego uzasadnienia do projektu możemy wyczytać już konkretne projekty, które są mają być realizowane to też da się zauważyć, że są przygotowywane kolejne. Mam tu na myśli oczywiście proces tworzenia dokumentów, które są niezbędne do realizacji każdej większej inwestycji i chciałbym żeby pan też przybliżył jakie te projekty mają być, jakie są w przygotowaniu, czy w rozpoczęciu tej procedury. Które będą prawdopodobnie tak się domyślam przynajmniej stanowiły inwestycje wieloletnie, a które chcielibyśmy zacząć w tym roku. Bo tak z uzasadnienia to, w uzasadnieniu mówimy głównie o cyferkach, natomiast chciałbym żeby to ten temat rozwinąć i przybliżyć ten taki szeroki, szeroki wachlarz tego tych, tych pomysłów. To są moje pytania. Proszę radna Budzisz.

Radna Budzisz

Ja mam dwa pytania. Pierwsze, czy środki otrzymane na covid-19 w kwocie 500 000 zł w roku 2020 zostaną przeznaczone na inwestycje w roku 2001? I drugie pytanie, na jakie potrzeby zaplanowana jest budowa przyłącza do oczyszczalni ścieków, dziękuję.

Przewodniczący rady

Dziękuję, pan radny Łazur proszę.

Radny Łazur

Tutaj w budżecie mamy zapis 50 000 na budżet obywatelski. I ja mam takie pytanie czy to chodzi o wybudowanie tego ogródka, który ma być przy przedszkolu, czy czy będzie otwarta nowa procedura jeżeli chodzi o budżet obywatelski? No bo myślę, że chyba chodzi o obudowę właśnie tego ogródka jordanowskiego, dziękuję.

Przewodniczący rady

Dziękuję, pani radna Janiak proszę.

Radna Janiak

Pytanie mam do działu 921 kultura i ochrona Dziedzictwa Narodowego, jest zapis 120 000 na Festiwal Muzyki Kameralnej i Teatr Letni chciałabym się dopytać ile koncertów w tym roku planuje organizator? Nie wiem czy zawsze był zrzeszenie organizatorem tych koncertów, czy mamy jakąś wiedzę na temat ile koncertów będzie w tym roku? Dziękuję.

Przewodniczący rady

Dziękuję, macie Państwo jeszcze pytania w sprawie projektu? Nie widzę, w takim razie panie burmistrzu oddaje panu głos.

Burmistrz Helu

Panie przewodniczący, szanowna rado, proszę uzbroić się w cierpliwość. To będzie dłuższy wywód. Przygotowaliśmy takie krótkie wystąpienie, prezentację wspólnie z zastępcą moim, panem Jarosławem Pałkowskim. Rozpocznę ja, potem przekaże pałeczkę dla pana Jarka i znowu będę mówił ja. Proszę Państwa, oczywiście kiedy wpłynęły wnioski od komisji stałych Rady Miasta Helu zostały one rozpatrzone i uwzględnione w przyszłorocznym budżecie. Oczywiście budżet to jest taka materia, gdzie zapisane są dochody i wydatki na różnego rodzaju działalność, którą wykonuje miasto ale myślę, że najciekawsze rzecz dla rady, dla nas, ale przede wszystkim dla mieszkańców to, czy planowane są jakieś inwestycje w najbliższym czasie. Zresztą te dodatkowe pytania, które tu wpływały w tej chwili, to też się do tego odnosiły. Ja tylko odpowiem panu radnemu Łazurowi, że Ogródek Jordanowski przy szkole, on jest zupełnie w innym miejscu i to będzie wykonane na wiosnę a te 50 tysięcy, co jest w projekcie budżetu to jest na nowe rozdanie, na nowy budżet obywatelski, gdzie będzie ogłoszony konkurs. Szanowni Państwo, mimo dosyć trudnej sytuacji w kraju, pandemii, ograniczeniach różnego rodzaju to myślę, że mogę stwierdzić, że miasto nie zwalnia i wykonuje inwestycje ale nie będę już mówił o tym, co zostało zrobione w 2020 roku tylko co planujemy w roku następnym, roku budżetowym potem perspektywicznie w latach też kolejnych. Bo żeby dbać o miasto to trzeba dbać o jego rozwój a jestem w 100% przekonany, że po tych dwóch latach, kiedy zostało wykonane naprawdę sporo rzeczy, sporo inwestycji to Hel znowu stał się bardzo atrakcyjny a świadczą o tym chociaż by firmy, które zgłaszają się na przetargi i kwoty osiągane w tych przetargach są myślę, że jedne z większych w województwie, jeżeli chodzi o cenę za metr kwadratowy na przykład działki. Proszę Państwa zaplanowaliśmy kilkanaście kolejnych inwestycji na 2021 rok. Ja je wymienię krótko, pewnie o mówię ale to nie znaczy, że w tym tak jak będę je wymieniał, że to będzie zgodne jest z harmonogramem ich wykonania. Bo różne są uwarunkowania przystąpienia do inwestycji a to przetargi, a to pogoda , potem sezon, który też w jakiś sposób wpływa ona możliwość wykonywania pewnych zadań w naszym mieście w zależności od terenu, którego dany zadanie dotyczy. Ale mam nadzieję, że wszystkie z tych, które za chwilę omówię w przyszłym roku zostaną wykonane. No i zaczynamy od tej, którą zaczynam od tej, która była już poruszana, omawiana krótko a więc stacja rowerowa wraz z parkingiem przy ulicy Dworcowej. No łatwo to zlokalizować to jest w obrębie przed cmentarzem. Został na dzień dzisiejszy jest ogłoszony przetarg na wykonanie tej inwestycji. Jest to inwestycja, która uzyskała dofinansowanie z Lokalnej Grupy Rybackiej. Rozstrzygnięcie przetargu planowane jest 7 stycznia. Jeżeli zakończy się pozytywnym wynikiem, no więc wtedy myślę, że w lutym by mogły rozpocząć się prace na tym terenie. Jest to by był dobry czas, dobry okres żeby przed spokojnie przed sezonem, przed weekendem majowym to zadanie zostało wykonane. W tym roku było wykonywanych kilka zadań na tak zwanym starym osiedlu wojskowym a więc były wykonywane nowe chodniki , pielęgnacje ale ja to tak mogę nazwać, że przyszły rok to jest rok dla właśnie tego osiedla. Należy tam zaplanowaliśmy żeby wykonać kilka inwestycji i żeby to osiedle doczekało się już takiego zamknięcia jeżeli chodzi o infrastrukturę ale też i estetykę. Dlatego też mamy zaplanowane przebudowę ulicy Kapitańskiej a więc na odcinku od skrzyżowania z ulicą Komandorska, aż do wyjazdu do ulicy Dworcowej. Tam jest takie wąskie gardło Państwo to wiecie. Problem jest a jest to odcinek przecież droga dwukierunkowa. Nieraz jest problem z mijaniem się jeżeli samochód wjeżdża od drogi wojewódzkiej i wyjeżdża tu z osiedla. Na całej długości tego odcinka droga będzie miała 5 m szerokości, czyli będzie można powiedzieć, że od tego skrzyżowania z ulicą Komandorska dojdzie dodatkowy pas ruchu. Najprawdopodobniej w tej chwili mamy koncepcję przebudowy tego odcinka łącznie z wyjazdem do drogi wojewódzkiej. Przygotowujemy projekt nie tylko dla tej inwestycji ale dla tych też kolejnych, które będą na tym osiedlu wykonywane, jak też zostało zlecone badania geologiczne bo przy budowie drogi a nawet gruntownym remoncie a tam przecież jeden pas będzie całkowicie nowy do budowany takie badania muszą być przeprowadzone , które wskaże nam jaką należy wykonać pod budowę, żeby zapewnić nie tylko przejazd samochodów osobowych ale również ciężkiego sprzętu. Równocześnie ze chcemy wyremontować część ulicy Komandorskiej z więc ta część, która jest dzisiaj jeszcze wyłożona trelinką, a więc też doprowadzić do tego, żeby to był ten odcinek też jako asfaltowy. Następnie remont ulicy Obrońców Helu z całym tym dodatkowym placem, zatoczkami parkingowymi i to też projekt wykaże nam czy na pod budowę może służyć dzisiejszy stan tej nawierzchni. On jest wyłożony trelinką czy żeby zachować spadki i odprowadzenie chociażby wód deszczowych trzeba na całości tą trelinkę usunąć i na nowo odbudowę i też całość będzie wykonana z dwóch warstw asfaltu. Jeżeli chodzi o drogi jeszcze to również planujemy wykonać remont drogi wewnętrznej, to jest wzdłuż budynków wspólnot mieszkaniowych a więc Żeromskiego 8 i Żeromskiego 6. Z Żeromskiego 8 nie ma kłopotu bo jest to nasz teren i nasza droga. Jeżeli chodzi o Żeromskiego 6 to jest własność Agencji Mienia Wojskowego i tam będę starał się, żeby Agencja Mienia Wojskowego partycypowała w kosztach wykonania remontu tej części drogi przed tym swoim budynkiem. Jeżeli się uda abyśmy tak chcieli, to byśmy ogłosili być może przetarg na jeden, na te wszystkie trzy zadania, o których tu powiedziałem, cztery zadania, o których powiedziałem, a więc Kapitańska, Komandorska, Obrońców Helu i ulice Żeromskiego. Po prostu żeby asfaltowanie odbywały się jednym za ciągiem. Na pewno to w jakiś sposób wpłynie na obniżenie kosztów wykonania tych zadań. Jeżeli się nie da, no to wtedy podzielimy to na dwa zadania. Następne zadanie, które chcemy zrealizować to jest remont przejścia od ulicy Wiejskiej 77 czyli pizzeria Palermo, sklep mięsny, mięsny w dół, aż do ulicy Żeromskiego z wraz z wykonaniem kanalizacji burzowej. Jak to się uda nam zrobić wtedy no jakby zakończymy ten spójny etap z budową wcześniejszą, która miała miejsce czyli z ulicą Żeromskiego połączymy. I tu też byśmy zastosowali ten sam rodzaj kostki jaki jest na ulicy Żeromskiego. To już jest takie trochę większy zadanie, ponieważ mówię najpierw trzeba zrobić kanalizację burzowa. Jesteśmy na etapie rozmowy, uzgadniania z Lasami Państwowymi aby można było wykonać remont kapitalny drogi na dużo plażę, od skrzyżowania ulicy Sosnowej z Leśną do no praktycznie do do wejścia na dużo plażę. Na pewno do tego placu, gdzie dzierżawcy mają tam swój punkt gastronomiczny, sezonowy. To jest około chyba nawet dokładnie pół kilometra długości ten odcinek czyli duże zadanie. No problem jest taki, że płyty, które tam są położone a są tam trzy rodzaje płyt. Wiadomo, że było to budowane bardzo dawno temu. Jaki był dostępne materiał taki był stosowany. No ale ta droga już jest niebezpieczna. Niebezpieczna dla pojazdów, ale przede wszystkim dla pieszych. Często zdarzają się jakieś kontuzje. Ponieważ miasto ma umowę dzierżawy tej drogi z Lasami Państwowymi no to jest, czuję się w obowiązku żeby w końcu ten odcinek drogi doprowadzić do ładu, aby był on bezpieczny przede wszystkim, ale też przyjazny dla mieszkańców i dla turystów, którzy znaczące ilości korzystają z tego odcinka drogi. Bo planujemy wymianę w takim prawdopodobnie trzeba będzie wymienić tą starą nawierzchnię czyli usunąć te płyty, które są przecież popękane. [dźwięk niezrozumiały] kilkunastocentymetrowe tak jak mówię z trzech różnych rodzajów wykonane płyty a tożsame będzie wymianę też krawężników. Dosyć duże zadanie ale jakbyśmy chcieli uporać się z nim na pewno do sezonu. Myślę, że za miesiąc będziecie Państwo mogli pójść sobie na spacer wieczorową porą na cypel bez obawy, że zbłądzicie ponieważ planuję, że do lutego, połowy lutego będzie działało oświetlenie na drodze na cypel. Proszę Państwa wykonaliśmy fajna robota jeżeli chodzi o park przy ulicy Dworcowej, rewitalizację tego parku, stworzenie następnej kolejnej atrakcji turystycznej galerii rzeźby kaszubskiej. No i prosi się teraz żeby pójść dalej dlatego przyszły rok jest zaplanowany drugi etap rewitalizacji parku przy ulicy Dworcowej. On będzie miał trochę inny charakter. Nie będzie rozszerzone ta galeria, będzie wykonane dwa trakty piesze, dwa ciągi jeszcze z tego samego materiału co w tej pierwszej części, tego samego rodzaju kostki, nowe lampy. Z tym, że ich tam dużo nie będzie 2, 3. Ławeczki w stylu takim w pierwszej części. No i przede wszystkim nowej zieleń. Dosyć duże zadanie to już jest ro zeznaliśmy rynek i jest przygotowana umowa zlecenia żeby zaraz od początku roku firma mogła wchodzić i pomału tą inwestycję byśmy mogli realizować. Planujemy, że jako zieleń będzie to co jest w pierwszej części czyli łąka kwiatowa. Najpierw trzeba cały teren zniwelować, nawieźć kilka centymetrów dobrej ziemi. No i potem będzie zasiany ten teren wieloletnim materiałem, którym i powstanie mam nadzieję, że w Helu to też się uda modny dzisiaj łąki kwiatowe w kraju. My też tego się doczekamy i będziemy mogli tam fajnie wypoczywać wśród kwiatów i woni kwiatów. Kolejna inwestycja to bezpośrednio nie robi nie będzie robiło tego miasta. Miasto ponieważ [dźwięk niezrozumiały]

Przewodniczący rady

Panie burmistrzu przepraszam, proszę bliżej mikrofonu.

Burmistrz Helu

Aha. Miasto wykorzystywa, wykorzystało 100% środków , jeżeli chodzi o dostęp Lokalnej Grupy Rybackiej ale była jeszcze możliwość skorzystania przez miasto ale już nie przez urząd na przeszło 100 000. Ile? 180 000 jeszcze było do wzięcia, dlatego też pozyskanie tych środków wziął wzięła na siebie prezes naszej spółki Zarząd Portu Hel i będzie realizowana inwestycja, która jest bardzo potrzebna w mieście czyli budowa toalety publicznej bezobsługowej, która będzie zlokalizowana na styku Bulwar Nadmorski port morski nasz port rybacki. Także będą mogli korzystać z tej toalety i ci co spacerujemy po bulwarze i to od strony Żeglugi, ale jak też ci, którzy spacerują po terenie portu. Myślę, że jestem przekonany, że uda się to też wykonać do tego sezonu. Zaplanowaliśmy kapitalny remont pomnika Obrońców Helu. Zrobiliśmy w tym roku kapitalny remont pomnika Żeromskiego, w parku przy dworcu. Myślę, że to były najwyższy czas żeby zająć się tym obiektem. Dzisiaj on wygląda naprawdę bardzo estetycznie i jest odwiedzany przez turystów, przez mieszkańców. No ale też czas na nasz Pomnik Obrońców Helu chcemy, zakładamy wymianę tych schodów, które są wokół tego pomnika. Mamy wstępną analizę, nie da się naprawić tego lastryka czy jak to tam, który dzisiaj jest. On jest na tyle popękane że żadne renowacje nie wchodzą w grę, czyli trzeba będzie prawdopodobnie od początku wykonać te schody z nowego granitu, z nowego materiału i żeby były też proporcjonalne. Bo te, które są dzisiaj jedne są szersze, drugie są mniejsze to tak będzie już na nowo to zrobione. Oczywiście będzie cały cokół wypiaskowany, wyczyszczone tablice, miecze, które są tam umieszczone. No ten pomnik też znajdzie swoje miejsce jeżeli chodzi o jego renowacje w nadchodzącym roku. To jest też inwestycja przeszło około 130 000. Proszę Państwa jest szansa, że mała dróżka Leśna 7, Żeromskiego zostanie może w przyszłym roku wykonana. Dzisiaj przyszło przed sesją stanowisko sądu, który oddala zażalenie pana, który się ciągle odwołuję odnośnie tej inwestycji. Także czekamy jeżeli się tylko otrzymamy pozwolenie na budowę a to jest warunek to ul. Leśną połączymy jest z ulicą Żeromskiego i na pewno usprawniamy ruch w tamtym rejonie i ruch pieszy i samochodowy. Już mówiłem, że na wiosnę na pewno zrobimy nowy plac zabaw przy naszej szkole. Jedna z mam się zadeklarowała, że że chce pokryć zakup jednej z zabawek, które tam będą montowane także jeszcze będzie ten plac bogatszy. No a wiadomo, że na dzieciach nie można oszczędzać także myślę, że marzec-kwiecień zostanie to wykonane. Jest mały znak zapytania czy będziemy, częściowo przystąpimy do remontu Urzędu Miasta. Nasza wieża, tynk odpada i coraz bardziej to się ciągnie do dołu. Należałoby również uzupełnić, naprawić dachówkę na dachu urzędu, ale czy to zrobimy w przyszłym roku, czy odczekamy i przygotujemy taki kompleksowy remont całego budynku zobaczymy, ponieważ też otrzymałem projekt tego skweru, który jest przy urzędzie, który by miał no u atrakcyjnić ten to miejsce przed może można powiedzieć naszego bulwaru. Czy to będzie przyszłym roku czy w latach, w roku kolejnym zobaczymy. W przyszłym roku to było już w moim sprawozdaniu podane tu złożyliśmy również wniosek do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na dofinansowanie kwotą 300 000 zł, a więc budowa przyłącza elektroenergetycznego wraz ze stacją transformatorową i zakupem mobilnego agregatu prądotwórczego. Jest to konieczne zadanie, które na razie się udawało przez kolejne lata odkładać wykonanie tego zadania. Strona wojskowa szła nam na rękę ale ten czas chyba już dobiega końca i mam nadzieję, że w tym rozdaniu, jeżeli chodzi o te środki covidowskie Hel się załapie na te środki. I jeżeli te środki otrzymamy całość zadania to jest 420 000, 1/3 dołoży miasto i sobie z tym poradzimy . Proszę Państwa pokrótce to jest to, co planujemy na przyszły rok, ale życie nie lubi próżni. Żeby móc przekazać perspektywę rozwoju miasta turystom a przede wszystkim mieszkańców musimy myśleć już o przyszłych latach. Przyszłych można powiedzieć kadencjach. My będziemy starali się przygotować jakby podłoże dla rozwoju miasta na przyszłe lata a chce Państwu powiedzieć, że Hel ma przed sobą naprawdę przyszłość. Ma duży potencjał jeżeli chodzi o jego rozwój. Może Państwa trochę zmartwię, nie będzie żadnych plansz hoteli, pensjonatów. Będzie to, co robi miasto, urząd. Ja trzymam kciuki za wszystkich prywatnych inwestorów, którzy pojawiają się w naszym mieście, żeby oni swoje inwestycje realizowali. Jak któraś tylko będzie zrealizowana i będzie godna pokazania to będziemy to czynili. To, co w tej chwili z panem Pałkowskim przedstawimy Państwu to są rzeczy, które musi wykonać miasto. Żeby inwestor wszedł do miasta, chciał tutaj zostawić swoje pieniądze i wykonać jakiekolwiek inwestycje on musi mieć dostęp do mediów. Woda, kanalizacja, drogi to wszystko jest po stronie miasta, oczywiście my nie doprowadzamy do danego budynku ale umożliwiamy i wydając warunki zabudowy musimy wskazać, gdzie dany inwestor będzie mógł podłączyć się właśnie czy to do wody, czy do kanalizacji, czy do prądu i jaki będzie miał dojazd. O tym wszystkim w tej chwili to powiemy posiłkując się również mapami. Zobaczycie Państwo, które tereny dzisiaj już, na dzień dzisiejszy są objęte inwestycjami, inwestycjami które mogą rozpocząć się w niedługim czasie, w przeciągu dwóch może trzech lat. Dlatego też przyszły rok to jest ten czas, kiedy musimy przygotować dokumentację na przyszłe inwestycje nie tylko z myślą o tych inwestorach, o rozwoju miasta, ponieważ te inwestycje będą wymagały dużo środków musimy być przygotowani na nową perspektywę finansową jeżeli chodzi o środki z Unii Europejskiej. Musimy mieć gotowe projekty. Jak tylko zostaną one wdrożone a potrwa to około dwóch lat żebyśmy od razu mogli startować, te środki pozyskiwać i te inwestycje wykonywać. Oddaję głos teraz panu Pałkowskiemu.

Zastępca burmistrza

Proszę Państwa, nie wiem czy mnie słychać, czy mikrofon jest włączony? Pojawiło się w ostatnich latach to wszyscy wiemy wiele nieruchomości, które wcześniej służyły innym celom. Głównie były to nieruchomości użytkowane przez wojsko. Likwidacja garnizonu spowodowała, że gro tych terenów zostało opuszczone i jako zbędne przekazane do Agencji Mienia Wojskowego, która z tymi terenami w różny sposób dysponuje. Już one częściowo znalazły nowych nabywców, znajdą ich w najbliższym czasie. Część tych terenów jest dzierżawiona, częścią tych nieruchomości właścicielem stała się gmina. Proszę Państwa na tych terenach pojawili się już nowin właściciele, pojawią w najbliższym czasie ale te tereny nie są do końca, nie są w całości jeszcze przygotowane do tego żeby tam te inwestycje realizować. Konieczne będzie przygotowanie, powtarzam tylko co już powiedział pan burmistrz, za chwileczkę to bardziej szczegółowo. Przygotowanie infrastruktury, możliwości włączenia się do sieci kanalizacyjnej, do sieci wodociągowej, doprowadzenie komunikacji czyli budowa dróg. To są zadania własne gminy i gmina do tego żeby to zrealizować musi się przygotować, ponieważ, bo bez tego to inwestycje po prostu nie powstaną, nie będą mogły być wydawane decyzje o warunkach zabudowy, o pozwoleniu na budowę bo to są warunki żeby nieruchomość miała dostęp do drogi, żeby nieruchomość posiadała dostęp do wody i możliwość odprowadzania ścieków. Dlatego powolutku nawet nie powolutku zaczynamy o tym myśleć. Niedawno zakończyliśmy dużą inwestycję związaną z przebudową, modernizacją sieci wodociągowej istniejącej na terenie miasta. Sieć, która jest działa, jest sprawna. Wszyscy wiemy, że że pod tym względem oblicze miasta się zmieniło, ale ale miasto się rozbuduje, rozbudowuje i rozbuduje. Czy nam wystarczy wody na ujęciu wody dla tych nowych obszarów przewidujemy że nie. Niedługo się o tym przekonamy bo będzie opracowany dokument, który nam na ten temat powie ale może już teraz konkretnie zacząć pokazywać do tego też wszystkiego powolutku dojdziemy. Proszę Państwa taka mapka ogólna z zaznaczonymi obszarami, które są można powiedzieć dziewicze, jeżeli chodzi o inwestycje o o też niestety właśnie tą infrastrukturę, o której wcześniej powiedziałem. Tutaj widać jak one są położone w stosunku do tej części, która jest dzisiaj zajęta przez miasto, tej zurbanizowanej. To jest ta część, którą znamy. Widać, że powstanie co najmniej drugi taki obszar. To już nam pozwala jak gdyby wyobrazić sobie skalę inwestycji niezbędnej, który, ten obszar za funkcjonował podobnie, tak jak funkcjonuje te, na którym w tej chwili się znajdujemy, ten obszar zurbanizowany już na dzisiaj. I to są głównie, jeżeli chodzi o powierzchnię terenu, tereny dawnego portu wojennego i tereny dawnych wczasów wagonowych przy ulicy Dworcowej, bo to o tych obszarach tutaj mówimy i to są te to obszary w górnej części. Obszar dawnej jednostki przy ulicy komandora Zbigniewa Przybyszewskiego, obszary na cyplu i ulicy Leśnej, Sosnowej. To są nieruchomości też oczywiście gminne. No i obszar portu morskiego, gdzie też mamy nieruchomości, które dzisiaj jeszcze straszą. Często Państwo pytacie, tam również miejmy nadzieję w najbliższych latach zaczną się inwestycje ale też niezbędna jest tamta infrastruktura jeżeli [dźwięk niezrozumiały] głównie wodę i kanalizację. Proszę Państwa bardziej szczegółowo. Obszar dawnego portu wojennego zdjęcie z lotu ptaka i obok mapka, która przedstawia ten teren. Tu Państwo wiecie, że część tych nieruchomości znalazła już nowych nabywców 7 hektarów już za bramą. Jakiś czas temu duża firma developerska  ale też pojedyncze małe nieruchomości wydzielone z terenu dawne go portu wojennego również mają swoich właścicieli, którzy powolutku też zaczynają u nas składać wnioski o warunki zabudowy i planują swoje inwestycje. W sumie jest około 100 hektarów. Tam nie ma w tej chwili sieci kanalizacyjnej tak można powiedzieć. Ta sieć wojskowa, która kiedyś funkcjonowała, która obsługiwała ten obszar w zasadzie można powiedzieć uległa likwidacji. Wojsko zabetonowało studnie istniejące żeby uniknąć odbioru wód gruntowych i opłat za ścieki z tym związanych. Także ta sieć jest nie do użytku, trzeba będzie wybudować nową, trzeba będzie tam dostarczyć wodę. Wybudować drogi, które doprowadzają do tych nieruchomości. W jakimś sensie wyremontować bo są istniejące ale w jakiejś części również trzeba będzie wybudować od podstaw bo są to tylko działki wydzielona, które też Państwo wiecie od Agencji Mienia przejmowaliśmy w drodze darowizny. Natomiast są to tylko wydzielone działki tam tych dróg na dzień dzisiejszy nie ma. One będą musiały być. Tak szacunkowo zupełnie zgrubnie licząc odległości na mapach, tak jak dzisiaj wygląda około 2,5 km na s czeka budowy sieci dróg do remontu lub do budowy. Również oświetlenie terenu, bo to jest ważny element infrastruktury drogowej, która będzie musiała też w odpowiednim momencie być wybudowana. K olejnym obszarem sąsiadującym obszar dawnych wczasów wagonowych również zagospodarowuje Agencja Mienia Wojskowego. Tutaj w zasadzie jest do zbudowania wszystko, czyli drogi, woda i kanalizacja. Mamy też w ramach umowy z agencją porozumienia takiego wstępnego ma my nieruchomości tutaj w ramach tego obszaru przeznaczone na wybudowanie przepompowni ścieków. To taka w tym obszarze, żeby on za funkcjonował pod tym względem będzie musiała również w tym obszarze powstać czy jedna, czy więcej. No to się okaże. Tak jak mówię za chwileczkę poznamy odpowiedź, bo jest przygotowywana koncepcja rozbudowy, modernizacji i rozbudowy przede wszystkim sieci wodno-kanalizacyjnej, w tym ujęcia wody i ewentualnie , jeżeli taka będzie potrzeba [dźwięk niezrozumiały] To nam da odpowiedź jak mniej więcej trzeba będzie tą infrastrukturę planować. Za tym w ślad będą musiały pójść już konkretne projekty budowlane, związane z budową już konkretnych odcinków, konkretnych etapów. Około kilometra sieci będzie, będzie potrzebne do wybudowania dróg. Następny obszar tak jak wspominałem wcześniej dawna jednostka przy ulicy komandora Zbigniewa Przybyszewskiego. Tutaj Państwo też wiecie o tym w następnej części z tej prezentacji będzie też mówił pan burmistrz mamy jako gmina jedną nieruchomość. Staliśmy właścicielem, tam planujemy budowę mieszkań. Mamy już wyposażoną tą nieruchomość w łącze elektroenergetyczne, wodociągowe i kanalizacyjne. Także tutaj akurat nie jest źle. Pewnie kiedyś nas czeka remont tej drogi, która prowadzi i jak gdyby prowadzi też dalej na tym obszarze ale tutaj na ten moment, jeżeli chodzi o tą infrastrukturę techniczną no my jesteśmy do inwestycji przygotowani, dlatego tutaj można powiedzieć, że jest w tej chwili najlepiej. Ale o tym, co tam się może dziać i kiedy o tym w dalszej części pan burmistrz. To jest nieruchomość zabudowana dawnym budynkiem koszarowym. Nasza właśnie gmina Państwo wiecie tam ta inwestycja jest to bardzo konkretnie też zaplanowana [dźwięk niezrozumiały] Kolejny obszar sąsiadujący można powiedzieć bezpośrednio tam się ostatnio sporo działo, ale w sensie można powiedzieć porządkującym, porządkowym. To tam zostały rozebrane istniejące budynki dawnego kasyna i i na odsłoniły się nam piękne place. Jakie plany z tymi nieruchomościami dalszy związane trudno powiedzieć bo to właściciele na ten moment specjalnie nam tutaj swoich planów nie zdradzają. Pozbyli się jakiś kłopotów, które mieli z tymi nieruchomościami bo tam był bałagan, stwarzały one niebezpieczeństwo. Ich już dzisiaj nie ma, ale też należy się spodziewać, że w którymś momencie doczekamy się również tam realizacji przedsięwzięć różnego rodzaju inwestycyjnych, także na obszarze, który jest niedaleko położony dawnego WDW Hel. Domki kempingowe, które stały ich już w zasadzie tam nie ma, ale obszar pozostał. Tutaj spółka Revita jest właścicielem tego obszaru i z pewnością też nie pozostawi tego terenu, ponieważ jest to obszar inwestycyjny i pozostawi go odłogiem. W sumie razem te nieruchomości to jest około 5 hektarów, także spory obszar. Tutaj to częściową infrastruktura drogowa jest wykonana, natomiast jeżeli chodzi o o wodę i kanalizację też nie powinno być większych problemów z wykonaniem przyłączy, ponieważ one są położone te nieruchomości już jak gdyby tym obszarze zurbanizowanym, wyposażonym. Natomiast tutaj najbardziej jest kwestia ilości, które trzeba będzie do starczyć i i i przygotować na te ilości ujęcie wody i oczyszczalnie ścieków. To się nam w bilansie po prostu zmieści na ile. Kolejny obszar to obszar cypla, ulicy Leśnej, Sosnowej, Bałtyckiej. Tu mamy nieruchomości, które były zbywane i przez Agencję Mienia Wojskowego, ostatnio jedna działka z dużym efektem przez gminę, przy ulicy Leśnej również mamy nieruchomości gminne i prywatne. To też jest obszar dosyć znaczny. Inwestycje są planowane konkretne, część zrealizowana funkcjonuje. Jest tam w związku z tym też wykonywaliśmy niedawno przyłącze kanalizacyjne. Czy ono wystarczy, czy zapewni możliwość odbioru ścieków z tych nowych inwestycji, które w tym obszarze powstaną o tym na razie jeszcze nie wiemy, bo bo tutaj jeżeli chodzi o pozostałe nieruchomości plany dopiero się rysują i tutaj w miarę możliwości będziemy starali się do zapewnić już dzisiaj. Natomiast no no czy to będzie możliwe to się też w niedługim czasie okaże. I te nieruchomości Leśna 14, 16, gminna, perspektywiczna obok nieruchomości też dawnego ośrodka wczasowego Helska Bryza, działka numer 160, przy ulicy Bałtyckiej, działka gminna tam też planujemy jakieś inwestycje. Tutaj będą konieczne inwestycje związane właśnie z wodą i kanalizacją. Częściowo ta Infrastruktura jest ale ona może nie być wystarczająca na potrzeby tego, co tam będzie mogło powstawać, jeżeli chodzi szczególnie o wodę w tym rejonie. Pamiętamy rurociąg tłoczny, kanalizacyjny, do którego ewentualnie będzie można lokalnie się włączać z lokalnymi przepompowniami ścieków ale na pewno tam będzie konieczna inwestycja jeśli chodzi o wodę, bo woda, która tam jest i rurociąg nie zapewni przede wszystkim odpowiedniej ilości wody dla celów przeciwpożarowych. A to jest bardzo istotny element szczególnie jeżeli inwestycje są budynki dużej skali i tam ta ochrona przeciwpożarowa jest dosyć rygory styczna. Potrzebne są hydranty odpowiedniej wydajności a tam niestety w takich na dzień dzisiejszy nie ma. I proszę Państwa krótkie podsumowanie tego, co powiedziałem, czyli na tych obszarach, które zostały wymienione będą potrzebne wybudowanie przebudowanie lub remont dróg, budowa sieci kanalizacyjne, wodociągowej, budowa oświetlenia ulicznego. To są zadania własne gminy. Nikt nas z tego nie wyręczy to musimy zaplanować i oprócz samych sieci oczywiście ważne są źródła. Czyli musi być zapewniona dostawa odpowiedniej ilości wody w tym celu. Na pewno będzie konieczna rozbudowa stacji uzdatniania wody. Tu nie mamy wątpliwości bo ilość wody, którą ta stacja wody może wyprodukować tutaj no na 100% nie wystarczy na te wszystkie potrzeby, które dzisiaj mogą się pojawić w ciągu kilkunastu najbliższych lat. To będzie trzeba zrobić czy trzeba będzie też rozbudować. O czyszczalni jest przygotowana na większe ilości ścieków niż dzisiaj płyną zdecydowanie i czy wystarczy? To się też okaże bo aktualnie w tej chwili już w zasadzie jest realizowana umowa pomiędzy naszą spółką EKOHEL a wykonawcą koncepcji, właśnie rozbudowy sieci wodno-kanalizacyjnej stacji uzdatniania wody, oczyszczalni ścieków, która odpowie, co trzeba zrobić żeby na tych wszystkich nieruchomości, które wcześniej Państwo mieliśmy okazję zobaczyć. To i dlatego i części miasta, w której się dzisiaj znajdujemy starczyło wody można było odebrać ścieki. Zostanie Przede wszystkim nowy bilans wodny czyli bilans obecnego zużycia wody ale i tej potrzeby na przyszłe lata. Zostanie oszacowana ta ilość wody, która będzie musiała być dostarczona do tych nieruchomości o których wiemy, że będą inwestowane. I wówczas będziemy wiedzieli ile tej wody potrzeba, co tak naprawdę trzeba zrobić na ujęciu żeby tą ilość wody dostarczyć. Koncepcja powstanie w ciągu trzech, czterech miesięcy przyszłego roku. Także myślę, że już wczesną wiosną będziemy mogli coś więcej na ten temat powiedzieć. Teraz oddaję głos panu burmistrzowi.

Burmistrz Helu

Proszę Państwa to, co pan Pałkowski przekazał, czyli są to plany na najbliższe można powiedzieć 2 lata może 3. Na pewno w przyszłym roku ze chcemy jak najwięcej zrobić, jeżeli chodzi o projekty. To, co otrzymamy w pierwszym półroczu, czyli ta koncepcja rozbudowy ewentualnie przebudowy ujęć wody stacji uzdatniania wody i a przede wszystkim będziemy wiedzieli o ile musimy zwiększyć ilość tej wody i w jaki sposób. Czy wystarczy wybudować dodatkowy zbiornik, być może dwa zbiorniki, które w szczytowych porach roku, czyli w sezonie zapewnią nam ten odbiór dla wszystkich docelowych obiektów, które w mieście powstaną. No ale też będziemy wiedzieli czy nasza oczyszczalnia ścieków, jesteśmy przekonani , że tak że ona podoła odbiorowi tych dodatkowych ilość ścieków a być może też będzie musiała być w jakiś sposób rozbudowana. Tu się nie ma czym przyjmować proszę Państwa. Robi to wrażenie ale chcę Państwa zapewnić że, nie grozi nam, że zabraknie nam wody, że nie odbierzemy ścieków. Myślimy perspektywicznie a plus jest tego to taki, że wchodzi nowa perspektywa finansowa i na pewno środki będzie można pozyskać i znowu Hel wróci na swoje miejsce, czyli będzie w pierwszej trójce w Polsce, jeżeli chodzi o pozyskiwanie środków unijnych na inwestycje w przeliczeniu na mieszkańca. Proszę Państwa i teraz jeszcze o trzech rzeczach ale już takich bardziej przyziemnych. Już informowałem Państwa, mieszkańców o tym że, przygotowujemy się do do budowy mieszkań. Więc chciałbym chociaż jeden budynek mieszkalny zrealizować może w tej właśnie kadencji i dlatego już dużo wcześniej zleciliśmy najpierw przygotowanie koncepcji, która wykazała nam, że budynek przy ulicy Przybyszewskiego, który miasto pozyskało, zakupiło od Agencji Mienia Wojskowego oczywiście z bonifikatą no on nie spełnia wymogów żeby mógł być przerobiony, zaadoptowany na mieszkania zgodnie z prawem budowlanym. A to prawo jeszcze od przyszłego roku jak Państwo pewnie gdzieś czytacie to będzie o wiele bardziej rygorystyczne. Przede wszystkim będzie dodatkowe wymogi jeżeli chodzi o energooszczędność. Po otrzymaniu takiej koncepcji i ekspertyzie zostało zlecone wykonanie projektu budowlanego dla dwóch budynków mieszkalnych na obszarze tym gdzie dzisiaj stoi ten jeden magazyn. One są zaprojektowane mniej więcej do wykazane, wykazane jest na mapie. Jarek poproszę następny slajd. To jest widok z zewnątrz tych projektowanych budynków. Każdy z tych budynków to 15 mieszkań. Proszę Państwa mamy wszystko. Mamy projekt budowlany, mamy kosztorys inwestorski, czekamy na pozwolenie na budowę. Wszystkie dokumenty są w starostwie złożone. No ta procedura trochę trwa. Jak będzie otrzymamy pozwolenie na budowę, wtedy będzie decyzja, kiedy rozpoczniemy ewentualnie budowę tych mieszkań. no na pewno nie dwóch bloków, ponieważ muszę Państwu powiedzieć, że kosztorys, koszt wykonania jednego w stanie deweloperskim czyli bez białego montażu, bo przeważnie to jest tak, że lokatorzy wprowadzają się do mieszkania i wtedy wymieniają umywalki, zmieniają toalety, swoje kafelki, wstawiają czy też nawet drzwi wejściowe. Ale jeden budynek to jest 4 mln zł. Szukamy, nie ma dzisiaj na razie żadnego programu, który by umożliwił pomoc w realizacji budowy mieszkań, jeżeli chodzi o państwo bo ten program 500 plus to już i sam rząd się. Proszę? Mieszkanie plus, sam rząd się przyznaje, że no niewypał chyba najdroższe mieszkania według tego programu się buduje, a co najważniejsze po jego wybudowaniu to nie miasto zostaje właścicielem tych mieszkań w tym budynku tylko spółki, które są powoływane i wskazywane zresztą przez banki, które biorą udział w tym projekcie. Ale jesteśmy przygotowani, będziemy przygotowani jak tylko gdzieś taki program się trafi. No bo można wybudować z własnych środków, można wziąć kredyty ale przecież to nie na tym polega, żeby ktoś budował z własnych środków jak można wybudować 2 razy więcej. Więc Państwu wcześniej już nawet prezentowałem jakie to będą mieszkania. Więc to mieszkania w tych budynkach to wielkości od 40 do 53 m kwadratowych, z bardzo ekologicznym ogrzewanie, a więc pompa ciepła, podłogowe ogrzewanie. Wiadomo teraz te materiały, z których będzie to wykonane są energooszczędne, nowoczesne także koszt eksploatacji pewnie z tego tytułu będzie dużo mniejszy aniżeli przy standardowych kotłowniach. Proszę Państwa ale to, że będziemy, że mamy już dokumentacje mi jestem przekonany, że otrzymamy pozwolenie na budowę to nie znaczy, że od razu startujemy. Na pewno nie w przyszłym roku, ponieważ dlaczego nie w przyszłym roku? Jarek poproszę następny slajd, kolejny, jeszcze nie. Wracamy wtedy. Ponieważ proszę Państwa jest jeszcze jeden pomysł, który w tym roku, w przyszłym roku musimy przeanalizować i zaraz na początku roku lecimy, zlecę taką przygotowanie koncepcji i wstępnego projektu przeniesienia dzisiejszej remizy, dzisiejszej straży pożarnej, która mieści się przy ulicy Leśnej na ulicę Kaszubską, na teren gdzie dzisiaj jest tak zwany leżący górnik. Ten obiekt musi doczekać się w końcu rozbiórki. W naszym zamyśle jest a wykaże nam to projekty i plany, czy możemy umieścimy nowo powstały budynek, czy pomieści pomieszczenia dla wozów strażackich wozów strażackich z wyjazdem na ulicę Żeromskiego, nie na ulicę Kaszubską tylko na ulicę Żeromskiego i czy będzie możliwość czyli to by było ten parter. Oczywiście tam świetlica, pomieszczenia socjalne dla strażaków to by było wszystko na parterze i trzy kondygnacje w górę, gdzie byśmy chcieli ewentualnie budować mieszkania. Więc jeżeli okaże się, że jest taka możliwość realizacji tego pomysłu i uzyskanie jakby dwa w jednym, czyli i przeniesienie straży pożarnej i wybudowanie trzech poziomów mieszkań komunalnych. Być może że wtedy rozpoczniemy realizację tego programu mieszkaniowego od tego zadania. Dlaczego to jest takie ważny? Raz, że byśmy odblokowali teren przy ulicy Morskiej. Ulica Morska to w tej chwili pomału się robi centrum turystyczne. To już widać, że to nie jest tylko ulica Wiejska. Ulica Wiejska jest oblegana wieczorami ale więcej w dzień ludzi przebywa na Bulwarze Nadmorskim albo porównywalnie i ten Bulwar Nadmorski i ulica Morska mają się stać takim następną enklawą turystyczną można powiedzieć, czyli w żaden sposób nie wkomponowuje się nam remiza strażacka przy tej ulicy. Warto by było ją przenieść a ten teren poprzez zbycie go, uzyskanie środków na budowę właśnie nowych mieszkań nowych nowej remizy. A tu by mogła powstać czy to restauracje, czy, czy pokoje gościnne, może jakiś nawet mały hotel. Oto budynek straży pożarnej to jest jedna rzecz ale przynależny teren do tego budynku to jest przecież olbrzymia działka do tego terenu jest nie tylko obiekt straży pożarnej ale też tymczasowy obiekt baru, który jest obok. Kolejnego baru. To wszystko jest w całości naprawdę duża duży teren, który powinien trochę inaczej być zagospodarowany. Także to jest taki pomysł, który przed nami jest do rozwiązania też w przyszłym roku na podstawie analiz i projektów. Poproszę następny slajd. Proszę Państwa no widać ulica Morska, o której mówiłem. Część z Państwa już było radnymi w poprzednich moich kadencja gdy tworzyliśmy koncepcje zagospodarowania tego terenu wzdłuż ulicy Morskiej. Podzieliliśmy go na 3 etapy: pierwszy etap został wykonany, w ubiegłym roku został wykonany drugi etap Bulwaru Nadmorskiego i przed nami jest jakby trzeci. To jest zmiana funkcjonalności drogi ulicy Morskiej a więc trzeci etap zakłada uporządkowanie tego, co tam się dzieje czyli powstały bary, powstały restauracje i jeszcze pewnie powstaną czy chociażby zniesiemy tą straż pożarną czyli ogródki gastronomiczne powinny się być zlokalizowane przy lokalach a nie po drugiej stronie ulicy. No już nie będę mówił jakie to jest niebezpieczne, jakie to jest uciążliwe dla obsługi tych punktów, dla kelnerów, turystów i mieszkańców, więc jeżeli tak to w trzecim planie zagospodarowania zakładamy prze niesienie ogródków gastronomicznych na teren dzisiejszego pasa drogowego czyli połączenie to punktami gastronomicznymi a tam, gdzie dzisiaj są ogródki na nowo powstanie nowa droga czyli ulica Morska. Musimy jeszcze dograć sprawę PKP, przejęcia torów kolejowych. Już pewne wcześniej były poczynione kroki potem trochę żeśmy to odpuścili ale wrócę do tych uzgodnień wstępnych i myślę, że tutaj nie będzie kłopotu żeby to uporządkować jeżeli chodzi o własność tych torów kolejowych i tu byśmy od razu po ciągnęli, zakończyli też ten obszar jakby inwestycją taką, że jeszcze nie ma nowego dojścia od ulicy Leśnej do wejścia do Fokarium, czyli to przejście wzdłuż falochronów między ogrodzeniem Fokarium a falochronem to też Morskiej no. Ja mieszkam na Leśnej to pewnie dlatego mi się przejęzyczyło, a więc jak byśmy zrobili tą inwestycje to w ramach jej byśmy również też z tych płytek granitowych, które są wykonane na bulwarze zrobili ciąg komunikacyjny. Proszę Państwa czyli to są jeszcze rzeczy, które w przyszłym roku nas czekają. Dokumentacja i czas na podjęcie decyzji co za 2 lata. Ja myślę, że realny jestem ten bulwar, realne są mieszkania za 2 lata, rozpoczęcie i być może przeniesienie tej straży pożarnej. Oczywiście gro środku będzie wydatkowane w przyszłym roku w budżecie na wszystkie właśnie koncepcje, plany, projekty. To to miasto jest zobowiązane ale gwarantuję, że jeżeli to zrobimy to inwestorzy przyjdą do nas bo mieszkańcy zechcą się inwestować i ja jestem optymistą jeżeli chodzi o nasze miasto i gwarantuje Państwu, że ładniejsze na świecie nie widziałem i będzie chyba w moim odczuciu dalej tak jak mówię. Dziękuję za uwagę.

Przewodniczący rady

Dziękuję, czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos? Pan radny Łazur proszę.

Radny Łazur

Plan jest ambitny myślę, że trzeba by jeżeli chodzi tutaj o ulicę Kaszubską i o tym leżący budynek to zacząć najpierw od jakiś specjalistycznej ekspertyzy, która by stwierdziła, że i pokazała , że tam będzie taka możliwość wybudowania takiego obiektu który będzie miał kilka pięter 2 piętro przynajmniej z tego co słyszę. To jest  pierwsza sprawa. Druga sprawa pytanie właściwie. Co zrobimy z ludźmi na czas budowy bo tam w tym w tym obiekcie mieszkają w tej chwili ludzie i trzeba będzie ich gdzieś przenieść i coś jakoś ich zagospodarować? W związku z tym jakie są plany ewentualnie i jakie propozycje? Dziękuję.

Przewodniczący rady

Dziękuję, proszę panie burmistrzu.

Burmistrz Helu

Panie radny, pan dzieli skórę na niedźwiedziu. Ja się nie martwię o możliwość technicznie budowy obiektu na tym terenie, gdzie dzisiaj jest ten tak zwany leżący Górnik nawet trzypiętrowego, ponieważ otoczenie obiektów dzisiaj istniejących taką wysokość posiadają. Także tutaj o to bym się nie obawiał. To, co mówiłem możliwość funkcjonowania straży pożarnej, wyjazdu dwóch samochodów ciężkich na ulicę Kaszubską na ul Żeromskiego ile potrzeba nam terenu, żeby taki wyjazd i wjazd był bezpieczny tam ale to projekty nam to wykażą. Najpierw koncepcja a potem projekty techniczne. Dzisiaj nie będę Państwu mówił, zresztą czemu miałbym mówić? Może mnie Państwo podpowiecie, co zrobić z mieszkańcami jeżeli byśmy mieli ten budynek burzyć? To jest przyszłość przynajmniej rok, dwa, a pomysły są różne. Najprostszy to jest postawienie kontenerów mieszkalnych na czas chociażby budowy a potem ci, którzy dzisiaj zamieszkują w tych obiekcie oni też będą sobie zdawali sprawę i zostanie to im wyartykułowane dokładnie ci którzy nie mają zaległości, którzy płacą czynsze dzisiaj i będę dalej płacić będą mieli możliwość otrzymania mieszkania na takich samych zasadach jak inni mieszkańcy. Oczywiście specjalnie powołana komisja i myślę już perspektywicznie, że chciałbym taką komisję przy burmistrzu mieć ale z mieszkańców nie możesz z przedstawicieli rady ale przede wszystkim z mieszkańców, którzy wezmę na siebie tą duża odpowiedzialność. Kto załóżmy w pierwszej kolejności takie mieszkanie otrzyma przydział. My stworzymy tylko ramy takie kto może się ubiegać, więc wiadomo stałe zatrudnienie, stała praca, odpowiednie dochody które umożliwią pokrywanie czynszów. Bo podkreślam to będą mieszkania komunalne. To nie będą mieszkania socjalne. Jeżeli tak to takie mieszkania mogą o takie mieszkanie mogą się starać ci, którzy których stać ich na trzymanie tych mieszkań i wnoszenie opłat. Także dzisiaj naprawdę nie ma się co aż tak pewnie nawet gdybym miał jakieś rozwiązanie to pewnie dzisiaj bym nie podał no bo po co wywoływać wilka z lasu i ludzie nie spokojnie Sylwestra w domu sobie spędza a nie dyskutują czy, czy pójdę do kontenerów czy do hotelu. Na pewno nie, nie na zieloną łączkę, nie na bruk. Musimy na czas budowy zagwarantować wszystkim miejsca zakwaterowania, dziękuję.

Przewodniczący rady

Dziękuję, czy są jeszcze zgłoszenia do dyskusji? Jeżeli nie w takim razie zamykam dyskusję. Przechodzimy do głosowania projekt nr 55 w sprawie uchwalenia budżetu miasta Helu na 2021 rok. Uruchamiam system głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję, w głosowanie wzięło 14 radnych wszyscy byli "za", nikt się "nie wstrzymał", nikt nie był "przeciw". Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę nr XXI/ 166/20, czyli uchwaliła budżet miasta Helu na 2021 rok.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXI/166/20 Rady Miasta Helu z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie uchwalenia budżetu miasta Helu na 2021 rok.

Przewodniczący rady

Proszę Państwa związku z upływającym czasem i potrzebą przewietrzenia pomieszczeń ogłaszam przerwę do godziny 11:35.

c) projekt uchwały nr 56/2020 w sprawie Gminnego Programu Profilaktykii Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w 2021 roku

Przewodniczący rady

Przechodzimy do ppkt c pkt 10 projekt uchwały nr 56 w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w 2021 roku. Projekt omawiany na komisjach, proszę panie burmistrzu. A przepraszam jeszcze witam pełnomocnika, nowego pana Pawła. Witamy serdecznie. Proszę bardzo panie burmistrzu.

Burmistrz Helu

Bardzo bym prosił panie Pawle o krótkie przedstawienie tego programu. Jeżeli będą pytania to wtedy będziemy na nie odpowiadali.

Pełnomocnik burmistrza Paweł Budzisz

Dzień dobry, więc Gminny Program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na 2021 rok będzie realizowany no mniej więcej tak samo jak w latach ubiegłych. Jeżeli nam pandemia na to pozwoli przede wszystkim poprzez działanie punktu Pomocy Rodzinie, który jest czynne praktycznie codziennie. Świetlicę Środowiskową, w której dzieci codziennie przebywają 4 godziny. Poprzez współpracę ze szkołą, gdzie są realizowane różnego rodzaju programy między innymi profilaktyczne takie jak: "Nie ćpa, nie ćpam", "Stop pijanym kierowcom", przez tydzień profilaktyki różnego rodzaju festyny. Ponadto Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jeszcze jest otwarta na wszelkiego rodzaju dofinansowanie do sportu, innych przedsięwzięć , które promują zdrowy styl życia a przede wszystkim w tym zakresie jak jakim jest właśnie profilaktyka przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii. to tak pokrótce.

Przewodniczący rady

Dziękuję bardzo, czy są pytania w sprawie przedstawionego programu? Jeżeli nie ma to przejdziemy teraz do głosowania nad projektem uchwały nr 56/2020. Przechodzimy do głosowania nad projektem uchwały nr 56/ 2020. Uruchamiam system i proszę o oddanie głosu. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych wszyscy byli "za", nikt nie był "przeciw" i nikt się nie "wstrzymał". Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę nr XXI/167/20 i przyjęła Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w 2021 roku. Przechodzimy do kolejnego projektu.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXI/167/20 Rady Miasta Helu z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w 2021 roku

d) projekt uchwały nr 57/2019 w sprawie przyjęcia planu pracy Rady Miasta Helu  w 2021 roku

Przewodniczący rady

Projekt uchwały nr 57/2019 20 przepraszam w sprawie przyjęcia planu pracy rady w 2021 roku. Projekt omówiony na komisji wspólnej. Czy ktoś z Państwa chciałby wnieść uwagi, poprawki do przedstawionego Państwu planu? Jeżeli nie w takim razie przejdziemy do głosowania nad projektem uchwały nr 57/ 2020 w sprawie przyjęcia planu pracy Rady Miasta Helu w 2021 roku. Uruchamiam system do głosowania i proszę o oddanie głosu. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych, wszyscy byli "za", nikt się nie "wstrzymał", nikt nie był "przeciw". Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę nr XXI/168/20 przyjęła plan pracy Rady Miasta Helu na 2021 rok.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXI/168/20 Rady Miasta Helu z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie przyjęcia planu pracy Rady Miasta Helu w 2021 roku.

e) projekt uchwały nr 58/2020 w sprawie przyjęcia planu kontroli Komisji Rewizyjnej w 2021 roku

Przewodniczący rady

Kolejny projekt uchwały. Projekt uchwały nr 58 w sprawie przyjęcia planu kontroli Komisji Rewizyjnej w 2021 w roku. Projekt również omawiany na komisji. Czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Jeżeli nie to przechodzimy do głosowania nad projektem uchwały nr 58/ 2020 w sprawie przyjęcia planu kontroli Komisji  Rewizyjnej w 2021 roku. Uruchamiam system do głosowania. Proszę o oddawanie głosu. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych wszyscy byli "za", nikt się "nie wstrzymał" i nikt nie był "przeciw". Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę numer XXI/169/20. Przyjęła plan kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Helu na 2021 rok.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXI/169/20 Rady Miasta Helu z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie przyjęcia planu kontroli Komisji Rewizyjnej w 2021 roku.

f) projekt uchwały nr 59/2020 w sprawie wyznaczenia obszaru i granic aglomeracji Hel

Przewodniczący rady

Kolejny projekt uchwały. Projekt uchwały nr 59 /2020 w sprawie wyznaczenia obszaru i granic aglomeracji Hel Gminy Miejskiej Hel, przepraszam. Projekt tak jak pozostałe umówiony na komisjach. Panie burmistrzu, czy coś w tej sprawie chciałby pan dodać lub Państwo zadać jakieś pytania?

Burmistrz Helu

Ja myślę, że szczegółowo zostało to umówione także, chyba że są jeszcze jakieś pytania.

Przewodniczący rady

Nie widzę. W takim razie przechodzimy do głosowania nad projektem uchwały nr 5 9/2020 w sprawie wyznaczenia obszaru i granic aglomeracji Hel. Uruchamiam system do głosowania. Proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych wszyscy byli "za", nikt się "nie wstrzymał" i nikt nie był "przeciw". Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę nr XXI/170/20.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXI/170/20 Rady Miasta Helu z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie wyznaczenia obszaru i granic aglomeracji Hel.

g) projekt uchwały nr 60/2020 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy gruntu położonego przy ulicy Wiejskiej

Przewodniczący rady

Przechodzimy do projektu uchwały nr 62/2020 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy gruntu położonego przy ulicy Wiejskiej. Projekt omówiony na komisjach. nie widzę zgłoszeń z pytaniami. Przepraszam za zamieszanie, trochę po przekładałem sobie dokumenty. W takim razie uruchamiam system do głosowania, przechodzimy do głosowania nad projektem uchwały nr 60/2020 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy gruntu położonego przy ulicy Wiejskiej. Proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych wszyscy byli "za", nikt się "nie wstrzymał" i nikt nie był "przeciw". Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę nr XXI/171/20.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXI/171/20 Rady Miasta Helu z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy gruntu położonego przy ulicy Wiejskiej.

h) projekt uchwały nr 61/2020 w sprawie dokonania wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, oraz ustalenia stawki tej opłaty

Przewodniczący rady

Kolejny projekt uchwały. Projekt uchwały nr 60/ 2020 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy gruntu. Przepraszam, przepraszam, przepraszam, zamieszczanie. Projekt uchwały nr 61 w sprawie zmiany uchwały nr XIII/ 105/19 Rady Miasta Helu z dnia 18 grudnia 2019 roku w sprawie dokonania wyboru metody i ustalenia opłat opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty. Projekt również omówiony na komisji na komisjach. Czy panie burmistrzu Państwo chcieliby zabrać głos w tej sprawie? Proszę panie burmistrzu.

Burmistrz Helu

Proszę Państwa omawialiśmy ten projekt na wspólnej komisjach. Była też duża dyskusja na ten temat ale może kilka słów takiego wyjaśnienie. Często Państwo spotykacie się jak politycy w mediach na pytanie dziennikarzy dlaczego śmieci kosztują tyle, czy ile w Warszawie, w innych aglomeracjach, czy też w małych miastach? Słyszymy odpowiedzi no ale przecież to za to odpowiada samorząd. Tylko żaden polityk, przynajmniej ten, który przygotowuje ustawy i który głosuję nad ustawą nie zająknie się, że to przede wszystkim ni są sprawcami tego, że potem ci na samym dole a więc poszczególni mieszkańcy muszą płacić tyle a nie za śmieci. Kiedy 2 lata temu parlament uchwalił, że prezydent podpisał ustawę potocznie nazywano śmieciową wówczas wprowadził szereg obostrzeń jeżeli chodzi o instalację o RIPOKi, gdzie śmieci są transportowane. My nie mamy wyboru. Wywozić śmieci do jedno czy drugie miejsce. Jesteśmy przypisani do RIPOKu. Odbyło się to już kilka lat temu. Była tak zwana rejonizacja urzędy marszałkowskie za twierdziły kilka RIPOKów w województwie pomorskim i nasze RIPOK jest oddalony o 110 km od Helu. Proszę Państwa oczywiście ta ustawa, która wprowadziła pewne obostrzenia i rygory dla tych instalacji odbiorczych a więc tak zwanych RIPOKów spowodowała, że już wtedy gwałtownie wzrosły ceny za usługi śmieciowe a więc wywóz, utylizację i tak dalej. Ponieważ przede wszystkim te właściciele RIPOKów podnieśli ceny u siebie a związane to było przede wszystkim z ubezpieczeniem terenu, z opłatami, które muszą wnosić do związanymi z ochroną środowisko, wybudowaniem monitoringu, ogrodzenia i tak dalej i tak dalej. Podnieść ponoszeniem olbrzymich kosztów w stosunku do tego, co było poprzednio. Dzisiaj już wiemy, że w przyszłym roku na RIPOKu, do którego my transportujemy śmieci wzrost również nastąpi i chociażby za tonę plastiku wzrośnie kwota o 60 zł netto, za zmieszane odpady o 45 zł netto, za bio o 40 a za gabaryty o 90 zł. Więc jest to kilkanaście procent więcej aniżeli to było w tym roku. I my również co nas czeka w przyszłym roku. Już nie mówię o różnego rodzaju podatkach, które czekają obywateli ale o takim najbardziej drastycznym wzroście to jest wzrost za energię. I tu jest to może dla osoby fizycznej nie będzie może to aż tak mocno odczuwalne. Chociaż jak czytam to będzie to nawet kilkanaście zł miesięcznie ale dla firm będzie to wzrost o około 20, albo i nawet więcej procent. To wszystko wpływa na to, że usługi muszą też zdrożeć i transport, utylizacja. Odbiór odpadów też wzrośnie. Proszę Państwa my staramy się żeby stawki za śmieci nie były drastycznie , drastycznym obciążeniem dla mieszkańca. Miasto, urząd odpowiada za odbiór, za gospodarkę śmieciową od mieszkańca. Od działalności gospodarczej firmy same podpisują umowy z odbiorcami tymi, którzy są u nas umieszczeni w rejestrze. I tu miasto nie ingeruję jakby w zapisy tych umów i w stawkę, która jest podpisywana między spółką a właścicielem danej firmy. My nasza odpowiedzialność to jest spoczywa na tej działce, czyli obiektów zamieszkałych. W tym roku była stawka 24 zł. No ona była niedoszacowana. Nie chcieliśmy wprowadzać drastycznej podwyżki poprzedniej bo zdawaliśmy sobie sprawę, że jest ona niewystarczająca. No i tak się też okazało, że na koniec roku będziemy musieli dopłacić 440 tysięcy z budżetu miasta, że do gospodarki śmieciowej. Żeby w przyszłym roku nie powiększać tej skali niedopłaty wniosłem projekt uchwały i zaproponowałem żeby to była stawka 28 zł. Chcę tylko powiedzieć, że maksymalna stawka jaką byśmy mogli zastosować to jest 32 zł, ale wczoraj na komisjach kiedy, o tym dyskutowaliśmy można powiedzieć, że 100% radnych też było za tym żeby była to ta niższa stawka. Żeby nie obciążać naszych mieszkańców zbyt dużymi kosztami , zdając sobie sprawę, że prawdopodobnie też w przyszłym roku z budżetu miasta trzeba będzie do tych śmieci dopłacić. Dlatego też wnoszę o przyjęcie tej uchwały z tą stawką 28 zł za każdego mieszkańca. No w przypadku tych, którzy nie będą segregowali to jest 100% więcej czyli 56 zł. Proszę Państwa zostaliśmy przy tym wyborze, że u nas płaci mieszkaniec. Wnosi się opłatę za śmieci od mieszkańca. No bo to mieszkaniec, to osoba śmieci generuje. Chociaż nie ukrywam, że mocno dyskutowaliśmy i przelicza liśmy jakby to było w przeliczeniu na wodę. Tak jak to niektóre inne samorządy w Polsce mają wprowadzone. Chociaż też jest metoda od metra kwadratowego lokalu mieszkalnego. No to dla nas to już jest w ogóle abstrakcyjne. Ale po naszych wyliczeniach wyszło, że wcale nic by się nie poprawiło jeżeli byśmy zmienili tą metodę w przeliczeniu na metry sześcienne. Tym bardziej, że no nie można przyjąć, że każdy mieszkaniec zużywa 3 metry sześcienne wody w miesiącu. Są takie osoby, które zużywają więcej a są takie, które nawet mieszczę się w jednym metrze sześciennym wody. To, że ktoś lubi czystość nie musi przecież ponosić kary za to żeby więcej płacić za śmieci. A ten, który miej zużywa wody przynajmniej ma mniejsze rachunki za wodę i za ścieki. Także taka nasza jest argumentacja i dlatego jest ten projekt uchwały, dziękuję.

Przewodniczący rady

Dziękuję. Czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos? Jeżeli nie przechodzimy do głosowania nad projektem uchwały nr 61/2020 w sprawie dokonania wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty. Uruchamiam system do głosowania. Proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych wszyscy byli "za", nikt się "nie wstrzymał" i nikt nie był "przeciw". Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę nr XXI/172/20.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXI/172/20 Rady Miasta Helu z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie dokonania wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, oraz ustalenia stawki tej opłaty.

i) projekt uchwały nr 62/2020 w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2020 rok

Przewodniczący rady

Kolejny projekt. Projekt uchwały nr 62 sprawie zmiany w budżecie miasta Helu na 2020 rok. Proszę panie burmistrzu. Projekt oczywiście też był omawiany na komisjach. Pani Tereso proszę mikrofon włączyć.

Skarbnik miasta

Chciałabym jeszcze po stronie wydatkowej wprowadzić jedną zmianę. Jest to na prośbę Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, którą dzisiaj dopiero zgłoszono. I tak dział 855, rozdział 855 01, grupa 1300 w treści świadczenia na rzecz osób fizycznych i na plus 449 zł. Może powtórzę dział 855, rozdział 855 01, grupa 1300 świadczenia na rzecz osób fizycznych wartość 449 zł. I dział 855, rozdział 85 501, grupa 1400 1400 w treści wynagrodzenia i składki od nich naliczane i w kolumnie wartość minus 449. Może powtórzę jeszcze dział 855 rozdział 855 01, grupa 1400 w treści wynagrodzenia i składki od nich naliczane wartość minus 449. W samej uchwale nic się nie zmieni ponieważ to się znosi na plus 449 w grupie 1300 i na minus w grupie 1400. Poza tym uchwałą tą przenosimy środki i tam, gdzie w poszczególnych działów gdzie zostały nadwyżki niewykorzystanych środków i przenosimy 5000 do działu 801 oświata i wychowanie oraz do działu 900 gospodarka komunalna i ochrona środowiska 115 000 zł. Dziękuję.

Przewodniczący rady

Dziękuję. Przychodzimy proszę Państwa do głosowania nad projektem uchwały nr 62/2020 w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2020 rok. Uruchamia system do głosowania. Proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych wszyscy byli "za", nikt się "nie wstrzymał" i nikt nie był "przeciw". Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę numer XXI/173/20.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXI/173/20 Rady Miasta Helu z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2020 rok.

j) projekt uchwały nr 63/2020 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu

Przewodniczący rady

Ostatni projektem uchwały jest projekt uchwały nr 63 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu. Proszę panie burmistrzu.

Skarbnik miasta

Dokonuje się zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2020 - 2023 i tą uchwałą doprowadzamy do zgodności danych wykazanych w budżecie miasta Helu żeby były zgodne z WPF-em. To wszystko. Dziękuję.

Przewodniczący rady

Dziękuję. Przechodzimy do głosowanie nad projektem uchwały numer 63/2020 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Hel. Uruchamiam system do głosowania. Proszę o oddanie głosu. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych wszyscy byli "za", nikt nie był "przeciw" nikt się "nie wstrzymał". Oświadczam, iż rada podjęła uchwała nr XXI/ 1 74/20. To był ostatni projekt uchwały. Przechodzimy do pkt 11 wnioski i informacje.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXI/173/20 Rady Miasta Helu z dnia 30 grudnia 2020 r.w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu.

11. Wnioski i informacje

a) przedłożenie rocznego planu pracy Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Helu,

Przewodniczący rady

Proszę o przedłożenie rocznego planu pracy 2021 roku Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Helu.

Radny Pszeniczny

Plan pracy Komisji Rewizyjnej na rok 2021 pkt 1 sprawdza sprawozdanie z pracy Komisji Rewizyjnej w roku 2020, pkt 2 informacje na temat stanu inwestycji i wydatków miasta w roku 2020 termin luty - marzec 2021 opiniowanie z wykonania budżetu za rok 2020 wydanie opinii z wykonania budżetu za ten że rok, termin maj - czerwiec 2021, kontrola wykonania modernizacji placu zabaw na terenie ZSO w Helu termin po wykonaniu prac modernizacyjnych, informacja na temat wydatków na opiekę dla potrzebujących mieszkańców Helu przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, pkt 6 sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z kontroli finansowej inwestycji na terenie gminy miejskiej Hel zakończonych w roku 2020 termin maj - czerwiec 2021, pkt 7 opiniowanie projektu budżetu za rok 2022, opracowanie planu pracy Komisji Rewizyjnej na rok 2022, dodatkowo prowadzić kontrolę i zadania zlecone przez Radę Miasta Helu, opiniować pisma i wnioski s kierowanego przez Radę Miasta lub jej przewodniczącego. Podpisano przewodniczący Komisji Rewizyjnej Krzysztof Pszeniczny. Dziękuję.

Przewodniczący rady

Dziękuję, proszę o przegłosowanie, przyjęcie, przegłosowanie przedłożonego Państwu nam planu rocznego planu pracy Komisji Rewizyjnej. Kto z pań i panów jest za przyjęciem planu Komisji Rewizyjnej? Proszę o podniesienie ręki. Dziękuję. Wszyscy byli "za". Oświadczam, że plan został przyjęty.

b) przedłożenie rocznego planu pracy w 2021 roku Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Helu

Przewodniczący rady

Proszę teraz o przedłużenie planu rocznego pracy w 2021 roku Komisji, Skarg, Wniosków i Petycji.

Radna Janiak

Plan pracy komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Helu w 2021 roku. Plan pracy komisji jest w dużej mierze oparty na pismach, wnioskach oraz petycjach oraz petycjach, które wpływają do Rady Miasta Helu oraz na sprawach bieżących przekazywanych przez radę w ciągu całego roku. Przewodnicząca komisji Grażyna Janiak. Dziękuję.

Przewodniczący rady

Dziękuję, proszę w takim razie o przegłosowanie przedstawionego planu. Kto z pań i panów jest za przyjęciem planu pracy Komisji Skarg, Wniosków i Petycji? Proszę o podniesienie ręki. Dziękuję. Wszyscy byli "za". Plan został przyjęty.

c) przedłożenie rocznego planu pracy w 2021 roku Komisji Gospodarczej Rady Miasta Helu

Przewodniczący rady

Proszę o przedłużenie rocznego planu pracy przez Komisję Gospodarczą.

Radny Nowakowski

Plan pracy Komisji Gospodarczej na 2021: pkt 1 analiza regulaminu przyznawania nagródza osiągnięcia sportowe oraz artystyczne, pkt 2 analiza potrzeb mieszkańców na tak zwaną małą infrastrukturę, tablice ogłoszeniowe, oświetlenie, oznakowanie ulic i dróg miejskich, pkt 3 wprowadzanie, analizowanie projektów zgłoszonych przez członków Komisji Gospodarczej, pkt 4 analiza z wykonania budżetu za rok 2020, pkt 5 opiniowanie materiałów na sesję w 2021 roku, pism oraz spraw bieżących wpływających do Komisji Gospodarczej, pkt 6 sprawozdanie z wykonania planu Komisji Gospodarczej, pkt 7 opracowanie planu pracy Komisji Gospodarczej na 2022 rok. W podpisie przewodniczący Komisji Gospodarczej. Dziękuję.

Przewodniczący rady

Dziękuję, proszę o przegłosowanie przedstawionego planu. Kto z pań i panów jest za przyjęcie planu pracy Komisji Gospodarczej? Proszę o podniesienie ręki Dziękuję. Wszyscy byli "za". Plan został przyjęty. Wyczerpaliśmy porządek punktu 11.

W/w plany pracy komisji stałych Rady Miasta Helu w 2021 roku stanowią załącznik do protokołu.

12. Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu

Przewodniczący rady

Przechodzimy do punktu do 12 rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu. Pisma były przedstawiane na posiedzeniu wspólnym komisji. Pierwsze pismo dotyczy, dotyczy wyroku prawomocnego wyroku prawomocnego orzeczenia przepraszam wydanego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Dotyczy trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego w Helu oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania. Sąd postanowił umorzyć postępowanie. Kolejnym pismem jest pismo, jest to petycja, którą przedłużyli radzie Adam, która może ja odczytam. Działając zgodnie z artykułem 63. Słucham?, przepraszam. Działając zgodnie z art 63 konstytucji RP oraz ustawą z dnia 11 lipca 2014 roku o petycjach dając na prawo do składania petycji w interesie publicznym a także artykułem 18b ustawy o samorządzie gminnym wzywamy Rady Miasta Hel do rozpatrzenia poniżej petycji i pilnego przyjęcia uchwały o poniższej treści. Teraz następuje treść uchwały. Zgodnie z artykułem 32 konstytucji RP wszyscy są wobec prawa równi, wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. W związku z powyższym za niedopuszczalne uważamy jakiekolwiek działania władz międzynarodowych, krajowy czy lokalnych wykluczające społecznie mieszkańców miasta Helu z powodów rasowych, religijnych, medycznych czy sanitarnych. Działania rozumiemy jako regulacje prawne a także wywieranie medialnej, czy społecznej presji na urzędników, czy funkcjonariuszy, przedsiębiorców, lokalne społeczności, czy wspólnoty wyznaniowe zachęcające do jakiejkolwiek formy segregacji mieszkańców miasta Hel. Jednocześnie przed rozpoczęciem zapowiadanych przez rząd RP masowych szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 planowanych od 2021 roku, których eksperymentalnymi biorca mi mają być tak że mieszkańcy miasta Hel. Uznajemy za zasadne i nieodzowne by rząd RP uzyskał pisemne gwarancje ze strony producentów szczepionek, że w przypadku jakichkolwiek powikłań gotowi są oni przyjąć po nich wszelkie koszta prawne i finansowe wstąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Stanowisko to uzasadniamy artykułem 39 konstytucji RP zabraniającej podawania obywateli eksperymentom naukowym a także w tym medycznym bez dobrowolnie wyrażonej zgody. Czy Komisja Skarg i Petycji ma stanowisko w tej sprawie? Jeszcze nie.

Radna Janiak

Wypracujemy na następną sesję.

Przewodniczący rady

Jasne, jasne rozumiem. O ile pierwsza część tej uchwały raczej nie budzi tam niczyich wątpliwości. Ja nie uważam żeby nasi mieszkańcy byli w jakikolwiek sposób dyskryminowani. O tyle w drugiej części no uważam, że ci sygnatariusze tego pisma no nie zapoznali się z porozumienia, które są zawarte. Ale to jest tylko i wyłącznie moja opinia. I ostatnio pismo. Jest to pismo Tymczasowej Rady Stanu Narodu Polskiego Społeczny Komitet Konstytucyjny, jest to również petycja o uchwalenie przez naszą radę uchwały pn. W obronie prawdy godności i wolności człowieka. Czy mam przedstawiać całą tą całe to pismo? Było przedstawione na komisji.

Radna Janiak

Obie były przedstawione na komisji i to też trzeba przeanalizować i do nie przeanalizować, po prostu zapoznać się z tymi i dać odpowiedź, bo to też jest

Przewodniczący rady

Słucham? Znaczy ja tylko chciałbym tu znaczyć tu jest taki jeden akapit. Może to jest warte publicznego przedstawienia, że ta uchwała miałaby w konsekwencji zmuszać nas do podjęcia prawa niezgodnego z prawem bo nawołuje nas do cytuję: w przypadku nieprzestrzegania tej uchwały przez wyżej wymienione czy inne podmioty rozważymy zawieszenie ich działalności poprzez przymusowe ich zamknięcie, przejęcie nad nimi zarządu lub nacjonalizację opornych podmiotów, gdyż przyrodzone niezbywalne prawa człowieka do życia do wolności do własności są poprawa mi najwyższej rangi. Nie wyobrażam sobie, aby Rada Miasta podejmowała się nacjonalizacji czyjegoś majątku. To były wszystkie pisma i przechodzimy proszę Państwa do pkt 13 odpowiedzi na pytania i informacje w sprawach bieżących.

13. Odpowiedzi na pytania i informacje w sprawach bieżących

Przewodniczący rady

Proszę panie burmistrzu.

Burmistrz Helu

Szanowni Państwo, pani radna Budzisz pyta kiedy zostanie uprzątnięty teren byłej wartowni, przy wjeździe od strony Juraty. Chcę powiedzieć, że ten teren jest uprzątnięty, tylko wyjaśnić na czym to uprzątnięcie polega. To jest teren budowy. Zgłosiliśmy sprawę, zapytanie do Nadzoru Budowlanego, czy coś się dzieje na tym terenie i czy jest zgodne z prawem to co tam się znajduje czyli zmagazynowany gruz. Nadzór Budowlany miał wizję lokalną i przyszła odpowiedź, że wszystko jest zgodnie z prawem, wszystko jest w porządku. Proszę Państwa tak to wygląda. Właściciel tego terenu i tego obiektu zburzył istniejący wcześniej budynek z tym, że z informacje które nam przekazał nie do końca pod tymi gruzami część twierdzi, że część obiektu jest zachowana, ponieważ jest to jakby wymóg żeby móc otrzymać pozwolenie na budowę. W tej chwili trwa spór kompetencyjny, spór między starostwem a właścicielem obiektu o właśnie wydanie pozwolenia na budowę, ze względu chyba na tą rozbiórkę ale właściciel stoi na stanowisku, że nie może usunąć tego gruzu dlatego też ogrodził, poprawił to ogrodzenie. Jest ono w tej chwili chyba nawet lepiej, jest że nie wypełnione, nieprzezroczystą folią ponieważ, gdy była folia to pojawiały się tam śmieci. Nie wiem czy to helanie, czy sąsiedzi nasi pozbywali się nieraz tych śmieci, przerzucając jej przez ogrodzenie. Dzisiaj jest to widoczne, w jakiś sposób monitorowane i takich odpadów komunalnych tam nie stwierdzamy. Jest tylko gruz. Pani radna Janiak zapytała się czy przy ul. Kapitańskiej 9 przepraszam można coś zrobić z drzewem, które jest pochylony na ulicę, czy można podciąć albo być może dokonać wycinki czy też innej pielęgnacji. Ja sprawdzę. Ja wierzę pani, że taka sytuacja istnieje. Ja sprawdzę czy ono to drzewo rośnie na terenie wspólnoty czy na terenie gminnym. Jeżeli wspólnoty to wspólnota ma to wykonać. Wspólnoty, teren wspólnoty drzewo. Wspólnota ma obowiązek dbać o drzewa na swoim terenie i poddawać je pielęgnacji. Jeżeli coś się stanie nie będzie ubezpieczona ponosi wtedy odpowiedzialność. Pan radny Marek Chroń uschnięte drzewa przy parku PKP na terenie parku. Ja chcę przypomnieć, że gdzieś koło miesiąca temu była duża pielęgnacja drzew w tym parku zgodnie i zgodnie z decyzją, którą otrzymaliśmy z pozwoleniem od starosty, od powiatu zostało usunięte z tego terenu około 12 starych, spróchniałych drzew. Jeżeli jeszcze coś zostało no to wyjdzie nam w trakcie inwestycji, którą przecież będziemy realizowali i wtedy być może będzie potrzeba jeszcze konieczność wystąpienia o zgodę na dodatkowe jakieś usunięcie, jeżeli to będzie zagrażały bezpieczeństwu osób tam przebywających. Co do umieszczenia tablicy ogłoszeniowej przy dworcu PKP myślę, że wniosek zasadny warto się do niego [dźwięk niezrozumiały] dziękuję.

14. Zamknięcie posiedzenia.

Przewodniczący rady

Dziękuję, proszę Państwa wyczerpaliśmy porządek dzisiejszych obrad, w związku z powyższym zamykam XXI przepraszam panią a to ja może zamknę, czy przed zamknięciem? Zamykam XXI sesję Rady Miasta Helu w dniu 30 grudnia 2020 roku, godzina 12:19. Dziękuję Państwu.

Protokołowała:

Mirela Figurska

Załączniki:

  1. Porządek obrad.
  2. Listy obecności.
  3. Sprawozdanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym.
  4. Sprawozdanie burmistrza Helu z realizacji uchwał Rady Miasta Helu.
  5. Opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie projektu budżetu miasta Helu na 2021 rok.
  6. Opinia Komisji Rewizyjnej dot. projektu budżetu miasta Helu na 2021 rok.
  7. Opinia Komisji Gospodarczaj dot. projektu budżetu miasta Helu na 2021 rok.
  8. Opinia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji dot. projektu budżetu miasta Helu na 2021 rok.
  9. Plan pracy Komisji Rewizyjnej w 2021 roku.
  10. Plan pracy Komisji Gospodarczej w 2021 roku.
  11. Plan pracy Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w 2021 roku.
  12. Prezentacja burmistrza Helu.
  13. Projekt uchwały nr 54/2020.
  14. Uchwała Nr XXI/165/20 Rady Miasta Helu z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu.
  15. Projekt uchwały nr 55/2020.
  16. Uchwała Nr XXI/166/20 Rady Miasta Helu z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie uchwalenia budżetu miasta Helu na 2021 rok.
  17. Projekt uchwały nr 56/2020.
  18. Uchwała Nr XXI/167/20 Rady Miasta Helu z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w 2021 roku.
  19. Projekt uchwały nr 57/2020.
  20. Uchwała Nr XX/168/20 Rady Miasta Helu z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie przyjęcia planu pracy Rady Miasta Helu w 2021 roku.
  21. Projekt uchwały nr 58/2020.
  22. Uchwała Nr XXI/169/20 Rady Miasta Helu z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie przyjęcia planu kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Helu w 2021 roku.
  23. Projekt uchwały 59/2020.
  24. Uchwała Nr XXI/170/20 Rady Miasta Helu z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie wyznaczenia obszaru i granic aglomeracji Gminy Miejskiej Hel.
  25. Projekt uchwały nr 60/2020.
  26. Uchwała Nr XXI/171/20 Rady Miasta Helu z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy gruntu, położonego przy ulicy Wiejskiej.
  27. Projekt uchwały nr 61/2020.
  28. Uchwała Nr XXI/172/20 Rady Miasta Helu z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie zmiany uchwały Nr XIII/105/19 Rady Miasta Helu z dnia 18 grudnia 2019 r. w sprawie dokonania wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, oraz ustalenia stawki tej opłaty.
  29. Projekt uchwały nr 62/2020.
  30. Uchwała Nr XXI/173/20 Rady Miasta Helu z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2020 rok.
  31. Projekt uchwały nr 33/2020.
  32. Uchwała Nr XXI/174/20 Rady Miasta Helu z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu.
  33. Protokół imienny z głosowania.

 

Na XXII sesji Rady Miasta Helu, 3 lutego 2021 r. protokół z XXI sesji został zatwierdzony głosami:

„za”                                        -          

„przeciw”                                -          

„wstrzymującymi się”              -          

Załączniki do pobrania

L.p Plik Format Rozmiar Użytkownik Data dodania Liczba pobrań
1 zawiadomienie o XXI sesji RM.pdf pdf 264.6 KB Mirela Figurska 2021-01-21 13:06:30 364
2 projekt nr 56 2020.pdf pdf 598.8 KB Mirela Figurska 2021-01-21 13:06:49 363
3 projekt nr 57 2020.pdf pdf 202.5 KB Mirela Figurska 2021-01-21 13:06:49 360
4 projekt nr 58 2020.pdf pdf 196.5 KB Mirela Figurska 2021-01-21 13:06:49 371
5 projekt nr 59 2020.pdf pdf 1.7 MB Mirela Figurska 2021-01-21 13:06:50 337
6 projekt nr 60 2020.pdf pdf 436.5 KB Mirela Figurska 2021-01-21 13:06:50 386
7 projekt nr 61 2020.pdf pdf 737.6 KB Mirela Figurska 2021-01-21 13:06:50 358
8 załącznik 2 do projektu nr 56 2020.pdf pdf 449.6 KB Mirela Figurska 2021-01-21 13:08:09 360
9 załącznik 1 do projektu nr 56 2020.pdf pdf 495.5 KB Mirela Figurska 2021-01-21 13:08:09 374
10 załącznik 3 do projektu nr 56 2020.pdf pdf 879.8 KB Mirela Figurska 2021-01-21 13:08:09 365
11 uchwała nr XXI 165 20.pdf pdf 1.2 MB Mirela Figurska 2021-01-21 14:00:08 370
12 uchwała nr XXI 166 20.pdf pdf 3.5 MB Mirela Figurska 2021-01-21 14:00:09 347
13 uchwała nr XXI 167 20.pdf pdf 832.6 KB Mirela Figurska 2021-01-21 14:00:09 371
14 uchwała nr XXI 168 20.pdf pdf 353.8 KB Mirela Figurska 2021-01-21 14:00:09 371
15 uchwała nr XXI 169 20.pdf pdf 276.1 KB Mirela Figurska 2021-01-21 14:00:09 360
16 uchwała nr XXI 171 20.pdf pdf 184.8 KB Mirela Figurska 2021-01-21 14:00:09 375
17 uchwała nr XXI 170 20.pdf pdf 1.4 MB Mirela Figurska 2021-01-21 14:00:10 359
18 uchwała nr XXI 172 20.pdf pdf 196.5 KB Mirela Figurska 2021-01-21 14:00:10 388
19 uchwała nr XXI 173 20.pdf pdf 362.6 KB Mirela Figurska 2021-01-21 14:00:10 378
20 uchwała nr XXI 174 20.pdf pdf 1.1 MB Mirela Figurska 2021-01-21 14:00:10 365
21 protokół imienny z głosowania.pdf pdf 171.4 KB Mirela Figurska 2021-01-21 14:19:50 365

Metryka

Akcja Użytkownik Data
Dodanie informacji Mirela Figurska 2021-01-21 12:11:44
Ostatnia aktualizacja Mirela Figurska 2021-01-21 15:02:06